İstanbul Quito Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Quito Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Nasıl Gidilir?
​Ülkemizden Quito'ya aktarmasız uçuş bulunmamaktadır. Iberia, United, KLM ve Delta Havayolları'nın Avrupa aktarmalı uçuşları ile bekleme süresi dâhil ortalama 20 saatlik bir yolculuk sonunda Quito'ya ulaşabilirsiniz.
Mariscal Sucre Uluslararası Havaalanı İçin 1-9 Arası Uçak Biletinizi www.makrobilet.com Sitemizden Online Ucuz Fiyata Alabilirsiniz.
 
Quito şehir merkezinin 5 km kuzeyinde bulunan Mariscal Sucre Uluslararası Havaalanı'na halk arasında kısaca Quiport da denmektedir.
 
Ekvador'a ulaşımı sağlayan ana havaalanı konumunda bulunan Mariscal Sucre, küçük ama modern bir tesise sahiptir. Havaalanının en büyük avantajı ise Quito şehir merkezinin hemen yanında yer almasıdır.
 
Uluslararası uçuşlar ve iç hatlar olmak üzere ikiye bölünmüş olan tek bir terminale sahip olan havaalanı içerisinde; ücretsiz wi-fi internet olanağı, döviz bozdurma bürosu, ATM, küçük ölçekli bir duty free alanı, birçok restoran, bar ve kafenin yanı sıra; bir de business lounge bulunmaktadır.
 
Adres: La Prensa Meydanı, Mariscal semti, Sucre, Quito
Telefon: (+593) 2 294 49 00
Web: www.quiport.com
Havalimanından ulaşım
 
Otobüs ile
 
Havaalanı çıkışında yolun karşında yer alan otobüs duraklarından, üzerindeki tabelada J.L. Mera veya Juan L. Mera yazan tüm otobüslere binerek 10 dakikalık kısa bir yolculuk sonunda Quito şehir merkezine ulaşabilirsiniz.
 
Ancak büyük ve ağır bagajı olan ve şehri iyi bilmeyen turistlerin konforlu bir yolculuk geçirmeleri açısından otobüse binmemeleri tavsiye edilmektedir.
 
Taksi ile
 
Havaalanından şehir merkezine konforlu ve hızlı bir biçimde ulaşabilmek için taksileri tercih edebilirsiniz. Quito'da taksiler, güvenilir ve uygun fiyatlı birer ulaşım aracı olarak kabul edilmektedir.
 
Havaalanı terminal çıkışı noktalarında sıraya dizilmiş bir hâlde bekleyen taksilerden birine binerek, Quito şehir merkezine konforlu bir biçimde ulaşabilirsiniz.
 
Quito'da taksiye binerken dikkat etmeniz gereken nokta, taksimetrenin sıfırlanarak açılıp açılmadığını kontrol etmeniz ve şoförü bu konuda uyarmanızdır.
 
Araç kiralama
 
Havaalanında dilediğiniz arabayı şoförlü veya şoförsüz şekilde, kolaylıkla kiralayabilirsiniz. Aklınızda Bulunsun başlığı altında bulunan Araç Kiralama konusuna göz atınız.
 
 
Quito Metropolitan Bölgesi ve Pichincha Bölgesi'nin başkenti olan San Francisco de Quito veya kısa adıyla Quito; Ekvador'un kuzeyindeki And Dağları'nın eteklerinde, Guayllabamba Nehri'nin kıyısında kurulmuş turistik bir cennettir.
 
Ekvador'un kültürel ve ekonomik açıdan en gelişmiş şehirlerinden biri olan Quito, ismini M.S. I. yüzyıldan beri bölgede yaşayan Quitu Kabilesi'nden almaktadır. Kentin isminin uzun hâlinde yer alan San Francisco kelimesi ise, İspanyolların koloni döneminde bölgeye kurdukları ilk dini yapı olan Aziz Francis Kilisesi'nden gelmektedir.
 
And Dağları'nda yaşayan yerel halkın yarattığı egzotik Andean kültürün, koloni döneminde İspanyol kültürüyle kaynaşması; Quito'nun kültürel açıdan benzersiz bir biçimde zenginleşmesini sağlamıştır.
 
Eski ve Yeni Quito olarak ikiye ayrılan şehir, bir yönüyle tarih ve kültür - sanat tutkunlarını; diğer yönüyle ise eğlence, gastronomi, alışveriş ve lüks meraklılarını cezbetmektedir.
 
Eski Quito bölgesi içerisinde yer alan koloni dönemi yapıları ve tarihi eserler, 1978 yılında UNESCO Dünya Tarihi Mirası kapsamı altına alınmıştır.
 
Ekvator kültüründen gelen egzotik ve mistik özellikler, İspanyol kültürünün ateşli Latin havası ile bütünleşerek Quito'ya benzersiz bir turistik cazibe katmaktadır.
 
"Dünyanın ortasını" merak edenlere, keyifli bir seyahat vaat eden Quito; ziyaretçilerine otantik ve egzotik olduğu kadar modern bir metropol olduğunu da kanıtlamaktadır.
 
 
Nereler Gezilir?
​Quito, sıcaklığın yıl boyunca sabit kaldığı, ılıman bir iklime sahiptir. Şehirde mevsimler, yağışlı ve kurak olmak üzere ikiye ayrılmıştır.
 
Quito'yu ziyaret etmek için en uygun dönem, kurak mevsime denk gelen haziran - eylül ayları arasıdır. Bu dönemde şehrin üzerindeki kara bulutlar dağılmakta ve Ekvator güneşi tüm sıcaklığıyla kendini göstermektedir.
 
Quito seyahatinizin daha keyifli geçmesi için birkaç küçük noktaya dikkat etmelisiniz.
 
    Quito, birçok güzelliklere sahip olmasının yanı sıra tehlikeli bir şehir olmasıyla da ün salmıştır. Bu nedenle genel olarak şehrin tüm bölgelerinde, yerel halk gibi görünmeye ve davranmaya özen göstermeli; kıyafet ve takılarınızda göze batacak ögelerden kaçınmalısınız. Turistler, şehirdeki potansiyel suçluların daha fazla ilgisini çektiğinden, mümkün olduğunca mütevazı ve yerel bir görünüş yansıtmaya özen göstermelisiniz.
    El Panecillo, Militar Hastanesi civarı ve Solano Caddesi şehrin en tehlikeli bölgeleri olarak kabul edilmektedir. Turistlerin bu bölgelerde gündüz saatlerinde dâhi yalnız dolaşmamaları; gece saatlerinde ise kesinlikle bulunmamaları tavsiye edilmektedir. Gece saatlerinde uzak durmanız gereken mekânlar arasında genel olarak şehrin tüm parkları da yer almaktadır.
 
San Francisco Kilisesi ve Manastırı
 
San Francisco Kilisesi, Hıristiyanlığa dair Güney Amerika'da inşa edilen en eski dini yapı olarak bilinmektedir. Aynı zamanda Eski Şehir bölgesi içerisindeki en büyük kilise olarak bilinen mekân, İspanyolların Quito'yu keşfinin hemen ardından 1536 yılında inşa edilmiştir.
 
San Francisco Kilisesi, senkretik sanat akımına ait birçok dini sanat eserine ev sahipliği yapmaktadır. Bu eserlerin en dikkat çekici olanı, ünlü heykeltıraş Legarda tarafından yapılmış olan tarihi "Quito Bakiresi" heykelidir. Daha sonra bu heykelin büyük ölçekli bir benzeri inşa edilerek Panecillo Tepesi'ne yerleştirilmiştir.
 
Kilise binasının hemen yanında yer alan San Francisco Manastırı; 16, 17 ve 18. yüzyıllardan kalma restore edilmiş dini resim ve heykellerin sergilendiği Fray Pedro Gocial Müzesi'ne ev sahipliği yapmaktadır.
 
San Francisco Kilisesi ve Manastırı, pazartesi - cumartesi günleri 09.00 - 17.00, pazar günleri ise 09.00 - 13.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: San Francisco Meydanı, Quito
Telefon: (+593) 2 295 29 11
Web: www.museopedrogocial.org
 
El Panecillo ve Quito Bakiresi Heykeli
 
El Panecillo semtinde bulunan Panecillo tepesi üzerinde yer alan dev Quito Bakiresi Heykeli, şehrin en önemli sembollerinden biridir.
 
Ünlü heykeltıraş Legarda'nın yaptığı ve San Francisco Kilisesi içerisinde yer alan aynı isimli heykelin büyük ölçekli bir kopyası olarak tasarlanan Quito Bakiresi Heykeli; melek kanatlarıyla, yılan suretindeki şeytanın başucunda dikilen Quito Azizesi'nin büyüleyici görüntüsünden oluşmaktadır.
 
Her ne kadar Legarda'nın yaptığı orijinal heykele kıyasla özensiz ve basit bir yapıya sahip olduğu söylense de, Panecillo Tepesi üzerinde yer alan Quito Bakiresi heykeli, şehre otantik ve mistik bir atmosfer katmaktadır.
 
Heykelin üzerinde yer aldığı Panecillo Tepesi, muhteşem Quito manzarasının en iyi şekilde izlenebildiği, eşsiz bir seyir noktası olma özelliğine de sahiptir.
 
Adres: Eski Quito'nun güneyi, El Panecillo semti, Quito
 
Banco Central Müzesi
 
Banco Central yani Merkez Bankası Müzesi, Ekvator tarihini gözler önüne seren prestijli bir kültür merkezidir. Şehirde sadece bir tane müze gezebilecek kadar vakti olanlara, Banco Central'e gitmeleri tavsiye edilmektedir.
 
Müzenin giriş katında İnka dönemine ait objeler ve koloni dönemi öncesine ait arkeolojik kalıntılar yer almaktadır. Birinci katta, koloni dönemi öncesi Ekvator kabilelerinin yaşayışını anlatan diorama ve heykeller ile göz alıcı altın objeler koleksiyonu bulunurken, ikinci katta modern Ekvator sanatına ait resim ve heykeller bulunur.
 
Banco Central Müzesi, hafta içi her gün 09.00 - 17.00, hafta sonları ise10.00 - 16.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Patria Meydanı, La Mariscal, Quito
Telefon: (+593) 2 222 32 59
Web: www.museos-ecuador.com
 
San Agustin Kilisesi
 
San Agustin Kilisesi de tıpkı San Francisco Kilisesi gibi bölgede bulunan en eski dini yapılardan biridir. 1580 yılında mimar Francisco Becerra tarafından başlatılan kilise inşaatı, mimarın başka bir projede görevlendirilmesiyle yarıda kalmış ve 1606 yılında mimar Juan del Corral'ın projenin başına getirilmesiyle, 1650 yılında tamamlanmıştır.
 
İspanyol Barok stilinde inşa edilmiş olan kilisenin koridor bölümlerinin bazı kısımlarında Mudejar stilinde duvar ve tavan süslemelerine de rastlanılmaktadır. Kilise duvarları Aziz Agustin'in hayatını ve anılarını gözler önüne seren görkemli resimlerle süslüdür.
 
San Agustin Kilisesi, aynı zamanda Miguel de Santiago Müzesi'ne de ev sahipliği yapmaktadır. Müzede 17. yüzyılda Quito Dini Sanat Akademisi'nin en başarılı öğrencilerinden biri olan ünlü sanatçı Miguel de Santiago'nun ve öğrencilerinin sanat eserleri sergilenmektedir.
 
San Agustin Kilisesi, koloni dönemi stilinde inşa edilmiş olan huzur verici bir bahçeye ve ortasında yer alan büyük bir de çeşmeye sahiptir.
 
San Agustin Kilisesi, pazartesi - cumartesi günleri 09.00 - 17.30, pazar günleri ise 09.00 - 13.30 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Chile Sokağı, No: 924, Guayaquil, Quito
Telefon: (+593) 2 295 55 25
Web: www.migueldesantiago.com
 
Mitad del Mundo ve Intiñan Güneş Müzesi
 
Quito, Ekvator'a oldukça yakındır. Şehrin dışından geçen Ekvator çizgisi yakınlarına 30 metre yüksekliğinde Mitad del Munda yani "dünyanın ortası" adı verilen bir anıt inşa edilmiştir. Bu anıtın yanına daha sonra bilim ve astroloji çalışmaları için bir sergi merkezi eklenmiştir.
 
Mitad del Mundo Anıtı, Fransız Bilim Akademisi'nin o dönemdeki Ekvator çizgisi hesaplamaları göz önüne alınarak 1979 yılında inşa edilmiştir. Ancak son dönemde yapılan hesaplamalara göre Mitad del Munda'nın, Ekvator çizgisinin 240 metre uzağında yer aldığı ortaya çıkmıştır.
 
Yerli Ekvator kabilelerinin gerçek Ekvator çizgisinin yerini o dönemde dâhi doğru bir biçimde hesaplamayı başardığı ancak seslerini otoriteye duyuramadıkları söylenmektedir.
 
Mitad del Mundo kompleksinin hemen dışında ise Quito'nun en ilginç müzelerinden biri olan Intiñan Güneş Müzesi yer almaktadır. Intiñan Güneş Müzesi, eski Ekvator kabilelerinin egzotik inanç sistemleri ve astronomi bilgileri hakkında şaşırtıcı bilgiler veren mistik bir kültür merkezidir.
 
Intiñan Güneş Müzesi'nde kimi zaman, yerli kabilelere özgü dini ritüellerin gerçekleştirildiği gösteriler düzenlenmektedir. Ayrıca müze içerisinde birçok farklı Ekvator kabilesinin inanç sisteminin temelini oluşturan tarihi dev totem heykelleri de yer almaktadır.
 
Mitad del Mundo kompleksi ve Intiñan Güneş Müzesi, pazartesi - cumartesi günleri 09.30 - 17.30 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Cordova Galarza Otoyolu, Quito
Telefon: (+593) 2 239 51 22
Web: www.museointinan.com.ec
 
La Plaza Grande
 
Eski adı Özgürlük Meydanı olan La Plaza Grande, Quito'nun merkezi konumundadır. Meydanda, 10 Ağustos 1809 tarihinde İspanyol egemenliğine karşı düzenlenen ilk bağımsızlık ayaklanmasının anısına dikilen Özgürlük Kahramanları Heykeli yer almaktadır.
 
La Plaza Grande yani Büyük Meydan; Carondelet Sarayı, Quito Katedrali, Başpiskoposluk Sarayı, Belediye Sarayı ve Plaza Grande Oteli gibi önemli yapılarla çevrili bir cazibe merkezidir. Şehrin en görkemli yapıları, bu merkez etrafında sıralanmaktadır. Bu durum da, meydanı turistlerin ilgi odağı hâline getirmektedir.
 
Sanat galerileri, restoran ve kafeler, lüks butik ve mağazalarla dolu La Plaza Grande içerisinde yer alan Quito Katedrali, 1567 yılında Gotik - Mudejar stilinde inşa edilmiştir ve Güney Amerika'da yer alan en eski katedrallerden biri olarak kabul edilmektedir. Katedral içerisinde yer alan El Sagrario Şapeli de, farklı mimarisiyle turistlerin ilgisini çekmektedir.
 
Carondelet Sarayı, diğer adıyla Cumhurbaşkanlığı Sarayı, tüm görkemiyle meydanın batı bölümünde yer almaktadır. Koloni döneminden bu yana şehre egemen olan gücün merkezi konumunda olan saray, tarihi bir değere sahiptir. Saray içerisinde Ekvador ve Quito'nun siyasi tarihine ışık tutan bir de müze yer almaktadır.
 
Başpiskoposluk Sarayı ise, günümüzde kültür ve turizm merkezi olarak hizmete açılmıştır. Saray içerisinde birçok sergi alanı, galeri, kafe, mağaza ve bir de turist bilgi ofisi bulunmaktadır. Galerileri ve sergileri dolaşırken, görkemli bir saray atmosferinde eşsiz bir deneyim yaşamak için Başpiskoposluk Sarayı'nı mutlaka ziyaret etmeniz önerilmektedir.
 
Adres: La Plaza Grande, Quito
 
Itchimbia Kültür Kompleksi ve Parkı
 
Eski Quito bölümünde yer alan Itchimbia Parkı, And Dağları'nda günbatımını izlemek ve tarihi yapılarla dolu şehri kuşbakışı gözlemlemek isteyenler için oldukça ideal bir mekândır.
 
Yemyeşil tepelik bir alan üzerine kurulu olan Itchimbia Parkı içerisine, 2005 yılında aynı ismi taşıyan ve mimarisiyle göz dolduran prestijli bir kültür kompleksi inşa edilmiştir. Kültür kompleksinde, her ay değişen popüler sergiler ve sanat atölyeleri çalışmaları düzenlenmektedir.
 
Park içerisinde prestijli bir restoran ve oyun bahçesi bulunmaktadır. Şehrin yüksek temposundan kurtulmak; yemyeşil bir açık hava parkında huzurlu ve sanat aktiviteleriyle dolu bir gün geçirmek isteyenlerin ve fotoğraf çekmeyi sevenlerin mutlaka Itchimbia Parkı'na uğramaları önerilmektedir.
 
Adres: Iquique Sokağı, Itchimbia Parkı, Quito
Telefon: (+593) 2 258 43 62
Web: www.centrocultural-quito.com/itchimbia.php?c=96
 
Teleferiqo
 
Dünyanın en yüksek ikinci teleferik sistemi Quito'da bulunmaktadır. Şehir merkezindeki duraktan kalkan teleferikler, 4000 metre yüksekliğe çıkarak hâlâ aktif olan Pichincha Volkanı'nın doğu bölgesinde bulunan Cruz Loma durağına ulaşmaktadır.
 
Cruz Loma durağı, aynı zamanda büyük çaplı bir turistik tesisi de içerisinde barındırmaktadır.
 
Cruz Loma Tesisi içerisinde; hediyelik eşya mağazaları, restoran ve kafeler, Volkan Parkı adında bir eğlence merkezi, yürüyüş parkurlarını içeren bir doğa parkı ve Volkan Müzesi yer almaktadır.
 
Quito'yu 4000 metre yükseklikten izlemek ve temiz dağ havasında eğlenceli bir gün geçirmek isteyenlere, mutlaka Teleferiqo ile renkli bir yolculuğa çıkmaları önerilmektedir.
 
Bir not: 4000 metre yükseklikte dağ havasının şehirden çok daha soğuk olabileceğini hesaba katmanız ve yanınıza sıcak tutacak giysiler alarak bu geziye çıkmanız önerilmektedir.
 
Adres: Şehir merkezi, Quito
 
Bellavista ve Guapulo
 
Guapulo Vadisi'nin eşsiz manzarasının en iyi izlenebildiği bölge olan Bellavista, aynı zamanda başkentin lüks villa ve malikânelerine de ev sahipliği yapmaktadır.
 
Bu villalardan en görkemlisi, Ekvator bölgesinin ünlü ressamlarından biri olan Oswaldo Guayasamin'e aittir. Koloni dönemi mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan bu yapı, ressamın ölümünün ardından Guayasamin Müzesi'ne dönüştürülmüştür.
 
Müzede, ressamın kendi eserlerinin yanı sıra paha biçilemez bir kişisel sanat koleksiyonu da sergilenmektedir.
 
Guapulo Vadisi üzerinde yer alan en ilgi çekici yapı, Santuario de Guapulo Kilisesi'dir. 1596 yılında neoklasik mimari stilinde inşa edilen bu sade yapıda, dini mekânlarda sıklıkla göze çarpan dış cephe süslemeleri yok denecek kadar azdır.
 
Kilise, en değerli yerli ressam ve heykeltıraşların sanat eserlerine ev sahipliği yapan zengin bir iç dekorasyona sahiptir. Ayrıca kilise, dini resimleri ile ünlü yerli ressam Fray Antonio Rodríguez'in anısına açılan, dini sanat eseri ve mobilyaların sergilendiği bir müzeyi de içerisinde barındırmaktadır.
 
Her iki müze de, hafta içi her gün 10.00 - 17.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Bellavista ve Guapulo semtleri, Quito
Telefon: (+593) 2 244 64 55
Web: www.guayasamin.com
 
Del Voto Nacional Bazilikas
ı
 
Eski Quito bölgesi içerisinde yer alan Del Voto Nacional, Amerika'da neo-gotik stilinde inşa edilmiş olan en büyük bazilika olma özelliğine sahiptir. Bir Roma Katolik kilisesi olan Del Voto Nacional'in inşasına 1883 yılında başlanmıştır ve çalışmalar hâlen sürmektedir.
 
Paris'teki Notre Dame Kilisesi model alınarak inşa edilen yapının çatısına orijinal modelde yerleştirilen gargoyle heykellerinin yerine, Ekvator kültürüne özgü sürüngen ve amfibi heykelleri ile yerleştirilmiştir.
 
Şehrin en görkemli dini ve mimari yapılarından biri olan Del Voto Nacional Bazilikası'nın en tepesine çıkarak, büyüleyici bir şehir manzarası izleyebilirsiniz. Bazilika her gün 09.00 - 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Bazilika Meydanı, Quito
Telefon: (+593) 2 228 94 28
Şehrin dışında kalan yerler
 
Quito'nun dışında yer alan büyüleyici doğal güzelliklere ve etnik miraslara sahip mekânları ziyaret ederek, farklı seyahat deneyimleri edinebilirsiniz.
 
Cotopaxi Ulusal Parkı
 
Quito şehir merkezinin 60 km güneyinde bulunan Cotopaxi Ulusal Parkı; ismini, içerisinde bulunan dünyanın en yüksek aktif volkanından almıştır.
 
Deniz seviyesinden 5900 metre yüksekte bulunan ve tepesi karla kaplı görkemli Cotopaxi Volkanı, doğada zaman geçirmekten ve spordan hoşlanan turistler için adeta bir cennettir.
 
Cotopaxi Ulusal Parkı içerisinde; bir lama çiftliği, binicilik merkezleri, vahşi yaşam parkı, kamp alanları, tırmanma, yürüyüş ve dağ bisikleti parkurları yer almaktadır.
 
Ayrıca park içerisinde Cotopaxi Volkanı'na tırmanma deneyimi yaşamak ve doğada konaklamak isteyen turistler için kiralık kulübeler de bulunmaktadır. Volkana tırmanma deneyimi yaşamak için yılın en uygun döneminin aralık - nisan ayları arası olduğu söylenmektedir.
 
Cotopaxi Ulusal Parkı'na bir araç kiralayıp Pan Amerikan Otoyolu'ndaki levhaları takip ederek veya gezi turlarına katılarak shuttle servisleriyle yapılan 1,5 saatlik bir yolculuk sonunda ulaşabilirsiniz.
 
Adres: Quito'nun 60 km güneyi
 
Otavalo
 
Quito'nun 54 km kuzeyinde yer alan Otavalo, sevimli bir sanatçı ve zanaatkâr köyüdür. Quito şehir merkezinde yer alan Terrestre Cumandá Otobüs Garı'ndan her on beş dakikada bir hareket eden Otavalo veya Las Lagos firmalarına ait otobüsler aracılığı ile iki saatlik doğa manzaralı bir yolculuk sonunda Otavalo'ya ulaşmanız mümkündür.
 
Arnavut kaldırımlı labirent gibi dar sokaklarla dolu Otavalo'da çok sayıda sanat galerisi, zanaat atölyesi, açık hava sergisi ve satış alanı bulunmaktadır.
 
Otavalo içerisinde günlük hayatta etnik kostümlerle dolaşan birçok insan görebilirsiniz. Yerel kültürün bütün özellikleriyle korunduğu Otavalo sokaklarında, her gün mutlaka en az bir kez geleneksel müzik veya dans gösterisi sergilenmektedir.
 
Otavalo'da her cumartesi büyük bir açık hava pazarı kurulmaktadır. Bu pazarda el işlerinden yerel yiyeceklere; sanat eserlerinden mücevher ve antikaya kadar her çeşit ürün satışa sunulmaktadır.
 
Otavalo esnafına göre her alışveriş esnasında pazarlık yapmak önemli bir gelenektir. Otavalo'da Ekvator kültürüne ve Quito'ya özgü her türlü ürünü, şehir merkezindeki fiyatından çok daha düşük bir miktara satın alabilirsiniz. Otavalo'yu yalnızca alışveriş amacıyla değil, yerel halk ve kültürü yakından gözlemlemek için de ziyaret edebilirsiniz.
 
Adres: Quito'nun 54 km kuzeyi
 
 
Ne Yenir?
​Ekvador'un egzotik esintilerini taşıyan Quito mutfağı; patates, pirinç, mısır ve tropik meyveler gibi yerel ürünlerden oluşmaktadır. Deniz ürünleri, domuz eti ve tavuk da; Quito mutfağını oluşturan diğer temel ögeler arasındadır.
 
Yerel Quito mutfağından kaliteli örnekler sunan en prestijli restoranlar, Mariscal bölgesinde yer alan El Quinde Meydanı üzerinde ve La Floresta semtinde yer almaktadır.
 
Yerel mutfak haricinde Quito'da; Arjantin, İtalyan, Japon, Meksika, Fransız, Küba, Hint ve Arap mutfağından farklı tatlar sunan birçok kafe ve restoran bulunmaktadır.
Temel yemekler...
 
Quito mutfağının temel öğeleri; domuz eti, patates, mısır, fasulye ve egzotik meyve türleridir.
 
Birçok ülkede sevimli bir evcil hayvan olarak evlerde beslenen gine domuzu, Ekvador'da lezzetli bir yiyecek olarak kabul edilmektedir.
 
Quito gibi büyük şehirlerde artık gine domuzu yeme âdeti ortadan kalkmış olsa da, şehrin biraz uzağında bulunan yerleşim bölgelerinde hâlâ, yerel dilde cuy adı verilen ızgarada pişmiş gine domuzu eti servis eden restoranlara rastlamak mümkündür.
 
Ekvadorlular; cuy'u, fıstık sosu eşliğinde ızgarada veya barbeküde pişirerek patates eşliğinde tüketmeyi tercih etmektedir.
 
Herkesin kolaylıkla yiyemeyeceği bir diğer ünlü Quito yemeği ise; boğa penisi ve testislerinden oluşan çorba, tronquito'dur. Bu çorbanın, afrodizyak etkilere sahip olduğu söylenmektedir.
 
İçerisinde peynirli bir harç, üzerinde ise kızarmış yumurta bulunan patates keklerine llapingachos adı verilmektedir. Bu lezzetli kekler; chorizo sosisi, haşlanmış sebze ve salata eşliğinde bir spesiyal olarak servis edilmektedir.
 
Kızarmış domuz yağı eşliğinde servis edilen mısır lapasından oluşan yemeğe, mote con chicharron adıyla bilinmektedir.
 
Ekvatorluların meşhur acı sosuna aji denmektedir. Oldukça yoğun bir lezzete sahip olan bu sos, yerel halk tarafından hemen her tuzlu yiyeceğe katılmaktadır.
 
Locro; peynir, avokado ve patatesten oluşan bir çorba çeşididir ve yerel halk arasında oldukça popülerdir.
 
Pilav ve avokado dilimleri eşliğinde servis edilen tavuk yahnisine seco de polo adı verilmektedir.
 
Hindistancevizi sütü eşliğinde pişirilmiş deniz ürünlerinden oluşan yahniye ise encocados denilmektedir.
Tatlılar...
 
Quito mutfağının tatlı bölümü, egzotik meyvelerin hâkimiyeti altındadır. Sıcak ve nemli bir iklime sahip olan şehirde; serinletici meyve salataları, sorbeler, meyveli dondurmalar ve jöleler en popüler tatlı çeşitlerini oluşturmaktadır.
 
Taze meyvelerden yapılan ferahlatıcı tatlı sorbeye, helado de paila adı verilmektedir.
 
Kavun, papaya, çarkıfelek meyvesi, muz, guava, nar, kumkuat meyvesi, elma, babaco ve ananas; Quitolularca meyve salatalarında sıklıkla kullanılan ürünlerdir.
 
Mistelas adı verilen likörlü şekerler, birçok farklı renk ve aromaya sahiptir. Genellikle bu şekerlerin içerisine meyve özlerinin yanı sıra viski ya da rom da katılmaktadır.
 
Bien me sabe, kare biçiminde sade kekin üzerine kalın bir katman hindistancevizi kreması konulması ve onun üzerinin de beze ile kaplanmasından oluşan yoğun ve lezzetli bir tatlı çeşididir.
 
Krem karamel, Qutio'da Ecuador flan adıyla bilinmektedir ve sevilerek tüketilen bir tatlıdır.
Atıştırmalıklar...
 
Quito'da en popüler atıştırmalıklardan biri empanada adı verilen kızarmış börektir. Bu böreğin içerisinde kırmızı et veya tavuk eti, peynir, soğan, pirinç ve baharatlar bulunmaktadır.
 
Yuvarlak parçalardan oluşan kızarmış domuz etine, fritada adı verilmektedir. Fritada stantlarına Quito'da hemen her sokakta rastlamak mümkündür. Kızarmış fritadalar, bir gazete kâğıdı içerisine konularak servis edilmektedir.
 
Domuz etlerinin barbeküde pişirilerek patates böreği eşliğinde servis edilmesinden oluşan atıştırmalık yiyeceğe ise, hornado adı verilmektedir.
 
Choclo, en lezzetli Andean mısırlarının közde pişirilmesinden oluşan bir atıştırmalıktır.
 
Ekvator suşisi, ülkenin en ünlü atıştırmalık yiyeceğidir. Limon ve soğan ile marine edilerek hazırlanan taze balık ve deniz ürünlerinden oluşan Ekvator suşisi, patlamış mısır eşliğinde tüketilmektedir.
Ne İçilir?
 
Quito'da en popüler alkolsüz içecek jugos adı verilen egzotik meyve sularıdır. Papaya, ağaç domatesi, naranjilla, bir tür siyah böğürtlen çeşidi olan mora, çarkıfelek meyvesi maracuya, guanabana ve hindistancevizi; meşrubat hâline getirilen en popüler meyve çeşitleridir.
 
Şehirde popüler olan bir diğer alkolsüz içecek türü ise maden suyudur. Quito çevresinde birçok kaliteli maden suyu kaynağı yer almaktadır. Bölgenin en prestijli maden suyu markası ise Güitig'dir.
 
Mısırın fermente edilmesiyle oluşan bir tür şarap olan chicha, Quito bölgesinin popüler alkollü içeceklerindendir.
 
Bölgeye özgü bir diğer popüler alkollü içecek ise canelito ya da diğer adıyla canelazo'dur. Canelazo; şeker kamışı alkolü, su, limon, şeker ve tarçın ile hazırlanan bir kokteyl çeşididir.
 
Şili ve Arjantin bölgelerine özgü kaliteli şaraplar da, Quitoluların favori alkollü içecekleri arasında yer almaktadır.
 
Ateş suyu anlamına gelen sert bir alkollü içecek türü olan aguardiente'yi ise, ancak bünyesi yüksek alkollü içkilere alışkın olanların denemesi tavsiye edilmektedir.
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Quito, ılıman iklimi ve güneşli havasıyla Ekvador'un renkli ve eğlenceli yüzünü yansıtmaktadır.
 
Koloni dönemine ait yapılarla dolu otantik Eski Quito semtinde kültür ve sanat etkinliklerine katılarak veya Yeni Quito'nun modern ve ışıltılı eğlence ve alışveriş manzarasının içerisine dalarak, başkentte eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.
 
Quito; gastronomi, mimari, alışveriş, kültür ve sanat dünyasının zenginliğiyle ziyaretçilerine; hem etnik Ekvador kültüründen hem de modern bir metropolden beklenen tüm güzel deneyimleri yaşatmayı vaat etmektedir.
Müzik
 
Quito halk ezgileri temellerini, Ekvador kabilelerine ait vurmalı ve üflemeli çalgılar kullanılarak icra edilen geleneksel müzikten ve İspanyol müziğinden almaktadır. Bir füzyon müziği olan Quito halk müziğinin, Latin ezgilerini andırdığı ve canlı ritimlere sahip olduğu söylenmektedir.
 
Geleneksel müzik haricinde Quito'da en popüler olan müzik türleri caz, blues, klasik müzik, alternatif rock, ska ve salsa'dır.
 
Casa De La Música
 
2006 yılında kurulmuş olan Casa De La Música, başkentin en prestijli konser salonlarından biridir. Quito Filarmoni Orkestrası'nın merkezi olan Casa De La Música'da daha çok klasik müzik ve opera performansları sergilenmektedir.
 
Adres: Valderrama Sokağı, Mariana de Jesus Meydanı, Quito
Telefon: (+593) 2 226 70 93
Web: www.casadelamusica.ec
Tiyatro ve sahne sanatları
 
Quito, Ekvador kültürünün İspanyol kültürü ile harmanlandığı bir sanat atmosferine sahiptir. Bölgeye özgü bir sanat dalı olan jacchigua; Ekvador dans geleneklerinin, modern baleye adapte edilmesiyle oluşmuştur. Quito'da tiyatro eserleri genellikle İspanyolca olarak sergilenmektedir.
 
Bolivar Tiyatrosu
 
1933 yılında art deko ve neoklasik mimari stillerinde inşa edilmiş olan ve 2002 yılında restore edilen tarihi Bolivar Tiyatrosu, şehrin en görkemli tiyatro binasına sahiptir. Bolivar Tiyatrosu; bale, dans ve tiyatro olmak üzere birçok prestijli gösteriye ev sahipliği yapmaktadır.
 
Adres: Espejo Pasajı, No: 2, Guayaquil, Quito
Telefon: (+593) 2 258 24 87
Web: www.teatrobolivar.org
Gece hayatı
 
Quito'da gece hayatının kalbi; Reina Victoria, Calama, Juan Leon Mera ve Pinta sokaklarında, Rebuplica Meydanı'nda ve Yeni Quito, Mariscal Sucre ile Guapulo semtlerinde atmaktadır.
 
Başkent içerisinde çok sayıda canlı müzik barı, disko, dans kulübü, chill out lounge, karaoke bar ve İngiliz pubı bulunmaktadır.
 
Şehirdeki kafe barların ve pubların büyük bir bölümü akşamüstü saatlerinde açılırken, dans kulüpleri ve diskolar 22.00'dan itibaren hizmet vermektedir. Eğlence mekânlarının tümü, saat 02.00 itibariyle kapanmaktadır.
Festivaller
 
Quito'da etnik festivaller ağırlıktadır. Quito festivallerine katılarak, Ekvador kültürüne özgü kutlama ritüellerini gözlemleme şansı elde edebilirsiniz.
 
Dia Del Muertes Festivali
 
Her yıl kasım ayında kutlanan Dia Del Muertes - yani Ölüler Günü Festivali - yerel halkın ölen aile ve arkadaşlarını hatırlamak ve onurlandırmak için düzenlediği bir etkinliktir.
 
Festivalin amacı; ölen kişilere özgü komik ve eğlenceli anekdotların paylaşılması, mezarlarının süslenmesi ve ölümün korkulacak bir deneyim olmadığının, ölümden sonra da sevdiklerimizle bağlantı kurabileceğimizin kavranmasıdır.
 
Festival süresince tüm şehirde insan şeklinde ekmekler yapılarak yenmekte, adak olarak sunulmakta ve yaban mersini suyundan elde edilen mavi kola adı verilen bir içecek tüketilmektedir. Şehrin tüm sokakları ve mezarlıklar süslenmekte ve şehir adeta dev bir mabede dönüştürülmektedir.
 
Quito Fiesta Festivali
 
Her yıl kasım ve aralık ayları arasında kutlanan Quito Fiesta Festivali'nde; kostümlü rengârenk bir karnaval geçidi, geleneksel Ekvador kültürüne özgü dans ve müzik gösterileri, boğa güreşleri düzenlenmekte; sokaklarda yerel yemeklerin ve ürünlerin satılması için sergi ve satış alanları kurulmaktadır.
 
Yerel halkı ve Ekvador geleneklerini gözlemlemek isteyenlerin bu festivale mutlaka katılması önerilmektedir.
 
Quito'nun Keşfi Festivali
 
Quito, İspanyolların şehri keşfetmesinden çok önce varlığını sürdürmekteydi; ancak her yıl 6 Aralık günü İspanyol General Benalcazar'ın başkenti keşfetmesinin yıldönümü olarak sembolik bir şekilde kutlanan bu festival süresince, tüm şehrin sokaklarında sabaha kadar devam eden renkli bir parti düzenlenmektedir.
 
Boğa güreşleri, geleneksel dans ve müzik gösterileri de; bu hareketli ve canlı etkinlik kapsamında izlenebilecek diğer aktiviteler arasında yer almaktadır.
Spor
 
Ekvator ülkelerinin genelinde futbol, ulusal spor olarak kabul edilmektedir. Ekvador takımlarının önemli bir maçı olduğunda, şehirdeki bankaların dâhi kapandığı söylenmektedir. Quito, Ulusal Lig'de birçok önemli başarıya imza atmış olan El Nacional, Deportivo Quito ve LDU Quito futbol takımlarına ev sahipliği yapmaktadır.
 
Estadio Olimpico Atahualpa ve Estadio Casa Blanca, şehrin en büyük iki stadyumudur. Seyahatinizle aynı döneme denk gelen bir futbol maçı varsa, mutlaka stadyumdan izlemeniz ve bu büyük coşkuya tanıklık etmeniz önerilmektedir. Aynı zamanda bu stadyumların içerisinde, genellikle festival dönemlerinde heyecanlı boğa güreşi gösterileri de düzenlenmektedir.
 
Her pazar günü Quito sokakları 30 km boyunca trafiğe kapanmakta ve Ciclopaseo adı verilen eğlenceli spor maratonu başlamaktadır. Her hafta sonu yaklaşık 30 bin kişinin yer aldığı bu maratona ister bisiklete binerek isterseniz de koşarak katılabilirsiniz. Adrenalin sporlarından hoşlananlar, Quito'nun hemen dışındaki Tumbaco Vadisi içerisinde yer alan bungee jumping merkezlerini ve Rio Chiche Nehri üzerindeki köprüde yer alan atlama noktalarını mutlaka ziyaret etmelidir. Bu merkezlerde gerçekleştirilen diğer adrenalin sporları arasında rapelling ve paintball bulunmaktadır.
 
La Carolina Parkı, yerel halkın bilhassa hafta sonlarında spor yapıp dinlenmeyi tercih ettikleri popüler bir noktadır. Park içerisinde tırmanma duvarları, voleybol ve futbol sahaları, koşu, bisiklet ve paten parkurları yer almaktadır.
 
Quito'nun spor tesislerini içeren diğer önemli parkları arasında; Alameda, Başkent, Las Cuadras ve Itchimbia bulunmaktadır. Botanik Bahçeleri de, hafif spor aktiviteleri için ideal bir adrestir.
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

 

Quito
Etiketler » Quito Grup Uçak Bileti Al   » Quito Grup Uçak Rezervasyonu   » Quito Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Quito Grup Uçak Bileti Al