İstanbul Lima Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Lima Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Nasıl Gidilir?
​Lima’ya ülkemizden ulaşmanın en kısa yolu, Amsterdam veya Madrid aktarmalı uçuşları tercih etmektir. Amerika Birleşik Devletleri üzerinden de Lima’ya uçuşlar bulunmaktadır ancak bunun için Peru vizesi haricinde bir de Amerika Birleşik Devletleri vizesi gerekmektedir.
 
KLM Havayolu ile Amsterdam aktarmalı, İberia Havayolu ile ise Madrid aktarmalı olarak yaklaşık 20 saatlik bir seyahat sonrasında Lima’ya ulaşabilmek mümkündür.
 
Jorge Chavez Uluslararası Havaalanı İçin 1-9 Arası Uçak Biletinizi www.makrobilet.com Sitemizden Online Ucuz Fiyata Alabilirsiniz.
 
Şehir merkezinin 16 km kuzey batısında yer alan Jorge Chavez Uluslararası Havaalanı, yoğun olarak iç hat ve dış hat uçuşlarına ev sahipliği yapmaktadır.  Peru ve diğer Güney Amerika ülkelerine ulaşmayı sağlayan bir geçit niteliğindeki havaalanı, oldukça kalabalık ve işlek bir havaalanı olmasının yanı sıra oldukça lüks ve düzenli bir atmosfere sahip olmasıyla bilinmektedir.
 
 
 
Adres: Lima şehir merkezinden 17 km kuzey batı yönü, Callao, Lima
 
Tel: (+51) 01 517 31 00
Web: www.lap.com.pe
 
Havalimanından ulaşım
 
Toplu taşıma araçları ile
 
Otobüs ile
 
Havaalanı ve Lima şehir merkezi arasında çalışan birçok otobüs ve minibüs bulunmaktadır. Bu ulaşım araçlarının bazılarının son durağı havaalanı, bazılarının ise havaalanının önünde bulunan Faucett Meydanı’dır. Otobüse binerken son durağı sormalı ve havaalanına kadar giden, üzerinde Faucett / Aeropuerto yazan otobüs veya minibüslere binmelisiniz.
 
Taksi ile
 
Taksiler, Lima’da rahat ve hızlı bir ulaşım seçeneğidir. Tehlikeli durumlarla veya fahiş fiyat uygulamasıyla karşılaşmamak için her zaman bilinen bir taksi firmasından taksi çağırmanız tavsiye edilmektedir. Lima’da yoldan taksi çevirmek, şehirde çok fazla lisanssız korsan taksi mevcut olduğu için güvenli değildir. Havaalanı içerisinde 24 saat açık, ön ödemeli veya anında taksi çağırma hizmeti büroları bulunmaktadır.
 
Shuttle servisler ile
 
Jorge Chavez Havaalanı’ndan şehri merkezine ulaşım sağlayan ücretli shuttle servisleri bulunmaktadır. Akatori firmasının işlettiği shuttlelar, 24 saat aralıksız çalışmakta ve havaalanı geliş terminalinin hemen önünden kalkmaktadır. Havaalanı içerisinde bulunan diğer shuttle servis hizmetini ise El Urbanito firması sağlamaktadır. El Urbanito shuttleları ise şehirdeki çoğu otelle anlaşmalıdır ve sizi, otelinizin önüne kadar götürmektedir.
 
Araç kiralama
 
Havaalanında kolaylıkla şoförlü veya şoförsüz dilediğiniz arabayı kiralayabilirsiniz. Aklınızda Bulunsun başlığı altında bulunan Araç Kiralama konusuna bir göz atın.
 
​Yüzü Pasifik Okyanusu’na dönük, sırtı ise Chillon, Rimac ve Lurin nehirlerinin birleştiği bereketli vadiye dayalı muhteşem bir coğrafya içerisinde yer alan Peru’nun başkenti Lima, aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olma özelliğini de taşımaktadır. 
 
15. yüzyıl İnka Medeniyetleri’nin varlığından bile önceki zamanlarda, Lima şehrinin bulunduğu bölgede, yerli halk için oldukça kutsal sayılan bir kâhin yaşamaktaymış.  Bölgeye de bu yüzden yerlilerce, “konuşan kişi” anlamına gelen limaq adı verilmiş. Zamanla bu isim değişikliğe uğramış ve Lima olarak bugünlere ulaşmıştır.
 
18 Ocak 1535 tarihinde, İspanyol kâşif Francisco Pizarro tarafından keşfedilmiş olan Lima şehri, yaklaşık 300 yıl İspanyol kolonilerinin hâkimiyeti altında bulunmuştur. Peru Bağımsızlık Savaşı ile İspanyol hâkimiyetinden kurtulan şehir, yeni kurulan Peru devletinin başkenti konumuna getirilmiştir. İspanyol koloni döneminden kalan muhteşem mimarileriyle göze çarpan pek çok yapıyı içerisinde barındıran Lima şehri, günümüz modern şehirlerinin havasını tropik bir ada havasıyla birleştiren, kendine özgü farklı bir atmosfere sahip olan ender bulunan şehirlerdendir.
 
İspanyolların şehri keşfinden önce uzun zamandır bölgede yaşayan Moche, Chavin, İnka ve Andes medeniyetleri; Lima şehri ve çevresine görülmeye değer mimari eserler bırakmışlardır. Şehrin çevresi, dünyaca ünlü arkeolojik kazı alanlarıyla doludur. Bu zengin arkeolojik bölgeye, İspanyolların kendine has mimari eserleri ve kültürü de eklenmiş; böylelikle Lima, kültür seyahatlerinin odak noktası olan bir merkeze dönüşmüştür.
 
Hareketli ve çok kültürlü geçmişini farklı açılardan ele alarak anlatan pek çok tarih ve sanat müzesini içerisinde barındıran Lima şehri, ziyaretçilerini bir zamanlar Mayaların ve İnkaların yürüdüğü mistik topraklarda ağırlamakta ve ilginç tarihi hikâyeleriyle büyülemektedir.
 
 
Nereler Gezilir?
​UNESCO tarafından 1988 yılında Dünya Miras Listesi içerisine dâhil edilen Lima tarihi şehir merkezi, koloni döneminden kalan göz alıcı mimari yapılarıyla ziyaretçilerini büyülemektedir. 16. ve 17. yüzyıllardan kalan kilise, manastır ve mezarlıklardan kimilerinin katakomp denilen tünellerden oluşan gizli yer altı mezarlıkları ve geçitleriyle birbirlerine bağlandıkları söylenmektedir. Lima’nın otantik atmosferi, şehrin içinde ve çevresinde yer alan İnka ve Maya dönemlerinden kalan taş piramitlerle daha da gizemli bir hâle gelmektedir.
 
Yaz aylarında muhteşem Lima plajlarında deniz ve güneşin keyfini çıkartmak sonrasında ise denizin bonkörce başkente sunduğu lezzetlerin tadına bakmak, ateşli Latin kültürünün hissedildiği müzikler eşliğinde coşkulu yerel dansları izlemek Lima’nın ziyaretçilerine sunduğu eğlence alternatiflerinden sadece birkaçıdır.
Bu tarihi ve ateşli kente seyahatiniz esnasında tatilinizin can sıkıcı problemlerle gölgelenmemesi için birkaç noktaya dikkat edilmesi gerekmektedir:
 
    Lima sokaklarında dolaşırken basit ve rahat bir görüntü çizmeniz güvenliğiniz açısından oldukça önemlidir. Kıymetli eşyalarınızı üzerinizde taşımayarak otelinizin emniyetli kasasında bırakmanız, rahat ve kendinden emin tavırlar içinde bulunmanız sizin faydanıza olacaktır.
 
    Lima şehir merkezi oldukça güvenlikli ve iyi korunan bir bölgedir. Ancak turistlerin tenha saatlerde ve yalnız La Victoria ve Callao bölgelerinde bulunmamaları tavsiye edilmektedir.
 
    Lima gece kulüplerinde turistleri kandırıp tuzağına düşürmek isteyen pepera denilen genç ve güzel kadınlara oldukça sık rastlanılmaktadır. Peru şehirleri içerisinde cinsel yolla bulaşan hastalık oranları oldukça yüksektir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan ve yankesicilikten korunabilmek için pepera’lardan uzak durulması önerilmektedir.
 
Ulusal Arkeoloji, Antropoloji ve Tarih Müzesi
 
Ulusal Arkeoloji, Antropoloji ve Tarih Müzesi, Peru’nun en eski devlet müzelerinden biridir. Müzede büyük bir titizlikle korunan İspanyol koloni dönemi öncesi seramiklerine, metal eşyalara, organik materyallere; İnka dönemlerine ve M.Ö. 10000’li yıllara ait insan kalıntılarına rastlamak mümkündür. Ayrıca müze; koloni dönemi öncesinden bu yana Perulu sanatçıların ürettiği resim, heykel, fotoğraf, seramik ve toprak çömlekler gibi tarihi sanat eserleriyle birlikte tarihi dokümanları da içermektedir.
 
M. Ö. 2500’lü yıllara ait pamuklu örtü ve elbiselerden oluşan, dünyanın en eski tekstil koleksiyonunu içerisinde barındıran müzenin ziyaret saatleri her gün 09.00 – 17.00 saatleri arasındadır.
 
Adres: Bolivar Plazası, Pueblo Libre Bölgesi, Lima
Telefon: (+51) 1 463 50 70
Web: http://museonacional.perucultural.org.pe
 
Nicolini Tarihi Arabalar Müzesi
 
Güney Amerika ve Peru’nun en önemli tarihi araba müzeleri içerisinde yer alan Nicolini Tarihi Arabalar Müzesi, 1901 – 1973 yılları arasında üretilmiş olan ve klasikleşen 120 tarihi arabayı restore edilmiş bir şekilde sergiye sunmaktadır. 1962 yılında Jorge Nicolini’nin yolda 1925 model bir Lincoln otomobilin oldukça hoyratça ve değerinin bilinmeden kullanıldığına şahit olması üzerine, klasikleşen eski otomobilleri satın alıp tamir ederek kurtarmaya başlaması, müzenin ilk temellerinin atılmasına sebep olmuştur.
 
Giderek biriken ve zaman geçtikçe değerlenen bu otomobiller sonunda Tarihi Araba Koleksiyonerleri Birliği’nin de yardımıyla müzede sergilenmeye başlamışlardır. Cabriole, Wanderer, Lincoln, Boyer, Clement, Auburn Speedster gibi zamanında dünya çapında ünlü olan tarihi klasik arabaların görülebileceği müzede her arabanın kurtarılış hikâyesini dinlemek de mümkündür. Müze her gün 09.30 – 19.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: La Molina Meydanı, No: 37, Totoritas Mağazası’nın köşesi, La Molina, Lima
Telefon: (+51) 1 368 03 73
Web: www.museodelautomovilnicolini.com
 
Ayakkabısızlar Manastırı
 
Fransiskan mezhebine ait, 16. yüzyıldan kalan Ayakkabısızlar Manastırı’na adı zamanında içerisinde bulunan Fransiskan rahiplerinin çıplak ayakla dolaşması üzerine verilmiştir. Eski Peru dönemi sanatları ve koloni dönemi hakkında birçok bilgi içeren müze, Peru kültürüne ait yüzlerce dini resmi de içerisinde barındırmaktadır. Altından yapılmış sunak taşları ve mimarisiyle dikkat çeken manastır, ayrıca geçmiş dönemlerde kullanılan bir de tarihi şarap yapım evini içerisinde barındırmaktadır. Manastır her gün 09.00 – 12.00, 13.00 – 16.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Plaza Mayor, Gobierno Sarayı arkası, Zucalo Sokağı, Lima
Telefon: (+51) 1 481 0441.
Web: www.ucss.edu.pe/descalzos
 
Adalet Sarayı
 
1929 yılında inşasına başlanılan ve 1938 yılında tamamlanmış olan Adalet Sarayı, Neo Klasik mimarinin göz alıcı örneklerinden biridir. 20 yüzyılın başlangıcında Lima şehrinde ve Peru’da yaşanan gelişim ve modernleşme hareketlerinin simgesi olan Adalet Sarayı içerisinde; Lima mahkemeleri, Peru Yüksek Mahkemesi ve tarihi hapishane hücreleri bulunmaktadır.
 
Girişinde görkemli aslan heykellerinin yer aldığı Adalet Sarayı, yasal oturumlar sürerken halka kapalıdır. Dış cephesiyle yarattığı görkemli atmosferi iç dekorasyonuyla da destekleyen Adalet Sarayı içerisinde, şaşalı bir şekilde döşenmiş olan yemek ve toplantı salonları yer almaktadır. Lima’nın en önemli kent simgelerinden biri olan Adalet Sarayı, özellikle gece ışıklandırmaları eşliğinde göz alıcı mimarisiyle ziyaret edilmeye değer bir mekândır.
 
Adres: Cumhuriyet Meydanı, Şehir Merkezi, Lima
 
Riva Agüero Enstitüsü Sanat ve Folklor Müzesi
 
Riva Agüero Enstitüsü Sanat ve Folklor Müzesi; 25 Ekim 1979 tarihinde Mildred Merino de Zela, Mariano Benites ve Gertrud de Solari gibi Peru’nun ünlü sanat koleksiyoncularının desteğiyle kurulmuştur. Yaklaşık olarak 7000 eşsiz sanat objesine ev sahipliği yapmakta olan müze içerisinde; oldukça geniş bir geleneksel Peru maskeleri koleksiyonu, etnik kostümler, seramik biblolar, tahtadan oyma sanat eserleri ve yerel sanatçıların resimleri sergilenmektedir. Müze hafta içi her gün 10.00 – 13.00, 14.00 – 19.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Jr Camana Sokağı, No:459, Şehir Merkezi, Lima
Tel: (+51) 1 626 66 00
Web: www.pucp.edu.pe/ira
 
Plaza Mayor (Ana Meydan)
 
Plaza de Armas da denen Plaza Mayor, başkentin en eski halka açık mekânlarından biridir. 1535 yılında İspanyol kâşif Francisco Pizarro, geleceğin Lima şehrini kurmak için bu meydanı inşa ettirmiş ve meydanın çevresini önemli bina ve enstitülerle çevreletmiştir. O günlerden bu güne her zaman Lima’nın kalbinin attığı merkez konumunda olan Plaza Mayor; dini, resmi ve askeri tüm tören ve festivallere ev sahipliği yapan önemli bir meydandır.
 
Meydanın kuzeyinde günümüzde Cumhurbaşkanlığı Sarayı, koloni döneminde ise Francisco Pizarro’nun evi olan görkemli Palacio de Gobierno; doğusunda Lima’nın Katedrali olarak kabul edilen Başpiskoposluk Sarayı; batısında ise göz alıcı mimarisiyle Belediye Sarayı yer almaktadır. Plaza Mayor içerisinde yer alan ve mimari yapılarıyla dikkatleri çeken, tarihi binaların büyük bir çoğunluğunun altı pasajlardan oluşmaktadır. Sayısız mağazaya ev sahipliği yapan bu pasajlar, meydanı ziyaret edenlere tarih ve kültür gezilerinin yanı sıra muhteşem bir alışveriş deneyimi yaşatmaktadır.
 
Adres: Şehir merkezi, Lima
 
Aziz Cristobal Tepesi
 
Deniz seviyesinden 500 metre yukarıda bulunan Aziz Cristobal Tepesi, Rimac Nehri yakınlarında yer almakta ve tüm Lima’yı kuş bakışı görmeye olanak sağlamaktadır. Aziz Cristobal Tepesi’nden bakıldığında Lima’nın gökdelenlerini, deniz kıyısını, Rimac Nehri’ni ve sahil şeridinde yer alan yolları; tüm muhteşemliğiyle görebilmek mümkündür. Tepe üzerinde gece ışıklandırmasıyla ayrı bir güzelliğe kavuşan dev bir haç heykeli, Lima şehrinin eski fotoğraflarının sergilendiği bir müze, kebap ve kızartılmış hamur parçaları picarros satan hazır yemek restoranları bulunmaktadır.
 
İnka inanışlarına göre dağlar; tanrı, koruyucu ruh ve insanoğlunu yanlış yaptıklarında cezalandıran üstün varlıklar olarak görülmektedir. İspanyollar bölgeyi işgal ettiklerinde Hıristiyanlığı yaymak ve halk üzerinde kontrolü elde etmek için, bölgedeki çoğu dağ ve tepeye Hıristiyan azizlerinin isimlerini verip, üzerlerine çelikten dev haçlar dikmişlerdir. Aziz Cristobal Tepesi’nin adının ve üzerindeki dev haç heykelinin anlamı buradan gelmektedir.
 
Adres: Aziz Cristobal Tepesi, Lima
 
San Marcos Üniversitesi Doğal Tarih Müzesi
 
1918 yılında açılmış olan San Marcos Üniversitesi Doğal Tarih Müzesi; Peru’nun doğal hayat miraslarını korumayı, araştırmayı ve sergilemeyi amaçlayan bir müzedir. Peru doğal yaşamı açısından değerlendirildiğinde bir hazine sandığı olan müze içerisinde taş devrinden bu yana bölgede yaşamış olan bitki, hayvan, mineral ve organizmaların fosilleri sergilenmektedir.
 
Muhteşem botanik bahçelerine ev sahipliği yapan müze, buzul çağı memelilerinden ispermeçet balinası iskeletine kadar birçok nesli tükenmiş olan canlının çok değerli fosillerini de bünyesinde barındırmaktadır. Lima ve çevresini doğa tarihi açısından incelemek isteyenler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken mekânların başında gelen müze, hafta içi her gün 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Arenals Meydanı, No: 1256, Jesus Maria, Lima
Tel: (+51) 1 471 01 17
Web: http://museohn.unmsm.edu.pe
 
Peru Altınları ve Dünya Silahları Müzesi
 
1968 yılında Miguel Mujica Gallo adlı dünya çapında ünlü Limalı bir sanat koleksiyoncusu tarafından kurulmuş olan Peru Altınları ve Dünya Savaşları Müzesi aslında 2 ayrı müzenin tek bir bünyede birleştirilmesinden oluşmaktadır.
 
Peru Altınları Müzesi içerisinde İnka öncesi dönemlere ait altından yapılmış maskeler, mücevherler, kıyafetler, kalkanlar, biblolar ve gündelik eşyalar içeren 25,000 parçanın üzerinde dev bir altın koleksiyonu sergilenmektedir. Dünya Silahları Müzesi içerisinde ise; Miguel Mujica Gallo’nun dünya seyahatleri esnasında topladığı çeşitli dönemlere ait, silah, savaş malzemeleri ve savaş kostümlerinden oluşan 20,000 parçalık bir koleksiyon yer almaktadır.
 
Paha biçilmez koleksiyonlara sahip olan Peru Altınları ve Dünya Silahları Müzeleri, Lima içerisinde ziyaret edilmesi gereken müzelerin başında gelmektedir. Müzelerin yer aldığı bina içerisinde ayrıca Peru tekstil ürünlerinin ve el yapımı çömleklerin sergilendiği 2 galeri salonu ve bir de hediyelik eşya mağazası bulunmaktadır. Müze; hafta içi her gün 11.30 – 19.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Alonso de Molina Sokağı, No:1100, Monterrico Surco, Lima
Tel: (+51) 1 345 12 92
Web: www.museoroperu.com.pe
 
Andrés del Castillo Doğal Taş Müzesi
 
Dünyanın mineraller ve doğal taşlar bakımından en zengin yer altı kaynaklarına sahip bölgelerinden biri olan Peru, Andrés del Castillo Doğal Taş Müzesi ile bu zenginliğini gözler önüne sermektedir. Son yıllarda gittikçe popülerleşen doğal taşlar ve enerji alanları konularıyla ilgilenenler için tam bir cennet olan müze, 18. yüzyıldan kalma mimarisiyle ünlü Belen Binası içerisinde 2008 yılında açılmıştır.
 
Eşsiz güzellikte ve berraklıkta doğal taşların sergilendiği müze içerisinde ayrıca İnka dönemine ait Peru kıyafetleri bölümü ve eski dönemlerde Peru sahilinde yaşamış olan Chancay medeniyetine ait totem bibloların sergilendiği Chancay sergisi bölümü de bulunmaktadır. Müze; çarşamba – pazartesi günleri, 09.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Jr. De La Union Sokağı, Belen Binası, No: 1030, Şehir Merkezi, Lima
Tel: (+51) 1 433 28 31
Web: www.madc.com.pe
 
Morro Solar Gökyüzü Gözlem Evi
 
Morro Solar Gökyüzü Gözlem Evi, gökyüzü ve bilim meraklıları için tam bir cennettir. Gözlem evi içerisinde; bölgeye düşen göktaşlarından örnekler görmek, gök cisimlerinin hareketlerini gösteren ve anlatan bir video konferans izlemek, gökyüzünü gözlemleyen dev teleskopları incelemek ve gök cismi fotoğrafları sergisini gezmek mümkündür. Sadece pazar günleri 12.00 – 14.00 saatleri arasında ziyarete açık olan gözlem evini diğer günler gezebilmek için randevu alınması gerekmektedir.
 
Adres: Morro Solar Binası, Chorillos, Lima
Tel: (+51) 1 431 30 84
Web: www.apa.com.pe
 
Huacas / Lima Piramitleri
 
Eski Peru medeniyetlerinde “huaca”, kutsal olan obje veya yapılara verilen isimdi. Huacalar, dinsel törenler ve ayinler için bazen de bölgelerin idari merkezi olmak üzere tasarlanır; büyük kaya, nehir veya ağaçlardan ya da insan yapımı kerpiçten inşa edilen piramit şeklindeki yapılardan oluşurlardı. Günümüzde Lima şehri ve civarında bölgeye yayılı olan 250 civarında huaca bulunmaktadır.
 
Lima ve çevresindeki huacalar, genellikle kerpiçtendir ve çoğu piramit ve labirent şeklinde olan yapılardan oluşmaktadırlar. Yakın geçmişe kadar Lima ve çevresindeki huacalara gereken önem verilmemekte; huacalar otopark, çöplük veya futbol sahası olarak kullanılmaktaydı. Son yıllarda bu eşsiz tarihi miraslarının farkına varan Peru hükümeti ve Lima belediyesi işbirliği ile huacalar yenilenmeye ve korunmaya başlanmıştır.
 
Lima ve çevresinde ziyaret edilmesi gereken başlıca huacalar arasında; San Miguel semtinde yer alan, Lima bölgesindeki en yüksek piramit olma özelliğini taşıyan Huaca Concha, Miraflores semti içerisinde yer alan M.S. 500 yılında inşa edildiği düşünülen, Lima’nın en eski ve büyük dinsel ayin alanı olan Huaca Pucllana ve Lima’nın 40 km güney doğusunda yer alan nefes kesici birçok arkeolojik yapıyı içerisinde barındıran Pachacamac Arkeolojik Kompleksi bulunmaktadır.
 
Ayrıca San Miguel semtinde bulunan dikdörtgen şeklindeki yapısıyla dikkat çeken Huaca La Cruz, Hualla ve İnka medeniyetlerine ev sahipliği yapmış olan ve M.Ö. 200 yılından bu yana sağlam kalmayı başarabilen Huaca Huallamarca ve yemyeşil çimenler ortasında yer alan en iyi korunmuş piramitlerden biri olan Huaca Tres Palos da ziyaret edilmeye değer diğer kutsal mekânlar arasında yer almaktadırlar.
 
Başpiskoposluk Sarayı ve Aziz San Francisco Manastırı
 
Başpiskoposluk Sarayı ve Aziz San Francisco Manastırı, El Milagro ve La Soledad Kiliseleri’ni de içeren Lima’nın en büyük dini kompleksi içerisinde yer almaktadırlar. Aziz San Francisco Manastırı, Latin Amerika çapında koloni mimarisinin en güzel örneği olarak kabul edilmektedir. Bu dini kompleks içerisinde; İspanyol koloni dönemine ait dini resimler, heykeller, oldukça iyi korunmuş olan mimari harikası tahta merdivenler, 25000 tarihi kitap ve dokümana ev sahipliği yapan bir kütüphane ve çok sayıda küçük şapel bulunmaktadır.
 
Kompleks içerisinde yer alan saray ve manastırın en ilginç özelliklerinden birisi, binaların altında mezarlık olarak kullanılan katakomp denilen ve ziyarete açık olan gizemli tünellerin bulunmasıdır. Rehberler eşliğinde gezilebilen kompleks, hafta içi her gün 09.30 – 18.45 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Lima Şehir Meydanı
 
Sihirli Çeşme
 
Şehir merkezinde yer alan Rezerv Parkı içerisinde bulunan 80 metre uzunluğundaki Sihirli Çeşme, Guiness Dünya Rekorları içerisinde halka açık en uzun çeşme olma rekoruna sahiptir. 13 çeşmenin birleşiminden oluşan Sihirli Çeşme’yi ziyaret etmek için en uygun zaman gün batımı ve gece saatleridir. Gün batımı saatlerinde güneşin ışıklarıyla bir başka güzelliğe kavuşan Sihirli Çeşme, akşam saatlerinde ise gerçekleştirilen lazer gösteri eşliğinde rengârenk bir atmosfere ev sahipliği yapmaktadır.
 
Adres: Rezerv Parkı içerisi, Miraflores, Lima
 
Şehrin dışında kalan yerler
 
Şehir merkezinden uzaklaşıp doğanın kalbinde bir gün geçirebilmek için şehrin hemen yakınında yer alan ama huzurlu atmosferlerini korumayı başarmış yakın gezi alanlarından birini tercih edebilirsiniz.
 
Palomino Adaları
 
Lima şehir merkezinde bulunan Calloa limanından 1 saatlik deniz yolculuğuyla ulaşılabilen Palomino Adaları, Lima’ya en yakın alternatif gezi mekânlarından biridir. Tarihsel ve doğal özelliklerin anlatıldığı 4 saatlik turlar eşliğinde gezilebilen adalarda çok sayıda penguen, denizaslanı ve fok balığı bulunmaktadır. Peru içerisinde bulunan diğer adaların aksine Palomino Adaları’nda bu sevimli deniz canlılarıyla yüzmek serbesttir.
 
Palomino, San Lorenzo, El Fronton, El Camotal ve Cabinzas adalarından oluşan Palomino Adaları turuna katılmak için şehri merkezinde ya da limanda bulunan tur şirketleriyle görüşerek randevu almanız gerekmektedir. Ada seyahatleri süresince yeme içme hizmetleri tur şirketlerince karşılanmaktadır.
 
Adres: Callao Limanı açıkları, Lima
Tel: (+51) 1 226 85 30
Web: www.islaspalomino.com
 
Cennet Arkeolojik Kompleksi
 
Lima Bölgesi’nde, ilk yerleşimin M.Ö. 2200 yıllarında bugün Cennet Arkeolojik Kompleksi’nin bulunduğu bölgede yer aldığı düşünülmektedir. Lima şehir merkezinin 2 km kuzeyinde Pasifik Kıyısı’nda yer alan Cennet Arkeolojik Kompleksi, büyük bir piramit ve çevresinde yer alan küçük yerleşim birimlerinden oluşmaktadır.
 
Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan bu mekân içerisinde ilk yaşamış olan 3000 kadar kişinin elde edilmiş olan arkeolojik bulgulara göre ilk önce avcılık ve toplayıcılık yaptıkları, daha sonra ise bölgenin hemen yakınında yer alan Chillon Nehri’ni keşfederek tarım ile ilgilenmeye başladıkları bilinmektedir. Tarih öncesi zamanlara ait muhteşem bulgulara ev sahipliği yapmış olan bölgeyi, bir rehber eşliğinde ziyaret etmek tavsiye edilmektedir.
 
Adres: Lima şehir merkezi 2 km kuzey yönü,Lima
 
 
Ne Yenir?
​Peru yemekleri oldukça baharatlıdır. Bir yemek ısmarlamadan önce mutlaka ne kadar baharatlı (picante) olduğunu sormanız tavsiye edilmektedir. Peru mutfağı temel olarak İspanyol mutfağıyla geleneksel Peru mutfağının bir karışımıdır. Daha sonra ülkeye gelen göçlerle birlikte Çin, Japon, İtalyan ve Afrika mutfaklarından da etkilenen Peru mutfağının 3 ana malzemesi mısır, patates ve fasulyedir.
 
Temel yemekler…
 
Peru’nun ulusal yemeklerinden biri; çiğ deniz ürünleri ve beyaz balık etinin limon suyu ile marine edilip, doğranmış soğanlar eşliğinde servis edilmesinden oluşan ceviche’dir. Bir ön yemek olan ceviche’in ana yurdu Lima’yı ziyaret ederken hemen her restoranın mönüsünde bulunan bu lezzetli başlangıç yemeğini mutlaka deneyin.
 
Lima’nın ünlü bir diğer yemeği anticuchos; şişe geçirilmiş dana etlerinin ızgarada pişirilmesi ve yanına haşlanmış patates ve mısır eklenmesinden oluşmaktadır. Bu yemek, restoranlarda servis edildiği gibi şiş kebap tarzında sokak tezgâhlarında da atıştırmalık olarak satışa sunulmaktadır.
 
Çoğu Lima restoranında servis edilen bir diğer meşhur yerel yemek ise huancayo stili patates anlamına gelen papas a la huancaína yemeğidir. Bu yemek marul yapraklarının üzerine yerleştirilen haşlanmış dilimli patateslerin üzerine hafif baharatlı ve peynirli bir zeytinyağı sosu dökülmesinden oluşmaktadır.
 
Oyulmuş patateslerin içlerine kıyılmış et, yumurta, zeytin ve çeşitli baharatların doldurulması ve kızgın yağda kızartılmasından oluşan bir diğer yerel yemeğe ise papa rellena adı verilmektedir. Sancochado ise genellikle et yemeklerinin yanında ayrı bir kâsede sunulan et ve sebze sularının tapiyoka nişastası ve patatesle karışımından oluşan bir çeşit çorbadır.
 
İnce ve uzun dilimlere ayrılmış biftek parçalarının soğan, domates, soya sosu, sirke ve chili biberi ile kızartılarak pişirilmesi ve yanında kızarmış patatesle birlikte servis edilmesinden oluşan lomo saltado yemeği Lima’da bulunan lüks olsun uygun fiyatlı olsun tüm restoranların mönülerinde olan bir spesiyaldir.
 
Patates, limon, soğan, chili biberi, avokado ve deniz ürünlerinin karışımından oluşan ezmeye causa; çemen, taze patates, fıstık, kırmızı chili biberi, domuz veya tavuk etinin birleşiminden oluşan sulu et yemeğine ise carapulcra denilmektedir. Peynirli ve bol baharatlı sarı kremalı bir sosa sahip olan chili biberli tavuk yemeğinin Lima mutfağındaki adı ise aji de gallina’dır.
 
Tatlılar…
 
Lima şehrinin ünlü tatlılarından biri; suspiro a la limena adı verilen kremalı puding tatlısıdır. Kuplar hâlinde servis edilen bu tatlı; yumurta sarısının bolca kullanıldığı sarı renkli bir pudingin üzerine kremadan büyük bir beze kondurulmasından oluşmaktadır.
 
Turroon de Dona Pepa olarak da bilinen turrones tatlısı, anason ve baldan oluşan sert bir helva çeşididir ve Lima kültüründe yer alan önemli bir tatlıdır. Mucizeler Lordu Festivali sırasında pişirilip halka dağıtılan bu tatlının tarifi; Lima’da yaşayan bir köle kadına, hastalıklarının İsa tarafından iyileştirilmesinin ardından malum olduğu söylenmektedir.
 
Arası karamelli kremayla doldurulmuş üst üste kapanan iki yuvarlak daireden oluşan Alfajores kurabiyesi Peru pastanelerinde sıklıkla görülen bir tatlı çeşididir. Bölgeye özgü tropik lucuma meyvesi Lima’da oldukça popülerdir. Lima mutfağında Lucuma meyvesine, dondurma ve puding tarzı tatlıların arasında ve içeceklerde sıklıkla rastlanmaktadır.
 
Tarçın ve bademle süslenen pirinçli pudinge arroz con leche, Peru’ya özgü mor mısır, tarçın ve karanfil ile hazırlanan jöle kıvamındaki koyu mor renkli tatlıya ise mazamorra morada denilmektedir. Picanores adı verilen tatlı ise kabak ve un karışımından hazırlanan hamurdan ince yuvarlak halkalar elde edilmesi ve bu halkaların kızgın yağda kızartılmasından oluşmaktadır. Picanores halkaları, üzerlerine pekmez dökülerek servis edilmektedir.
 
Atıştırmalıklar…
 
Lima’da oldukça meşhur olan bir diğer atıştırmalık butifarras; Peru salamı, soğan, chili biberinin beyaz sandviç ekmeğinin arasına doldurulması ve üzerine tuz, biber, limon ve yağ serpilmesinden oluşmaktadır.
 
Sokak tezgâhlarında sıklıkla görebileceğiniz bir diğer atıştırmalık yiyecek ise tamale’dir. Tamale, haşlanmış etli veya peynirli mısırın muz kabuğuna sarılarak servis edilmesinden oluşmaktadır. Haşlanmış mısır tanelerinin baharat, şeker, soğan ve domuz etiyle karıştırılıp mısır koçanlarında sunulmasına ise humitas denilmektedir.
 
Yeme içme konularında deneysel ve yenilikçi olmayanlar, Miraflores semtinde yoğunlukla bulunan dünyaca ünlü hazır yemek restoranlarını ziyaret edebilirler. Hazır yemeklerine küçük bir Peru mutfak dokunuşu isteyenler ise, Lima’nın ünlü Peru hamburgerini Bimbos’ta, Peru sandviçlerini Pasquale’da ve Peru’nun füzyon pizzasını ise D’nnos Pizza’da tüketebilirler. Bu yerel hazır yemek restoranlarının şehrin dört bir yanında şubeleri bulunmaktadır.
 
Ne içilir?
 
Lima’da denenmesi gereken alkolsüz içecekler arasında; mor mısır suyunun tarçın ve karanfille kaynatılmasının ardından soğutulup içerisine ananas, şeker ve buz eklenmesinden oluşan chicha morada içeceği en başta gelmektedir.
 
Limon aromalı, şekerli bir tada sahip olan sarı renkli İnka Kola ise en lüksten en alçak gönüllü sofralara kadar tüm Limalıların her yemeğin yanında tükettiği en sevilen ulusal içecektir. Amazon ormanlarında yetişen kedi otundan yapılan te de una de gato çayı ise iyileştirici özelliğiyle bilinen bir çaydır. Şehirde meşhur olan bir diğer alkolsüz içki ise chicha de jora denilen baharatlı mısır içeceğidir.
 
Lima’nın ulusal alkollü içkilerinden biri, üzümlerden yapılan bir çeşit brendi olan pisco sour’dur. Pisco sour; üzüm brendisinin yumurta beyazı, şeker ve yeşil limon suyuyla karıştırılmasından oluşmaktadır. Lima şehrinin de içerisinde yer aldığı Lima Bölgesi, üzüm bağlarıyla meşhurdur. Lezzetli Lima şaraplarının mutlaka denenmesi tavsiye edilmektedir.
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Lima, mistik bir doğal güzelliğe sahiptir.  Bozulmamış doğal güzelliklerini sisler ardına saklayan ve efsane olmuş tarihi hikâyelerle ziyaretçilerini büyüleyen Lima’da; doğa fotoğrafları çekmek ve doğa yürüyüşleri yaparak yüzyıllar öncesinin kadim Maya ve İnka medeniyetlerinin geçmiş olduğu yollardan yürümek, ruhunuzu dinlendirecek etkinliklerin başında gelmektedir.
 
Lima’da gerçekleştirilebilecek diğer etkinlikler; yerel dansları izlemek ve dans stüdyoları aracılığıyla bu dansları öğrenmek, Andes Dağları’nda yamaç paraşütü yapmak, Pasifik Okyanusu’nun turkuaz sularında rüzgâr sörfü yapmak ve hava karardığında lezzetli yemek ve içkiler eşliğinde karnınızı doyurarak Lima’nın renkli gece hayatında sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenmektir.
 
Müzik
 
Geleneksel Peru müziği; vurmalı ve üflemeli yerel çalgıların, İspanyol kültüründen gelen gitarlarla harmonik birleşmesi sonucunda oluşmuştur. İnka yerlilerinden miras kalan ruhu sakinleştiren ve duyuları harekete geçiren tınılar; ateşli İspanyol ezgileriyle birleşerek, şiirsel sözler eşliğinde Lima sokaklarında kulaklarınıza bir müzik ziyafeti sunarlar. Yerel müzik haricinde şehirdeki favori müzik türleri; klasik müzik, opera, caz, Arjantin rock müziği ve Latin salsa müzikleridir.
 
Ulusal Kültür Enstitüsü
 
Ulusal Kültür Enstitüsü içerisinde; Ulusal Senfoni Orkestrası’nın ve Lima Filarmonik Orkestrası’nın klasik müzik performanslarını dinleyebilir, göz alıcı yerel dans şovlarını izleyebilir ve dünyaca ünlü sanatçıların konserlerine katılabilirsiniz.
 
Adres: Javier Prado Este Meydanı, No: 2465, San Borja, Lima
Tel: (+51) 1 476 99 33
Web: www.inc.gob.pe
 
Tiyatro
 
Lima, oldukça aktif bir tiyatro hayatına sahiptir. Birçok oda tiyatrosunun ve tiyatro barlarının bulunduğu başkentte en profesyonel ve büyük tiyatro mekânı, 1915 yılından bu yana varlığı sürdüren ve mimarisiyle göz kamaştıran Belediye Tiyatrosu’dur.
 
Belediye Tiyatrosu
 
Belediye Tiyatrosu’nda, genellikle İspanyolca sergilenen oyunlar arasında; klasikler, yerel Peru eserleri ve interaktif tiyatro oyunları bulunmaktadır. Tiyatro ayrıca dönemsel olarak birçok dans ve müzik etkinliğine de ev sahipliği yapmaktadır.
 
Adres: Jiron Ica Sokağı, 3. Blok, Lima
Tel: (+51) 1 315 14 51
 
Gece hayatı
 
Canlı ve renkli bir gece hayatına sahip olan Lima’da eğlence, geç saatlere doğru başlar. Arjantin rock müziği ve salsa eşliğinde bol bol dans ederek eğlenmeyi seven Limalılar, yoğun olarak hafta sonlarında gece dışarı çıkarlar. Lima’da gece hayatının kalbinin en hızlı attığı semtler Miraflores, San Isidro, Limenos ve Barranco’dur.
Park Kennedy içerisinde yer alan canlı müzik barları, kulüpler ve Larcomar Alışveriş Merkezi’nin içerisinde yer alan barlar ve diskolar Miraflores semtinde gece eğlencelerinin merkezleridir.
 
Lima’nın en eski ve hareketli eğlence bölgelerinden Barranco ise uygun fiyatlı rock barların, yerel dans şovlarına ev sahipliği yapan kafelerin bulunduğu ve amatör müzisyenlerin sokaklarda müzik yaptığı renkli bir semttir. Her hafta sonu Baracco sokaklarında yerel yemek festivali düzenlenmektedir. Baracco semti ayrıca “pena” adı verilen geleneksel dans şovlarının izlenebileceği birçok mekânı içerisinde barındırmasıyla meşhurdur.
 
San Isidro ve Limenos ise şık giyinilip gidilmesi gereken ve giriş ücreti ödenen lüks kulüplerle dolu, sofistike mekânları içerisinde barındıran semtlerdir.
Festivaller
 
Lima festivalleri, Peru kültürünün hâkim olduğu dans, müzik ve daha nice sanat dallarının hayata geçtiği oldukça renkli etkinliklerdir. Lima festivallerine katılarak, Limalıların sosyal ve kültürel özellikleri hakkında birçok ipucu elde etmek ve eğlenceli vakit geçirmek mümkündür.
 
Mucizeler Lordu Festivali
 
Her yıl 18 – 28 Şubat tarihleri arasında kutlanan Mucizeler Lordu Festivali sadece Limalıların değil, çoğu Güney Amerika ülkelerinin halklarının katıldığı dini bir festivaldir. Koloni zamanlarında, Angola’dan Lima’ya gelen köle bir çocuk duvara çizdiği zenci İsa portresiyle büyük bir efsaneye imza atmış oldu. Bu resim İsa’yı zenci olarak gösteren ilk resimdi ve ne kadar silinmeye çalışıldıysa da o duvardan çıkartılamadı.
 
Festival süresince bu resmin üzerinde yer aldığı duvar, inananların sırtlarında şehrin bir ucundaki manastırdan diğerine taşınır. Bu esnada da şehrin dört bir yanında tezgâhlarda yerel yemekler ve tatlılar sunulmakta, dualar ve şarkılar eşliğinde yerel danslar edilmektedir.
 
Surco Üzüm ve Şarap Festivali
 
Mart ayının ikinci haftası boyunca Lima Bölgesi içerisinde yer alan üzüm bağlarının bulunduğu Surco ilçesinde gerçekleştirilen festival, üzüm hasadının tamamlanıp üzümlerin şaraba dönüştürülmesini kutlamaktadır. Festivalin başlangıcında tüm kadın, erkek ve çocuklar; dans edip şarkılar söyleyerek üzümlerin üzerine çıkarlar ve sularının akması için üzümleri ayaklarıyla çiğnemeye başlarlar. Bu etkinlik, festivalin olmazsa olmazıdır.
 
Festival kapsamında Üzüm Kraliçesi Güzellik Yarışması düzenlenmekte ve seçilen kraliçe, festival boyunca dansçılar ve süslü arabalar eşliğinde halka üzüm salkımları atıp selam vererek şehirde dolaştırılmaktadır. Lezzetli yerel şarapların tadılabileceği bu festivalde, şarap yapımını yakından gözlemek ve bilgi edinebilmek de mümkündür.
 
Limalı Azize Rosa Festivali
 
Her yıl 30 Ağustos tarihinde Lima ve çevresinde kutlanan Limalı Azize Rosa Festivali, ömrünü hasta ve muhtaç insanlara adamış, iyiliksever Isabel Flores de Oliva adlı Lima halkından bir kadını ve yaptıklarını anmak için düzenlenmektedir. Normal bir insanken bir gün dini bir çağrı hisseden Limalı kadın, tövbekâr olarak kendini muhtaç ve hasta insanların bakımına adamıştır. Lima halkının gönlünde büyük bir yere sahip olan bu kadına, Azize Rosa adı verilerek Peru’nun baş azizesi ilan edilmiştir.
 
Lima şehri içerisinde tapınağı olan Azize Rosa’yı ziyarete her yıl binlerce ziyaretçi gelmekte ve özellikle festival süresince bu ziyaretçiler isteklerini içeren mektupları tapınağa bırakmaktadırlar. Özellikle hastalıkları tedavide büyük bir etkisi olduğuna inanılan Aziza Rosa için festival süresince dini ayinler düzenlenmekte, tüm şehir halkı için ziyafet sofraları kurulmaktadır.
 
Spor
 
Lima’da spor aktiviteleri birçok kulüp ve mekân tarafından desteklenen aktivitelerin başında gelmektedir. Lima içerisinde özel spor kulüplerine ait birçok futbol, voleybol ve basketbol oyun sahaları bulunmaktadır. Limalılar arasında en popüler olan sporlardan biri, Limalılarca icat edilen ve squash’e benzeyen bir çeşit raket sporu olan fronton’dur.
 
Başkent, uluslararası standartta 7 golf kursuna ev sahipliği yapmaktadır. Lima’da popüler olan bir diğer spor ise biniciliktir. Binicilik ve at yarışı sporları, özel kulüpler aracılığıyla El Clasica Hipodrumu’nda ve Monterrico Hipodromu’nda gerçekleştirilirler.
 
Lima’nın en popüler sporu ise diğer spor aktivitelerine göre açık ara farkla halk tarafından desteklenen futboldur. Şehrin birçok futbol kulübü ve oldukça aktif geçen bir futbol ligi bulunmaktadır. Lima’da futbol oynanabilecek mekânlar arasında U Stadyumu, Ulusal Stadyum, Alejandro Villanueva Stadyumu, San Martin de Porres Stadyumu ve Chorrillos Belediye Stadyumu bulunmaktadır.
 
Başkentin futbolun ardından gelen en favori sporu ise boğa güreşidir. Günümüzde hayvan haklarına uygun olmaması, çok fazla tehlike ve şiddet içermesi gerekçesiyle onaylanmayan bir spor olan boğa güreşi; Lima’da hâlen büyük bir coşkuyla desteklenmektedir. Böyle bir etkinliği deneyimlemek isteyenler, 14,000 kişi kapasiteli Lima’nın en ünlü ve büyük boğa güreşi meydanı Plaza de Acho’yu ziyaret edebilirler.
 
Yüzme sporunu sevenler Campo de Marte Yüzme Havuzu’nu, tenis oynamayı sevenler ise Terrazas de Miraflores Tenis Kulübü’nü ziyaret edebilirler. Kriket ve rugby sporu tutkunları ise Lima Kriket ve Futbol Kulübü’ne uğrayabilirler.
 
Kulüp sporları haricinde Lima’da yapılabilecek diğer spor aktiviteleri arasında rüzgâr sörfü, yamaç paraşütü, karate, dağda bisiklet sürme, squash, badminton, avcılık, triatlon, masa tenisi ve yatçılık bulunmaktadır.
 
Gerçek macera severler ise Lima yakınında bulunan Machu Picchu içerisinde yer alan Andes Dağları üzerindeki İnka Yolları’ndan geçerek, gerçek bir dağ yürüyüşü deneyimi edinebilirler.
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

 

Lima
Etiketler » Lima Grup Uçak Bileti Al   » Lima Grup Uçak Rezervasyonu   » Lima Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Lima Grup Uçak Bileti Al