İstanbul Kahire Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Kahire Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Nasıl Gidilir?
Türk Hava Yolları ile
 
Kahire’ye direkt olarak uçmak istiyorsanız İstanbul Atatürk Havalimanı’nı kullanmanız gerekiyor. Türk Hava Yolları’nın Kahire’ye sık seferleri mevcut. Diğer illerimizden seyahat edecekler ise İstanbul Atatürk Havalimanı aktarmalı olarak buraya ulaşabilirler.
 
Uluslararası Kahire Havaalanı İçin 1-9 Arası Uçak Biletinizi www.makrobilet.com Sitemizden Online Ucuz Fiyata Alabilirsiniz.
 
Şehrin kuzeydoğusundaki Uluslararası Kahire Havaalanı, Mısır’ın en büyük havaalanı durumunda. Havaalanında yer alan iki terminalde de vize ve vezne işlemleri yapılabiliyor fakat yolcu trafiği sebebiyle bu tür işlemlerin küçük zaman dilimlerine sıkıştırılmaması öneriliyor.
 
Tel: +202 265 33 08, +202 268 42 48
Web: www.cairo-airport.com
e-posta: cac@cairo-airport.com
 
Havaalanından ulaşım
 
Havaalanından varacağınız yere ulaşmak için birçok alternatifiniz bulunuyor. Taksi, otobüs ve sabit ücretli limuzinler kullanılabilecek araçlar arasında. Havaalanından araba kiralama yöntemiyle de istenilen yere ulaşım sağlayabilirsiniz fakat Kahire trafiği çok yoğun ve yorucu olduğu için bu yöntemi önermiyoruz. Ayrıca Nil Vadisi’ndeki güvenlik önlemleri çerçevesinde, yabancıların şehirlerarası seyahat etmelerine izin verilmiyor. Bu yüzden öncelikle bir polis karakoluna seyahatinizin güzergâhını bildirmeli ve ardından bir askeri konvoya dâhil olmalısınız.
 
​8 bin yıllık geçmişinde birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış; Afrika, Avrupa ve Orta Doğu’nun kesiştiği coğrafyada kendi özgün medeniyetini kurmuş bir ülke: Mısır. Modern dünyanın son yüzyılda keşfettiği, hâlen de keşfetmeye devam ettiği bir kültür. Nil Nehri’nin topraklarına bereket kattığı; tarihin tüm dönemlerine dair canlı örnekler barındıran bu ülke, egzotizm arayanları kendine çekiyor. Başkent Kahire, piramit şehirleri Giza ve Sakkara, İskenderiye ve Akdeniz kıyıları, Nil Vadisi, Nasır Gölü, Kızıldeniz, Süveyş Kanalı, Sina Yarımadası ve çöller doyulmaz tarihi eserler ve doğal güzelliklerin beşiği adeta.
 
Kahire, yirmi dört saatini ayakta geçiren, soluksuz bir şehir. Bu 16 milyonluk şehir hiç bitmeyen dinamizmiyle ziyaretçilerine oldukça hareketli ve renkli bir deneyim vaat ediyor. Renk cümbüşü sokaklar; sokakları saran insan sesleriyle, egzotik kokularla ve uzaklardan gelen sıcak çöl esintisiyle birleşince insan kendini adeta dünyanın merkezindeymiş gibi hissediyor. Binbir Gece Masalları’nın doğduğu bu bölgeyi Nil Nehri de elinden geldiğince kutsuyor ve ortaya bu hayranlık uyandıran çok yönlü merkez çıkıyor.
 
Fatımiler tarafından kurulan ve İslamiyet’in ilk yıllarından beri Müslüman dünya için önemini koruyan kent, Memluklar ve Osmanlılar dönemlerinin etkisiyle hem İslam mimarisinin özelliklerini sergiliyor; hem de güneyde, Eski Kahire ismiyle adlandırılan bölgede yaşayan Hıristiyan cemaatin varlığından dolayı kiliselerle donatılmış durumda. Kahire; orijinal mimarisinin yanında farklı coğrafi özelliklere de sahip. Şehrin bir yanından gürül gürül sular akarken; bir yanı çöl sıcağıyla kavruluyor. Hem bu şehrin hem de Mısır’ın simgelerinden olan Nil Nehri için ise ayrı bir parantez açmalı...
 
Nil Nehri: 6650 km uzunluğuyla dünyanın en uzun nehri olarak kabul edilir. Beyaz Nil, Mavi Nil ve Atbera kollarının oluşturduğu nehir, güney – kuzey yönünde akar. Ruanda’da doğan Beyaz Nil ile Etiyopya’nın ortalarında doğan Mavi Nil ve Arbeta kolları Sudan’ın başkenti Hartum civarında birleşirler ve kuzey yönünde ilerlerler. Mısır’ı boydan boya geçen nehir, Akdeniz’e yaklaştığında iki kola ayrılır ve İskenderiye ve Dimyat şehirlerinden denize dökülür. Nil Nehri, Mısır için bir yaşam kaynağıdır. Çöl topraklarına yeşil bir dokunuşla hayat veren nehir, verimli toprakların kaynağıdır.
 
Kültürel mozaik sıfatını sonuna kadar hak eden Kahire’ye şimdi biraz daha yakından bakalım. Burada neler yapılır? Nerelere gidilir? Neler yenip içilir? İşte bu soruların ve daha birçoğunun cevapları...
 
 
Nereler Gezilir?
​Kahire; müzeleri, tarihi çarşı ve ibadethaneleri, medreseleri, tarihe tanıklık eden heykelleri ve kalesiyle sizi yüzyıllar öncesine götürecek. Kent merkezindeki mağazalar, restoranlar ve Avrupa mimarisi kokan yapılarıyla ise modern dünyaya adım atmanızı sağlayacak. Bu iki farklı dönemden çok güzel örneklere sahip olan şehirden bir kaç kilometre güneye gittiğinizde ise Gize ve Sakkara şehirlerindeki piramitleri gezerek antik çağlara dair yeni bir vizyon oluşturacak; krallar ve kraliçelerle tanışacaksınız. Gezimize Kahire şehir merkezi ile başlayalım...
 
Şehir merkezi
 
Kahire her ne kadar tarih kokan atmosferiyle ünlü bir kent olsa da şehir merkezi oldukça modern. Şehir merkezinin büyük bölümü Hıdiv İsmail tarafından 19. yüzyılın ikinci yarısında yaptırılmış ve Avrupalı mimarlar tarafından dizayn edilmiş. Bankalar, alışveriş merkezleri ve restoranların sıralandığı merkezin ortasında yüksek binaların mesken tuttuğu Tahrir Meydanı bulunmaktadır. Işıklı panolarla süslü meydan, bürokrasinin de merkezidir aynı zamanda. Arap Birliği binası, çeşitli bakanlıklar ve devlet dairelerini barındıran Mugamma binası ve Kahire Amerikan Üniversitesi bu meydanda yer almaktadır. Meydan’ın güneyine doğru çıkarsanız 120 bin eserlik bir koleksiyona sahip olan Mısır Müzesi’ne ulaşırsınız. Ayrıca batıda, Nil kıyısında yer alan Semiramis Intercontinental Cairo ve Nile Hilton otelleri de Tahrir Meydanı’na çok kısa mesafede yer almaktadırlar.
 
Tahrir Meydanı (Özgürlük Meydanı)’nın tam ortasında ise Enver Sedat’ın isminin verildiği metro istasyonu bulunuyor. Kahire trafiği yoğun olduğundan en güzel yöntem metroyu kullanmak. Meydandan bineceğiniz metroyla şehrin birçok noktasına kolayca ulaşabilirsiniz.
 
Mısır Müzesi (Mathaf al-Masri)
 
1900 yılında Fransız mimar Marcel Dourgnon tarafından neo-klasik tarzda inşa edilen müze, dünyadaki en geniş Antik Mısır koleksiyonuna sahip. Giriş katında 42 odada, üst katta ise 47 odada eserler sergileniyor.
 
_
 
Giriş katında ağırlıklı olarak antik dönemlerden kalma papirüslere ve çeşitli paralara rastlayacaksınız. Dilbilim çalışmaları için epey zengin kaynaklar olan; üzerlerinde Latince, Yunanca, Arapça gibi dillerde yazılar bulunan bu papirüsler ilginizi çekecektir. Papirüs koleksiyonunun yanı sıra bu kattaki para koleksiyonuna da mutlaka göz atmalısınız. Altın, gümüş ve bronzdan yapılmış Yunan, Roma, Mısır ve İslam medeniyetlerine ait paraları incelerseniz Eski Mısır ticareti hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu katta ayrıca İÖ 1540 – 1100 yılları arasındaki Yeni Krallık dönemine ait heykeller, tabutlar ve tabletler de bulunuyor.
 
_
 
Üst kata çıktığınızda ise Eski Mısır’ın son iki hükümdarlığına ait eserlere rastlayacaksınız. III. Tutmosis, IV. Tutmosis, II. Amenophis, Hatşepsut ve Maherpen’in mezarları ile Krallar Vadisi’nden çıkarılan eserler burada sergilenmektedir. Bu katın en çok ilgi çekenleri ise 1922 yılında Edward Carter tarafından Tutankhamun’un mezarından çıkarılan 1700 adet eserdir. Ölümü 19 yaşındayken, ansızın gerçekleşen Firavun için küçük bir mezar yapılmıştır. Ancak ölümünden sonra kullanabilmesi için mezarı altın ve kıymetli taşlarla donatılmıştır. Tutankhamun’un bedeni Mısır Müzesi’nde sergilenmiyor fakat burada yer alan som altından yapılmış tabutları, maskları ve hazineleri binlerce insanın hayranlığını uyandırıyor.
 
Müzede görebileceğiniz diğer eserlerden bazıları:
 
1894'te Dahshur'da bulunan Orta Krallık dönemi krallarının ve kraliyet ailesi üyelerinin mezarlarından çıkan sanat eserleri, Amenhotep IIII ve Horemheb’in mezarlarından çıkarılan eserler ile Yuya ve Thuya'nın mezarları, IV. Ramses, I Seti ve III. Tutmosis’in mumyaları...
 
_
 
Eğer bir zamanların güçlü hükümdarlarını görmek, hâlen mumyalanmış halde ayakta olan bedenlerini incelemek istiyorsanız bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ayrıca, mezarlarda bulunan eşyaları inceleyerek Eski Mısır’daki ölüm sonrası yaşam inancına dair ipuçları yakalayabilirsiniz.
 
Ziyaret saatleri: 09:00 – 16:45.
Bir not: Mısır Müzesi çok fazla esere sahip olduğundan, müze gezinize en az 4 – 5 saatinizi ayırmanızı tavsiye ederiz.
 
Adres: Tahrir Meydanı
Web: www.egyptianmuseum.gov.eg
Tel: +202 578 24 48
 
Firavun kimdir?
 
Eski Mısır’da aynı zamanda ülkenin dini liderleri de olan hükümdarlara firavun ismi verilirdi. Firavunlar, gökyüzü tanrısı Horus’un vücut bulduğu kişi ve güneş tanrısı Ra’nın oğlu olarak kabul edilirdi. Tutankhamun, Ramses, Cleopatra, Akhenaten, Hatshepsut ve III. Tuthmosis ünlü firavunlardan bazılarıdır. Ayrıca çok fazla bilinmese de Büyük İskender de “firavun” unvanını almıştır.
 
 
Cezire Adası
 
_
 
Nil Irmağı öyle geniştir ki üzerinde yerleşime müsait adalar dahi kurulmuştur. Bu adalardan en büyüğü seçkin Cezire adasıdır. Gelir seviyesi yüksek ailelerin ikamet ettiği Zamalek Mahallesi, Kahire Kulesi, Cezire Spor Kulübü, Modern Sanatlar Müzesi ve Opera Binası bu adada gezilebilecek noktalar arasındadır. Özellikle 182 m uzunluğundaki Kahire Kulesi'nden şehir manzarasını izlemek yapabileceğiniz aktivitelerin en güzellerinden biri olacak. Kule, kış aylarında her gün 09:00-24:00, yazın ise 09:00-01:00 saatleri arasında ziyarete açık.
 
İslami Kahire - Hanü’l Halili Çarşısı
 
Ortadoğu’da kurulan en büyük pazarlardan, Kahire’nin ve Mısır’ın en çok turist çeken noktalarından biridir Hanü’l Halili Çarşısı. Tahrir Meydanı’nın doğusunda yer alır ve sokakları İslami mimarinin birçok örneğine ev sahipliği yapar. Gümüş, bakır, altın ve kaymaktaşı gibi madenlerden yapılmış çeşit çeşit hediyelik eşya ve takılar; deri ve daha birçok kumaşın kullanıldığı rengârenk kıyafetler; ruhu canlandıran, bedeni dinçleştiren kokularıyla Doğu’nun egzotik baharatları ve ara sokaklara serpiştirilmiş kahveciler... Eğer hem sevdikleriniz için hediyelik eşyalar almak hem de Kahire’nin oryantal yüzüne ışık tutan bir tur yapmak istiyorsanız Hanü’l Halili Çarşısı’na mutlaka uğramalısınız.
 
_
 
Bir not: Kahire’nin en ünlü çaycısı Fişavi de bu handa yer alıyor. 1773 yılından beri, 24 saat açık olarak hizmet veren bu çaycıya mutlaka birkaç dakikanızı ayırın. Burada kahve, Türk kahvesi, nargile ve çay içerek soluklanabilirsiniz.
 
Ziyaret saatleri: Pazar günü hariç kış aylarında 10:00-19:00 arası, yazın ise 10:00-20:00 arası açık.
 
Kalavun Külliyesi
 
Kahire’nin doğusu İslam döneminden kalma birçok eser barındırdığı için İslami Kahire olarak adlandırılıyor. Özellikle Hanü’l Halili Çarşısı’nın etrafında birçok tarihi yapı toplanmış durumda. Hanın batısındaki el-Muizz caddesinde, Kalavun Külliyesi ve bu kompleks içerisinde içi Memluk mimarisini, dışı Avrupa gotik tarzını yansıtan çeşitli yapılar görülebilir.
 
Ziyaret saatleri: 09:00-18:00.
 
El-Hâkim Camisi
 
Kalavun Külliyesi’nden kuzeye doğru yürüdüğünüzde Türkçesi Fetih Kapısı olan Babü’l Fütuh geçidine ulaşacak ve bu kapının yanındaki El-Hâkim Camisi’ne varacaksınız. 990 yılında inşasına başlanan cami, 1013 yılında tamamlanmış. Şu an kentin en eski ikinci camisi konumunda bulunuyor.
 
El-Gavri Külliyesi
 
Hanü’l Halili çarşısından güney yönünde ilerlediğinizde ise El-Gavri Külliyesi’ne ulaşacaksınız. Memluk Sultanı el-Gavri’nin yaptırdığı bu külliye, ortasından geçen el-Muizz caddesiyle ikiye bölünmüştür. Külliyenin içinde bir cami, bir medrese, bir kervansaray ve bir türbe bulunur. Külliye, günümüzde sema gösterilerine ve sergilere ev sahipliği yapan bir kültür merkezi olarak kullanılmaktadır.
 
Ziyaret saatleri: 08:00-24:00.
 
El-Ezher Camisi
 
El-Gavri Külliyesi’nin doğusundaki El-Ezher Camisi’nin dünyanın ilk üniversitesi olduğu ileri sürülmektedir. 972’de kurulan, yüzyıllardır eğitim ve öğretimin sürdürüldüğü cami; tüm dünyadaki Müslüman ülkelerden yoğun öğrenci almaktadır. Bu camiyi ziyaret ederek, bu en az bin yıllık öğretim kurumu hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.
 
_
 
Ziyaret saatleri: 07:00-18:00.
 
Bir not: İslami Kahire turunuz esnasında uygun kıyafetler giymeye özen gösteriniz. Camilere girebilmek için kadınların kollarını, bacaklarını ve başlarını kapatmaları; erkeklerin ise tişört / gömlek ve pantolon giymeleri gerekiyor. Cami girişlerinde kadınlar için başörtüleri bulunuyor.
 
Kahire Kalesi
 
Hanü’l Halili pazarının güneyinde, 15 dakikalık mesafede ise ünlü Kahire Kalesi bulunuyor. Kendi içindeki yapıların çokluğundan dolayı burası bir şehir gibi. Camiler, müzeler ve geziniz esnasında mola verebileceğiniz restoranlarla bezeli olan Kale’yi gezmek vaktinizin hatırı sayılır bir bölümünü alacak. Burası, Kahire şehir merkezinin karmaşasından bir nebze kaçabilmek ve sakin bir gün geçirmek için oldukça ideal. Ayrıca Kale’ye çıkıp Kahire manzarasının keyfine de dalabilirsiniz.
 
_
 
Kale sınırları içerisinde şu yapıları görebilirsiniz:
 
    Süleyman Paşa Camisi
    Mehmed Ali Camisi
    En-Nasır Camisi
    Askeri Müze
    Araba Müzesi
    Polis Müzesi
    Gawhara Sarayı
 
Kale’nin batısında kentin simgelerinden olan Sultan Hasan Medresesi ile Er-Rifai Camisi; güneybatısında ise Tolunoğlu Camisi ile Gayer-Anderson Müzesi de dikkate değer yapılardan. Birbirlerine yürüyüş mesafesi yakınlığında bulunan bu önemli noktaları es geçmemelisiniz. Özellikle; spiral minaresiyle Kahire’de tek olan Tolunoğlu Camisi ve İslam ve Avrupa sanatına dair paha biçilmez parçaların sergilendiği Gayer-Anderson Müzesi özel ilgiyi hak ediyor.
 
_
 
Kale ziyaret saatleri: Kış aylarında her gün 09:00-17:00, yaz aylarında ise 09:00-18:00 arası açık.
 
İslam Sanatları Müzesi
 
El-Gavri Külliyesi’nin batısında, 5 dakikalık yürüyüş mesafesinde bir sanat merkezi bulunuyor: İslam Sanatları Müzesi. Müze, 7. yüzyıl ile 12. yüzyıl arasındaki döneme ait 103 bin parça eseri sergiliyor. Burada görebileceklerinizden bazıları şunlar: silahlar, halılar, paralar, seramikler, takılar, el yazmaları, ahşap ve metal ürünleri, mermer ve değerli taşlar. Bu müze, size, Mısır’da İslam dininin nasıl yaşandığına dair önemli bilgiler aktaracak.
 
Ziyaret saatleri: 06:00-16:00.
 
Adres: Babü’l Khalk Meydanı
Tel: +202 390 15 20
Web: www.islamicmuseum.gov.eg
 
Mahmud Halil Müzesi
 
Kültür gezisi meraklısıysanız sizin için yeni bir durağımız daha var. Burası Kahire’ye birkaç kilometre uzaklıkta yer alan Giza şehrindeki Mahmud Halil Müzesi. Muhammed Mahmud Halil ve eşi için 1915 yılında inşa edilen saray, günümüzde müze olarak kullanılıyor. Müze; Paul Gauguin, Auguste Renoir, Vincent van Gogh, Claude Monet, John Jongkind, Charles Francois Daubigny gibi Avrupa sanatının önde gelen isimleriyle Eugene Fromentin gibi Doğu sanatının başarılı temsilcilerini koleksiyonlarında barındırıyor. Batı sanatı ile Doğu sanatının buluşma noktası olan müze, ziyaretinizi bekliyor.
 
Ziyaret saatleri: Salı – Pazar: 10:00 – 18:00.
 
Adres: 1, Kafour Caddesi, Gize
Tel: +202 336 23 78 – 336 23 58 – 336 23 79
Web: www.mkhalilmuseum.gov.eg
 
Eski Kahire
 
Kahire şehir merkezinin güneyine doğru ilerlediğinizde ise bambaşka bir dünyaya ulaşacaksınız. İsmi Eski Kahire olan bu kozmopolit merkez; birçok kültürü aynı çatı altında topluyor, adeta dünyaya kültürlerarası hoşgörü mesajları veriyor. Bu çok kültürlülüğün kaynağı nedir peki?
 
 
Birinci etken, Kahire’de yaşayan Mısır nüfusunun hemen hemen % 10’unu oluşturan Kopt Hıristiyanlarının burayı cemaat merkezi olarak görmeleri ve burada birçok Kopt kilisesinin ve müzesinin bulunması. İkinci etken ise bölgede sinagog ve camilerin de yer alması.
 
 
Eski Kahire’de görülebilecek eserler arasında şunlar var:
 
    El – Muallaka (Bakire Meryem Kilisesi / Sarkan Kilise)
    Ebu Serga Kilisesi (Aziz Sergius Kilisesi)
    Aziz Barbara Kilisesi
    Kopt Müzesi
    Ben-Ezra Sinagogu
    Aziz George Kilisesi (Mar Girgis)
    Roma Babil Kulesi
    Amr İbn El-As Camisi
 
Gize ve Sakkara Şehirleri
 
Piramitler
 
Kahire’ye kadar gelmişken piramitleri görmeden dönmek olmaz değil mi? Kahire şehir sınırlarında piramit bulunmuyor fakat birkaç kilometre güneye ilerlediğinizde Gize ve Sakkara piramitlerine rastlayacaksınız.
 
 
Firavunların cansız bedenlerinin ve ölümden sonraki hayatta ihtiyaç duyacakları eşyaların saklandığı bu devasa yapılar, hâlen modern dünya tarafından şaşkınlıkla izleniyor. Günümüz teknolojisiyle dahi yapılmalarının imkânsız olduğunu düşündüğümüzde bu şaşkınlığa hak verenler arasına bizler de katılıyoruz. Şimdi bu esrarengiz eserleri de turumuza katalım ve Mısır’ın mistik tarihine de adım atalım...
 
Gize Piramitleri
 
Keops Piramidi
 
 
Gize’nin kuzeyinde yer alan Keops Piramidi, bu şehirdeki piramitlerin en büyüğü ve en eskisidir. 137 metre yüksekliğindedir ve MÖ 2560 yılı civarında yapıldığı tahmin edilmektedir. Bu yapının Firavun Keops (Khufu) adına, 20 yıllık bir zaman diliminde yapıldığı ileri sürülür. Dehlizlerden yürüyerek piramidin içine doğru bir yolculuk yapın ve neredeyse 5 bin yıllık geçmişe sahip bu yapının içindeki atmosferi soluyun.
 
Kefren Piramidi
 
Firavun Kefren (Khafra) ‘in mezarı olarak inşa edilen bu piramit, Gize şehrinde bulunan ikinci büyük piramittir. 143 metre yüksekliğindedir. Yerden 10 metre yükseklikteki bir tepeye inşa edildiği için Keops Piramiti’nden daha büyük görünür. Yapı, her bir parçası 2 tondan ağır olan kireçtaşı bloklarının üst üste konulmasıyla oluşturulmuştur. Hâlen bizleri hayretler içerisinde bırakan, nasıl? sorusunu kendimize defalarca sormamızı sağlayan bu görkemli yapı, olanca ihtişamıyla sizi bekliyor.
 
 
Bir not: Gize’de bu iki piramitten başka bir de Mikerinos piramidi bulunuyor. Piramitlerin en küçüğü olan Mikerinos’u da mutlaka gezi listenize ekleyin. Ayrıca, Gize bölgesindeki farklı yerlere dağılmış birçok kral mezarı ve mastabası (taş mezar) da ilginizi çekebilir.
 
Ziyaret saatleri: Piramitler kış aylarında 08:00-16:00, yaz aylarında 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret açık.
 
Aklınızda bulunsun: Keops Piramidi’ne günlük 300 kişi giriş yapabiliyor. Bu yüzden erken davranmanızı tavsiye ederiz.
 
Sfenks
 
 
Kafası firavun Kefren’in kafası, gövdesi aslan şeklinde olan bu yapı için haşmetli sıfatını kullanmak yerinde olacaktır. Sfenks; Kefren Piramidi’nin doğusunda, Keops Piramidi’nin güneydoğusunda yer alıyor ve şehrin adeta bekçiliğini yapıyor. Bu dev heykelin uzunluğu 73,5 m, genişliği 6 m, yüksekliği ise 20 m. Yapının yapım tarihinin ise MÖ 3 binli yıllara uzandığı düşünülüyor. İnsanoğlunun yaratıcılığının ve gücünün sınırlarını zorlayan bu heykeli görünce şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz.
 
Sakkara
 
Coser Piramidi
 
 
Gize’den birkaç kilometre güneye doğru ilerlediğimizde Sakkara şehrine ulaşıyoruz. Sakkara’da firavun Coser için MÖ 27. yüzyılda inşa edilen Coser Piramidi’ni (Basamaklı Piramit) diğerlerinden ayıran bir özellik bulunuyor. 60 m yüksekliğe sahip bu piramit; birbirinin üzerine eklenmiş 6 farklı kattan oluşuyor ve bu yüzden “basamaklı” sıfatıyla nitelendiriliyor. Uzaktan baktığınızda bu katlardan yürüyerek tepeye ulaşabileceğinizi düşünebilirsiniz fakat yakınlaştığınızda bunun imkânsız olduğunu göreceksiniz.
 
 
Ne Yenir?
​Mısır yemek kültürü; Nil Nehri ve Vadisi, geniş çöl alanları ile Akdeniz ve Kızıldeniz’in etkisiyle kendine has tatlar yaratmış; kozmopolit bir mutfak oluşturmuştur. Ülkenin uzun tarihi ve burayı mesken tutmuş halkların bu kültüre olan katkısı da Mısır mutfağını epey zenginleştirmiştir. Bu mutfakta; balık, diğer et çeşitleri (büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar ile av hayvanları kaynaklı), pirinç ve mısır gibi tahıllar, sebzeler ve baharatlar çokça kullanılır. Ayrıca bölgeyi ziyaret eden turistler için Avrupa mutfakları yemekleri de hazırlanır.
 
Bir not: Mısır’da kafe ve restoranların büyük bir bölümünde sigara içiliyor. Eğer sigara dumanından rahatsız oluyorsanız açık hava mekânlarını tercih etmelisiniz.
 
Ne zaman yenilir içilir?
 
Mısır’da öğle yemeği günün en önemli öğünü olarak görülüyor. 13:00-15:00 saatleri arasında öğle yemeği servisi yapılıyor. Akşam yemeği ise akşam 22:00’de yeniyor. Fakat uluslararası otellerden birinde konaklıyorsanız endişelenmenize gerek yok; oteller programlarını Avrupa saatlerine uyduruyorlar.
 
Göz önünde bulundurmanız gereken bir nokta daha var: O da Ramazan ayı. Eğer Kahire ziyaretinizi Ramazan ayında yapıyorsanız hazırlıklı olmalısınız. Çünkü yerel restoranların çoğu oruç saatlerinde kapalı oluyorlar.
 
Bir not: Ramazan ayında iftar ve sahur öğünleri için özel menüler hazırlanıyor. Yerel bir restorana mutlaka uğrayın ve bu menülerin tadına bakın.
 
Ana yemekler ve sebzeler
 
Mısır mutfağı birçok noktada Türk mutfağıyla benzerlikler sergiliyor. Bunlardan biri yemek öncesi servis edilen mezeler: Çeşit çeşit peynirler, salatalar, Mısır’a özgü mukallal (sebze turşusu) ve humus (nohut ezmesi) çeşitli aysh’larla (ekmek) birlikte ikram edilir. Mezelerin ardından ise ana yemeklere geçilir. İşte bu yemeklerden bazıları:
 
 
Fuul: Geleneksel yemeklerden olan fuul, çok fazla tüketiliyor. Bezelye veya fasülye püresinden yapılıp baharatlarla tatlandırılan bu yemek oldukça ilginç bir lezzet sunuyor. Eğer Mısır ziyaretinizin amaçlarından birisi yeni tatlar keşfetmekse bu yemeğin mutlaka tadına bakmalısınız.
 
Çorbalar: Mısır’da çorba açısından bir sıkıntınız olmayacak çünkü birçok restoran menüsünde mercimek çorbasına yer veriyor. Ayrıca balık çorbası ve Mısır’a özgü “melukya” çorbası da çok meşhur. Et ve sebzeyle hazırlanan melukya, üzerinde baharatla servis edilir.
 
Şıvarma: Şişe, koyun eti parçaları ve aroma vermesi için domates dilimleri dizilir. Fırında iyice pişirilir ve Mısır kebabı şıvarma hazırlanmış olur. Birçok Ortadoğu ülkesinde meşhur olan bu yemek, et yemeği severler için enfes bir alternatif.
 
 
Bir not: Mısır’da sıcak yemek yemeyi ummayın. Yemekler, ılıkken yenmeleri daha sağlıklı olduğu düşünüldüğünden ılık servis ediliyorlar.
 
Deniz mahsülleri
 
Bir ülkenin tam ortasından nehir geçiyorsa, iki yanında deniz varsa ve bir de göle sahipse bu ülke deniz ürünleri yönünden çok zengindir demektir. Mısır’da tadına bakabileceğiniz balıklardan bazıları şunlar: Istakoz, kalamar, morina, karides, mürekkepbalığı, kefal...
 
Bir not: Nil Nehri kıyılarındaki balık restoranları size güzel bir imkân sunuyorlar. Birçok balık çeşidinin sergilendiği restoranlara gidiyorsunuz, istediğiniz balığı görerek seçiyorsunuz ve seçiminiz pişirilerek masanıza getiriliyor.
 
Tatlılar
 
Milli tatlımız baklava her yerde! Mısır’da da birçok baklava çeşidine rastlamak mümkün. Ayrıca birçok şerbetli tatlıyı ve yine aşikâr olduğumuz tatlılardan biri olan kadayıfı deneyebilirsiniz.
 
 
Bir not: Mısır’da çok çeşitli meyve yetişiyor. Bunlardan muz, incir ve taze hurma gibi şekerli olanlarını tatlı niyetine yiyebilirsiniz.
 
İçecekler
 
Mısır’da alkollü içki içemeyeceğim diye hayıflanmanıza gerek yok çünkü herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Özellikle Mısır’a has bir şarap olan Ömer Hayyam’ı ve nispeten daha sert bir içki olan “zibibi” yi denemelisiniz. Ramazan ayında daha dar bir içki menüsüyle karşılaşmanız ise normal.
 
Sıcak içecekler ise yine tanıdık. Kahire’de hemen hemen her kafede çay, kahve, nargile ve Türk kahvesi bulmak mümkün.
 
Bir not: Musluk suyunu içme suyu olarak kullanmayın.
 
 
Ayrıca…
 
- Kakuleli kahve içmeden
 
• Kahire’deki kahvehaneler farklı aromalarla tatlandırılan kahveler sunuyor müşterilerine. Bunlardan en ünlüsü enfes tadı ve davetkâr kokusuyla kakuleli kahve. Bir kahvehaneye oturun ve kakuleli kahve sipariş edin.
 
- Ramazan sofrasına oturmadan
 
• Eğer Kahire turunuzu Ramazan ayında yapacaksanız sizin için renkli bir teklifimiz var: Ramazan ayı boyunca sokaklarda aşevleri kuruluyor; her yaştan her profilden insan iftarlarını bu sofralarda açıyorlar. Siz de bu sofralardaki yerinizi alabilirsiniz. Ayrıca restoranlar da menülerini zenginleştiriyorlar ve mükellef iftar ve sahur yemekleri sunuyorlar.
 
- Hurma yemeden
 
• Kahire hurmaları bildiğimiz hurmalara benzemiyor. Farklı şekil ve tatlardaki taze hurmaların tadına mutlaka bakın; pişman olmayacaksınız.
 
- Stella birası içmeden
 
• Bu şehrin kendine özgü bir birası da var: Stella birası. Hemen hemen 100 yıldır Kahire’de üretilen bu bira, sıcak bir günü serinletecek.
 
- Karkadenin keyfine varmadan
 
• Serinlemek isteyenler için alkolsüz seçenekler de mevcut. Bunların en meşhurlarından biri soğuk soğuk servis edilen karkade. Gülhatmi bitkisinden yapılan bu tatlı içecek isterseniz sıcak olarak da servis ediliyor.
 
Kahire’den dönmeyin.
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Ses ve ışık gösterileri
 
_
 
Kahire ve piramitler bölgesindeki hemen her turistik alan ışıklandırılmış durumda. Işık gösterilerine, etkileyici müzikler de ekleniyor. Gösteriler hakkında ayrıntılı bilgi almak için bu adresi ziyaret edebilirsiniz: www.soundandlight.com.eg
 
Özel geceler
 
Kahire’deki oteller turistler için özel geceler hazırlıyorlar. Hareketli Doğu müzikleri ve danslarıyla şenlenen gecelerden birinde siz de yerinizi alabilir, dans hünerlerinizi sergileyebilirsiniz.
 
Opera
 
Kahire Opera Evi ( El Borg - Cezire / Kahire, +202 737 06 03, www.cairoopera.org)
 
Kumarhaneler
 
Mısırlılar için yasak olan kumar, yabancılar için yasaldır. Kahire’de birçok kumarhane bulunur; eğer yaşınızın 21’den büyük olduğunu kimliğinizle ispat ederseniz kumarhanelere giriş yapabilirsiniz.
 
Oryantal
 
Mısır’da dans deyince akıllara hemen oryantal gelir. Oteller ve gece kulüpleri oryantal dans geceleri düzenlerler.
 
Al-Tannoura Egyptian Heritage Dance Troupe
 
Sufi dansını Mısırlıların yorumuyla izlemek istiyorsanız bu 90 dakikalık şölene buyurun. Kahire Kalesi’ndeki gösteriler Pazartesi ve Çarşamba günlerinde izlenebilir.
 
Spor
 
Safariler
 
_
 
Kahire’de yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri çöl safarileri. İsterseniz 4 x 4 araçlarla, isterseniz deveyle, isterseniz de serinlik çöktüğünde bisikletle çöl turlarına katılabilirsiniz. Kendinize güveniyorsanız çölde yürüyüş de yapabilirsiniz. Her halükarda yanınıza şapka, ferah giysiler, güneş gözlüğü ve bol sıvı almayı unutmayın.
 
Şehir gezileri
 
Çok sıcak havaya katlanamıyorum diyorsanız çöl safarileri yerine kent turlarını seçebilirsiniz. İsterseniz at üstünde şehri boydan boya gezebilir, Kahire’nin sokaklarını özümseyebilirsiniz.
 
Felukka gezileri
 
Eğer Kahire gezinize biraz da su katmak istiyorsanız felukka gezilerini tercih edebilirsiniz. Bir çeşit bot olan felukkalar Nil Nehri üzerinde turluyorlar.
 
 
Diğer sporlar
 
Kahire’deki oteller ve spor kulüpleri size birçok spor imkânı sunuyor. Otellerde ve Cezire Adası’ndaki Cezire Spor Kulübü’nde yüzme, tenis, fitness, futbol, basketbol ve squash gibi sporlara zaman ayırabilirsiniz.
 
Ayrıca Nil Nehri suyu da güvenilir değildir; yüzmek istiyorsanız otel havuzlarını kullanmalısınız.
 
Festival ve Bayramlar
 
Kahire Uluslararası Film Festivali
 
Ortadoğu’nun Hollywood’u olarak adlandırılan Mısır, her yıl güzel sanatların sinema dalını görkemli bir festivalle kutluyor. İlki 16 Ağustos 1976’da düzenlenen Kahire Uluslararası Film Festivali; bu yıl 18 – 28 Kasım 2008 tarihleri arasında 32. kez izleyicilerle buluşacak. Birçok ülkeden filmlerin yarışacağı festival, ülkeyi ziyaret eden yabancılar için de bulunmaz bir fırsat.
 
Merkez iletişim bilgileri:
 
Adres: 17, Kasr El Nil Caddesi, Kahire
Tel: +202 239 23 962
Web: www.cairofilmfest.org
 
Kahire Oryantal Dans Festivali
 
İşte oldukça enerjik, kıpır kıpır bir festival. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Kahire Oryantal Dans Festivali’nde tüm kurtlarınızı dökecek; yüzünüzde bir gülümsemeyle pistten ineceksiniz. Festival, Haziran ayının ortasında düzenleniyor.
 
Web: www.raqiahassan.net
 
Kahire Uluslararası Deneysel Tiyatro Festivali
 
Kahire’de sanat yönünden epey zengin bir ülke. Yıl boyunca birçok festival, sergi, konser ve gösteri sanatseverlerle buluşuyor. Bunlardan bir diğeri Kahire Uluslararası Deneysel Tiyatro Festivali. Genellikle Eylül ayının başında düzenlenen festival, tüm dünyadan tiyatro ekiplerini buluşturuyor. Deneysel tiyatroya ilgi duyuyorsanız festival konuklarından biri de siz olmalısınız.
 
Web: www.cdf-eg.org
 
Şamü’n Nesim (Bahar Bayramı)
 
Mısırlılar, baharın gelişini Nisan ayında büyük bir festivalle kutluyor. Bu bayrama tüm dinlerden ve inanışlardan Mısırlılar katılıyor.
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

 

Kahire
Etiketler » Kahire Grup Uçak Bileti Al   » Kahire Grup Uçak Rezervasyonu   » Kahire Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Kahire Grup Uçak Bileti Al