İstanbul Brazzaville Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Brazzaville Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Nasıl Gidilir?
​Türkiye’den Brazzaville’e; THY, RwandAir, Air France, KLM ve Ethiopian Airlines aracılığı ile Avrupa aktarmalı olarak ortalama 15 saatlik bir uçuş sonunda ulaşabilirsiniz. 
 
Maya Maya Havaalanı İçin 1-9 Arası Uçak Biletinizi www.makrobilet.com Sitemizden Online Ucuz Fiyata Alabilirsiniz.
 
Brazzaville şehir merkezinin 5 km kuzeyinde bulunan Maya Maya Havaalanı, Kongo Cumhuriyeti’nin en büyük hava ulaşım merkezidir.
 
Tek terminale sahip havaalanı içerisinde; döviz bozdurma bürosu, ATM, küçük ölçekli bir duty free alanı ve birkaç kafenin yanı sıra; çocuk bakımı bölümü, business lounge ve sağlık reviri bulunmaktadır.
 
Adres: Havaalanı Yolu, 5. kilometre, Brazzaville
Telefon: (+242) 82 09 96
Web: www.aerco-cg.com
 
Havalimanından ulaşım
 
Taksi ile
 
Havaalanından Brazzaville şehir merkezine, çıkış terminalinin hemen önünde bekleyen taksilerden birine binerek ulaşabilirsiniz.
 
Taksiye binmeden önce yaklaşarak şoförle konuşmanız; güvenlik açısından kısa bir gözlem yapmanızı sağlar ve fiyat konusunda pazarlık edebilirsiniz.
 
Taksi ile Brazzaville şehir merkezine, trafiğin durumuna bağlı olarak ortalama 15 dakikada ulaşılabilmektedir.
 
Araç kiralama
 
Havaalanında dilediğiniz arabayı şoförlü veya şoförsüz şekilde, kolaylıkla kiralayabilirsiniz. Aklınızda Bulunsun başlığı altında bulunan Araç Kiralama konusuna göz atınız.
 
Kongo Cumhuriyeti’nin başkenti Brazzaville; Fransız koloni döneminden bu yana ülkenin ekonomi, siyaset, kültür ve sanat merkezi konumundadır.
 
1880 yılında İtalyan asıllı Fransız kâşif Pierre Savorgnan de Brazza tarafından, Bateke Köyü’nün yanındaki Nkuna bölgesi üzerinde kurulan şehir; birkaç yılda gelişerek, Fransız Kongosu’nun yönetim merkezi konumuna gelmiştir.
 
1960 yılında Özgür Fransa hareketi kapsamında diğer koloni bölgeleri ile birlikte bağımsızlığına kavuşan Brazzaville, yeni kurulan Kongo Cumhuriyeti’nin başkenti olarak seçilmiştir.
 
Şehrin adı, bölgeyi keşfeden Pierre Savorgnan de Brazza’dan esinlenilerek koyulmuştur.
 
Kongo Nehri ile Kongo Yağmur Ormanları’nın arasında bulunan şehir, şanslı coğrafi konumu dolayısı ile etkileyici bir doğal güzelliğe sahiptir.
 
Koloni döneminde uzun yıllar, Fransızların merkez komuta bölgesi olması dolayısıyla şehrin genelinde; Kongo’nun diğer bölgelerine kıyasla, Fransız kültürünün etkileri daha fazla görülmektedir.
 
Brazzaville; Fransız ve Afrika kültürlerinin aynı potada eridiği, ilginç bir yerel kültüre sahiptir. Bu farklı etnik özellikler; şehrin mutfağından eğlence anlayışına, yapılarından kültür ve sanat hayatına kadar birçok alanda yüzünü göstermektedir.
 
Fransız koloni döneminden kalan otantik yapıları, nostaljik atmosferi ve etkileyici doğası ile Brazzaville; Kongo Cumhuriyeti’nin en popüler turistik şehridir.
 
 
Nereye Gidilir?
​Brazzaville’de, tropik ekvator iklimi gözlenmektedir. Bölgeyi ziyaret etmek için en uygun zaman, haziran - ekim ayları arasında kalan kurak dönemdir. Bu dönem haricinde bölge, yoğun bir yağış almaktadır.
 
Dünyanın en muhteşem doğal güzellikleri arasında kurulu bir başkent konumuna sahip Brazzaville, otantik ve ülkenin geneline göre modern yapısı ile ziyaretçilerine hem şehir yaşamına hem de kırsal bölgelere dair farklı seyahat anıları vadetmektedir.
 
Brazzaville seyahatlerinin daha keyifli geçmesi için birkaç küçük noktaya dikkat edilmelidir.
 
• Turistik mekânları gezerken çantanıza sahip çıkmaya özen göstermeniz tavsiye edilmektedir. Küçük bir önlem alarak, kapkaççılık gibi tadınızı kaçıracak olaylarından korunabilirsiniz.
 
• Brazzaville, Kongo’da bulunan en güvenilir şehirlerden biridir. Ancak yine de seyahatiniz esnasında, genel güvenlik kurallarını aklınızda bulundurmanız ve değerli eşyalarınızı evinizde bırakmanız önerilmektedir. Akşam saatlerinde, şehir merkezi ile nehir kıyısını birbirine bağlayan Corniche adı verilen bölgeden uzak durmanız önerilmektedir. Zira bu bölge, hava karardıktan sonra yankesicilerin ve sarhoşların toplandığı bir noktaya dönüşmektedir.
 
• Kongo genelinde musluk sularını kesinlikle içmemeniz, içeceklerinize buz koydurtmamanız tavsiye edilmektedir. Ayrıca çiğ tüketilecek yiyeceklerin, kapalı içme suyu ile çok iyi yıkanmış olmasına da dikkat etmeniz yararınıza olacaktır.
 
Cumhurbaşkanlığı Sarayı
 
Halkın Sarayı (Palais du Peuple) adıyla da bilinen Cumhurbaşkanlığı Sarayı, 1901 yılında inşa edilmiş koloni dönemi mimarisine sahip göz alıcı bir yapıdır.
 
Büyük yemyeşil bir parkın ortasında konumlandırılmış Cumhurbaşkanlığı Sarayı içerisinde; bakanlık ofisleri, cumhurbaşkanının rezidansı, kabul, tören ve toplantı salonları bulunmaktadır. 
 
Adres: Nelson Mandela Meydanı, Brazzaville
Telefon: (+242) 83 51 30
Web: www.presidence.cg
 
Aziz Anne Bazilikası
 
Aziz Anne Bazilikası, 1949 yılında ünlü Fransız mimar Roger Lelievre tarafından inşa edilmiştir.
 
Roger Lelievre; Brazzaville’de Batıya özgü mimari ögeleri, yerel inşaat teknikleri ile uygulayan ve Kongo Nehri kıyısında toplanan mor kili yapılarında ilk kez kullanan Batılı mimar olarak ünlenmiştir.
 
Gaulle Malikânesi’nin de tasarımcısı Roger Lelievre’nin asıl şaheseri olarak, Aziz Anne Bazilikası gösterilmektedir.
 
Keskin koni biçimde ilginç mimarisi ile son derece gotik bir dinî yapı havasına sahip mekânın çatı bölümü, komple yeşil seramik ile kaplıdır.
 
Şehirdeki en önemli dinî yapılardan biri olan bu göz alıcı bazilika, aynı zamanda popüler bir turistik gezi durağıdır.
 
Adres: Bağımsızlık Meydanı, Brazzaville
 
Pierre Savorgnan Brazza Mozolesi
 
İtalyan asıllı Fransız kâşif ve koloni yöneticisi Pierre Savorgnan Brazza, Brazzaville’i kuran ve şehre adını veren önemli bir tarihî kişiliktir.
 
Brazzaville’in başkentliğini yaptığı Kongo Cumhuriyeti’nin, henüz Fransız Kongosu olduğu dönemlerde; Pierre Savorgnan Brazza, şehrin gelişmesi için önemli adımlar atmıştır.
 
2005 yılında Kongo Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nguesso, Gabon Cumhurbaşkanı Ondimba ve dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Chirac; Brazzaville’de bir araya gelerek Pierre de Brazza’nın anısına bir mozole yapılması için düzenlenen temel atma törenine katılmışlardır. 
 
2006 yılında Brazza’nın ve karısı ile çocuklarının naaşları; Cezayir’deki mezarlarından çıkarılarak, Brazzaville’de inşa edilen mozoleye defnedilmiştir.
 
İtalyan mermerinden inşa edilen ve yapımı 10 milyon Amerikan Doları tutan görkemli mozolenin üst bölümünde, Brazza’nın büyük boyutlu bir heykeli de yer almaktadır.
 
Adres: Plateau Meydanı, Brazzaville
 
Nabemba Kulesi
 
 
Elf Kulesi adıyla da bilinen Nabemba Kulesi; 1983 - 1986 yılları arasında, Mimar Jean Marie Legrand tarafından tasarlanmış ve Fransız petrol şirketi Elf Aquitaine’in finansal desteği ile devlet adına yaptırılmıştır.
 
106 metre yüksekliğindeki 30 katlı gökdelen; birçok devlet kurumuna, uluslararası şirket ve derneğin Kongo Cumhuriyeti’ndeki genel merkez ofislerine ev sahipliği yapmaktadır.
 
Zarif bir iç bükey silindir şekle sahip yapının, dış yüzeyi şeffaf cam tuğlalar ile kaplıdır. Prestij için yaptırılmış Brazzaville’in en yüksek binası, adını ülkenin en yüksek dağı Nabemba’dan almaktadır.
 
1997 yılında Kongo Cumhuriyeti Sivil Savaşı esnasında ağır hasar gören kule, Cumhurbaşkanı Sassou Nguesso’nun yeniden yönetimin başına geçmesinin ardından 6 milyon Sterlin’e restore edilmiştir. 
 
Bu rakamın, binanın sıfırdan yapılma bütçesinin dâhi çok üzerinde olduğu söylenmektedir. 
 
Her yıl bakım masrafı olarak devlete ortalama 3 milyon Sterlin harcatan bu lüks yapı, birçok kişi tarafından fakir bir devlet için son derece gereksiz ve masraflı olması dolayısıyla eleştirilmektedir.
 
Kongo Nehri’nin hemen kıyısında yer alan Nabemba Kulesi’ni, Brazzaville’in en prestijli ve modern yapısını görmek için ziyaret edebilirsiniz.
 
Adres: Amircal Cabral Meydanı, Brazzaville
 
Marien Ngouabi Müzesi
 
1969 - 1977 yılları arasında Kongo Cumhuriyeti’nin Askeri Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunan Marien Ngouabi, Fransa’da eğitim görmüş ve ülkesinde sosyalizmi uygulamak isteyen bir askerdir.
 
Başarılı askeri kariyeri ve halkın desteği ile yönetimi ele geçiren Marien Ngouabi, ülkenin ilk ve tek üniversitesini ve işçi partisini kurmuştur.
 
Yönetim merkezini Brazzaville olarak seçen Ngouabi, şehirde kurduğu üniversite ile Brazzaville’in gelişimine önemli bir katkı sağlamıştır.
 
18 Mart 1977 tarihinde bir intihar komandosu tarafından öldürülen Ngouabi, alçak gönüllü tavırları ile dikkat çeken bir lider olarak bilinmektedir. 
 
Marien Ngouabi diğer cumhurbaşkanlarının aksine; yönetim süreci içerisinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda oturmayı reddederek, kendine 1944 yılında inşa edilmiş müstakil bir ev tutmuştur.
 
Koloni dönemi mimarisinden esintiler taşıyan bu taş yapı, günümüzde eski cumhurbaşkanının yaşam ve çalışma alanının sergilediği bir müzeye dönüştürülmüştür.
 
Yemyeşil geniş bahçesinin içerisinde bir de yüzme havuzuna ev sahipliği yapan mekânda, bilhassa yaz dönemlerinde çeşitli kültür ve sanat etkinlikleri düzenlenmektedir.
 
Adres: Poto Poto Mevkii, Brazzaville
 
Malebo Gölü
 
Kongo Nehri’nin karşılıklı iki yakasındaki Kinşasa ve Brazzaville’in tam orta noktasında, nehrin sularının o noktada birikmesi ile doğal bir yuvarlak su havuzu oluşmaktadır. Bu havuza, tıpkı bir gölü andırması sebebi ile Malebo Gölü denmektedir.
 
Malebo Gölü’nün Brazzaville kıyısı; yemyeşil çimenler, tropik ağaç ve bitkiler ile donatılmıştır.
 
Hem turistlerin hem de yerel halkın doğada zaman geçirmek, spor ve piknik yapmak için tercih ettikleri en popüler mekânlardan biri olan göl kıyısı; yaz dönemlerinde, çeşitli kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.
 
Şehrin gürültüsünden uzaklaşıp doğayla iç içe sakin bir gün geçirmek, ama şehir dışına da yolculuk etmek istemeyenlere; bu dingin ve büyüleyici manzaralara ev sahipliği yapan gölü, ziyaret etmeleri önerilmektedir.
 
Adres: Kongo Nehri kıyısı, Brazzaville
 
Gaulle Malikânesi
 
1941 yılında Brazzaville’e gelen Fransız mimar Roger Lelievre; projesi hazırlanmış ancak bütçe ve mimar sıkıntısı yaşandığı için rafa kaldırılan, VIP konuklar için modern bir otel projesini yapmak için talip olmuş ve tekrar yürürlüğe alınmasını sağlamıştır.
 
Gaulle Malikânesi, 20. yüzyılın modern mimari anlayışı gözetilerek ve 1937 yılında Paris’te inşa edilmiş olan Chaillot Sarayı’ndan ilham alınarak tasarlanmıştır.
 
Ancak çok geçmeden şehri sık sık ziyarete gelen Fransız General de Gaulle’ün ikâmet etmesi için bir mekân arayışına girilince, yapı son anda generale özel bir rezidansa çevrilmiştir.
 
Fransa yönetiminin şehri terk ettiği dönemde general malikânesini, Fransız Konsolosluğu’na armağan etmiştir. Günümüzde mekân, Fransız Konsolosluğu olarak kullanılmaktadır. Belirli bölümleri ziyarete açıktır.
 
Adres: Savorgnan de Brazza Meydanı, Bacongo, Brazzaville
Telefon: (+242) 06 620 03 03
Web: www.ambafrance-cg.org/La-Chancellerie-et-la-residence
 
Sacré Coeur Katedrali
 
Brazzaville’deki en göz alıcı dinî yapılardan biri olan Sacré Coeur Katedrali, 1892 yılında Psikopos Augouard’ın isteği üzerine inşa edilmiş ve 1894 yılında halkın hizmetine açılmıştır.
 
1902 yılında katedralin önüne, Aziz Peter ve Aziz Paul’ün heykelleri yerleştirilmiş; 1903’te ise Peder Remy’nin isteği üzerine, katedral yapısına iki kule eklenmiş ve dış mimari biraz daha Batı stiline uyarlanmıştır.
 
Kiremit, taş, tahta ve gül ağacından inşa edilmiş yapı; Kongo’nun en göz alıcı katedrallerinden biridir.
 
Daha sonraki yıllarda ülkede inşa edilen birçok dinî yapının da prototipi olan katedralin adı, “sacred heart” yani kutsal kalp manasına gelmektedir.
 
1980 yılında Papa II. John Paul’ün ziyaret ettiği katedral, günümüzde Brazzaville Büyükşehir Başpiskoposluğu’nun merkezi konumunda bulunmaktadır.
 
Adres: Maréchal Foch Meydanı, Brazzaville
Telefon: (+242) 551 08 29
Web: www.archidiocesedebrazzaville.org
 
Şehrin dışında kalan yerler
 
Brazzaville’in hemen dışında, farklı seyahat anıları edinmenizi sağlayacak birçok gezi rotası bulunmaktadır.
 
Kongo Nehri Rapidleri
 
Şehir merkezinin 2 kilometre uzağındaki Kongo Nehri Rapidleri, suyun giderek daha hızlı ve güçlü bir şekilde aktığı rafting gibi su sporlarına müsait alanlardır. 
 
Rapid, akarsu yataklarının içerisindeki kaya, ağaç kütüğü gibi doğal engeller dolayısıyla suyun akış hızının değiştiği ve coşkun bir hâle geldiği noktalara verilen isimdir.
 
Kongo Nehri’nin, şehrin dışında kalan Kongo Nehri Rapidleri bölgesi; coğrafi özellikleri açısından rafting için oldukça ideal bir alandır. Ayrıca rapid noktalarını, dıştan gözlemlemek ve suyun gücüne hayran kalmak da eğlenceli bir aktivitedir.
 
Bölgede, rafting ve su kayağı gibi sporların yapılabileceği merkezler de bulunmaktadır. 
 
Ayrıca suya girmeden, sadece gözlem yapmak isteyenler için de; yakınlarda Site Touristique Les Rapides adında bir turistik tesis yer almaktadır.
 
Brazzaville şehir merkezindeki Fransız Kültür Enstitüsü’nün yanından hareket eden minibüslerden, Pont Djoué yönüne gidenlere binerek 10 dakikada bölgeye ulaşabilirsiniz.
 
Adres: Brazzaville’in 2 kilometre kuzey doğusu
 
Loufoulakari Şelaleleri ve Trou de Dieu
 
Brazzaville şehir merkezinin 80 kilometre güney batısında bulunan Loufoulakari Şelaleleri, Loufoulakari Nehri ile Kongo Nehri’nin birleştiği noktada yer almaktadır.
 
Brazzaville şehir merkezindeki turizm ofislerince düzenlenen gezi turları aracılığı ile ulaşılabilen bölge, tropik yağmur ormanları ile kaplıdır.
 
Büyüleyici doğa manzaralarına ev sahipliği yapan Loufoulakari Şelaleleri, ülkenin en görkemli coğrafi oluşumlarından biridir.
 
Bölge içerisinde ayrıca, suların toplanma noktalarından birinin oluşturduğu kristal berraklığında bir göl yer almaktadır. 
 
Yüksek dağ ve tepelerin arasından bir anda ortaya çıkan ve alçak bir konumda bulunan bu şaşırtıcı göle, “Tanrı’nın deliği” anlamına gelen Trou de Dieu adı verilmiştir.
 
Loufoulakari Şelaleleri ve çevresi, Brazzaville şehir merkezinden biraz uzaklaşıp Kongo doğasını gözlemlemek için ideal gezi duraklarıdır. Ancak bölge, vahşi yaşamı içerisinde barındıran yağmur ormanları ile çevrili olduğundan bu rotalara tek başınıza gitmemeniz önerilmektedir.
 
Adres: Brazzaville’in 80 kilometre güney batısı
 
 
Ne yenir, ne içilir?
​Brazzaville mutfağı; Kongo, Afrika ve Fransa kültürlerinin füzyonundan oluşmaktadır.
 
Brazzaville mutfağında çoğunlukla; süt ve deniz ürünleri ile bölgede yetişen meyve, sebze ve yemişler kullanılmaktadır. 
 
Şehirde sık tüketilen yiyecekler arasında muz, ananas, manyok kökü, fıstık, pirinç, börülce, karides, istiridye ve taro kökü bulunmaktadır.
 
Bölgede kırmızı et az bulunduğundan ve genellikle ithal edildiğinden, yerel halk ancak önemli gün ve kutlamalarda olmak üzere sınırlı bir şekilde kırmızı et tüketebilmektedir. 
 
Bu nedenle yerel mutfakta; kırmızı etin yerinin az olduğu, ancak tavuk eti ve balık etine daha geniş yer verildiği söylenebilir.
 
Yerel mutfağın haricinde Brazzaville’de Afrika, Fransız, Cezayir ve Vietnam mutfaklarına ait yemekler de tadılabilir.
 
Temel yemekler…
 
Brazzaville’e özgü yerel yemekler arasında en popüler olanları piri piri, mouamba, saka saka, maboke, fufu ve satori’dir.
 
Piri piri, yöreye özgü küçük ve acı kırmızı chili biberlerine denmektedir. Bu biberler eşliğinde pişirilen karides yemeğine, piri piri shrimp; tavuk yemeğine ise, piri piri chicken adı verilmektedir.
 
Kırmızı bir sosa bulanarak palmiye yağında kızartılmış tavuk parçalarının, lahana salatası ve cassava yaprakları eşliğinde servis edilmesinden oluşan yiyeceğin adı ise moambe’dir.
 
Cassava, tropik iklimlerde yetişen sütleğengiller familyasından yenilebilir bir bitkidir. 
 
Türkçesi manyok olan bitkinin, hem kökü hem yaprakları hem de kökünün işlenmesinden elde edilen bir çeşit nişasta olan tapyoka hâli yiyecek olarak kullanılmaktadır.
 
Saka saka spesiyali; manyok yapraklarının palmiye yağında kızartılıp, fıstık ezmesine bulanarak servis edilmesinden oluşmaktadır.
 
Yerel mutfağa ait bir diğer ünlü yemek maboke ise; maranta bitkisinin dev yaprakları içerisine yerleştirilen tatlı su balığının, soslar ile birlikte yaprağın içerisine hapsedilerek buğulama usulü pişirilmesiyle elde edilmektedir.
 
Haşlanmış tatlı patatesin havanda ezilerek, yoğun kıvamlı bir püre hâline getirilmesinden oluşan yemeğe fufu adı verilmektedir. 
 
Fufu genellikle, yanında fıstık çorbası ile birlikte servis edilmektedir. Ayrıca fufu, yerel mutfağa ait birçok yemeğin yanında da servis edilmektedir.
 
Satori; yağda kızartılan tilapia balığı dilimlerinin, balkabağı çekirdeklerinin üzerine yatırılarak, yanında yaban muzu ve sarımsak eşliğinde servis edilmesinden oluşmaktadır.
 
Tatlılar…
 
Kongo genelinde, tatlı yeme alışkanlığı pek fazla gelişmemiştir. Brazzaville’de biraz olsun gelişmiş tatlı kültürünün, Fransız koloni döneminde edinildiği söylenebilir.
 
Geleneksel Kongo mutfak kültürü, tatlı olarak genellikle son derece sade meyve salatalarına yer vermektedir. 
 
Fransız etkisinin ağır bastığı bölgelerden biri olan Brazzaville mutfağında ise; az da olsa hamur işlerine, meyveli ve sütlü tatlılara rastlanmaktadır.
 
Caakiri; kuskusun şeker, krema ve süt eşliğinde pişirilmesinden oluşan yöreye özgü bir çeşit sütlaçtır.
 
Ngalakh, Afrika’ya özgü baobab ağacının meyvelerine verilen isimidir. Bu meyvelerin suyu ile hazırlanan tatlıya da, aynı isim verilmektedir.
 
Ngalakh tatlısı; ngalakh meyvesi suyu, darı, fıstık ezmesi, hindistancevizi, şeker, çikolata parçaları, portakal esansı, vanilin ve bir parça hardalın büyük bir kapta çırpılmasıyla hazırlanmaktadır.
 
Kashata ise, yöreye özgü şekerleme ve kurabiye arası bir tatlı çeşididir. 
 
Kashata; hindistancevizi rendesinin fıstık ile birlikte pişirilerek, gıda boyaları ile canlı renklere boyanması ve kare şeklinde kesilerek servis edilmesinden oluşmaktadır.
 
Congo Squares, fındıklı ve çikolata parçacıklı kare şeklindeki kurabiyelere denmektedir.
 
Fool ise meyve suyu eşliğinde hazırlanan kremanın içerisine böğürtlen, ahududu veya çilek gibi meyvelerin serpiştirilmesinden oluşan serinletici ve hafif bir tatlı çeşididir.
 
Atıştırmalıklar…
 
Şehirde en sık tüketilen atıştırmalık yiyeceklerden biri chikwanga; tatlı patates kökünün püre hâline getirilip, manyok yapraklarına sarılarak haşlanmasından oluşmaktadır.
 
Dışı yapraklarla kaplı olduğundan bu atıştırmalığı, kolayca yanınızda taşımanız ve istediğiniz her an tüketebilmeniz mümkündür; zira yapraklar aynı zamanda içerisinde bulunan pürenin, taze kalmasını da sağlamaktadır.
 
Börülcelerin, palmiye yağında kızartılmasından oluşan atıştırmalığa akara adı verilmektedir. Akara, bilhassa alkollü içeceklerin yanında tüketilmektedir.
 
Kılıçbalığı etinin şişe geçirilerek, kebap şeklinde pişirilmesi ve arından lavaşın içerisine humus ve salata eşliğinde yerleştirilerek servis edilmesine ise; swordfish kebab adı verilmektedir.
 
Cips şeklinde ince ince dilimlenmiş manyok köklerinin, yağda kızartılmasından oluşan cassava chips; bilhassa kafe ve barlarda servis edilen, favori atıştırmalıklardan bir diğeridir.
 
Ne içilir? 
 
Brazzaville’ e özgü alkolsüz içecekler arasında ananas, mango ve hindistancevizi suyu ve kahve yer almaktadır.
 
Yöreye özgü alkollü içeceklerin başında ise şeker kamışı şarabı lunguila, bira ve erik şarabı gelmektedir.
 
Brazzaville’e özgü kokteyl çeşitleri arasında ise Jungle Flame, Pawpaw Paradise ve White Elephant bulunmaktadır. 
 
Bu kokteyllerin tümü, rom ve çeşitli meyve sularından oluşmaktadır.
 
 
Nasıl eğlenilir?
​Kongo Nehri ile Kongo Yağmur Ormanları’nın arasında yer alan Brazzaville, büyüleyici doğa manzaralarına sahiptir. 
 
Otantik yerel kültürü, renkli açık hava pazarları ve ülke geneline göre daha gelişmiş olan imkânları, Brazzaville’i en turistik Kongo şehirlerinden biri hâline getirmektedir.
 
Brazzaville geziniz esnasında keyifli zaman geçirebilmek için; yağmur ormanlarına ev sahipliği yapan ulusal parkları ziyaret edebilir, doğayla iç içe zaman geçirip spor yapabilir veya birçok kültür ve sanat merkezinden birini ziyaret ederek yerel sanatçıların eserlerini daha yakından inceleyebilirsiniz.
 
Müzik
 
Brazzaville’de Kongo pop müziği soukous, reggae, rumba, Kongo cazı ve Fransız esintileri taşıyan ndombolo müziği popüler olarak dinlenmektedir.
 
Kongo genelinde ünlü olan yerel sanatçılar arasında Nino Malapet, Jean Serge Essous, Pierette Adams, Passi, Youlou Mabiala; müzik grupları arasında ise Extra-Musica, Bisso na Bisso ve Les Bantous de la Capitale yer almaktadır.
 
Yerel müziğe ait geleneksel enstrümanlar arasında, ksilofon ve mvet bulunmaktadır.
 
Tchicaya U'Tamsi Konser Salonu
 
Fransız Kültür Merkezi içerisindeki Tchicaya U'Tamsi Konser Salonu, yerli ve yabancı müzisyenlerin performanslarını sergiledikleri prestijli bir mekândır.
 
Adres: Espace André Malraux, Cumhuriyet Meydanı, Brazzaville
Telefon: (+242) 22 281 19 00
Web: www.ccfbrazza.org
 
Tiyatro ve sahne sanatları
 
Kongo’nun önde gelen sanat merkezlerinden biri olan Brazzaville, Fransız koloni döneminden günümüze değin köklü bir kültür mirasına ev sahipliği yapmaktadır. 
 
Dolayısı ile şehirde renkli ve dinamik bir tiyatro ve sahne sanatları atmosferi bulunmaktadır.
 
Fransız Kültür Merkezi Tiyatrosu
 
Sanat konusunda şehirdeki en önemli adreslerden biri; Fransız Kültür Merkezi’nin bünyesinde barındırdığı tiyatro sahnelerinde, prestijli oyunlar sergilemektedir. 
 
Fransızca olarak sergilenen oyunların büyük bir bölümünde, Kongo’nun koloni döneminden günümüze uzanan sosyal, kültürel ve siyasal konulardaki gelişimi yansıtılmaktadır.
 
Adres: Espace André Malraux, Cumhuriyet Meydanı, Brazzaville
Telefon: (+242) 22 281 19 00
Web: www.ccfbrazza.org
 
Gece hayatı
 
Brazzaville, renkli bir gece hayatı atmosferine sahiptir. Şehrin gece hayatının kalbi Bacongo, Poto Poto ve Center Ville semtlerinde atmaktadır.
 
Brazzaville eğlence mekânlarında genellikle, yerel müzik türlerinin yanı sıra Fransız ve İngiliz müzikleri çalınmaktadır.
 
La Maison Blanche, Boom Boom Afrique, 3 D Bar, Diplomat, Ram Dam ve Chateau Rouge şehirdeki en prestijli ve popüler eğlence mekânları arasında yer almaktadır.
 
Vandana, No Stress ve Les Rapides ise daha yavaş bir gece eğlencesini tercih edenlere yönelik favori bar ve loungelardır. 
 
Mongo ve Archambault Caddeleri, Plateaux, Nelson Mandela ve Mbaka Meydanları ile Makélékélé ve Moungali semtleri; birçok popüler eğlence mekânına ev sahipliği yapmaktadır.
 
Festivaller
 
Brazzaville’de her yıl, renkli ve eğlenceli birçok festival düzenlenmektedir. Bu renkli festivallere katılarak, Brazzaville’in tadını daha da fazla çıkarabilirsiniz.
 
FESPAM Festivali
 
Her iki yılda bir kez temmuz ayı içerisinde 7 gün süresince düzenlenen FESPAM, ülkenin en önemli müzik etkinliklerinin başında gelmektedir. 
 
FESPAM’ın açılımı Pan Afrika Müzik Festivali (Festival Panafricain de Musique)’dir.
 
Kongo Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle gerçekleştirilen etkinlik kapsamında; Afrika’nın dört bir yanından gelen müzisyenler, şehrin sokaklarında kurulan dev sahnelerde konserler vermektedir.
 
Africa Rising Festivali
 
Her yıl mart ayında düzenlenen Africa Rising Festivali, ülkenin en önemli ve en kapsamlı kültür ve sanat etkinliklerinden biridir. 
 
Festival kapsamında başkente akın eden yerli ve yabancı sanatçılar, şehrin dört bir yanına kurulan etkinlik alanlarında performanslarını sergilemektedir. 
 
Festival kapsamında tiyatro, konser, dans gösterisi gibi etkinliklerin yanı sıra sokak sanatçılarının resim ve pandomim gösterileri de yer almaktadır. 
 
Etkinlik alanları içerisinde, el sanatları ile uğraşan sanatçıların eserlerinin satın alınabileceği rengârenk tezgâhlar kurulmaktadır.
 
Spor 
 
Brazzaville’de popüler olan spor dalları arasında rafting, hiking, dağ, bisikleti, trekking, su kayağı, sörf, yüzme, kanoculuk, golf, tenis ve futbol yer almaktadır.
 
Brazzaville, Kongo millî futbol takımı Diables Rouges’e ev sahipliği yapmaktadır. 
 
İsimleri “kırmızı şeytanlar” manasına gelen Diables Rouges takımı, maçlarını şehirdeki Alphonse Massemba-Débat Stadı’nda oynamaktadır.
 
40.000 kişi kapasiteli Alphonse Massemba-Débat Stadı, aynı zamanda ülkedeki diğer futbol takımlarından CARA Brazzaville ve Étoile du Congo’nun da merkezi konumundadır.
 
Futbolun yanı sıra atletizm ve hentbol maçlarının da oynandığı stat, 1965 yılında düzenlenmiş olan Afrika Oyunları ve 2004 yılında gerçekleşen Atletizm Afrika Şampiyonası etkinliklerine de ev sahipliği yapmıştır.
 
Brazzaville’in hemen dışında, Orta Afrika’nın en önemli iki ulusal parkı olan Sangha Tri–National ve Odzala- Kokoua bulunmaktadır.
 
Bu parklarda; safari gezileri düzenlenmekte ayrıca kanoculuk, rafting gibi su sporları ve hiking, trekking, dağ bisikleti gibi doğa sporları yapılabilmektedir.
 
Şehrin kıyısına kurulu olduğu Kongo Nehri; rafting, kano, su kayağı ve balıkçılık gibi sporlar için oldukça uygundur.
 
Havaalanına yakın bir lokasyonda bulunan Tenis Kulübü; kortların yanı sıra, bir yüzme havuzuna ve büyük bir de spor barına ev sahipliği yapmaktadır. 
 
Tenis severlerin uğrayabileceği bu prestijli spor kompleksi içerisinde, ışıklı 10 adet tenis kortu yer almaktadır.
 
Golf sporundan hoşlananların ise, Kongo Nehri kıyısında yer alan Brazzaville Golf Kulübü’nü ziyaret etmeleri önerilmektedir.
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

 

Brazzaville
Etiketler » Brazzaville Grup Uçak Bileti Al   » Brazzaville Grup Uçak Rezervasyonu   » Brazzaville Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Brazzaville Grup Uçak Bileti Al