İstanbul Washington Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Washington Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Nasıl Gidilir?
​Türk Hava Yolları ile İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Washington D.C. Ronald Reagan Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. THY uçuşları Chicago aktarmalı olarak yapılır. Aktarmalara bağlı olarak değişse de yolculuk ortalama 10 saat sürer. THY dışında, Delta, Lufthansa, İberia gibi havayollarının da İstanbul’dan aktarmalı uçuşları vardır.
 
Havalimanından ulaşım
 
Washington D.C.’de iki adet havalimanı vardır.
 
Ronald Reagan Washington Havalimanı İçin 1-9 Arası Uçak Biletinizi www.makrobilet.com Sitemizden Online Ucuz Fiyata Alabilirsiniz.
 
Arlington County, Virginia’da bulunan Ronald Reagan Havalimanı, Downtown Washington D.C.’ye en yakın havalimanıdır. Aynı zamanda, konaklamalarını şehir merkezinde yapacak olanlar için ulaşımı en elverişli havalimanıdır. Bu havalimanı genellikle yurt içi uçuşlar için kullanılır. Diğer bir Amerika şehrinden aktarma yaparak bu havalimanını kullanabilirsiniz.
 
Bir not: Ronald Reagan Havalimanı, şehirde genel olarak “National” olarak bilinir.
 
Havalimanından ulaşım
 
Şehir merkezine 6 km uzaklıktaki bu havalimanına taksiyle, metroyla ve havalimanı otobüsleriyle ulaşabilirsiniz.
 
Metrorail
 
Metronun yoğun kullanıldığı iş saatlerinde taksiyi tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Havalimanı terminali ve metro durağı arasında düzenli sefer yapan otobüsler ile metro durağına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu seferler havalimanının ücretsiz bir hizmetidir.
 
Taksi
 
Washington D.C.’de taksiler klasik taksimetre sistemini kullanmazlar. Şehirde taksi ücretleri bölgelere göre hesaplanır. 8 bölgeden oluşan Washington D.C.’de taksi ile geçtiğiniz her bölge için ücret ödersiniz. Havalimanından taksiye binmeden önce gideceğiniz yeri söylerek ne kadar ödeyeceğinizi öğrenebilirsiniz.
 
Dulles Uluslararası Havalimanı
 
Dulles Havalimanı Washington D.C.’nin en büyük, ABD’nin ise 5. büyük havalimanıdır. Çoğu uluslar arası uçuş bu havalimanını kullanır. Dulles, şehir merkezine yaklaşık 45 km uzaklıktadır. Trafiğe bağlı olarak değişse de yolculuk ortalama 1 saat sürer.
 
Havalimanından ulaşım
 
Washington Flyer otobüsleri
 
Dulles Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmanın en kolay yolu Washington Flyer otobüslerini kullanmaktır. Her yarım saatte bir sefer düzenleyen bu otobüslerle yolculuk yaklaşık 20-25 dakika sürer.
 
Metro
 
Havalimanından şehir merkezine direkt metro yoktur. Washington Flyer otobüsleriyle West Fall Church metro durağına kadar geldikten sonra Downtown D.C.’ye metroyla ulaşabilirsiniz. Bu yolculuk Washington Flyer’a ek olarak 20-25 dakika sürer.
 
Metrobus
 
Downtown Washington D.C.’ye ulaşmanın kolay yollarından birisi de metrobus kullanmaktır. Her saat sefer düzenleyen metrobus ile yolculuk ortalama bir saat sürer.
 
 
Washington D.C., Amerika’da en çok ziyaret edilen şehirlerden biridir. Her yıl ortalama 20 milyon kişinin Amerika’nın başkentine geliyor olması, D.C.’nin bu ünü hak ettiğinin göstergesidir.
 
Washington D.C.’nin Amerika’daki diğer şehirlerden farkı resmi statüsüdür. Başkent D.C., Amerika şehirleri arasında bir eyalete bağlı olmayan tek şehirdir. Ayrıca yoktan var edilen bir şehir olma özelliğine de sahiptir. Kongreye, devlet başkanına ve senatoya ev sahipliği yapması amacıyla bir şehir tasarlanmaya karar verilmesi üzerine Başkan George Washington, Virginia ve Maryland eyaletlerinden alınan topraklarla şehrin kurulacağı yeri belirlemiş ve 1790 yılında şehrin yapımına başlanmıştır. Şehir o gün bu gündür büyük bir yapılanma sürecindedir.
 
Washington D.C. haritasına baktığınızda, şehrin ne kadar düzgün bir şekilde planlandığına hayret edebilirsiniz. Geniş meydanlar, birbirine neredeyse tamamen paralel geniş sokak ve caddeler ve şehrin görüntüsünü bozmayacak alçak binalar ilk göze çarpan özelliklerdir. Diğer bir cazibe merkezi olan New York’un aksine D.C.’de hiç gökdelen yoktur.
 
Washington D.C. şehri, adını unutulmaz Amerikan başkanı George Washington’dan almıştır. Şehir Amerikalılar arasında genellikle “D.C”. veya “District” olarak bilinir, tam adı Washington D.C.’dir fakat resmi adı District of Columbia olarak geçer.
 
Müzeleriyle, parklarıyla, düzenli şehirleşmesiyle, Beyaz Saray’ıyla ve anıtlarıyla Washington D.C.;  Amerika’da görülmesi gereken en önemli şehirlerden biri arasında yer alır.
 
 
Nereler Gezilir?
​White House (Beyaz Saray)
 
White House, Washington D.C.’nin en eski yapılarından biridir ve George Washington dışında bütün Amerikan başkanlarının konutu olarak hizmet vermiştir. Yapımı George Washington tarafından başlatılmış olan Beyaz Saray’ın tasarımı için bir yarışma düzenlenmiş ve İrlandalı bir mimarin İrlanda evlerinden esinlenerek tasarladığı projesi seçilmiştir.
 
Yapımı 8 yıl süren White House, 1814 yılında İngilizlerin ateşe vermesiyle büyük bir hasara uğramıştır. Bu yangından sonra içi ve dışı tekrar yenilenen yapı, her yeni gelen başkanın yaptığı bazı eklemelerle bugünkü hâlini almıştır.
 
Yapı Georgian tarzında tasarlanmıştır ve dışı beyaza boyanmış kumtaşı ile kaplanmıştır. Yapılan son eklemelerle birlikte White House kompleksi; Başkan ve ailesinin ikâmet ettiği Executive Residence’dan, Oval Ofis’in, Kabine Odası ve Roosevelt Odası’nın bulunduğu West Wing’den ve First Lady’nin ve White House Social Secretary’nin ofisinin bulunduğu East Wing’den oluşur. Üç katlı olan yapının en üst katı ikâmet için kullanılmaktadır. Beyaz Saray’da toplam 132 oda, 35 banyo, bir tenis kortu, bir beyzbol sahası, bir sinema salonu, bir yüzme havuzu ve göz alıcı güzellikte düzenlenmiş bir bahçe bulunur. D.C.’nin bu en önemli yapısı günde ortalama 5000 ziyaretçi ağırlar.
 
Yapı için “White House” adının ne zaman kullanılmaya başlandığı kesin olarak bilinmese de kayıtlarda rastlanıldığı ilk tarih 1811’dir. White House dışında "President's Palace", "Presidential Mansion" ve "President's House" adları da kullanılmıştır. White House’un resmen bu adı alması ise 1901 yılında Başkan Theodore Roosevelt döneminde gerçekleşmiştir.
 
White House’u gezmek ise tahmin edeceğiniz üzere pek kolay değildir. Belli bir kısmı ziyaretçilere açık olan White House’u gezebilmek için en az altı ay önceden rezervasyon yaptırmanız gerekir. Turlar ücretsizdir. Tur kapsamında gezilebilecek bölümler White House’un günlük programına göre değişiklik gösterebilir. Rezervasyon yaptırmak için White House Ziyaretçi Merkezi’nden ve büyükelçiliğinizden yardım alabilirsiniz. White House turuna katılma imkânınız olursa sıkı bir güvenlikten geçeceğinizi göz önünde bulundurunuz. Her tür çanta, yiyecek, içecek, kayıt cihazı, tütün ürünü, kişisel bakım ürünü, delici, kesici ve yanıcı aletin içeriye sokulması kesinlikle yasaktır.
 
Güvenlik kontrolünden geçtikten sonra East Wing’in lobisinden tura başlanır. East Wing daha çok toplantılar ve davetlileri ağırlamak için kullanılır. Lobide eski başkanların ve eşlerinin portlerine göz atabilirsiniz. Bu katta Library, China Room, Vermeil Room ve Diplomatic Reception Room’u görebilirsiniz. Giriş katının merkezinde Blue Room (Mavi Oda) bulunur. Burası Başkan’ın konuklarını ağırlamak için kullandığı bir odadır. Oval bir oda olan Blue Room’da yaldızlı mobilyalar hâkimdir ve eski başkanların portreleri duvarları süslemektedir. Buradan merdivenlerle çıkarak başkanın basın toplantılarını yaptığı, kokteyllerin ve resepsiyonların düzenlendiği büyük ve gösterişli East Room’a ulaşırsınız. Red Room (Kırmızı Oda) da yine resepsiyonların düzenlendiği odalardan biridir. Bu odaya kırmızı oda denilmesinin sebebi, duvarlarının kırmızı ipekle kaplı olmasıdır. Buradan, diğer odalardan sade olan fakat devlet başkanlarının ağırlandığı StateDining Room’a geçebilirsiniz.
Başkanın ve ailesinin ikâmet ettikleri 3. kata çıkmaya izin verilmemektedir. Başkanın çalışmalarını yürüttüğü ofisler yaşam alanından ayrılması için West Wing’de toplanmıştır. Bu ofisler de ziyarete kapalıdır.
 
White House Ziyaretçi Merkezi’nden turlar hakkında bilgi alabilirsiniz. Burada ayrıca White House ile ilgili detaylı bilgi alabilir, tarihiyle, mimarisiyle ve sosyal konumuyla ilgili 30 dakikalık bir video izleyebilir ve çeşitli fotoğraflar görebilirsiniz. Hediyelik eşya ve White House’a dair ufak hatıralıkları da buradan alabilirsiniz. Ziyaretçi Merkezi haftanın her günü sabah 7.30’dan akşam 16.00’a kadar açıktır.
 
Ziyaret saatleri: 7.30 - 12.30 (Saatler değişiklik gösterebilir)
Adres: 1600 Pennsylvania Avenue, NW Washington, D.C..
Web: www.whitehouse.gov
 
National Mall
 
Turistik gezilerin odak noktası The Mall’dur. Burada geniş bir alana yayılmış olan anıtları, müzeleri, yönetim binalarını gezebilirsiniz. Washington D.C. ile özdeşleşmiş hemen her şey National Mall’un kapsamındadır. Buranın en güzel özelliği ise; gezilip görülecek yerlerin çoğunun birbirine yürüme mesafesinde olmalarıdır. Yine de Mall kapsamında gezilebilecek yer oldukça fazla olduğu için gezinizi günlere bölebilir, böylece hem daha az yorulur, hem de görülmesi gereken yerleri atlamamış olursunuz.
 
The Mall kabaca; batıda West Potomac Park ve Constitution Gardens’dan doğuda Capitol binasına kadar olan geniş bir alanı kapsar. Mall, her yıl ortalama 25 milyon ziyaretçiyi ağırlar.
 
The Mall’da Smithsonian Institute’un çok sayıda müzesi bulunur ve bu müzeler ücretsiz olarak gezilebilir. Gezi süreniz kısıtlı ise bütün müzeleri görebilmeniz mümkün olamayabilir. Müzeler arasından size hitap edenleri seçip gündüz gezilerinizi bu müzelere ayırabilirsiniz. Akşamları ise yine Mall’da görülmesi gereken anıtları gezebilirsiniz. Washington D.C.’ye yaz mevsiminde gelenler, şehri genellikle bu düzenle dolaşır. Böylece hem gündüz yüksek hava sıcaklığından etkilenmemiş olursunuz hem de anıtları akşam ışıklandırılmış hâlleriyle görme imkânı bulursunuz.
 
Washington Monument (Washington Anıtı)
 
The Mall’un göz bebeği olan anıt, beyaz mermerden yapılmış olan Washington Monument’dır. Şehrin en önemli simgelerinden de biri olan bu anıt, The Mall’da gezen ziyaretçilere kaybolmamaları için adeta rehberlik eder. 169 metre uzunluğundaki Washington Anıtı’nı, Mall’un neresinde olursanız olun görebilirsiniz.
 
Washington Anıtı, George Washington’a ithaf edilmiş bir anıttır. ABD tarihinin en unutulmaz ve başarılı başkanı için ülkenin en yüksek ve ihtişamlı anıtı yapılmıştır. Anıtın görkemi, bulunduğu meydana gelindiğinde en iyi şekilde algılanır.
 
Anıt ziyaretçilere açıktır ve giriş ücretsizdir fakat içeri girebilmek için biletinizin olması gerekmektedir. Biletler sabah anıt ziyaret saati başladığında sırayla dağıtılır. Eğer anıtın içine girmek istiyorsanız erken saatlerde 15th Street’teki National Park Service’deki gişede sıraya girmeniz gerekir. Dilerseniz gelmeden önce www.nps.gov/wamo adresinden rezervasyon yaptırabilirsiniz.
Anıtın içerisinde müzeyi gezebilirsiniz ve asansörle en tepesine çıkarak The Mall’un muazzam düzenini ve Washington D.C. manzarasını izleyebilirsiniz.
 
Ziyaret saatleri: 9.00 – 16.45
Web: www.nps.gov/wamo
 
Bir not: Washington Memorial ve Lincoln Memorial’ın arasına yapılmış olan Reflecting Pool (Yansıtma Havuzu), Washington Memorial’ın suretini suya yansıttığı için ziyaretçilerden büyük ilgi görür.
 
Capitol
 
Capitol, Senato’nun ve Temsilciler Meclisi’nin 200 yıldan fazla süredir Washington D.C.’de toplantılarını yaptıkları yapıdır. The Mall’un doğu ucunda inşa edilmiş bu tarihi bina Washington D.C.’nin sembollerinden biri ve ABD siyasetinin kalbinin attığı yerdir.
 
19. yüzyıl Neoklasik akımına uygun olarak tasarlanmış olan Capitol Binası’nın yuvarlak kubbesi dikkat çekicidir. 5 kata yayılmış 540 odayı barındıran yapı, oldukça heybetli ve göz alıcıdır. Beyaz olması dolayısıyla White House (Beyaz Saray)’la karıştırılsa da aslında bu iki bina birbirinden çok farklıdır.
 
Capitol, The Mall’a göre yüksek bir tepeye inşa edilmiştir. Capitol’ün yapılacağı yeri Washington D.C.’nin ilk planlarını yapan mimar Pierre L’Enfant seçmiştir ve burayı “anıtını bekleyen tepe” olarak nitelendirmiştir. Yapımına 1793’te başlanılan Capitol Binası, yarısı tamamlandığında İngilizler’in istilasına uğramış ve tamamen ateşe verilmiştir. Tekrar yapımına başlanan yapının bugünkü görkemli kubbesi 1955’te eklenmiştir. Capitol’ün yapımı, kubbesine Özgürlük heykelciğinin eklenmesiyle 1863’te tamamlanmıştır.
 
Capitol Binası ve beyaz kubbesi, sadece Washington D.C.’nin değil ülkenin de sembollerinden ve Amerika denilince akıllarda ilk beliren yapılardan biridir. Bu yüzden Capitol’e zaman ayırmadan Washington D.C. gezinizi tamamlamış olmazsınız. Capitol Binası’nı gezmek için turlara katılabilirsiniz. Tur için bilete ihtiyacınız olacaktır. Biletler ücretsizdir ve ilk gelen bileti alır sistemiyle dağıtılır, bu yüzden Capitol’e gelmeden önce tur rezervasyonunuzu yaptırmanız yararınıza olacaktır. www.visitthecapitol.gov adresinden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Ayrıca (202) 226-8000 numaralı telefondan da rezervasyon yaptırabilirsiniz.
 
Rehberli turlar Capitol Ziyaretçi Merkezi önünden başlar. Geziye başlamadan önce 13 dakikalık bir video izletilir. Videoda kısaca Amerika’nın bugünkü yönetim sistemi ve Capitol Binası hakkında bilgi verilir. Turla beraber ilk olarak 55 metre yüksekliğe ve 29 metre genişliğe sahip geniş bir daire şeklindeki Rotunda’ya girilir. Rotunda, Capitol’ün kubbesinin altındaki alandır. Burası Amerika’nın tarihinde iz bırakmış kişilerin ve olayların betimlendiği resimlerin ve heykellerin sergilendiği bir galeri gibi hizmet verir.
 
Kongrenin çalıştığı dönemde Capitol’e gelirseniz bir toplantılarını izleme imkânı da bulabilirsiniz. Sınırlı sayıda katılımcıya izin verildiği için uzun bir süre beklemeniz de gerekebilir. Biletleri Capitol Ziyaretçi Merkezi’nden edinebilirsiniz.
 
Capitol Binası’nı çevreleyen bahçe de görülmeye değerdir. Central Park’ın düzenlemesini yapan kişinin elinden çıkmış bahçe, yüzden fazla çeşit ağaca ve binden fazla çiçeğe ev sahipliği yapar. Ayrıca Amerika’nın en eski botanik bahçesi olan The U. S. Botanic Garden da Capitol kompleksinin bir parçasıdır ve yılın her dönemi görülmeye değerdir.
 
Capitol’de yıl boyunca, özellikle yaz akşamları, çeşitli etkinlikler ve konserler düzenlenir. Ülke için önemli günlerde de burada kutlamalar yapılır.
 
Capitol’ün girişi doğu tarafındadır ve en yakın metro durakları Union Station ve Capitol South duraklarıdır.
 
Ziyaret saatleri: Pazartesi – Cumartesi 08.30 – 16.30
Rehberli tur saatleri: Pazartesi – Cumartesi 8.50 – 15.20
Adres: East Capitol Street, NE and 1st Street, NE, Washington, D.C. 20002
Web: www.aoc.gov
 
Lincoln Memorial (Lincoln Anıtı)
 
Lincoln Memorial, 16. Amerikan Başkanı olan Abraham Lincoln’ın anısına yapılmış bir anıttır. Beyaz mermerden yapılmış olan bu gösterişli anıt, Yunan tapınaklarını andıran bir mimariye sahiptir. Uzun bir süre nereye yapılacağı tartışılan anıt, 1922 yılında tamamlanabilmiştir.
 
Anıtta 36 adet Dor sütun bulunur, bu sütunlar Abraham Lincoln dönemindeki Amerika’nın 36 eyaletini simgeler. Anıtın içinde tamamlanması 13 yıl sürmüş olan Lincoln’ın oturarak betimlendiği yaklaşık 6 metrelik devasa bir heykeli vardır.
 
Anıtın duvarlarında Lincoln’ın Gettysburg hitabesi ve ikinci kez başkan seçildiğinde yaptığı konuşması yazılıdır.
 
Lincoln Anıtı’nın bir diğer önemli özelliği ise; Martin Luther King’in “I have a dream (Bir hayalim var)…” cümlesiyle başlayan unutulmaz konuşmasını bu anıtın merdivenlerinde yapmış olmasıdır.
 
Özellikle akşam saatlerinde aydınlatılmasıyla oldukça dikkat çekici bir hâl alan Lincoln Memorial 7 gün 24 saat ziyarete açıktır.
 
Bir not: 5 dolarlık banknotların arkasında bulunan görsel, Lincoln Memorial’a aittir. Ön yüzünde ise Lincoln’ın portresini görebilirsiniz.
 
National Air and Space Museum (Ulusal Hava ve Uzay Müzesi)
 
Smithsonian Institute müzelerinden en popüleri olan The National Air and Space Museum, dünya çapında da en çok ziyaretçi çeken müzelerden biridir. Bugüne kadar oluşturulmuş en kapsamlı havacılık ve uzay müzesi olmasının yanı sıra bu alanlarda kapsamlı bilimsel çalışmaların da yürütüldüğü bir araştırma merkezidir.
 
Havacılık ve uzay teknolojilerinin tarihsel yolculuğunu oldukça ilgi çekici bir şekilde sunan müzede bugüne kadar kullanılmış pek çok hava ve uzay aracının orijinali sergilenir. Kullanımı esnasında büyük hasar görmüş araçların ise bire bir kopyaları yapılmıştır. İnsanlığın havayla ve uzayla olan ilişkisinin nasıl geliştiğini görmek, hem küçükler hem de büyükler için oldukça keyifli ve öğretici olacaktır.
 
Müzede sergilenen koleksiyon, toplamda 30.000’den fazla havacılıkla ve 9000 kadar uzayla ilgili parçadan oluşur. Bunlar arasında Wright Kardeşler’in1903 Flyer’ı, Apollo 11’in Columbia’sı ve Lindbergh’in Spirit of St. Louis’i en çok dikkat çekenlerdendir. Bu orijinal parçalara ek olarak sonradan yapılmış olsa da aslına sadık kalınmış pek çok roket, üniforma, uzay kıyafeti ve uçan balon da koleksiyonun parçalarıdır. Ayrıca müzede Ay’dan getirilmiş taş örneklerini de görebilirsiniz.
 
Müzenin arşiv bölümünde ise yine havacılık ve uzay ile ilgili el yazmaları, fotoğraflar, teknik çizimler, belgeler, görsel malzemeler kronolojik olarak sergilenir.
 
Müzede sergilenenlere ek olarak yapılabilecek aktiviteler de ilgi çekicidir. Özellikle uzay ve havayla ilgili demonstrasyonları görmelisiniz. Bu uygulamalar kişi sayısıyla sınırlıdır ve ilk gelen bileti alır sistemiyle bilet edinilebilir. Önceden araştırma yaparak istedikleriniz için rezervasyon yaptırabilirsiniz. Müzenin bu hizmeti, özellikle çocukların ve gençlerin, uzayı uygulamalı olarak tanımaları için oldukça yararlı olacaktır.
 
Müzeyi dilerseniz kendi kendinize dilerseniz de rehberli turlara katılarak gezebilirsiniz. Müzenin içinde yer alan sinema salonlarının dev ekranlarında uzay ve havacılıkla ilgili ilgi çekici filmleri de izleyebilirsiniz.
 
Ziyaret saatleri: 10.00 – 17.30
Adres: Independence Ave at 6th Street, SW Washington, D.C. 20560
Web: www.nasm.si.edu
 
National Museum of Natural History (Ulusal Doğal Tarih Müzesi)
 
Dev dinazor fosillerini görmek, herkese nasip olmaz. Bunun için Washington D.C.’ye gelip National Museum of Natural History’yi gezmeniz gerekiyor. Dünya üzerinde canlı hayatının başlangıçtan bugüne gelene dek nasıl geliştiğini gözlemleyeceğiniz kusursuzca hazırlanmış bu müzeyi gezmeden şehri terk etmemelisiniz.
 
Doğal hayat ve gelişimi üzerine kurulmuş bu müzede toplamda 125 milyondan fazla bitki, hayvan, fosil, yer altı madeni, kaya ve meteor örneği sergilenmektedir. Smithsonian müzeleri arasında en çok ilgi çeken ikinci müze olma özelliğine sahip bu müze, ayrıca doğal ve kültürel hayat üzerine bilimsel çalışmaların yapıldığı bir araştırma merkezine de ev sahipliği yapar.
 
Müzede sergilenenler, sürekli ve süreli sergiler olmak üzere çeşitli konularda gruplandırılmıştır. Sürekli sergiler arasında görenleri en çok etkileyenler arasında The Sant Ocean Hall ve The Hope Diamond yer alır. Sant Ocean Hall, 2008 yılında açılmıştır ve 7 metrekarelik bir alanda 674 adet deniz canlısını sergilemektedir. Burada özellikle 13 metre uzunluğundaki Kuzey Atlantik köpekbalığının bire bir üretimini mutlaka görmelisiniz.
 
The Hope Diamond ise müzenin Mücevherler ve Madenler bölümünde sergilenir. Hope Diamond (Umut Elması), dünyaca tanınan ve aslında kötü bir üne sahip bir elmasdır. 45.52 karat (9.104 g) olan bu elmasın, sahibine kötü şans getirdiğine inanılmaktadır. Müzeye getirilmeden önceki hemen hemen bütün sahipleri, elmasa sahip olduktan sonra ekonomik sıkıntılar içine girmiş ve elması satmak zorunda kalmışlar. Bu elmasın bilinen hikâyesine göre; elması yapan taş ustası, oğlu elması kendisinden çalınca üzüntüden hayatını kaybetmiş ve bunun üzerine oğlu da intihar etmiştir. Elmasın daha sonraki sahiplerinden ünlü sanatçı Follies Bergere, elması taktığı ilk gün sahnede vurularak öldürülmüştür. Buna benzer pek çok olay elmasın “uğursuz” olarak ünlenmesine neden olmuştur. Elmas, bir dönem Sultan II. Abdülhamit’e de armağan edilmiştir. 1958 yılında ise Smithsonian Müzesi’ne verilmiştir. Bu safir mavisi renkteki göz alıcı elması görmeden müze gezinizi tamamlamayınız.
 
Ziyaret saatleri: 10.30 – 17.30
Adres: 10th Street and Constitution Ave., NW in Washington, D.C. 20560
Tel: +1 (202) 633 1000
Web: www.mnh.si.edu
 
National Museum of American History (Ulusal Amerikan Tarihi Müzesi)
 
National Museum of American History, gezdiği ülkenin kültür ve geçmişini merak edenler için oldukça bilgilendirici olacak bir müzedir. Amerika’nın sosyal, siyasal, kültürel, bilimsel ve askeri tarihine derinlemesine ışık tutan bu müze, Smithsonian müzeleri arasında en çok ilgi görenlerden bir tanesidir.
 
Müzede 3 milyondan fazla orijinal ve yeniden üretim obje sergilenir. Amerika’nın tarihsel gelişimini yansıtan bu objeler; reklamcılık, tarım, enerji, aile, sosyal hayat, gıda, spor, giyim, ulaşım, fotoğrafçılık gibi pek çok farklı kategoriler altında toplanmıştır. 3 kata yayılmış olan müzenin her katının da kendine özgü bir konsepti vardır.
 
Müzede mutlaka görülmesi gereken odalardan biri olan Treasure Room, Amerika’ya özgü, ilgi çekici, orijinal objeleri barındırır. Amerika Ulusal Marşı’nın orijinal hâli, Abraham Lincoln’ın şapkası, Kurbağa Kermit’in orijinal kuklası, Oz Büyücüsü’nden Dorothy’nin kırmızı ayakkabıları görebileceğiniz orijinal objelerden sadece birkaçıdır.
 
Müze kompleksi kapsamında yemek yiyebileceğiniz kafeler ve müzeye ilişkin ufak tefek şeyler alabileceğiniz mağazalar bulunmaktadır.
 
Ziyaret saatleri: 10.00 – 17.30 (yaz döneminde kapanış saati 18.30’dur.)
Adres: 14th Street and Constitution Avenue, N.W., Washington, D.C. 20560
Tel: +1 (202) 633 1000
Web: www.americanhistory.si.edu
 
National Gallery of Art (Ulusal Sanat Galerisi)
 
Amerika’nın sanata verdiği değeri ve önceliği, muazzam büyüklükteki koleksiyona sahip olan bu müzede en iyi şekilde görebilirsiniz. 1938 yılında kurulan ve o zamandan beri sürekli olarak bağışlarla büyütülen National Gallery of Art, günümüzde dünyanın en büyük Batı resim ve heykel sanatı koleksiyonuna sahip müzelerinden biridir.
 
Dünyanın en iyi sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapan müze, Batı ve Doğu olmak üzere iki binadan oluşmaktadır. Doğu binası modern sanatlara ayrılmışken, Batı binası daha geleneksel, çoğunlukla Avrupa resim ve heykel sanatına yoğunlaşmıştır.
 
Batı binasının en başarı koleksiyonu hiç kuşkusuz İtalyan Rönesans’ına ait olanıdır fakat İtalya dışında Avrupa sanatından tanınmış pek çok eser de bu binada sergilenmektedir. Batı binası koleksiyonlarında görebilecekleriniz arasında; Botticelli, Bellini, Leonardo da Vinci, Vermeer, Claude Monet ve Vincent van Gogh gibi tanınmış ressamların çalışmaları bulunur.
 
Doğu binasındaki galeri, Batı binasındakinin biraz gölgesinde kalsa da burada da ilgi çekici modern sanat eserleri sergilenmektedir. Bu iki binanın hemen batısında ise heykellerin sergilendiği bir bahçe vardır. Burada, yorulan misafirleri mutlu kılacak ve ayaklarını serinletebilecekleri bir de ayak havuzu vardır.
 
Ziyaret saatleri: Pztesi - Ctesi 10.00 – 17.00, Pazar 11.00 – 18.00
Adres: 4th and Constitution Avenue NW, Washington, D.C. 20565
Tel: +1 (202) 737 4215
Web: www.nga.gov
 
National Mall, White House ve Smithsonian müzelerini gezmek oldukça fazla zaman gerektirir fakat Washington D.C.’de bunlar dışında da görülmeye değer pek çok şey vardır. Vakti kalanlar için bunlardan birkaçı şunlardır:
 
    Georgetown’daki National Zoo, binlerce sevimli hayvanıyla ziyaretçilerini ağırlar. Özellikle kocaman pandası ve Amazon ormanlarının bire bir kopyası görülmeye değerdir.
 
    Yine Georgetown’da görebileceklerinizden biri de Washington National Cathedral’dir. Bu katedral, 20. yüzyılda inşa edilmiş olmasına rağmen 14. yüzyıl mimarisine sahiptir. Gotik mimarinin bu modern ama bir o kadar da orijinal örneğini mutlaka görmelisiniz.
 
    Amerikan Doları’nın nasıl ve nerede basıldığını merak ederseniz Bureau of Engraving and Printing’i ziyaret edebilir ve bu zamana kadar tasarlanmış paraları ve posta pullarını görebilirsiniz.
 
    Filmlerden tanıdığınız FBI’ın nerede çalıştığını ve ajanlarını merak ediyorsanız FBI Binası’nı ziyaret edebilirsiniz. Burada dünya üzerinde bulunan bütün silahların sergilendiği bir müze bulunur. Binayı gezebilmek için tura katılmanız gerekiyor.
 
    Amerika’nın en eski akvaryumu olan National Aquarium’da 1200’den fazla balık türünü görebilir, köpekbalıkları ve piranhaların beslenmelerini izleyebilirsiniz.
 
 
Ne Yenir?
​Washington D.C.’de dünyanın hemen her mutfağından bir şeyler bulabilirsiniz. Ucuz atıştırmalıklardan, pahalı ve lüks mekânlarda sunulan yemeklere kadar pek çok alternatifiniz vardır fakat “D.C. mutfağı” denilebilecek pek fazla seçenek yoktur. Bunu fark eden D.C.’liler hot doga sahip çıkmışlardır ve onu şehirle özdeşleştirmişler ve adını da half-smoke koymuşlardır. Half-smoke, ızgara sosisin üzerine chili sos eklenmesiyle hazırlanır. Bu adın kaynağı bilinmez ama şehir genelinde çok sayıda half-smoke hot dog sunan satıcı görürsünüz. Bunlar arasında en çok beğenileni ise U Street’teki Ben’s Chili Bowl’dur.
 
Washington D.C’de zamanınızın büyük bir kısmını The Mall çevresinde geçireceğiniz için çoğunlukla bu bölgede yemek yemeniz gerekecektir. Büyük müzelerin cafe ve restoranları geziniz sürecinde dinlenip karnınızı doyurabileceğiniz güzel alternatifler sunar. Müzelerin restoranlarında oturup yemekle çok vakit kaybetmek istemeyenler ise sokaklarda kurulan tezgâhlarda atıştırabilirler. Çoğu güvenilir ve hijyenik şartlar altında çalışan bu sokak satıcılarında en çok satılan yiyecek ise tabii ki de hot dogdur.
 
Washington D.C.’de restoranlar ve barlar hakkında genel bir bilgi de yararlı olacaktır. Şehir genelindeki restoranlarda ortalama % 15 ya da % 20 civarında bahşiş bırakmanız beklenir. Bazı sokak satıcıları bile bahşiş talep edebilir. D.C.’de alkollü içkiler tüketmenin yaşı 21’dir. Alkollü mekânların girişinde de aynı yaş sınırı uygulanır. Yanınızda yaşınızı kanıtlayabilecek bir kimlik mutlaka bulundurmalısınız. Sigara alışkanlığı olanları uyaralım; D.C.’de kamu binalarında, restoranlarda ve daha pek çok yerde sigara içmek yasaktır.
 
Etiyopya Mutfağı
 
Washington D.C.’de mutlaka denemeniz gereken mutfaklar arasında Etiyopya mutfağı başta gelir. Etnik çeşitliliğin çok olduğu bu şehirde kökenleri Etiyopya’ya dayanan çok fazla insan yaşar. Bu durumdan şehrin restoranları da etkilenmiş ve Etiyopya mutfağının en güzel örneklerinin tadılabileceği çok sayıda restoran hizmete açılmıştır.
 
Etiyopya mutfağına yabancıysanız genel bir bilgi yararınıza olacaktır. Bu mutfağa özgü yemekler genellikle et ve sebzelerin çok çeşitli baharatlarla terbiye edilmesi ve sotelenmesiyle hazırlanır. Sotelenerek pişirilmiş et ve sebzeler injera denilen bir ekmek üzerinde servis edilir. Etiyopya mutfağının en önemli özelliği, yemek yemek için sadece elinizi kullanmanızdır. Yemeğinizi tabağınızdan almak için kullanabileceğiniz tek yemek araç-gereci bir parça injeradır. ufak bir parça injera koparın ve parmaklarınızın ucunda tuttuğunuz bu bir parça injerayla yemeğinizi alın. Etiyopya mutfağının keyfi işte bu şekilde çıkar. Ayrıca beraberinizde yemek yediğiniz eşiniz ise ona kendi ellerinizle yemek yedirmek de büyük bir jest olarak algılanır.
 
Etiyopya mutfağının en güzel örneklerini Shaw’da, Little Ethiopia’da ve Chinatown’da tadabilirsiniz.
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Washington D.C.’de müze ve şehir gezilerinizden arta kalan zamanınızı eğlenceli aktivitelerle geçirmeniz için çeşitli alternatifler vardır. Konserler, film gösterimleri, tiyatrolar ve sabahın ilk ışıklarına kadar açık kalan barlar, D.C. gezinize eğlence katacak ve gezmekten yorulmuş bünyenizi dinlendirecektir.
 
Şehirde gerçekleştirilecek etkinliklerin en güncel bilgilerini Washington Post’ta, ücretsiz yayın olan City Paper’da ve Washingtonian dergisinde bulabilirsiniz.
 
Tiyatro, Opera ve Konserler
 
John F. Kennedy Center for the Performing Arts, Ulusal Senfoni Orkestrası’na, Washington Opera ve Balesi’ne ve Amerikan Film Enstitüsü’ne ev sahipliği yapar. Ayrıca yerel etkinlikler arasından da burada sergilenenleri olur. Tiyatro izlemek, opera dinlemek ve bir konsere katılmak için gelmeniz gereken ilk yer burasıdır.
 
Adres: 2700 F. St. NW, Washington, D.C.
Tel: +1 (202) 467 4600
 
National Theatre ise diğer bir alternatifinizdir. Şehirdeki en eski tiyatro salonu olan National Theatre, 1835 yılından bu yana aynı adreste hizmet vermektedir. Burada Broadway tiyatrosunun kalitesine yakın oyunlar ve müzikaller izleyebilirsiniz. Cumartesi sabahları çocuk tiyatrolarına ayrılmıştır. Pazartesi akşamları ise yerli oyunlar sergilenir.
 
Adres: 321 Pennsylvania Avenue, NW Washington, D.C..
Tel: (800) 447 7400
 
Bu iki gösterim merkezi dışında; Warner Theatre, Ford’s Theatre, Arena Stage, Shakespeare Theatre Company ve Studio Theatre da çeşitli etkinliklerin düzenlendiği merkezlerdir.
 
Gece Hayatı
 
Washington D.C.’de çok renkli bir gece hayatı olduğu söylenemez ama yorucu bir günün ardından rahatlayabileceğiniz barlar ve publar şehir geneline yayılmıştır.
 
Bar, kulüp ve diskolar ağırlıklı olarak; Georgetown bölgesinde M Street ve Wisconsin Avenue’de ve Dupont Circle bölgesinde bulunur.
Farklı bir gece geçirmek içinse Potomac Nehri üzerinde sefer düzenleyen turları tercih edebilirsiniz. Bu tur tekneleri bir gece kulubü gibidir, içkinizi içip dans edebileceğiniz şekilde düzenlenmiştir.
 
Spor
 
Washington D.C.’de yaşayanların spor tercihi genellikle jogging, trekking ve bisiklettir. Şehir planlanırken yürüyüş parkurlarına ve bisiklet yollarına büyük bir yer ayrılmıştır. Şehir genelinde yaklaşık 1000 km.’den fazla yürüyüş ve bisiklet yolu bulunur.
 
National Mall yürüyüş yapmak için güzel bir alternatiftir. Capitol Binası’ndan Lincoln Anıtı’na kadar yürümeye müsait olan yol yaklaşık 4 km’dir.
 
Daha doğal bir yürüyüş rotası isterseniz Rock Creek Park’ı tercih edebilirsiniz. Lake Needwood’dan başlayıp Potomac Nehri boyunca devam eden 20 km’lik bu park, doğal bir zeminde ve doğayla iç içe yürüyüş yapmak ve bisiklete binmek için idealdir.
 
Diğer bir alternatifiniz ise Georgetown’da C&O Canal Visitors Center’ın önünden başlayan C&O Canal Tow Path’dir. Bu parkurda ilerledikten sonra bölgenin en güzel parkı olan Great Falls National Park’ı da gezebilirsiniz.
 
Kendi kendime değil başkalarıyla yarışmak istiyorum diyenler ise; National Marathon’a, Cherry Blossom Ten Mile Run’a ve Marine Corps Marathon’a katılıp kendilerini deneyebilirler.
 
Amerikan futbolu
 
Favori sporunuz ne olursa olsun vaktiniz kalırsa D.C.’de bir Amerikan futbolu karşılaşması izlemelisiniz. D.C.’nin Amerikan futbolu takımı Redskins aynı zamanda ülkenin de en iyi takımlarından biridir. D.C.’liler takımlarını büyük bir gururla ve coşkuyla destekler ve karşılaşmalar, oldukça renkli görüntülere sahne olur. Amerikan futbolu ligi Eylül ayında başlar ve yeni yıla kadar devam eder.
 
Golf
 
Golf son yıllarda D.C.’liler arasında oldukça popüler bir spor hâline gelmiştir. Şehrin stresinden uzaklaştıran ve sakinleştiren bu spor senato üyelerinden turistlere kadar pek çok kişi tarafından tercih edilir.  
 
D.C.’deki şehir merkezinde yer alan golf sahalarını diğerlerinden ayıran özellik; etraflarının tarihi bir dokuyla çevrilmiş olmasıdır. Örneğin; East Potomac Park Golf Course’da golf oynarken kafanızı kaldırıp uzaklara baktığınızda Washington Monument’ı görürsünüz. Ayrıca golfe artan ilgi sayesinde, D.C.’deki golf sahaları görebileceğiniz en kaliteli ve dünya standartlarının üstündeki sahalar hâline gelmiştir. Aşağıda bu sahalardan birkaçının adresini bulabilirsiniz.
 
Bull Run Country Club
 
Adres: 3520 James Madison Hwy., Haymarket, VA 20169, Washington D.C.
Tel: 703 753 7777
 
Westfields Golf Club
 
Adres: 13940 Balmoral Greens Ave., Clifton, VA 20124, Washington D.C.
Tel: 703 631 3300
 
Raspberry Falls Golf and Hunt Club
 
Adres: 41601 Raspberry Dr., Leesburg, VA 20176, Washington D.C.
Tel: 703.779.2555
 
Festival
 
Washington D.C.’de festivaller genellikle National Mall ve çevresinde düzenlenir. Bunlardan başlıcaları ise şöyledir:
 
Kiraz Ağacı Festivali
 
1912’de Tokyo’dan Washington D.C.’ye hediye edilmiş 3000 kiraz ağacı; her yıl Mart ayı sonu, Nisan ayı başında bembeyaz çiçeklere bürünür ve 700.000’den fazla katılımcı, baharın gelişini iki hafta süren bu festival ile kutlar. Çiçeklerle bezenmiş kiraz ağaçlarını görebileceğiniz en güzel yer, Tidal Basin’dir. Festivalde dans ekiplerinin, koroların, palyaçoların ve sivillerin katıldığı yürüyüş oldukça keyiflidir.
 
4 Temmuz Bağımsızlık Günü Kutlamaları
 
Amerika’nın başkenti olarak Washington D.C., en göz alıcı bağımsızlık günü kutlamalarının düzenlendiği yerdir. Bağımsızlık Günü yürüyüşüne bandolar, askeri birimler ve bayraklarını alıp gelmiş olan binlerce Amerikalı katılır. Her yerin mavi, kırmızı ve beyaza büründüğü kutlamalar gün boyu ve tüm gece sürer. 4 Temmuz kutlamaları için atılan havai fişeklerle gökyüzü, etkileyici bir şova sahne olur.  Capitol Hill ve National Mall’un çeşitli yerlerinde kurulan orkestralar da gün boyu performans sergiler.
 
Smithsonian Folklife Festival
 
1967 yılından beri Washington D.C.’de düzenlenen ve her yıl bir milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayan en büyük etkinlik, Smithsonian Folklife Festival’dir. National Mall’da 7th ve 14th Street arasında gerçekleşen festival, Haziran ayının sonlarına doğru başlar ve 4 Temmuz kutlamalarından hemen önce biter. Festivalin her yıl farklı temaları olur. Festival için her yıl bir ülke, Amerika’da bir bölge ve güncel bir konu tema olarak seçilir. Etkinlikler genellikle bu temalar üzerine kurulu olur. Ülkeye ve bölgeye özgü gelenekler canlandırılır, aşçılar yöresel yemekler yapar ve kültürel özellikler festival katılımcılarına tanıtılır. Oldukça keyifli ve bilgilendirici bu festivali kaçırmayın. Festivale katılım ücretsizdir.
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

 

Washington
Etiketler » Washington Grup Uçak Bileti Al   » Washington Grup Uçak Rezervasyonu   » Washington Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Washington Grup Uçak Bileti Al