İstanbul Rio De Janerio Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Rio De Janerio Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Nasıl Gidilir?
​Rio de Janeiro’ya ülkemizden direkt uçuş bulunmamaktadır. THY ile Brezilya’nın Sao Paulo şehrine varıp orada iç hat uçuşlarını tercih ederek Rio de Janeiro’ya ulaşabilmeniz mümkündür.
 
Ayrıca Air Europa, Alitalia, British Airways, Tam Linhas Aereas, KLM ve Air France havayolu şirketleri aracılığıyla Avrupa aktarmalı olarak Rio de Janeiro’ya ulaşabilirsiniz.
 
Galeão - Antônio Carlos Jobim Uluslararası Havaalanı İçin 1-9 Arası Uçak Biletinizi www.makrobilet.com Sitemizden Online Ucuz Fiyata Alabilirsiniz.
 
Şehir merkezinin 20 km kuzeyinde yer alan Galeão - Antônio Carlos Jobim Uluslararası Havaalanı, Brezilya’nın en büyük havaalanlarından birisidir. Rio de Janeiro’yu da içerisine alan Guanabara Körfezi içerisindeki en büyük ada olma özelliğini taşıyan Başkanlık Adası, havaalanını içerisinde barındırmaktadır. Başkanlık Adası, dev otoyol köprüleriyle Fundao Adası’na ve ana kara olan Rio de Janeiro’ya bağlanmaktadır.
 
İsmini ünlü bir Brezilyalı şarkıcıdan alan Galeão - Antônio Carlos Jobim Uluslararası Havaalanı, 2 terminale, çok sayıda restoran, bar ve mağazaya ev sahipliği yapmaktadır. 1980’li yıllarda 600 milyon dolar harcanarak büyük bir yenilenme aşamasından geçmiş olan havaalanı, lüks ve modern tesisleriyle ziyaretçilerini en iyi şekilde ağırlamaktadır. Havaalanı içerisinde aktarmalı uçuş yolcuları için bir de otel bulunmaktadır.
 
Adres: 20 de Janeiro Meydanı, Başkanlık Adası, Rio de Janeiro
 
Tel: (+55) 21 3398 50 50
Web: www.infraero.gov.br
 
Havalimanından ulaşım
 
Toplu taşıma araçları ile
 
Otobüs ile
 
Rio de Janeiro’da hızlı ve ucuz olan toplu taşıma, oldukça pratik bir ulaşım seçeneğidir. Havaalanı Geliş Terminali önünden 05.30 – 22.00 saatleri arası her yarım saatte bir kalkan otobüsler, şehir merkezinin birçok noktasına sorunsuz bir biçimde varmanızı sağlar. Yolculuk süresi yaklaşık olarak 45 dakikadır.
 
Botafogo, Copacabana, Ipanema, Leblon ve Barra da Tijuca semtlerine gitmek için 2018 numaralı otobüse; yerel iç hat uçuşlarının gerçekleştiği küçük Santos Dumont Havaalanı’na, Pres Vargas ve Brezilya Meydanları’na ulaşabilmek için ise 2145 numaralı otobüse binmelisiniz.
 
Taksi ile
 
Rio de Janeiro’da taksi kullanmak oldukça yaygın bir ulaşım seçeneğidir. Taksiler, kilometre başına göre fiyatlandırılırlar ve oldukça uygun fiyatlıdırlar. Ancak yine de taksiye binmeden önce mutlaka taksimetrenin açık olup olmadığı kontrol edilmelidir. Rio’da normal taksiler sarı renktedir ve kenarları mavi çizgilidir. Önceden rezervasyon yaptırılarak çağrılan ön ödemeli taksilerin çoğu ise beyaz, yeşil ve mavi renklerdedir.
 
Shuttle servisler ile
 
Galeão - Antônio Carlos Jobim Uluslararası Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım hizmeti sağlayan shuttle servisleri ücrete tabidir. Shuttle servisi hizmetinden yararlanabilmek için, Rio de Janeiro’ya gelmeden önce uçuş bilgilerinizi ve kalacağınız otel bilgilerini vermek suretiyle rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Shuttle servisleri; 08.00 – 19.00 saatleri arasında her saat başı havaalanından Sao Conrado, Leblon, Ipanema, Copacabana ve Barra bölgelerine hareket etmektedirler.
 
Araç kiralama
 
Havaalanında kolaylıkla şoförlü veya şoförsüz dilediğiniz arabayı kiralayabilirsiniz. Aklınızda Bulunsun başlığı altında bulunan Araç Kiralama konusuna bir göz atın.
 
Brezilya’nın ikinci en büyük şehri olan Rio de Janeiro, Güney Atlantik Okyanusu kıyısında yer almaktadır. Nefes kesen doğası, kaygısız plaj kültürü ve her yıl düzenlenen karnavalıyla dünya çapında büyük bir üne sahip olan Rio de Janeiro şehrinin limanı, dünyanın 7 doğal harikasından biri olarak kabul edilmektedir. Okyanustan bakıldığında dev bir nehir ağzı gibi görünen liman; Sugar Loaf Dağı, Corcovado Zirvesi ve Tijuca Tepeleri’nin denizle birleşiminden meydana gelmiş olan, eşsiz bir coğrafi güzelliği içerisinde barındırmaktadır.
1565 yılında Portekizlilerce keşfedilmiş olan Rio de Janeiro’nun anlamı “ocak ırmağı”dır. Brezilya 1822 yılında özgürlüğünü ilan edene değin şehir, üzerinde hâkimiyet kurmak isteyen Fransız ve Portekizliler arasında gerçekleşen çekişmelere sahne olmuştur. Korsanlık, Rio de Janeiro tarihinde geniş bir yere sahiptir. Bugün hâlâ şehrin sahil şeridi boyunca yer alan, koloni dönemine ait korsan gözetleme kalelerini ziyaret etmek mümkündür.
Tropikal iklime sahip olan şehrin mottosu “muhteşem şehir”dir. Dünyanın en güzel sahillerini içerisinde barındıran Rio de Janeiro, aynı zamanda samba dansının da merkezi konumundadır. Her yıl düzenlenen dünyaca ünlü Rio Karnavalı’na ev sahipliği yapmakta olan Rio de Janeiro, eğlencenin doyasıya yaşanabileceği renkli ve keyifli bir yaz tatili için gidilebilecek en ideal şehirlerden biridir.
 
 
Nereler Gezilir?
​Muhteşem sahilleriyle ünlü Copacabana ve Ipanema semtleri, şehri kuşbakışı seyreden dev İsa heykeli, Maracana Stadyumu ve Sugar Loaf Dağı Rio de Janeiro denilince ilk akla gelen ünlü gezi duraklarını oluşturmaktadırlar. Rio’yu tanımlayan ve Rio’nun sembolü hâline gelmiş olan bu mekânlara gezi rotanızda mutlaka yer vermeniz tavsiye edilmektedir. Rio’nun bir diğer sembolü de kuşkusuz ki Rio Karnavalı’dır.
 
Rio de Janeiro’nun büyülü ve eğlenceli atmosferinin etkisi altına girmeden önce birkaç noktaya dikkat etmeyi aklınızdan çıkarmayın.
 
    Copacabana, Ipanema, Leblon, Gávea, Jardim Botânico, Flamengo, Laranjeiras, Botafogo, Urca semtlerini içeren ve şehir merkezinde yer alan Zonal Sul Bölgesi gibi merkezi bir yerde bulunuyor olsanız bile kapkaççılığa oldukça dikkat etmeli ve üzerinizde değerli hiçbir eşya veya çok miktarda nakit para bulundurmamalısınız.
    Şehir merkezinde yer alan Saara semtine, Copacabana sahiline, Atlantica Meydanı’na ve Lido Parkı’na hava karardıktan sonra kesinlikle gitmemeniz tavsiye edilmektedir. Ayrıca şehrin dört bir yanını sarmış olan çevresi tuğla duvarlarla örülmüş favela denilen gecekondu mahallelerine gece ya da gündüz fark etmeksizin asla girmemelisiniz. Favelalar, uyuşturucu mafyasının hâkimiyeti altındaki tehlikeli bölgelerdir ve polis bile buralara mecbur kalmadıkça girmemeyi tercih etmektedir.
    Açık havada sabah sporu yapmaktan hoşlananlar, sporlarını saat 10.00’dan sonra yapmayı tercih etmelidirler. Bu saatten önce polisler göreve henüz başlamamış olduklarından soygunculuk ve kapkaç gibi suçlar oldukça sıklıkla görülmektedir.
    Rio’da araba hırsızlığına oldukça sık rastlanmaktadır. Hatta trafikte beklerken soyulan araba sayısı bir hayli fazladır. Bu sebeple polis de dâhil olmak üzere yerel halk genellikle gece saatlerinde tehlike potansiyeli hissettikleri boş bir yolda gidiyorlarsa trafik ışıklarını ihlal ederek hızla oradan uzaklaşmaktadırlar. Rio’da araba kullanacaklar, gündüz de olsa arabalarının tüm kapılarını kilitlemeyi ve camları açmamayı ilke edinmelidirler.
 
Corcovado Tepesi
 
İsmi “kambur” anlamına gelen Corcovado Tepesi 710 metre yüksekliğindedir ve Rio de Janeiro’nun en yüksek tepelerinden biri olma özelliğini taşımaktadır. Corcovado Tepesi’ne, Rio şehri içerisinde yer alan Cosme Vehlo Bölgesi’nden her gün 08.30 – 18.30 saatleri arasında her yarım saatte bir kalkan minyatür tren aracılığıyla ulaşabilmek mümkündür.
 
Keyifli tren yolculuğu esnasında bazen yağmur ormanlarının bazense Atlantik Okyanusu’nun nefes kesici manzaralarını izleme olanağına sahip olabilirsiniz. Tepenin doruğuna ulaşmak için ise trenin son durağının hemen yanında yer alan 233 basamaktan oluşan merdiveni çıkmanız gerekmektedir. Corcovado Tepesi’nden Rio’yu bazen sisler altında kalmış mistik bir şekilde bazense güneş ışıklarının altında pırıltılar eşliğinde izlemek mümkündür.
 
Adres: Corcovado Tren Yolu İstasyonu, Cosme Velho Sokağı, No: 513, Cosme Velho, Rio de Janeiro
Telefon: (+55) 21 2461 27 00
Web: www.corcovado.com.br
 
Kurtarıcı İsa Heykeli
 
Corcovado Tepesi, dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri olarak seçilmiş olan Kurtarıcı İsa Heykeli’ne ev sahipliği yapmaktadır. Yapımına 1922 yılında başlanan, Heitor Silva Costa tarafından tasarlanan ve Fransız heykeltıraş Paul Landowski tarafından inşa edilen Kurtarıcı İsa Heykeli, resmi olarak 1931 yılında açılmıştır. Zaman içerisinde ünü Rio de Janeiro’yu aşan bu görkemli heykel, hem Brezilya’nın hem de Güney Amerika’nın sembolü hâline gelmiştir.
 
Kolları iki yana açılmış olan dev İsa heykeli, adeta Rio insanının ve Latin kültürünün sıcakkanlılığını ve misafirperverliğini simgelemektedir. Karanlık çöktüğünde açılan ışık sistemi eşliğinde özellikle gece saatlerinde daha da etkileyici bir görünüme kavuşan heykeli, şehrin her köşesinden görebilmek mümkündür. Kurtarıcı İsa Heykeli’ni yakından görmek ve bu esnada manzaranın tadını çıkarmak isteyenler ise Corcovado Tepesi’ne çıkan minyatür tren aracılığıyla heykele ulaşabilmektedirler.
 
Adres: Corcovado Tren Yolu İstasyonu, Cosme Velho Sokağı, No: 513, Cosme Velho, Rio de Janeiro
Telefon: (+55) 21 2461 27 00
Web: www.corcovado.com.br
 
Enrique Lage Parkı
 
Enrique Lage Parkı, Zona Sul Bölgesi içerisinde yer alan Botanik Bahçeleri’nin hemen yanında, Corcovado Tepesi’nin ve üzerindeki Kurtarıcı İsa Heykeli’nin ayakucunda yer almaktadır.
 
Park, geçmişte bölgedeki ünlü sanayici Enrique Lage ve şarkıcı eşi Gabriela Benzanzoni’nin evi konumundaydı. Geniş bahçeler içerisinde yer alan malikâneyi; ünlü sanayici, 1920 yılında ünlü İtalyan mimar Mario Vodrel’e yeniletti ve malikânenin iç mekân boyama işlerini ise Salvador Payols Sabaté’ye yaptırdı.
 
1960’lı yıllarda halka açık parka dönüştürülen mekân, yarı tropik ormana çıkan yürüyüş yolları ve içerisinde barındırdığı minik göl, televizyon kanallarınca sıklıkla fantastik filmlerde arka plan olarak kullanılan kale ve Ipanema sahiline değin görüş açısı sunan muhteşem manzaralara sahip dinlenme noktalarıyla ziyaret edilmeye değer bir adrestir. Park içerisinde bulunan malikâne, bugün Lage Parkı Güzel Sanatlar Okulu’na dönüştürülmüştür ve bünyesinde halka açık oldukça romantik bir kafe barındırmaktadır. Enrique Lage Parkı’nı hafta içi her gün 09.00 – 17.30 saatleri arasında, hafta sonları ise 09.00 – 22.30 saatleri arasında ziyaret etmek mümkündür.
 
Adres: Botanik Bahçeleri Sokağı, No: 414, Rio de Janeiro
 
Sugar Loaf Dağı
 
Sugar Loaf Dağı, Rio’yu yüksekten seyredebileceğiniz, muhteşem bir deniz manzarasına sahip yuvarlak yapılı turistik bir dağdır. Şeklinden ve şehri mükemmel bir açıyla görmesinden esinlenerek tatlı gezinti anlamına gelen bu ismi dağa, koloni döneminde Portekizliler vermiştir.
 
Corcovado Tepesi’nden teleferikle kısa bir sürede ulaşılabilen 396 metre yüksekliğindeki Sugar Loaf Dağı’na çıkarak; nefes kesici Atlas Okyanusu’nu, Rio de Janeiro şehrinin muhteşem planlarını kuş bakışı izlemeniz mümkündür.
 
Adres: Pasteur Meydanı, No: 520, Praia Vermelha, Rio de Janeiro
Telefon: (+55) 21 2546 84 00
Web: www.bondinho.com.br
 
Botanik Bahçeleri
 
1808 yılında Koloni Birlikleri’ni yöneten Portekiz Prensi Regent tarafından Portekiz’den Rio’ya getirilen bitkilerin üremesini ve çoğalmasını sağlamak amacıyla kurulmuş olan Botanik Bahçeleri, günümüzde ortalama olarak 2600 bitki çeşidini içerisinde barındırmaktadır.
 
137 hektarlık bir alan üzerine kurulmuş olan Botanik Bahçeleri, koloni döneminden kalan bronz heykellere ve Neo-klasik akımı örnek alınarak inşa edilmiş olan tarihi köprü ve geçitlere ev sahipliği yapmaktadır. Botanik Bahçeleri içerisinde ayrıca, birçok kuş ve maymun türü de barınmaktadır. Botanik Bahçeleri her gün 08.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Botanik Bahçeleri Sokağı, No: 920, Rio de Janeiro
Telefon: (+55) 21 2294 93 49
 
Rio Kumsalları
 
Rio, denizin ve güneşin tadını doyasıya çıkarabileceğiniz muhteşem kumsallarıyla ünlüdür. Plaj kültürü bir hayli gelişmiş olan eğlence şehri Rio içerisinde plajların eğlence ve yaşam alanları söz konusu olduğunda farklı bir yeri vardır. Gündüz deniz ve güneşin tadını çıkarmak isteyenlerce doldurulan plajlar, gece ise kumsal partilerinin müdavimlerinin akınına uğramaktadır.
 
Rio plajları güneş gözlükleri, güneş kremleri, havlular, soğuk içecekler ve atıştırmalıklar satan sokak satıcılarıyla doludur. Bu satıcılar ürünlerini gezip bağırarak sergilerler ancak kesinlikle siz çağırmadan yanınıza gelip sizi alışveriş yapmanız için zorlamaya çalışmazlar. Plajların çoğunda şezlong kiralayabileceğiniz ve soğuk içecekler satın alabileceğiniz yerleşik büfeler de bulunmaktadır.
 
Copacabana Kumsalı, shutterstock, Image ID: 2663399
 
Rio’da mutlaka ziyaret etmeniz gereken plajlar arasında Ipanema, Copacabana, Botafogo, Leblon, Leme, Urca, Barra da Tijuca, Flamengo ve Ramos plajları bulunmaktadır. Atlantik Okyanusu, Rio plajlarında sörfçülük sporunun bir hayli gelişmesine katkı sağlamıştır. Sahil kıyısında bulunan acentelerden kolaylıkla sörf kursu satın alabilir, muhteşem okyanus dalgaları eşliğinde bu zevkli sporu tam yerinde öğrenmeyi tercih edebilirsiniz.
 
Copacabana
 
Copacabana, Rio de Janeiro’nun en popüler sahil kıyısı semtlerinden biridir. Copacabana, geçmişte küçük bir balıkçı kasabasıyken; 1900’lü yıllarda yapılan ana yol, bölgenin talihini değiştirmiş ve Copacabana’nın şehrin en gözde semtlerinden biri hâline gelmesine sebep olmuştur. Ana yol yapımından sonra 1923 yılında bölgede açılan Copacabana Sarayı Oteli, bölgenin popülerleşmesini sağlamıştır. Otelin yapımının ardından Copacabana; gökdelenler, oteller ve lüks restoranlarla dolu bir odak noktası konumuna gelmiştir. Zaman içerisinde şehrin merkezi de bölgeye doğru kaymaya başlamıştır.
 
Copacabana sahili, bembeyaz incecik kumlara sahiptir ve oldukça popülerdir. Özellikle futbol, voleybol gibi sahil sporlarına oldukça elverişli olan kumsal, ayrıca güneşlenmek için de oldukça doğru bir seçimdir. Copacabana sahilinin bir diğer özelliği de her yeni yıl kutlamaları esnasında beyazlar giyinmiş olan ve günahlarından arınmak için buraya gelip önce sahilde kutlamalar yapıp sonra da kendini elbiseleriyle denizin sularına bırakan binlerce insana ev sahipliği yapmasıdır.
 
Adres: Copacabana semti, Rio de Janeiro
 
Maracana Stadı
 
Rio de Janeiro’nun sembollerinden biri olan Maracana Stadı, dünyanın en büyük futbol stadyumu olma unvanını elinde bulundurmaktadır. Aslında 180,000 kişi kapasitesine sahip olan stat, kapasitesini FIFA standartları gereği 95,000 kişiye düşürmüştür.
 
1950 FIFA Dünya Kupası'na Brezilya’nın ev sahipliği yapmaya hak kazanmansın onuruna inşa edilmeye başlanan stadın planları, Raphaël Galvão ve Pedro Paulo Berdardes Bastos adlı iki mühendis tarafından çizilmiş ve inşasına 2 Ağustos 1948'de başlanmıştır. Stadın inşasının tamamlanması ise 1966 yılını bulmuştur.
 
Maracana Stadı içerisinde Pele, Roberto Dinamite, Romário, Valdo ve Bebeto gibi ünlü futbolcuların ayak izlerinin ve tarihi fotoğraflarının bulunduğu bir Ünlüler Koridoru bulunmaktadır. Bu koridor, rehberler eşliğinde her gün 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Stat, futbol maçları haricinde şehre gelen Madonna, Paul McCartney gibi ünlü sanatçıların konser performanslarına da ev sahipliği yapmaktadır.
 
Adres: Profesör Eurico Rabelo Sokağı, Rio de Janeiro
 
Tijuca Ormanı
 
Dünyanın şehir kıyısında yer alan en büyük ormanı olarak bilinen Tijuca Ormanı, 3200 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Rio de Janeiro şehrinin hemen girişinde yer alan ormandaki yürüyüş yolları ziyaretçilerini; tarihi mağaralara, çağlayanlara ve eşi benzeri bulunmayan bir bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliğinin olduğu capcanlı ve rengârenk bir ormana götürmektedir.
 
Bu masalsı ormanı ziyarete gitmeden önce küçük bir piknik sepeti hazırlamanız ve ormanın tam ortasında yer alan Mesa do Imperador adı verilen tahtadan dev piknik masasının üzerinde kuş cıvıltıları eşliğinde öğle yemeği yemeniz tavsiye edilmektedir. Ormanda kaybolmamak için yürüyüş yollarından ayrılmamanız veya yanınızda bir rehber götürmeniz önerilmektedir.
 
Adres: Alto da Boa Vista Bölgesi, Rio de Janeiro
 
Rodrigo De Freitas Gölü
 
Ipanema, Leblon, Gávea, Botanik Bahçeleri, Copacabana, Botafogo ve Humaitá semtleri ile çevrelenmiş olan Rodrigo De Freitas Gölü, 7,5 km’lik bir alanı kaplamaktadır ve kıyıları boyunca Jardim de Ala Parkı’na ev sahipliği yapmaktadır.
 
Aslında bir tatlı su gölü olan Rodrigo De Freitas, Atlantik Okyanusu’nun berrak sularının yarattığı körfeze sokulmasına izin vererek giderek büyümüş ve bugünkü hâlini almıştır. Muhteşem bir manzaraya sahip olan gölün kıyısı; turistik kafeler, bisiklet parkurları ve göl üzerinde yapılan kano, pedallı su bisikleti gibi su sporu aletleri kiralayan işletmelerle doludur.
 
Rodrigo De Freitas Gölü’nün bir diğer özelliği ise, yeni yıl kutlamaları esnasında yüzen bir zemin üzerine koyularak göle salınan dev süslü çam ağacıdır. Göz alıcı bir biçimde süslenen çam ağacı, yanıp sönen ışıklarıyla göl üzerinde serbestçe dolaşmakta ve noel akşamlarına farklı bir renklilik getirmektedir.
 
Adres: Epitacio Pessoa Bulvarı, Rio de Janeiro
Web: www.lagoarodrigodefreitas.com.br
 
İmparatorluk Sarayı
 
18. yüzyılda barok mimari stiliyle inşa edilen İmparatorluk Sarayı, koloni ve Brezilya İmparatorluğu dönemlerine ait çok sayıda kral ve yöneticiye ev sahipliği yapmıştır. Brezilya Cumhuriyeti kurulduğunda ise yönetim merkezi olma açısından önemini yitirerek kültür merkezine dönüştürülmüştür.
 
Mimarisiyle görenleri kendine hayran bırakan İmparatorluk Sarayı; Barok mimari stilindeki Portekiz mermerlerinden yapılan girişi, merdivenleri ve göz alıcı avlusuyla koloni dönemi Portekiz köşklerine oldukça benzemektedir.
 
1984 yılından bu yana kültür merkezi olarak işlev gören saray içerisinde resim ve heykel sergileri, sinema salonu, konser salonu, 16. ve 18. yüzyıllara ait tarihi eserler içeren bir kütüphane bulunmaktadır. İmparatorluk Sarayı, hafta içi 10.00 – 18.00, hafta sonları ise 14.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: 15 Kasım Meydanı, No: 48, Şehir Merkezi, Rio de Janeiro
Tel: (+55) 21 2215 26 22
Web: www.pacoimperial.com.br
 
Güzel Sanatlar Müzesi
 
Güzel Sanatlar Müzesi, Brezilya içerisinde bulunan en önemli güzel sanatlar müzelerinden biridir. Resmi olarak 1938 yılında açılmış olan müzenin geçmişi aslında oldukça eskilere; 1808 yılında Portekiz Kraliyet Ailesi’nin şehre gelişine dayanmaktadır.
 
Portekiz Kralı VI. John, koloni döneminde Rio de Janeiro’ya gelirken Portekiz’den birçok ressam ve sanatçıyı da beraberinde getirmiştir. Koloni döneminin sonlanmasının ardından Portekiz’e dönmeyen bu sanatçı topluluğu, üretimlerini Rio’da sürdürmeye devam etmişler ve müzenin şimdiki koleksiyonunun büyük bir çoğunluğunu o zamanlardan bugüne miras bırakmışlardır.
 
Koloni döneminden günümüze değin heykel, resim, şiir ve benzeri birçok sanat alanında Brezilya’nın gelişimini gözler önüne seren müze, hafta içi her gün 10.00 – 18.00 saatleri arasında, hafta sonları ise 12.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Rio Branco Meydanı, No: 199, Şehir Merkezi, Rio de Janeiro
Tel: (+55) 21 2219 84 74
Web: www.mnba.gov.br
 
Candelaria Kilisesi
 
1775 yılında yapımına başlanan ve 19. yüzyılın sonlarına değin inşası sürmüş olan Candelaria Kilisesi, Rio de Janeiro içerisinde yer alan ve tarihi önemi olan sayılı kiliselerden biridir.
 
17. yüzyılda Candelaria adında bir geminin Rio açıklarındaki bir fırtınaya yakalanması, ancak fırtınadan kurtularak Rio şehrine gelmesi sonucu, gemiciler tarafından Azize Candelaria’ya adanarak hayatta kaldıkları için duydukları şükran sebebiyle yaptırılmış olan kilise; aradan geçen zaman boyunca pek çok kez yenilenmeye ihtiyaç duymuştur.
 
Her yenilemenin ardından geçen uzun zaman, kilisenin mimarisine farklı dönemsel etkilerde bulunmuştur. Candelaria Kilsesi’nin dış cephesi neoklasik mimarinin etkisi altındayken; iç cepheleri neoklasik ve neo-rönesans mimarilerinin karışımından oluşmaktadır. Haç şeklinde tipik bir Latin kilisesi olan Candelaria Kilisesi; Rio de Janeiro’da yaşayan evsizler için geçici de olsa barınacak yer, yemek, eğitim ve dinsel öğütler sunmaktadır.
 
Adres: Pio X Meydanı, Şehir Merkezi, Rio de Janeiro
Tel: (+55) 21 2233 23 24
 
Şehrin dışında kalan yerler
 
Şehir merkezinden uzaklaşıp doğanın kalbinde bir gün geçirebilmek için şehrin hemen yakınında yer alan ama huzurlu atmosferlerini korumayı başarmış yakın gezi alanlarından birini tercih edebilirsiniz.
 
Paqueta Adası
 
Rio de Janeiro şehir merkezinden 1 saatlik yolculuk sonrası ulaşılabilen Paqueta Adası’na gitmek için, 15 Kasım Meydanı’ndan feribota binmeniz gerekmektedir. Feribotlar, 07.00 – 18.00 saatleri arası, her 3 saatte bir iskeleden hareket etmektedirler. Sakin ve romantik bir ada olması sebebiyle âşıklar adası olarak adlandırılan Paqueta’ya giderken, dünyanın en büyük köprülerinden biri olan Rio-Niterói Köprüsü’nün altından geçilmektedir.
 
Rio’nun gökdelenleri ve okyanus manzaraları eşliğinde büyüleyici bir yolculuk sonunda varılan Paqueta Adası, dev bir çeşit Afrika ağacı olan ve Brezilya’da sadece 2 yerde bulunan baobab ağaçlarına ev sahipliği yapan yerlerden biri olma özelliğini taşımaktadır. Baobab ağaçlarını öpmenin uğur getirdiğine inanılmaktadır ve bu yüzden ada üzerinde Şişman Maria adı verilmiş olan ve gelen geçenin öptüğü bir baobab ağacı bulunmaktadır.
 
Motorlu araçların yasak olduğu adada ulaşım, bisikletlerle ve faytonlarla sağlanmaktadır. Doğal güzelliği ile ziyaretçilerini büyüleyen Paqueta Adası, Rio’nun yoğun eğlence atmosferinin biraz dışına çıkıp dinlenmek isteyenlerin tercih edebileceği ideal mekânlar arasında yer almaktadır.
 
Adres: Rio de Janeiro açıkları
 
Petrópolis
 
Şehir merkezinin 65 km güneyinde bulunan Petrópolis ilçesine, araba ya da otobüs aracılığıyla 1 saatlik yolculuk sonunda ulaşılabilmektedir. Petrópolis, 19. yüzyıldan bu yana Brezilya ve Portekiz soylularının yazlarını geçirmeyi tercih ettikleri küçük ve sevimli bir kasabadır. İlçe içerisinde kraliyet ailesi mensuplarının yazlık olarak kullandıkları, günümüzde müzeye dönüştürülmüş olan Yazlık Kraliyet Sarayı bulunmaktadır.
 
İlçede, ayrıca birçok tarihi kişiliğin yazlık olarak kullandıkları, günümüzde müzeye dönüştürülmüş köşk ve evler bulunmaktadır. Sarı Ev, Kristal Saray, Baron Maua Malikânesi, eski başbakan Rui Barbosa’nın evi, Aziz Pedro Katedrali ve Aziz Anthony Kilisesi Petrópolis içerisinde görülmeye değer mekânların sadece birkaçını oluşturmaktadır. Müzeler; hafta içi her gün, 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Rio de Janeiro Şehir Merkezi’nin 65 km güneyi, Petrópolis
Web: www.netpetropolis.com.br
 
 
Ne Yenir?
​Rio de Janeiro mutfağı; tarih boyunca bölgede yaşamış olan Afrikalı, İtalyan, Portekiz ve Fransızlardan oldukça etkilenmiştir. Rio de Janeiro’da her bütçeye uygun nefis yemekler sunan farklı yeme içme alternatifleri oldukça çok sayıdadır. Özellikle sahil kıyısında yemek yemek, şehirde gerçekleştirilen en popüler gastronomik faaliyetlerden biridir. Ipanema ve Copacabana sahilleri, şehrin en lüks restoranlarına ev sahipliği yapmaktadır.
 
Brezilya kültüründe yemek yemek, oldukça önemli bir aktivitedir. Bu yüzden geç saatlere kadar açık bulunan Rio restoranları, misafirleri doyuncaya dek yemek ve şarap ikramını sürdürmektedirler. Şehirdeki çoğu restoran 11.00 – 16.00 arası ve 19.00’dan gece yarısına, hatta daha geç saatlere değin açık bulunmaktadır.
 
Brezilya, Japonya dışında en çok Japon’un yaşadığı ülkelerden biridir. Sushi ya da sashimi gibi Japon mutfağına ait yemekleri sevenler, Rio’da birçok alternatif restoran bulabilirler. Japon mutfağının yanı sıra şehirde çok sayıda Portekiz mutfağına ait yemekler sunan restorana da rastlanılmaktadır. Rio yerel mutfağını; günlük hayat içerisinde süsten uzak ve doğal hâliyle keşfetmek isteyenler, comida a kilo adı verilen yerel yemeklerden oluşan büfeleri içerisinde barındıran ve tabağın ağırlığına göre para ödenen restoranları ziyaret edebilirler.
 
Temel yemekler…
 
Gastronomik deneyimlere açık olanların Rio de Janeiro’da keşfetmeleri gereken yemeklerin başında; baharatlı soslar ve hindistancevizi sütü ile tatlandırılmış olan balık yemekleri, tropikal meyvelerle bezenmiş et ve sebze yemekleri bulunmaktadır.
 
Geleneksel Rio mutfağının odak noktası kırmızı ettir. Şehir içerisinde et yemeklerine yoğunlaşan ve diğer yemeklere mönülerinde sınırlı sayıda yer veren restoranlar oldukça fazladır ve bu restoranlara Churrascaria adı verilmektedir.
 
Brezilya’nın ulusal yemeği olan feijoada; fasulye, sosis ve pirinç karışımından oluşan bir yemektir. Rio de Janeiro’nun bir diğer favori yerel yemeği ise barbekü mönüleridir. Barbeküde pişirilen etlerin yanında genellikle fasulye, hindistancevizi, palmiye ağacı yaprağı, kurutulmuş karides ve pirinç servis edilmektedir.
 
Deniz kıyısı şehri olan Rio mutfağında, deniz ürünleri de önemli bir yer tutmaktadır. Taze ıstakoz, karides, midye, kalamar, deniztarağı ve birçok farklı balık türü Rio mutfağının lezzetli tarifleriyle birleşerek servis edilmektedir. Vejetaryenler için şehirdeki birçok restoranda sayısız salata ve sebze çeşidinden oluşan salata büfeleri bulunmaktadır.
 
Tatlılar ve meyveler…
 
Rio mutfağına ait tatlıların temelinde, taze tropik meyveler yatmaktadır. Pastalardan pudinglere kadar her çeşit tatlı, mutlaka içerisinde ya da üzerinde birçok çeşit tropik meyveyi barındırmaktadır.
 
Manyok bitkisinin kökünden çıkarılan bir çeşit nişasta türü olan tapyoka ile yapılan puding, Rio’ya özgü meşhur tatlılar arasında yer almaktadır. Acai meyvesinden yapılan taze dondurmalar da sağlıklı bir diğer tatlı alternatifini oluşturmaktadır.
 
Pao de mel, üzeri çikolata kaplı ballı kekten oluşmaktadır. Tereyağı ve kakaonun karışımından ev yapımı olarak üretilen çikolata ile kaplanmış olan havuçlu keke ise bolo de cenoura denilmektedir. Cajuzinho ise, yer fıstığı ve caju fıstığının çikolata ile kaplanmasından oluşan bir çeşit trüf tatlısıdır.
 
Rio mutfağı tropik meyveleriyle de oldukça ünlüdür. Tropik bir iklime sahip olmanın getirdiği bir avantaj olarak şehirde daha önce adını bile duymadığınız değişik meyveleri tatma imkânına sahip olabilirsiniz. Cupuacu, bacuri, caju, umbu ve acai meyveleri denemeniz gereken en popüler meyveler arasında yer almaktadırlar.
 
Atıştırmalıklar…
 
Rio de Janeiro Portekizlilere ve Avrupalılara has sokak yiyeceği kültürünün oldukça gelişmiş olduğu bir şehirdir. Coxinha adı verilen tavuk etinden oluşan tavuk bacağı şeklindeki nuggetlar hemen her köşe başında bulunan sokak tezgâhlarında satılmaktadır. Rio’ya özgü joelho denilen peynir ve salamla doldurulmuş poğaçalar ise bir diğer lezzetli atıştırmalık alternatifidir. Bu büyük poğaçaların sadece peynirli olanlarına ise pão de queijo adı verilmektedir.
 
Diğer yerel lezzetler arasında içi isteğe bağlı olmak üzere peynir, et veya sebze gibi değişik iç malzemeleriyle doldurularak kızartılan yumurta biçimindeki lezzetli hamur işi salgadinhos’tur.
 
Ne içilir?
 
Tropik meyve suları Rio’nun en popüler alkolsüz içecekleri arasında yer almaktadır. Özellikle çarkıfelek meyvesi ve acai meyvesi suyu en popüler meyve suları arasında yer almaktadır. Ayrıca her köşe başında dev hindistancevizlerinin delinip pipet takılarak servis edildiği sokak tezgâhları bulunmaktadır.
 
Caipirinha, şekerkamışı suyundan elde edilen meşhur Brezilya likörü cachaçanın limon, şeker ve buzla karışımından elde edilen popüler bir alkollü içkidir.
 
Bir çeşit Amazon böğürtleninden yapılan guarana içkisi bir diğer popüler alkolsüz içki seçeneğidir.
 
Brezilya birası oldukça lezzetli bir tada sahip olması ve her zaman ekstra soğuk olarak servis edilmesiyle ünlüdür. En ünlü yerel bira markaları arasında Brahma, Antartica ve Bavaria bulunmaktadır. Rio de Janeiro’da en sık tüketilen içeceklerden bir diğeri ise lezzetiyle meşhur Brezilya kahvesidir.
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Eğlence şehri Rio’da gece de gündüz de keyfinizi yerine getirecek aktiviteler bulmakta zorlanmazsınız. Muhteşem sahillerde güneş ve denizin tadını çıkarıp acıkan karnınızı tadına doyum olmayan Latin yemekleriyle doyurabilir, sıcakkanlı Riolular arasında karnavala karışabilir, muhteşem dans şovları izleyebilir ya da doğa güzelliklerinin sizi büyüleyeceği doğal parklarda sakinlik ve huzurun tadını çıkarabilirsiniz.
 
Müzik
 
Rio de Janeiro, 3 önemli yerel Brezilya müzik türünün; samba, bossa nova ve yerel çalgı aleti choro ile yapılan choro müziğinin beşiği konumundadır. Şehir merkezinde yer alan Lapa semti içerisinde lüks ve uygun bütçeli olmak üzere herkese hitap edecek canlı müzik barları bulunmaktadır. Bu barların kimilerinde ülkenin en ünlü müzisyenlerinin performanslarını izleme şansına sahip olabilirsiniz.
 
Rio şehrinin resmi bir şarkısı da bulunmaktadır: “Cidade Maravilhosa” (muhteşem şehir). Bu şarkıyı, Rio Karnavalı süresince ve yerel radyolarda sıklıkla duyabilirsiniz. Rio, ülkenin yerel müzik piyasasının merkezi konumundadır.
 
Rio; ayrıca nostaljik ve pek çok ünlü sanatçı tarafından seslendirilmiş bir şarkı olan, "Garota de Ipanema" (The Girl from Ipanema) adlı şarkıyla da dünya çapında bir üne sahiptir.
 
Rio şehrine özgü bir diğer müzik türü ise funk carioca’dır. Funk carioca; elektronik dans müziklerinin, funk ve Brezilya yerel müzikleriyle birleştirişmesinden oluşan bir müzik türüdür. Yerel müzik türleri haricinde şehirde hip hop, rock ve pop müzikler sıklıkla dinlenmektedir.
 
ATL Konser Salonu
 
ATL Konser Salonu, Latin Amerika’nın en büyük konser salonlarından biridir. 10,000 kişi kapasiteli konser salonunda yerel ve uluslararası olmak üzere pek çok ünlü sanatçı konserler vermişlerdir.
 
Adres: Ayrton Senna Meydanı, No: 3000, Barra da Tijuca, Rio de Janeiro
Tel: (+55) 21 2430 07 90
 
Tiyatro
 
Rio de Janeiro şehrinde sıkı bir tiyatro geleneği bulunmaktadır: birçok komedi, müzikal, dram ve diğer tiyatro eseri; Brezilya çapında ses getirmeden önce ilk gösterimlerini bu şehirde düzenlemektedirler. Rio de Janeiro’da güzel sanatlar eserlerinin sahneye konulduğu sezon nisan – aralık ayları arasıdır. Birçok eğlenceli şova, tiyatro eserine ve müzikale ev sahipliği yapan şehirde kimi eserler görkemli tiyatro salonlarında kimileriyse Rio sokaklarında, hayatın birebir içerisinde sergilenmektedir.
 
Belediye Tiyatrosu
 
Şehirde bulunan Belediye Tiyatrosu, ülkenin en büyük sahnelerinden birine sahiptir ve şehrin en göz alıcı binalarından birisi olma özelliğini taşımaktadır. Rio de Janeiro’nun hem tarihsel hem de kültürel açıdan beşiği konumundaki Belediye Tiyatrosu binası; Paris Garnier Opera Binası örnek alınarak, 1905 yılında mimar Francisco Pereira Passos tarafından inşa edilmiştir. Binanın tepesinde bulunan müzik ve şiir eserleri sergileyen kadın heykelleri ise Rodolfo Bernadelli tarafından yapılmıştır.
 
Hem iç dekorasyonu hem de dış mimarisi ile göz kamaştıran bu tarihi bina içerisinde, birçok ünlü Brezilyalı aktrist ve aktörün performanslarını izleme şansı elde edebilirsiniz. Belediye Tiyatrosu içerisinde opera, bale ve senfoni orkestrası konserleri sergilenmektedir.
 
Adres: Marechal Floriano Meydanı, Centro Sokağı, Rio de Janeiro
Tel: (+55) 21 2332 91 91
Web: www.theatromunicipal.rj.gov.br
 
Gece hayatı
 
Rio gece hayatı efsanevi olarak bilinmektedir. Rio’da keyifli bir gece eğlencesi; samba dans kulüplerine ve diskolara uğrayarak; çılgınlar gibi dans ettikten sonra, gün doğuşunu izlemek üzere sahile inip, partiye orada devam etmekten oluşmaktadır.
 
Samba kulüplerinin büyük bir çoğunluğu, Rio’daki en prestijli ve lüks mekânlar olarak bilinmektedir. Özellikle hafta sonlarında giriş ücretleri oldukça artmakta ve içeri girebilmek için şık giyimli olmak gerekmektedir. Eğer samba yapmayı bilmiyor fakat izlemekten hoşlanıyorsanız, şehirde göz alıcı kostümleri ve çarpıcı müzikleriyle dans şovlarının sergilendiği birçok farklı mekân bulabilirsiniz.
 
Rio gece hayatının kalbinin attığı yer, şehir merkezinde bulunan Copacabana ve Ipanema semtleridir. Sokak partilerinden hoşlananlar özellikle perşembe, cuma ve cumartesi günleri Lapa semtini ziyaret etmelidirler. Lapa semti birçok bar ve kulübü barındırmasına karşın, parti sokaklarda gerçekleşmekte ve çoğu mekân sokaklara servis yapmaktadır.
 
Festivaller
 
Rio de Janeiro festivalleri kapsamında gerçekleştirilen eğlencelerin birçoğunun odak noktası samba dansıdır. Brezilya’nın ulusal sembolü olan bu renkli ve eğlenceli dans, şehirde düzenlenen birçok festivalin bir numaralı öğesidir. Sıcakkanlı Brezilyalılar, bu özelliklerini festivallerde de göstererek coşkulu, renkli ve bol aktiviteli festivallere ev sahipliği yapmaktadırlar.
 
Rio Karnavalı
 
Her yıl, mart ayının ilk 2 haftası boyunca düzenlenen Rio Karnavalı, Rio de Janeiro’yu ziyaret etmek için en popüler sebeplerden biridir. Dünya çapında büyük bir üne sahip olan Rio Karnavalı, 2 hafta süresince muhteşem samba gösterilerine ev sahipliği yapmaktadır.
 
Centro semtinden başlayarak tüm şehri dolaşan samba okulu dansçılarından oluşan Sambadrome adı verilen geçit komitesi, renkli kostümleri ve nefes kesici danslarıyla izleyenleri büyülemektedir. Karnaval süresince şehrin dört bir yanında gece geç saatlere kadar müzik ve dans eşliğinde coşkulu partiler düzenlenmekte, şehirde 2 hafta süresince hiç bitmeyen bir hareketlilik ve eğlenceli bir atmosfer oluşmaktadır.
 
Yeni Yıl Festivali
 
Yeni Yıl Festivali kapsamında Rio de Janeiro’da dünyanın en büyük sokak partisi düzenlenmektedir. Tüm şehrin sokaklarını kapsayan bu parti, tüm dünyada gerçekleştirilen en coşkulu yeni yıl kutlamalarına ev sahipliği yapmakta ve sabahın ilk ışıklarına değin sürmektedir.
 
Haziran Ayı Şenlik Ateşi Festivali
 
Haziran ayı içerisinde Rio akşamlarının çoğu şenlik ateşleri ve havai fişeklerle süslenir. Bunun nedeni 13 Haziran’da kutlanan Aziz Anthony, 24 Haziran’da kutlanan Aziz John ve 29 Haziran’da kutlanan Aziz Peter festivalleridir.
 
Festivaller süresince kilise ve meydanlarda şenlik ateşleri yakılır ve göz alıcı havai fişek gösterileri düzenlenir. Şehrin dört bir yanında geleneksel yemeklerin sergilendiği ziyafet sofraları kurulur ve şehrin en ünlü samba okullarının dansçılarından oluşan topluluklar, halkı da içerisine alarak coşkulu müzikler eşliğinde nefes kesen dans gösterileri düzenlerler.
 
Spor
 
Rio’da en favori spor futboldur. Rio de Janeiro şehri; Amerika Futbol Kulübü, Botafogo, Fluminense, Vasco da Gama ve Flamengo takımları olmak üzere, 5 geleneksel Brezilya futbol kulübüne ev sahipliği yapmaktadır.
 
Şehirde gerçekleştirilen diğer popüler spor etkinlikleri arasında; MotoGP Brezilya ve Dünya Plaj Voleybolu Finalleri bulunmaktadır.
 
Her ilkbaharda şehirde, Rio Tenis Şampiyonası düzenlenmektedir. Şehirde bulunan, 2007 Pan Amerikan Oyunları şerefine inşa ettirilmiş olan Estádio Olímpico João Havelange Stadyumu, 45,000 kişi kapasitesine sahiptir.
 
Dünyaca ünlü WCT/WQS Sörf Şampiyonaları, 1985 – 2001 yılları süresince Rio sahillerinde gerçekleştirilmiştir. Ayrıca şehirde bulunan Jacarepaguá Yarış Pisti ise, 1978 – 1990 yılları arasındaki dönemde Formula 1 Brezilya Grand Prixi’ne ev sahipliği yapmıştır.
 
Brezilya’nın dans, spor ve dövüş sanatlarının karışımından oluşan capoeira sporu, Rio de Janeiro şehrinde de oldukça popüler bir spordur.
 
Dağcılık ve kaya tırmanışı sporlarını sevenler için adeta bir cennet olan Rio de Janeiro, özellikle tırmanması bir hayli zorlu olan Sugar Loaf granit dağı ile ünlüdür.
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

 

Rio De Janerio
Etiketler » Rio De Janerio Grup Uçak Bileti Al   » Rio De Janerio Grup Uçak Rezervasyonu   » Rio De Janerio Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Rio De Janerio Grup Uçak Bileti Al