İstanbul Dakar Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Dakar Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Nasıl Gidilir?
​Dakar’a ülkemizden THY aracılığıyla 7 saatlik bir yolculuk ile aktarmasız olarak, direkt ulaşabilmeniz mümkündür.
 
Ayrıca KLM, TAP Portugal, Air France ve Emirates aracılığıyla Avrupa aktarmalı olarak Dakar’a ulaşabilirsiniz.
 
Léopold Sédar Senghor Uluslararası Havaalanı İçin 1-9 Arası Uçak Biletinizi www.makrobilet.com Sitemizden Online Ucuz Fiyata Alabilirsiniz.
 
Şehir merkezinin 11 km kuzey batısında, Yoff ilçesinin hemen yanında yer alan Léopold Sédar Senghor Uluslararası Havaalanı, geçmişte Dakar Yoff Uluslararası Havaalanı olarak bilinmekteydi. Havaalanının adı, 9 Ocak 1996 tarihinde Senegal’in ilk cumhurbaşkanı Léopold Sédar Senghor’un anısına değiştirilerek Léopold Sédar Senghor Uluslararası Havaalanı hâline getirilmiştir.
 
 
Léopold Sédar Senghor Uluslararası Havaalanı maalesef dünya çapında modern olmaması, güvenlik problemlerinin yaşanması ve sert mizaçlı güvenlik ve kontrol görevlileriyle tanınmaktadır.
Adres: Şehir merkezinin 11 km kuzey batısı, Dakar
 
Tel: (+221) 33 820 0780.
Web: www.aeroportdakar.com
 
Havalimanından ulaşım
 
Toplu taşıma araçları ile
 
Otobüs ile
 
Dakar toplu taşıma sisteminin, şehrin kendi imkânları dâhilinde iyi çalıştığı söylenebilir. Yoksul bir ülkenin başkenti olan Dakar’da, toplu taşıma sistemi de bu yoksulluktan nasibini almış olan eski araçlara sahip bir sistemdir. Ancak toplu taşıma araçlarıyla şehrin tüm bölgelerine ve şehir dışında kalan turistik bölgelerin tamamına ulaşabilmek mümkündür.
 
Dakar’da otobüsleri kapsayan toplu taşıma sisteminin adı Dakar Demm Dikk’tir. Havaalanından 06.00 – 21.00 saatleri arasında hareket eden 8 numaralı otobüse binerek şehir merkezine ulaşabilirsiniz.
 
Taksi ile
 
Dakar taksileri de tıpkı otobüsler gibi oldukça eski araçlardan oluşmaktadır ancak şehrin her yerinde bulunabilen taksi hizmeti oldukça uygun fiyatlı ve hızlı bir ulaşım seçeneğidir.
 
Dakar taksicileri genel olarak turistlerden çok fazla para talep etmeleriyle ünlüdürler. Bu durumdan kaçınmak için havaalanından ön ödemeli taksi hizmeti satın alabilir ya da şehrin içerisindeyken otelinizden sizin için taksi rezervasyonu yapmalarını rica edebilirsiniz.
 
Yoldan taksi çevirmeyi tercih ediyorsanız, öncelikle yerli halktan birine fiyatlar konusunda danışmanız ve taksiye binmeden önce şoförle pazarlık ederek anlaşmanız önerilmektedir.
 
Shuttle servisler ile
 
Léopold Sédar Senghor Uluslararası Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşmanızı sağlayacak ücretli shuttle servis hizmetinden faydalanabilmek için en az 2 gün öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.
 
Şoförlü özel araç kiralama mantığında çalışan bu shuttle servisleri kiralamanın bedeli ortalama ulaşım ücretlerinin biraz üzerinde yer alsa da; bu ücret, havaalanında istediğiniz saatte karşılanarak istediğiniz adrese götürülmenizi sağlamaktadır. Araçlar için tek kişilik rezervasyon yaptırılabileceği gibi 4 – 8 kişiden oluşan gruplar için de rezervasyon kabul edilmektedir.
 
Araç kiralama
 
Havaalanında kolaylıkla şoförlü veya şoförsüz dilediğiniz arabayı kiralayabilirsiniz. Aklınızda Bulunsun başlığı altında bulunan Araç Kiralama konusuna bir göz atın.
 
Senegal’in başkenti Dakar, Batı Afrika’nın en batı ucunda yer alan Cap Vert Yarımadası üzerinde yer almaktadır. Ülkenin siyasi, ekonomik ve kültürel merkezi konumunda bulunan şehir; Afrika’da yer alan en kalabalık metropollerden biridir. Farklı etnik kökenlere sahip olan insanları ve birçok dini grubu içerisinde barındıran şehir; yoksulluk içerisinde olmasına karşın, dünyanın en özgürlükçü ve demokratik Müslüman ülkesinin başkenti olarak bilinmektedir.
 
16. yüzyıldan itibaren 3 yüzyıl süresince Fransızların egemenliği altında bulunan ve Fransız Batı Afrikası olarak isimlendirilmiş olan Senegal bölgesi, 9 ayrı eyaletten oluşmaktaydı. Dakar, o yıllarda da coğrafi konumunun avantajı sayesinde öne çıkarak baş eyalet konumuna getirilmişti.
 
Amerika’ya en yakın konumda bulunan Afrika şehri olması ve deniz ulaşımının da merkezi konumda bulunması sebebiyle Dakar, yüzyıllar boyunca köle ticaretinin odak noktası olarak bilinmekteydi. Acı dolu kölelik tarihini 20 Mayıs 1960 yılında Senegal Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla geride bırakan Dakar, yeni kurulan demokratik devletin başkenti oldu.
 
Dakar günümüzde,  muhteşem doğal güzelliklerini tarihi ile birleştirmiş olan; renkli ve canlı yapısı,  misafirperver ve sıcakkanlı insanlarıyla Afrika’nın okyanus kıyısında yer alan en popüler seyahat merkezlerinden biri hâline dönüşmüştür.
 
 
Nereler Gezilir?
​Afrika’da Fransız etkilerini en çok taşıyan şehir olma özelliğine sahip Dakar; titreşimi yüksek etnik müzikleri, capcanlı sokak pazarları, rengârenk giysili ve güler yüzlü insanlarıyla Senegal’in okyanus kıyısında yer alan inci gerdanlığıdır.
 
Kölelik döneminden kalan dramatik tarihi kalıntıları, koloni dönemi mimarisine sahip renkli ve otantik yapıları ve pek çok kültürü içerisinde barındıran farklı ve özgürlükçü atmosferiyle Dakar, günümüz Afrika’nın modern ve gülümseyen yüzünü temsil etmektedir.
 
Şehrin turistik mekânlarını gezerken arta kalan zamanınızda deneyimleyebileceğiniz lezzetli Dakar mutfağı, büyüleyici okyanus manzaraları ve yolların dört bir yanında satışa sunulan Afrika kültürüne has rengârenk el işi ve oymacılık örnekleri; sizde bu farklı şehri daha derinden keşfetme arzusu doğuracaktır.
 
Otantik ve eğlenceli bir şehir olan Dakar’da tatilinizin keyifli bir şekilde sürmesi için birkaç noktaya dikkat etmeniz önerilmektedir.
 
    Şehirde turistleri tuzağa düşürüp paralarını çalmak amacıyla gerçekleştirilen birçok farklı hırsızlık senaryosu mevcuttur. Bu tuzaklardan en bilineni, “sizin otelinizde çalışıyorum benzinim bitti, sizden biraz para borç alabilir miyim?” sorusuyla başlamaktadır.
 
    Karanlık çöktüğünde plajlarda ve tenha bölgelerde bulunulmaması önerilmektedir. Dakar Okulu ve Olimpik Kulüp arasında kalan caddelerden ve Corniche semtinden özellikle uzak durulması tavsiye edilmektedir.
 
    Kapkaççılık ve yan kesicilik sıklıkla görülmektedir. Güvenli bölgelerde bile çantanızı gözünüzün önünden ayırmamanız, dikkat çekici mücevher veya kıyafetler giymemeye özen göstererek sıradan bir profil çizmeniz yararınıza olacaktır.
 
    Dakar içerisinde çok fazla dilenci bulunmaktadır. Oldukça ısrarcı olabilen bu dilenci grupları, yollarda önünüzü keserek can sıkıcı bir atmosfere neden olabilmektedirler. Bu gibi durumlarda kaba olmayan ama sert bir dille ciddi bir tutum takınarak yolunuza devam etmeniz, bağış yapmayı istemeniz durumunda ise paradan daha çok yiyecek vermeniz tavsiye edilmektedir.
 
Afrika Rönesans Anıtı
 
Afrika Rönesans Anıtı, ülkenin Fransız hâkimiyetinden sıyrılarak özgürlüğüne kavuşmasına ithaf edilmiştir. 49 metre uzunluğunda dev bir bronz heykelden oluşan ve okyanusa tepeden bakan bir arazi üzerine inşa edilmiş olan anıt; okyanusu yani batıyı gösteren bir çocuk, onu taşıyan babası ve hemen arkalarında yer alan annesini kapsayan çekirdek bir aile figürü şeklindedir.
 
Yapımına 2008 yılında başlanmış olan ve 27 milyon dolarlık bütçesiyle ülke çapında epey tartışmaya yol açan anıt, resmi olarak 4 Nisan 2010 tarihinde “Ulusal Gün Kutlamaları” bünyesinde halka açılmıştır. Anıt; Rusya ve Asya’daki örnekler göz ardı edildiğinde, dünyanın en yüksek anıtı olma özelliğini taşımaktadır.
 
Senegal Cumhurbaşkanı Abdoulaye Wade’in fikri üzerine, Senegalli ünlü mimar Pierre Goudiaby tarafından bir Kuzey Kore firmasının işbirliği ile inşa edilmiş olan anıt, ülke çapında gerek bütçesi gerekse yarı çıplak erkek ve kadın figürleri dolayısıyla büyük ses getirmiştir. Dakar’ın Ouakam banliyösünde yer alan anıt, Dakar’ın en popüler turistik mekânlarından biridir.
 
Afrika Rönesans Anıtı; gündüz muhteşem okyanus manzarası ile ayrı, gece yıldızların altında özel ışıklandırmasıyla ayrı bir güzellik sergilemektedir. Mümkünse her iki zamanda da ziyaret edilmesi tavsiye edilmektedir.
 
Adres: Ouakam semti, Dakar
Web: www.monuraf.com
 
IFAN Afrika Güzel Sanatlar Müzesi
 
Ülkenin en eski güzel sanatlar müzelerinden biri IFAN Afrika Güzel Sanatlar Müzesi, Senegal’in ilk cumhurbaşkanı Leopold Senghor’un teşvikleriyle kurulmuştur. 2007 yılında, müzenin eski yöneticilerinden biri olan ünlü Fransız naturalist sanatçı Théodore André Monod’un anısına adı, Théodore Monod Afrika Güzel Sanatlar Müzesi’ne çevrilmiştir.  
 
IFAN Afrika Güzel Sanatlar Müzesi; koloni dönemi süresince, Fransız etkisi altında gelişmiş olan Batı Afrika kültürünü ve sanatını incelemek ve gözlemlemek için ziyaret edilebilecek, en kapsamlı ve en modern müze olma özelliğine sahiptir.
 
1936 yılında kurulmuş olan Fransız Afrikalıları Kültür Enstitüsü’nün (IFAN) yönetimi altındaki müzede, Fransız etkileri taşıyan bu farklı Afrika kültürün en çarpıcı sanatsal örneklerini görmek mümkündür. Müzede ayrıca tarihi Afrika maskeleri, geleneksel kıyafetler, müzik aletleri, tarım aletleri, kumaşlar ve oyma eşyalar da sergilenmektedir.
 
IFAN Afrika Güzel Sanatlar Müzesi; hafta içi her gün 08.00 – 12.30 ve 14.00 – 18.30 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Soweto Binası, Plateau semti, şehir merkezi, Dakar
Telefon: (+221) 33 825 98 90
Web: ifan.ucad.sn
 
Fransız Enstitüsü
 
Afrika’nın en Fransız esintisine sahip şehri Dakar’ı ziyaret ederken, günümüzde şehrin en popüler kültürel ve sosyal merkezlerinden biri hâline dönüşmüş olan Fransız kültürünün esas beşiği konumundaki Fransız Enstitüsü’ne uğramalısınız.
 
Koloni döneminden kalan tarihi bir bina içerisinde yer alan bu merkez; şehrin en gözde galerilerinden biri olan Le Manège Galerisi’ni, bir tiyatro salonunu, dekorasyonu dillere destan kütüphane bölümünü, şehrin en ünlü Fransız restoranını, keyifli bir dinlenme bahçesini ve klimalı lüks çalışma odalarını kapsamaktadır.
 
Yılda yaklaşık olarak 150000 turist tarafından ziyaret edilen Fransız Enstitüsü, Senegal tarihine ışık tutan tarihi sanat eserlerinin görülebileceği, günümüz Senegal ressamlarının en güncel eserlerinin ziyaret edilebileceği ve şehrin en popüler tiyatro ve müzik aktivitelerinin gerçekleştiği kültürel ve sosyal bir buluşma noktasıdır.
 
Adres: Parchappe Sokağı, No: 3, şehir merkezi, Dakar
Telefon: (+221) 33 823 03 20
Web: www.institutfr-dakar.org
 
Le Manège Galerisi
 
Fransız Kültür Enstitüsü’nün bünyesinde yer alan Le Manège Galerisi; geçmişte Fransızların cephanelik olarak kullandığı, 19. yüzyıla ait Fransız koloni döneminden kalma göz kamaştırıcı bir yapının içerisinde yer almaktadır. 2005 yılında halka açılmış olan galeri, her sene yaklaşık olarak 35 sergiye ev sahipliği yapmaktadır ve şehrin en aktif ve en geniş perspektife sahip galerilerinden birisi olarak bilinmektedir.
 
Fransız kültürü elementlerine sahip bir Afrika kültürü olan Senegal kültürünü içeren tarihi sanat eserlerine, dijital sanat eserlerine, bilimsel kültür eserlerine ve mimari eserlere ev sahipliği yapan müze; pazartesi – cumartesi günleri, 11.00 – 19.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.
 
Adres: Parchappe Sokağı, No: 3, şehir merkezi, Dakar
Telefon: (+221) 33 821 08 22
Web: www.ifdakar.org
 
Layen Anıt Mezarı
 
Dakar’ın Yoff ilçesinin bir köyü olan Lebu Köyü içerisinde, okyanusun hemen kıyısında yer alan Layen Anıt Mezarı; bölgenin muhafazakârlıklarıyla ünlü dominant aşireti, 19. yüzyıldan beri varlıklarını sürdürmüş olan Lebuların kurucu reisi Saidi Limamou’nun küllerinin bulunduğu, göz alıcı işlemeli pencerelere ve yeşil yuvarlak bir kubbeye sahip olan beyaz bir yapıdır.
 
Müslüman bir aşiret olan Lebuların köyünü ve kutsal saydıkları anıt mezarı ziyaretiniz esnasında onların kültürlerine saygı göstermeli ve muhafazakâr yapılarıyla uyum sağlayacak bir profil çizmelisiniz. Kadınlar için uzun bir etek ve erkekler için de uzun bir pantolon giyilmesi tavsiye edilen bu ziyaret esnasında; yerleşim yerinin sıkı kuralları gereği bölge içerisinde içki ya da sigara içmek ve denize girmek kesinlikle yasaktır.
 
Adres: Lebu Köyü, Yoff İlçesi, Dakar
 
İlahiyat Camisi
 
Şehri boydan boya takip eden sahil yolunu takip ederek kuzeye doğru ilerlediğinizde Ouest Les Mamelles semti civarında hemen denizin kıyısında göze çarpan İlahiyat Camisi bulunmaktadır. Dünyanın en güzel camilerinden biri olarak bilinen bu kutsal yapı; diğer camilerden ayırt edilen muhteşem mimarisiyle hemen göze çarpmaktadır. Göz alıcı çift minaresi ile okyanus kıyısında yer alan İlahiyat Camisi’ni ibadet saatleri haricinde gün içerisinde dilediğiniz saatte ziyaret etmek mümkündür.
 
 
 
Adres: La Corniche Sokağı, Ouest Les Mamelles semti, Ouakam banliyösü, Dakar
 
Les Almadies
 
Batı Afrika’nın okyanusa doğru en uç noktasında yer alan Les Almadies semti, şehir merkezinden 5 km uzaklıkta, Madeleines Adaları Ulusal Parkı’nın hemen yanında yer almaktadır. Şehir merkezinden 30 dakikalık bir yolculuk ile ulaşılabilen semt, Dakar’ın en kalabalık ve en göz alıcı turistik semtlerinden biri olan Les Almadies semti, özellikle sörf tutkunlarının buluşma noktasıdır.
 
3 yanı muhteşem bir okyanus manzarasıyla çevrili olan Les Almadies semti, Dakar şehrinin en lüks ve en popüler oteli olan Méridien Présidentiel Oteli’ne ev sahipliği yapmaktadır. Les Almadies semti ayrıca şehrin en lüks restoranlarına, otellerine, bar ve gece kulüplerine de ev sahipliği yapmaktadır.
 
Dakar’da okyanus üzerinde batan güneşi izlemek için en ideal mekânlarında başında gelen bu renkli semt; sahil kıyısında keyifli zaman geçirilebilecek yürüyüş alanları, incecik kumlu uzun bir sahil ve üzerinde yer alan yöreye özgü el işleri ve oymacılık ürünleri satan küçük tezgâh ve dükkânlarla doludur.
 
Dakar’dan sevdiklerinize hediye satın alma konusunda en fazla alternatifi bu semtte bulabilirsiniz. Şehrin en lezzetli yemeklerini en lüks restoranlarda tatmak ve Dakar’ın lüks yanını deneyimlemek için Les Almadies semtini mutlaka ziyaret etmeniz tavsiye edilmektedir.
 
Adres: Almadies Yolu,Les Almadies semti, Dakar
 
Dakar Büyük Cami
 
Dakar’ın Büyük Camisi, 1964 yılında Fransız ve Fas mimarlarının ortak bir çalışması olarak inşa edilmiştir. Şehrin en önemli dini mekânlarından biri olan cami ayrıca içerisinde Dakar İslam Enstitüsü’nü de barındırmaktadır. Açılışı Fas Kralı II. Hassan ve Senegal Cumhurbaşkanı Léopold Sédar Senghor tarafından yapılmış olan cami, Allée Pape Gueye Fall Sokağı üzerinde yer almaktadır.
 
İç ve dış dekorasyonunda zengin oryantal motifler kullanılmış olan cami, Kazablanka’da yer alan VI. Muhammed Camisi’nin stili örnek alınarak inşa edilmiştir. 67 metre uzunluğunda göz alıcı bir minareye sahip olan cami içerisinde 1974 yılında açılmış olan Dakar İslam Enstitüsü bulunmaktadır. Enstitü, ayrıca İslam öğretileri konusunda değerli tarihi belgelere ve araştırma dokümanlarına ev sahipliği yapan 2004 yılında açılmış olan Naef Ben Abdelaziz Al Saoud Kütüphanesi’ni de içermektedir.
 
Adres: Allée Pape Gueye Fall Sokağı, şehir merkezi, Dakar
Telefon: (+221) 33 879 79 04
 
Belediye Binası
 
Fransız koloni dönemi binalarından hoşlananların Dakar’da mutlaka görmeleri gereken yerlerden biri; ziyaretçilerine hoş bir atmosfer vaat eden Belediye Binası’dır. Şehir merkezinin kalbi olan Özgürlük Meydanı’nın hemen kıyısında yer alan Belediye Binası, beyaz bir kuğuyu andıran göz alıcı bir yapıdır.
 
1847 yılında dini aşiret Lebuların kurucu reisinin ruhunu koruma amaçlı bir misyonerlik merkezi olarak inşa edilmiş olan yapı, 1914 yılından itibaren belediye binası olarak kullanılmaktadır.
 
Belediye Başkanı’nın ve alt kadrolarının ofislerini barındıran bina,  Viktoryan mimari stili ve nostaljik bir atmosfer yaratan saat kulesiyle şehrin en dikkat çekici yapılarının başında gelmektedir.
 
Adres: Özgürlük Meydanı, Şehir Merkezi, Dakar
 
Dakar Afrika Anısı Katedrali
 
Dakar’ın en büyük katedrali olan Dakar Afrika Anısı Katedrali, aynı zamanda Senegal Başpiskoposluk İdare Bölgesi’nin de merkezi konumundadır. Şehrin prestijli bölgelerinden Dakar Platosu semti içerisinde bulunan Cumhuriyet Bulvarı üzerinde yer alan katedral, 1929 yılında mimar Charles Albert Wulffleff tarafından Paris Başpiskoposu Kardinal Verdier’in isteği üzerine inşa edilmiştir.
 
Yuvarlak kubbeleriyle bir camiyi andıran katedralin inşasında mimar;  Sudan mimarisinin kule biçimlerinden, Bizans mimarisinin kubbe ve taraça formlarından ve karyalit heykellerin yapımında ise, Sahara göçebeleri olan Fulani kabilesinin genç kızlarının yüzlerinden ilham almıştır.
 
Katedralin yapımında kullanılmış olan kumtaşları Sudan’dan, mermerler Tunus’tan, tahta Gabon döşemeleri Ouagadougou şehrinden, granit plakalar İngilitere’den getirilmiş; Auteuil Kimsesizler Vakfı bünyesinde barınan öksüzlerin yapmış olduğu bronz süslemeler ise Rahip Brottier tarafından katedrale bağışlanmıştır. Katedral, 1936 yılında Paris Başpiskoposu Kardinal Verdier tarafından kutsanarak hizmete başlamıştır.
 
Göz alıcı dini tablolarla süslenmiş olan katedral, bir Hıristyan Mezarlığı üzerine kurulmuştur ve tarih boyunca ülkenin önde gelen birçok din adamının mezarı, katedralin çeşitli bölgelerine gömülmüştür. Ayrıca eski cumhurbaşkanı Leopold Sedar Senghor’un cenaze töreni de burada gerçekleşmiştir.
 
Adres: Cumhuriyet Bulvarı, Dakar Platosu semti, Dakar
 
Cumhurbaşkanlığı Sarayı
 
1907 yılında hükümeti yönetmekle görevli General Roume’nin isteği üzerine inşa ettirilmiş olan mimarisi ve beyazlığıyla göz kamaştıran Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Roume Meydanı içerisinde yer almaktadır. Etrafı son derece bakımlı ve görkemli bir tropik bahçe ile sarılı olan saray, aynı zamanda okyanusu da tepeden görmektedir.
 
Mimari yapısı ve güzelliği ile Amerika Birleşik Devletleri’nin cumhurbaşkanlığı sarayı White House ile karşılaştırılan yapı, şehrin en dikkat çekici binalarından biridir. Cumhurbaşkanlığı Sarayı; 1967 yılından beri ülkenin cumhurbaşkanları tarafından sürekli konaklama amacıyla kullanıldığından, sarayın içi ziyaretçilere açık değildir.
 
Sarayın önünde koloni dönemine ait geleneksel formalarını giymiş hâlde nöbet tutan Kırmızı Muhafızlar bulunmaktadır. Bu görkemli yapıyı dışarıdan da olsa görmek, büyüleyici tropik bahçelerinde dolaşmak ve muhafızlardan izin alarak onlarla birlikte fotoğraf çektirebilmek mümkündür.
 
Adres: Roume Meydanı, Dakar
 
Hann Parkı ve Senegal Hayvanat Bahçesi
 
Tropik bir iklime sahip olan Dakar, dünya çapından birçok egzotik kuş türünün göç rotası konumundadır. Kuş gözlemcileri ve fotoğraf çekmeyi sevenler için bir cennet olan şehirde, bu alanda en öne çıkan mekân Hann Parkı’dır. Hann Parkı şehir merkezinin okyanusa bakan kıyısında yer alan 80 hektarlık ormanlık bir alan üzerine kurulu dev bir doğal yaşam rezervidir. İçerisinde 1 büyük, 3 de küçük göl bulunan park, nadir bulunan birçok kuş türüne ve pek çok başka yerel hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır.
 
Park içerisinde belli alanlarda yürüyüş parkurları ve bir de hayvanat bahçesi bulunmaktadır. Senegal hayvanat bahçesi, şehrin turistlerce ziyaret edilen en popüler noktalarından biridir. Hayvanat bahçesinin özelliği; Avrupa ve Amerika’daki hayvanat bahçelerinin aksine, burada vahşi hayvanlarla ziyaretçilerin arasında sadece demir parmaklıklar olması ve ziyaretçilerine onları çok yakından gözlemleme fırsatı sunabilmesidir.
 
Adres: Şehir Merkezi, Hann semti, Dakar
 
Ticaret Odası
 
Fransız koloni dönemi mimarisine ilgi duyanlara, şehrin en dikkat çekici yapılarından biri olan Ticaret Odası binasını mutlaka ziyaret etmeleri önerilmektedir. Şehrin tam kalbinde yer alan bu göz alıcı tarihi bina, Dakar’ın finansal merkezi konumundaki Özgürlük Meydanı üzerinde bulunmaktadır.
 
 
 
Adres: Özgürlük Meydanı, Şehir Merkezi, Dakar
Telefon: (+221) 33 823 71 89
Web: www.cciad.sn
 
Şehrin dışında kalan yerler
 
Dakar, Afrika’nın en modern şehirlerinden biridir. Bu egzotik ama modern şehrin tadını çıkartırken küçük bir mola vererek daha sakin ve doğayla iç içe olan dünya harikası mekânları da ziyaret ederek Afrika ruhunu daha da özümseyebilirsiniz.
 
Pembe Göl
 
Dakar’ın 40 km kuzeyinde bulunan Dakar Rallisi’nin son durağı olmasıyla tanınan Pembe Göl, bölgenin güzelliğiyle göz kamaştıran en popüler turistik ziyaret mekânlarından biridir. İçerisinde bulunan yüksek oranda mineral ve tuz seviyesinden dolayı gerçekten pembe bir renge sahip olan göle ulaşabilmek için; genellikle şehrin hemen her turizm acentesinde satılan grup turlarına katılabilir, böylelikle acentenin aktarmasız lüks ulaşım imkânlarıyla yatırım saatlik bir yolculuk sonrası keyifli bir doğa yürüyüşü yaparak göle ulaşabilirsiniz.
 
Göle kendi imkânlarıyla gitmek isteyenler; Dakar şehir merkezinden 11 numaralı otobüse veya bir dolmuşa binerek Malika veya Keuar Massar ilçesinde inmeli, oradan tekrar bir minibüse binerek Niaga Peul semtine gitmeli ve ardından da 5 km’lik bir doğa yürüyüşü yapmalıdırlar.
 
Ülkenin en büyük tuz kaynaklarından biri olan Pembe Göl çevresinde; biriken tuzları hâlâ eski yöntemlerle toplayan yerli halkı gözlemleyebilir, tuzluluk oranı dolayısıyla yüzmenin bir hayli kolaylaştığı pembe parıltılı sulara sahip gölde yüzebilirsiniz.
 
 
 
Adres: Dakar’ın 40 km kuzeyi, Niaga ilçesi, Senegal
 
Goree Adası ve Köle Evi
 
Dakar Limanı’nın 2 km açığında yer alan ve 20 dakikalık bir vapur yolculuğu ile ulaşılabilen Goree Adası, koloni dönemine ait kiremit yapıları ve her yandan begonville çiçekleri sarkan sakin sokaklarıyla huzurun adası olarak bilinen bir yerdir.
 
Günümüzde göze oldukça hoş ve sempatik görünen bu ada, 18. yüzyılda köle ticaretinin merkezi konumunda bulunmaktaydı.
 
Dramatik bir tarihe sahip olan adada, bugün yıkıntı hâlinde de olsalar o günlerden kalan içlerinde trajik olayların yaşandığı bazı yapıları ziyaret edebilmek mümkündür. Tarihi yapılar haricinde ada; ülkenin en zenginlerinin ultra lüks villalarına ve lüks restoran ve kafelere ev sahipliği yapmaktadır.
 
Ada üzerinde yer alan en önemli tarihi bina Köle Evi olarak bilinen, Afrika’da yakalanan tüm kölelerin Amerika’ya veya başka ülkelere gönderilmek için bekletildiği ve gemilere bindirildiği kıtadan son çıkış kapısı olarak kullanılan yapıdır. Bu yapı içerisinde köle olarak satılmak için bekletilen Afrikalı insanların bekletildiği zindanlar ve trajik yolculuklarına çıkmadan önce geçtikleri son koridorlar bulunmaktadır.
 
UNESCO Dünya Tarihi Miras Listesi’nde yer alan adayı ziyaret etmek için en ideal zaman, Açık Ev Günleri adı verilen, adaya özgü yerel evlerin turistlerin ziyaretine açıldığı ve tarihi belge ve eşyaların ücretsiz bir biçimde sergilendiği festival zamanıdır.
 
Adres: Dakar Limanı’nın 2 km açığı
Web: webworld.unesco.org/goree
 
 
Ne Yenir?
​Geleneksel Dakar mutfağı; taze deniz ürünlerinden, et ve sebzelerden oluşmaktadır. Dakar mutfağında hemen her yemeğin içinde mutlaka pirinç bulunur. Ayrıca Atlantik Okyanusu kıyısında yer alan Senegal mutfağında, deniz ürünleri de önemli bir temel maddedir. Bilhassa tuzlu hindistancevizi ve muz eşliğinde pişirilen deniz ürünleri yemekleri şehirde oldukça popülerdir.
 
Dakar mutfağı; Afrika, Portekiz ve Fransız mutfağının karışımından oluşmaktadır. Yerel yemeklerin haricinde şehirde yaygın olarak bulunan Lübnan, Meksika, Japon ve Fas restoranlarında, farklı ülkelere has lezzetli yemeklerin deneyimlenmesi mümkündür. Bu tip restoranlara; Cheikh Anta Diop Meydanı’nda, Kermel ve Sandaga pazarları civarında sıklıkla rastlanmaktadır.
 
Temel yemekler…
 
Tavuk, kuzu, bezelye, yumurta ve biftek; Senegal mutfağında sıklıkla kullanılan malzemelerdir.  Mercimek, börülce, kuskus, beyaz pirinçten pilav, tatlı patates ve fıstık da yerel mutfağa ait çoğu tarifte adı geçen yiyeceklerdendir.
 
Tipik Dakar mutfağı yemekleri et ve sebzelerin bitki ve baharatlarla marine edilerek tatlandırılmasından sonra, sotelenerek pişirilmesi ve kuskus ya da pilavın üzerine dökülerek ya da ekmek eşliğinde yenmesinden oluşmaktadır. Dakar mutfağında yemeklere sıklıkla eşlik eden bir diğer yiyecek ise, koyu kıvamlı bir yer elması püresi olan fufu’dur.
 
Tatlımsı bir tada sahip olan sombi çorbası, sütlü ve pirinçli bir çorba çeşididir. Dibi ise, ağır ateşte kaynatılarak pişirilen ve sonrasında ızgarada kızartılan kuzu etine denilmektedir.
 
Dakar mutfağında en sık pişirilen yemeklerden bir diğeri; fıstık veya portakallı fındık yağı ile pişirilen, maafe adı verilen sebzeli ve pirinçli et yemeğidir. Bu yemeğin daha fazla portakal aroması katılmış hâline domodah adı verilmektedir.
 
Senegal’in ulusal yemeği; sebzelerle tatlandırılmış bir sos eşliğinde pişirilen balıklı pilavdan oluşan tiéboudienne yemeğidir. Riz yollof; taze et ve sebzelerin yağ ve domates eşliğinde sotelenerek pişirilmesiyle hazırlanmaktadır.
 
Soğan ve limonla hazırlanan özel bir sos ile sotelenerek pişirilen tavuk yemeğine yassa poulet; balık yemeğine yassa poisson; kırmızı et yemeğine ise yassa viande adı verilmektedir. Bu yemeklerin çoğu, Senegal mutfağının vazgeçilmez öğesi olan pirinç pilavı eşliğinde servis edilmektedir.
 
Pastane ürünleri ve tatlılar…
 
Dakar mutfağı tatlıları, oldukça keskin ve yoğun bir tada sahiptir. Bu tatlılar genellikle yerel yemiş ve meyvelerin krema ve pudingle karıştırılmasıyla elde edilmektedir. Şehirde geleneksel olarak, tatlının yanında mutlaka çay veya kahve ikram edilmektedir.
 
Kuskusun, süt ve şekerle pişirilmesiyle elde edilen pudinge thiakry adı verilmektedir. Dakar’ın bir diğer ünlü tatlısı 5 cent kurabiyesi adı verilen ve şehrin tüm marketlerinde satılan fıstıklı kurabiyelerdir. Muzlu ve kremşanti ile hazırlanan banana glance ise, Dakarlı ünlü bir restoran şefinin tarifidir ve dünya çapında giderek ünlenen bir tatlıdır.
 
Atıştırmalıklar…
 
Arap mutfağına özgü atıştırmalıklar; kızartılmış nohut köftesinden oluşan sandviç falafel ve bol garnitürlü döner ekmek sandviçten oluşan shawarma, Dakar’da da popüler atıştırmalıklar olarak her köşe başında satılmaktadır.
 
Fransızlara özgü french fries adı verilen patates kızartması, tahinli sandviç ve kebap şehirde bulunan diğer atıştırmalık yiyecek seçeneklerini oluşturmaktadır.
 
Şehre özgü bir hafif atıştırmalık seçeneği ise ülkede bolca yetiştirilen Afrika fıstığıdır. Külah içerisine doldurularak servis edilen ve şehrin hemen her yerinde bulunan bu fıstıklar kavrularak sunulmaktadır.
 
Ne içilir?
 
Dakar, tropik meyve cennetidir. Sıcaklıkların bir hayli yüksek olduğu şehirde, bunalan halk kendini tropik meyvelerin suyuyla serinletmeye çalışmaktadır. Mango, ananas, papaya, zencefil, baobab ağacı meyvesi gibi meyve suları şehirde sıklıkla tüketilmektedir.
 
Ülkemizde Afrika bamyası olarak adlandırılan,  Senegal’de bissap adı verilen meyvenin suyu da diğer popüler içecekler arasında yer almakta; limonata da sıkça tüketilmektedir.
 
Şehre adını veren ve bölgede bolca yetiştirilen hint hurması suyu ve alkollü içecek olarak ise arak adı verilen geleneksel Lübnan rakısı, şehrin favori içkileri arasında bulunmaktadır.
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Batı Afrika’nın en canlı şehirlerinden biri olan Dakar, ziyaretçilerine hem aktif hem de sakin ve huzurlu aktiviteler konusunda sayısız seçenek sunmaktadır. Şehrin eşi benzeri bulunmayan ince kumlu plajlarında okyanusta yüzmenin tadını çıkarabilir, yemyeşil doğal yaşam rezervi parklarında tropik hayvanları gözlemleyerek huzurlu ve sakin bir gün geçirebilirsiniz.
 
Aktif bir yaşamdan hoşlananlar içinse, sayısız spor aktivitesinin gerçekleştirilebileceği en iyi imkânlarla donatılmış birçok tesisi içerisinde barındıran şehir; ayrıca gece yaşamını sevenler için de canlı, renkli ve tınısı yüksek bir atmosfere sahiptir.
 
Müzik
 
Dakar şehrinin yerel müzik türü; Karayip müziklerinin, Latin müziğiyle ve Afrika davul ritimleriyle birleştiği; vurgulu, ritmi yüksek ve eğlenceli bir tür olan mbalax’tır. Müzik ve dansı çok seven yerli halk, bu müzik türünü eğlence mekânlarının yanı sıra sokaklarda da büyük bir zevkle icra etmekte ve bu müzik eşliğinde bilhassa sahil kıyısında toplanarak eğlenmektedir. Şehrin modern gece kulüplerinde yerel müziğin yanı sıra caz ve blues; ayrıca diskolarda hip hop ve pop müzik türleri de çalınmaktadır.
 
Tiyatro
 
Oldukça aktif bir tiyatro camiasına sahip olan Dakar’da ülkenin en yeni ve en yüksek bütçeli oyunları sergilenmektedir. Yerel eserler kadar Fransız ve İngiliz tiyatrosundan da eserlerin sergilendiği Dakar, sıklıkla uluslararası tiyatro gruplarını da misafir etmektedir.
 
Gece hayatı
 
Dakar, gece hayatı bakımından oldukça hareketli ve renkli bir atmosfere sahiptir. Dakar’da gece hayatı, gece yarısından sonra hareketlenmeye başlamakta ve sabahın ilk ışıklarına kadar sürmektedir. Dakar’da gece kulüplerine ve diskolara gidilirken şık giyim tarzları tercih edilmektedir. Şehirde dans edilebilecek ritmi yüksek mekânlar; çoğunlukla Cheikh Anta Diop Meydanı üzerinde, Les Almadies semtinde ve şehir merkezinde bulunan Victor Hugo Sokağı ve Medine bölgesi içerisinde bulunmaktadır.
 
Dans etmekten ve hareketli bir gece hayatından hoşlanmayanlar ise, Özgürlük Meydanı üzerinde, Les Almadies semtinde yer alan otellerin bünyesinde ve çoğunlukla şehrin sahil şeridine yakın kısımlarında bulunan blues ve caz müzikler çalan lounge barları ziyaret edebilirler.
 
Festivaller
 
Dakar, birbirinden renkli ve canlı kültürel festivale ev sahipliği yapmaktadır. Dakar’da gerçekleştirilen birbirinden eğlenceli festivallere katılarak, şehrin kültürünü ve halkını daha yakından tanıma olanağına sahip olabilirsiniz.
 
Dakar Caz Festivali
 
2007 yılından beri her yıl kasım ayı içerisinde düzenlenen Dakar Caz Festivali, Senegal’in dünya ülkeleriyle iletişiminin geliştirilmesine müzik yoluyla katkıda bulunan popüler bir festivaldir. Hem dünyaca ünlü hem de yerel müzisyenlerin katılımlarıyla, şehirdeki tüm etkinlik merkezlerinde ve parklarda gerçekleştirilen festivale, yerel halk kadar turistler de ilgi göstererek katılımda bulunmaktadırlar.
 
Uluslararası Fransızca Film, Müzik ve Komedi Festivali
 
2003 yılından beri düzenlenen Uluslararası Fransızca Film, Müzik ve Komedi Festivali; kısaca Afrikakeur Festivali olarak da bilinmektedir. Festival, her yıl haziran ayının ilk haftası boyunca şehirdeki tüm etkinlik mekânlarında gerçekleştirilmektedir.
 
Uluslararası ve yerel sanatçıları buluşturan bu festivalde tüm katılımcılar; film, müzik ya da komedi şovları aracılığı ile kendilerini ifade ederek kültürel bir farkındalık oluşturmayı ve Senegal kültürü ile dünya kültürünü tek bir etkinlikte buluşturarak ses getirmeyi amaçlamaktadırlar.
 
Spor
 
Dakar’da gerçekleştirilen en popüler sporlar; bisiklete binmek, derin su balıkçılığı, golf, koşu, scuba dalışı, sörf, tenis ve güreştir. Şehir içerisinde söz konusu sporları gerçekleştirebilmek için modern donanımlara sahip merkezler bulunmaktadır.
 
Güreş sporu, Senegallilerin geleneksel sporlarından biridir. Davullar ve geleneksel kıyafetler eşliğinde oldukça şaşalı bir biçimde düzenlenen güreş müsabakaları, her pazar günü saat 16.00’da Medine semtinde yer alan Iba Mar Diop Stadyumu’nda gerçekleştirilmektedir.
 
Bir okyanus kıyısı şehri olan Dakar’da oldukça popüler olan su sporları arasında en çok öne çıkanı sörfçülüktür. Les Almadies semtinin okyanusla buluştuğu en uç noktasına secret adı verilmektedir ve bu nokta sörfçüler için şehirdeki en popüler mekânlardan biridir. Şehirdeki en popüler modern su sporu tesisleri arasında Oceanium, Nautilus Kulüp, La Voile D’Or, Afrika Kraliçesi, Atlantik Evasion ve Batı Afrika Balık Sporculuğu Kulübü bulunmaktadır.
 
Şüphesiz ki Dakar şehrinin dünya çapında adını duyulmasını en çok sağlayan etkinlik 1977 – 2007 yılları arasında Dakar rotasyonunda gerçekleştirilen, Avrupa’da başlayıp Dakar şehrinde son bulan Dakar Rallisi’ydi. Ancak 2008 yılında etkinliğe yönelik oluşan terörist saldırılar ve etkinliğe katılmak üzere şehre gelen Fransız turistlerin öldürülmesi sonucu o yılki Dakar Rallisi iptal edilmiştir. Etkinliğin ismi korunmasına rağmen, Dakar 2009 yılından itibaren yarış rotasyonundan çıkarılmıştır. Dakar Rallisi, günümüzde Latin Amerika rotasyonuyla etkinliğe devam etmektedir.
 
Futbol, şehirde en çok gelişmiş olan kulüp sporlarından biridir. Dakar, AS Douanes, ASC Jeanne d'Arc, ASC Xam-Xam, UCST Port Autonome ve US Ouakam gibi ulusal futbol liginde en üst sıralarda yer alan ünlü yerel futbol kulüplerine ev sahipliği yapmaktadır.
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

 

Dakar
Etiketler » Dakar Grup Uçak Bileti Al   » Dakar Grup Uçak Rezervasyonu   » Dakar Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Dakar Grup Uçak Bileti Al