İstanbul Kazablanka Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Kazablanka Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Nasıl Gidilir?
​THY, İstanbul Atatürk Havalimanı ile Kazablanka Mohammed V Uluslararası Havalimanı arasında günlük seferler düzenlemektedir. Aktarmasız olarak düzenlenen uçuşlar, ortalama 5 saat sürmektedir.
 
Mohammed V Uluslararası Havalimanı İçin 1-9 Arası Uçak Biletinizi www.makrobilet.com Sitemizden Online Ucuz Fiyata Alabilirsiniz.
 
Kazablanka şehrinin 30 km güneydoğusundaki havalimanı, Fas’ın en işlek havalimanıdır ve Fas turist trafiğinin merkezi konumundadır. Terminal 1, 2 ve 3 olmak üzere; üç terminalle hizmet vermektedir. Terminal 2’de, hem yurt içi hem de yurt dışı uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Türk Hava Yolları Terminal 2’yi kullanmaktadır.
 
Adres: Mohammed V Uluslararası Havalimanı, Kazablanka
Tel: 022 53 90 40
Web: www.onda.ma
 
Havaalanından ulaşım
 
Havaalanından şehre tren, taksi, özel araç ve otobüsle ulaşım sağlayabilirsiniz.
 
Tren ile
 
Terminal 1’den şehre 06.50 ve 22.50 saatleri arasında, her saat başı ulaşım gerçekleştirilmektedir. Kazablanka’dan şehre ise 06.38 and 22.38 arasında her saat başı trenler kalkmaktadır. Seyahat 30 dakika sürmektedir.
 
Tel: 0890203040
Web: www.oncf.ma
 
Taksi ile
 
Gelen yolcu alanının giriş katında taksi durakları bulunmaktadır. Taksimetrelerin açılıp açılmadığına dikkat etmelisiniz.
 
Özel araç ile
 
Havalimanında birçok ulusal ve uluslararası araç kiralama şirketi bulunmaktadır. Şirketlerin iletişim bilgileri için“Araç kiralama” bölümümüzden faydalanabilirsiniz.
 
Otobüs ile
 
Mohammed V Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine otobüs seferleri de düzenlenmektedir. CTM isimli otobüs firmasının 1 saatlik seferleri ile rahat bir ulaşım sağlayabilirsiniz.
 
Web: www.ctm.ma
 
Kazablanka ismini duyduğumuzda birçoğumuzun aklına bir Hollywood filmi gelmektedir. Nedense Afrika kıtasının incisi olan Kazablanka şehrinin ünü; 1942 yılı yapımı, Humphrey Bogart ve Ingrid Bergman’ın başrollerinde oynadığı aynı isimli filmin gölgesinde kalmıştır. Oysa ki Fas’ın Atlantik Okyanusu kıyısındaki kenti Kazablanka; bir filmin sunabildiklerinin fazlasını sizlere canlı canlı görebilme fırsatı sunmaktadır. Uzun yıllar Avrupa kültürlerinin hegemonyasında yaşamış olan bu şehir, kendi özgün kültürünü ve mimarisini geliştirmiş; Afrika kıtasına olan bakışın biraz da olsa değişmesini sağlamıştır.
 
Geleneklerin ve modernliğin el ele yürüdüğü şehir, Fas’ın politik olarak başkenti olmasa da, sürekli gelişerek ülkenin ekonomik başkenti olmayı başarmıştır. Yeni Şehir bölgesinde gökdelenler, villalar dikkatleri çekerken; Eski Şehir’in dar sokaklarında fakirlik kendini göstermektedir.
 
Şehrin tarihi ise çok eskilere dayanır: 7. yüzyılda Berberilerin kenti iken, 15. yüzyılda Avrupalıların dikkatini çekmiş ve Portekizliler tarafından işgale uğramıştır. Ardından bu kez Fransızlar, 20. yüzyılda şehri himayeleri altına almış ve şehirde hâlen izlerini gördüğümüz mimari düzenlemeleri yapmışlardır. 1956 yılında ise Fas, bağımsızlığını ilan etmiş ve şehir işgalci güçlerin egemenliğinden kurtulmuştur.
 
Şimdilerde Kazablanka, şehrin sadece bir sinema filminde yer almasıyla yetinmeyi az buluyor ve yaptığı turizm ataklarıyla dikkat çekiyor. Kültürel ve mimari dokusuyla benzerine ender rastlanan şehre seyahat etmek için tam zamanı. Art Deco, Berberi ve Mağrip sanatının şekillendirdiği şehir, sizi Fas topraklarına çağırıyor.
 
 
Nereler Gezilir?
​Kazablanka şehri; Eski Şehir, Yeni Şehir ve bu iki merkezin etrafına yayılmış çeşitli turistik destinasyonlarıyla birçok görülecek yer barındırmaktadır. Bu adresler; hem egzotik hem de modern mimariden izler taşımakta, Afrika kıtasının en orijinal yerleşimlerinden birini oluşturmaktadır. Gezinize Yeni Şehir’den başlayarak, şehrin tüm noktalarını adım adım gezebilirsiniz.
 
Yeni Şehir / Ville Nouvelle
 
Kazablanka’nın ilgi çekici bölümü, tahminlerin aksine, Fransız mimar Henri Prost tarafından inşa edilen Yeni Şehir bölgesidir. Şehir merkezinin kuzeydoğusundaki Old Medina (Eski Şehir)’yı çevreleyen surların dışında kalan bu alan, Fransız egemenliğinin etkisi sonucu Ville Nouvelle olarak adlandırılmıştır. 20. yüzyılın başlarında inşa edilen ve dönemin mimari izlerini taşıyan Ville Nouvelle’in merkezinde, Place des Nations Unies ve Place Mohammed V Meydanları bulunmaktadır.
 
Place de Nations Unies Meydanı
 
20. yüzyılın başında küçük, sessiz ve adeta in cinin top oynadığı bu alan, 1920 yılında yapılmış ve günümüzde şehrin en merkezi noktası hâline gelmiştir. Yapıldığında Place de France olarak isimlendirilmiş, ilerleyen yıllarda Place de Nations Unies ismini almıştır. Fas’ın modern yüzünü görmek isterseniz, bu meydan, ziyaret etmeniz gereken ilk durak olmalıdır. Meydanı, 1930’lü yıllardan kalma kemerli apartmanlar çevrelemekte, balkonlara gizlenmiş restoranlar dinlenmek ve Kazablanka’yı izlemek için sizi beklemektedir.
 
Meydanın kuzeydoğu köşesinde, 1910’da yapılan ve bir restorasyon geçiren Saat Kulesi yer almaktadır. Humphrey Bogart ve Ingrid Bergman’ın başrollerini oynadığı 1942 tarihli Kazablanka filminden hatıralar bulabileceğiniz Hyatt Regency Hotel ve meydanın en gösterişli binalarından biri olan Fas’ın ilk Art Deco tarzı oteli, Mağribî tarzdaki balkonları ve efrizleriyle dikkat çeken Excelsior Hotel (1914 - 16)’i de yine bu meydanda görebilirsiniz. Place de Nations Unies’den limana ise restoran ve çeşitli dükkânlarla dolu Boulevard Houphouët Boigny iner. Limana yürüyerek inmek 15 - 20 dakikanızı alacaktır.
 
Place Mohammed V Meydanı
 
Place de Nations Unies’nin güneyinde ise şehrin idari merkezi Place Mohammed V Meydanı yer almaktadır. Burada, Fransız himayesinin mimari özellikleri ile Fas mimarisinin ağırbaşlı çizgileri bir arada bulunmaktadır. Adliye, valilik, postane, bankalar ve çeşitli kültürel organizasyonların binaları; meydanın resmi atmosferini pekiştirmektedir. 56 m uzunluğundaki çan kulesiyle dikkat çeken yönetim binası Préfecture, 3 avlu etrafına kurulmuş, her biri bir tropikal bahçeye sahip olan birkaç binadan oluşmaktadır.
 
Préfecture kompleksinin hemen arkasında Kuzey Afrika sanatından izler taşıyan, yeşil çinili gölgeliğe sahip girişi ve galeri boyunca ilerleyen kemerleriyle 1922 tarihli Palais de Justice (Adalet Sarayı) bulunur. Meydanın görülmeye değer diğer noktaları ise Fransa konsolosluk binası Consulat de France (1916), zellij çinili cephesiyle ünlü Postane (1920) ve Rue de Paris’in önündeki, tam ortasında 1976’da yapılan bir çeşme bulunan küçük bir yeşil alandır. Place Mohammed V’in önünde ise Kazablanka’nın oksijen depolarından biri, belki de şehrin en yeşil alanı Parc de la Ligue Arabe yer almaktadır.
 
Parc de la Ligue Arabe
 
Şehrin en büyük parkı, uzun palmiye ağaçlarıyla dolu Parc de la Ligue Arabe’dır. 1919 yılında mimar A. Laprade tarafından tasarlanan bu büyük bahçe, halkın gezinti yapmak ve dinlenmek için tercih ettiği popüler bir destinasyondur. Palmiye ve inci ağaçları ile kameriyeler ve kemerler; parkın temiz hava almayı ve rahatlamayı garantileyen sakinleridir. Parkı çevreleyen Rue d’Alger, Rue du Parc ve Boulevard Mouley – Youssef ise Art Nouveau ve Art Deco stilinde evlerle bezelidir.
 
Parc de la Ligue Arabe civarında, dikkate şayan iki kilise bulunmaktadır. İlki, kuzeybatı yönündeki, şu an bir kültür merkezi olarak kullanılan Église du Sacré-Cœur (1930-52)’dur. Diğeri ise güneydoğu yönündeki, Hz. Meryem’in yaşamından karelerin tasvir edildiği vitraylı pencereleriyle ünlü Église Notre-Dame-de-Lourdes (1956)’dur. Parkın güneybatısında ise Fas resminden örneklerin sergilendiği Villa des Arts bulunmaktadır (Salı – Ctesi: 9.00 – 19.00, Adres: 30 Bd Brahim Roudani, Tel: (022) 29 50 87).
 
Quartier Habous
 
Şehir merkezinin güneybatısındaki Quartier Habous bölgesi, Yeni Şehir’in merkezi olarak bilinmektedir. 1930’lu yıllarda, artan nüfus için yeni bir yerleşim alanı yaratmak ve bir kısım nüfus için de olsa sağlıklı yaşama koşulları sunmak amacıyla Fransız şehir plancıları, bu bölgeyi dizayn etmişlerdir. Geleneksel Arap mimarisi esas alınarak inşa edilen Quartier Habous, aynı zamanda modern şehircilik ögeleri de içermektedir. Burada; çarşı, dükkânlar, camiler, ticaret merkezi, hamamlar ve konutlar bulunmaktadır. Fransız himayeciliğin eseri olan bu bölge, düzenli sokakları ve şehrin geri kalanına göre daha yeşil yürüyüş yolları ile Kazablanka’nın en modern köşesi olarak dikkat çekiyor.
 
Quartier Habous’un kuzeydoğusunda bakır ve pirinçten yapılmış ürünler ile Fas halı ve kilimlerinin satıldığı pazarlar ile şehrin en ünlü pastanesi Chez Bennis yer alır. Kuzeybatıda, 1952 tarihli, Arap stilinde inşa edilmiş ve zellij tarzdaki çini işçiliği ile dikkat çeken yönetim binası Mahakma du Pacha; Quartier Habous’un eteklerinde ise lüks saray Royal Palace bulunur. Bu sarayın bahçeleri, kısa bir gezintiyi hak etmektedir.
 
Boulevard Mohammed V
 
Place des Nations Unies’nin doğusu, Quartier Habous’un ise kuzeyinde, işlek bir bulvar olan Boulevard Mohammed V yer almaktadır. Meydanın etrafındaki yüksek binalar; kemeraltı bölümleri, kolonları, çinileri ve oymaları ile farklı mimari cepheler sunar. Bu yapıların en ilginç özelliği ise birçok stilden ögeler içeriyor olmalarıdır. Nitekim burada sade Art Deco tarzı ile detayların öne çıkarıldığı dekoratif Fas tarzı iç içe geçmiştir. Bu sentezin en güzel örnekleri Rue El-Amraoui Brahim’in köşesindeki Glaoui (1922), pazarın karşısındaki Bessonneau (1917) ve Boulevard Hassan Seghir’in köşesindeki Asayag (1932) yapılarıdır.
 
Bulvarın diğer ünlü yeri ise pasajlarıdır. 1920’li yıllarda Paris Champs-Élysées Caddesi’nde yapılanlarla benzerlik gösteren pasajların en dikkat çekenleri ise bulvar ile Rue Allal ben-Abdallah’ı birleştiren Passage du Glaoui ve bu pasajın karşısındaki Art Deco tarzından izler taşıyan Passage Sumica’dır. Rue Mohammed el-Quori’nin üzerinde ise eskiden bir sinema salonu olan, renkli bir tasarıma ve vitray pencelere sahip Rialto binası bulunmaktadır. Boulevard Mohammed V, Kazablanka mimarisini yakından görmek için kaçırılmayacak bir fırsat.
 
Eski Şehir / Old Medina
 
20. yüzyılın başlarında Kazablanka sadece etrafı surlarla çevrili Eski Şehir’den oluşmaktaydı. Fransızların şehri himaye altına almalarıyla Yeni Şehir inşa edildi ve şehrin sınırları giderek arttı.
 
Surlar içindeki bu şehre, 4 ana kapıdan giriş sağlanmaktaydı. Bunlardan ikisi, Bab Marrekech ve Bab el-Jedid, günümüzde hâlen ayaktadır. Surlar boyunca kurulan günlük pazarda takıcılar, berberler, arzuhâlciler ve daha birçok esnaf ticaret yapmaktadır. Old Medina bölgesinde bir de kale bulunmaktadır. Kale, 17. yüzyılda Sidi Mohammed ben Abdallah döneminde yaptırılmıştır. Kalenin arkasında ise Kazablanka’nın ilk koruyucu azizi olan Sidi Allal el-Kairouani’nin türbesi bulunmaktadır. Fransızların 1907 yılında karaya ayak bastığı nokta Boulevard des Almohades üzerindeki Bab el-Marsa ise 18. yüzyıldan kalma bir şehir kapısıdır.
 
Merkezin etrafındakiler
 
Musée du Judaïsme Marocain
 
Roma hâkimiyeti günlerinden 1956’daki bağımsızlık ilanına kadarki dönemde Kazablanka'da birçok Yahudi yaşıyordu. Bu yüzden, şehirde, Yahudi nüfusa ait birçok iz bulmak mümkün. Müzede; kaftan, şal, çeşitli kumaşlar gibi aksesuarlar ile bir de restore edilmiş sinagog bulunuyor. Şu an şehirde politika ve ekonomi alanlarında hâlen söz sahibi olan Yahudi kesimini kültürel açıdan incelemek için Musée du Judaïsme Marocain ziyareti faydalı olabilir. Müze, Quartier Habous’un birkaç kilometre kuzeyinde bulunuyor.
 
Adres: 81, Rue Chasseur Jules Gros, Oasis, Kazablanka
Tel: 00 212 (0) 22 99 49 40
Web: www.casajewishmuseum.com
 
Kazablanka Twin Center
 
Parc de la Ligue Arabe’ın hemen alt tarafında; Boulevard Zerktouni ile Boulevard El-Massira’nın birleştiği noktada ise Kazablanka Twin Center bulunmaktadır. 100 m’lik iki kulesiyle bu yapı, Kazablanka’nın ekonominin merkezi olduğunun bir işaretidir. Ricardo Bofill ile Elie Mouyal’ın inşa ettiği binanın içinde ofisler, alışveriş merkezleri ve bir de konferans salonu bulunmaktadır.
 
Anfa
 
Anfa, Kazablanka’nın kuzeybatısındaki bir tepeden şehre doğru bakar. California’nın Beverly Hills’i neyse, Kazablanka’nın Anfa’sı da odur. Etrafı çiçekler ve ağaçlarla çevrili geniş caddeler; teraslı, yüzme havuzlu lüks villalar; Anfa’yı şehrin en elit semti hâline getirir. 1930’lu yıllardan beri, bu semtte görkemli evler inşa edilmekte, mimarinin başarılı örnekleri burada hayat bulmaktadır. Kazablanka şehrinde, bu farklı dünyaya adım atmalı; tamamen farklı bir atmosfer soluyabileceğiniz Anfa semtini görmelisiniz.
 
II. Hassan Camisi
 
Kuzeyde, limanın yanında, Kazablanka’nın sembol yapısı II. Hassan Camisi yer almaktadır. Yapı, Fas’ın en büyük, dünyanın ise en büyük 3. camisidir. Cami, şehir topraklarından Atlantik Okyanusu’na doğru uzanan burun üzerinde okyanusu selamlamakta; gökyüzü, deniz ve toprağın buluştuğu noktada içsel bir huzur sunmaktadır.
 
Kral II. Hassan’ın isteğiyle 1986 – 1993 yılları arasında inşa edilen caminin yapımında 35 bin işçi çalışmıştır. Cami, Fas mimarisinin en güzel ustalığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kompleks, 9 hektarlık bir alana yayılmaktadır ve 210 m ile dünyanın en uzun minaresine sahiptir. Ana dua salonu, 25 bin kişiye aynı anda ibadet imkânı sunmaktadır.
 
II. Hassan Camisi’nin neredeyse tüm malzemeleri ülkeden karşılanmıştır. Mermerler Agadir’den, sedir odunları Atlas Dağları’ndan ve granit Tafraoute’tan getirilmiştir. Sadece beyaz mermer kolonlar ve cam avizeler İtalya’dan alınmıştır. Tüm bu malzemelerin büyük bir ustalıkla şekillendirilmesiyle, oyma dış kaplamalı, zellij çinili; mermer, oniks ve traverten kaplamalı dış cepheli ve sedir tavanlı bir yapı ortaya çıkmıştır. Ayrıca caminin zeminin bir kısmında, alttaki okyanusun görülebilmesi için cam kullanılmıştır. Burada oturup ibadet edenler, eşsiz bir manzara seyredebilirler (sadece kraliyet mensuplarına açıktır).
 
Bu eşsiz yapının diğer özellikleri ise açılır kapanır bir çatıya sahip olması ve minaresinden yayılan lazer ışınlarıdır. Özel durumlarda çatısı açılabilmekte, gökyüzünden gelen güneş ışınları camiyi aydınlatmaktadır. Minareden yayılan iki lazer ışını ise Mekke’ye doğru yönelmekte, 30 km’lik bir uzaklığa erişmektedir. Kompleksin alt katında ise şu an kullanımda olmayan bir Türk hamamı bulunmaktadır.
 
Kazablanka’nın, daha doğrusu Fas’ın en dikkat çekici eserlerinden biri olan II. Hassan Camisi’ni gezilecekler listenizin en üst basamaklarına yerleştirmenizi tavsiye ederiz.
 
Adres: Liman yanı, Kazablanka
Tel: (022) 48 28 89/86
Ziyaret saatleri: Ctesi – Perşembe: 9.00, 10.00, 11.00, 14.00; Cuma: 9.00, 14.00
Not: Turistik gezilere açıktır, müslüman olma ve ibadet etme koşulu aranmaz.
 
Corniche d’Aïn Diab
 
II. Hassan Camisi’nden ve Anfa’dan daha batıya doğru gidildiğinde okyanus kıyısındaki Corniche d’Aïn Diab’a varılır. Otel, restoran, gece kulüpleri ve yüzme havuzlarıyla dolu bu kıyı bölgesinde, doğuda 1916 tarihli El-Hank Feneri’ni, batıda ise Sidi Abderrahman Türbesi’ni görebilirsiniz. Elit sınıfın ihtiyaçları göz önünde bulundurularak burada birçok lüks restoran yapılmıştır. Bunlardan ikisi Le Lido ve La Réserve, dünyaca üne sahiptir.
 
Kayalara oyulmuş Sidi Abderrahman Türbesi, müslümanlar için oldukça önemlidir. Fiziksel ve psikolojik sorunları olanlar, burayı ziyaret ederek, iyileşmek için çare aramaktadırlar.
 
Kazablanka’nın diğer yüzü, gelir seviyesi şehrin geneline göre daha yüksek olan Corniche d’Aïn Diab, farklı bir Kazablanka tecrübesi yaşamak isteyenleri çağırıyor.
 
Liman
 
Kazablanka limanı, Fransız himayesi döneminde inşa edilmiştir ve 1.8 km²’lik alanı ile dünyanın en büyük yapay limanlarından biri konumundadır. Aynı zamanda tüm ülkenin de ana limanı durumundadır. Liman, okyanustan gelen dalga darbelerine karşı güçlü setlerle korunmaktadır. Oldukça modern ticaret, balıkçılık ve dinlenme tesisleri barındıran limanda yapacaklarınızın başında buradaki balık restoranlarına uğramak gelmelidir. Çünkü Kazablanka limanında lezzetli balık yemekleri sunan çok sayıda restoran bulunmaktadır. Limana, Old Medina’dan doğu yönünde birkaç dakikalık bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz.
 
Hamamlar
 
Türk hamamları, Kazablanka’da da en popüler turistik destinasyonlardan biri olarak dikkat çekmektedir. Eğer hamam keyfine de vakit ayırmak istiyorsanız Hammam Ziani’ye uğramalısınız.
 
Adres: Abdou Rakrak Cad., Benjdia, Kazablanka, Fas
Tel: 022 31-96-95/54-05-19
Web: www.hammamziani.ma
 
Sheraton ve Golden Tulip gibi beş yıldızlı otellerin birçoğunun da hamam bölümü vardır. Ayrıca Old Medina’da da bir hamam bulunmaktadır:
 
Adres: Pl Ahmed El Bidaoui, Kazablanka, Fas
 
Şehir merkezinin biraz uzağında olsa da Kazablanka’nın en dinlendirici köşelerinden biri olan Kasbah Boulaouane’u da görmek isteyebilirsiniz:
 
Kasbah Boulaouane
 
Kasbah’ın karşılığı Fas mimarisinde kendini “kale” olarak göstermektedir. Wadi Oum er-Rbia Nehri’ne bakan bu kale, bir savunma üssü olarak inşa edilmiştir. Kaynaklar, kalenin 1710 yılında Moulay Ismail tarafından, şehrin barış ve birliğinin korunmasını sağlamak için yapıldığına işaret etmektedir. Kalenin 10 m yüksekliğindeki kulesi, en güzel Kazablanka manzaralarından birini sunmakta, sukunet arayanlara çare olmaktadır. Şehrin gürültüsünden kaçan halkın gözde mekânlarından biri olan kale, mimari özellikleriyle de dikkat çekmektedir. Kale duvarlarındaki dekoratif işleme ve mozaikler, burayı görülesi bir destinasyon hâline getirir. Ayrıca halkın kutsal saydığı azizlerden Sidi Mancar’ın türbesi de buradadır.
 
 
Ne Yenir?
​Yerel halk Berberiler ile ülkeyi çevreleyen topraklar ve yöneten ülkeler, Fas mutfağına farklı tatlar katmış ve bu mutfağın kozmopolit bir çeşitliliğe sahip olmasını sağlamıştır. Arap, Mağrip, Akdeniz, Afrika ve Türk mutfaklarının etkilerini; Kazablanka’daki geziniz boyunca fark edeceksiniz. Et yemeklerinin çeşitliliği, geniş baharat kullanımı, menülerdeki meyve salataları, tatlılar ve deniz ürünleri; Kazablanka ve Fas mutfağının dikkat çekici özelliklerinden bazılarıdır.
 
Yemekler
 
Couscous
 
İrmik unu nemlendirilir, tane tane yuvarlak granüller hâline getirilir, buğday unuyla kaplanır ve buharda veya suda pişirilir. Ortaya çıkan pilav benzeri couscous yemeği (ülkemizdeki kuskusa oldukça benzer), tek başına servis edilebildiği gibi et veya sebze güveçleriyle birlikte de sunulur. Couscous, Fas’ın adeta ulusal yemeğidir. Bu yüzden Kazablanka’ya gitmişken, couscous yemeden dönmeyin.
 
Bstilla (Pastilla)
 
Şehirde tatmanız gereken diğer bir spesiyalite ise bstilla denen, ince yufka parçalarının arasına güvercin eti sarılmasıyla hazırlanan bir hamur işidir. Günümüzde güvercin etinin az bulunuyor olmasıyla, bstilla yapımında tavuk eti de kullanılır hâle gelmiştir. Bu börek benzeri yemek, kimi zaman; yumurta, badem, üzüm, tarçın, safran ve limon ile çeşnilendirilir. Bstilla, hem tatlı hem tuzlu malzemeler içerdiğinden damağınız için ilginç bir tecrübe olacaktır.
 
Tagine (Tajine)
 
Kuzu eti parçaları; zeytin, ayva, elma, armut, badem, kayısı, üzüm, hurma, limon gibi meyveler ve tarçın, safran, zencefil, biber, kimyon, nane gibi baharatlar kısık ateşte uzun süre pişirilir. Pişirme kabı olarak bu yemeğe adını veren üzerinde koni şeklinde bir kapağı bulunan yayvan bir güveç kullanılır. Yemek piştikten sonra, güvecin üst kapağı açılarak alt kapağında servis edilir.
 
Harira
 
Fas’ın geleneksel çorbası harira, özellikle Ramazan ayında, iftar sofraları için hazırlanmaktadır. Un, mercimek, nohut, pirinç, soğan, kereviz, kişniş, maydanoz ve kuşbaşı kuzu etiyle pişirilmekte; Ramazan ayının yanı sıra düğün yemekleri ve kutlamalar gibi özel günlerde sunulmaktadır. Oldukça yoğun sebze içerdiğinden bir ana yemek kadar doyurucudur.
 
Tatlılar
 
Kaab el ghzal
 
İsminin Türkçesi “ceylan boynuzları” olan bu tatlı şöyle hazırlanır: yarım ay şeklindeki tatlı hamurun içerisine bademli ezme konur ve üzerine portakal çiçeği suyu ile pudra şekeri serpiştirilir. Kaab el ghzal, Kazablanka’da oldukça yaygındır. Bu yüzden, yemeğinizi bir tatlı keyfi ile sonlandırmak oldukça kolay olacaktır.
 
M’hanncha
 
İsmi ilginç olan bir diğer tatlı ise yılan anlamına gelen m’hannchadır. Fas mutfağındaki bademin popülaritesi, bu tatlıda da karşımıza çıkmaktadır. Badem, tereyağı, tarçın ve portakal çiçeği suyu ile hazırlanan iç malzemesi, milföy hamurunun içine konur ve bu yufkalar yılan büklümleri şeklindeki sarılır. Piştikten sonra üzeri tarçın ve pudra şekeri ile süslenir. Tatlı kültürü bu kadar gelişmiş bir ülkeden, orijinal bir lezzet olan m’hanncha yemeden dönmeyin.
 
Shebakia
 
Kazablanka’da bir de atıştırmalık bir tatlı bulacaksınız. Şehir geziniz esnasında elinizin altında bulundurarak küçük tatlı molaları verebilirsiniz. Yağda kızartılan küçük hamur parçaları sıcak bala batırılır ve üzerine susam serpiştirilir. Shebakia böyle ortaya çıkar.
 
İçecekler
 
Naneli çay
 
Fas’ta içeceklerin en popüleri ise n aneli yeşil çaydır. Evlerde, iş yerlerinde, restoranlarda; kısacası hemen her yerde günde birkaç kez servis edilir. 1854 yılında İngilizlerin ülkeye getirdiği yeşil çay; halk tarafından çok sevilmiş, kısa zamanda en çok tüketilen içecek olmuştur. Zaman içerisinde bu çay zevkine nane yaprakları da eklenmiş ve ünlü naneli yeşil çay ortaya çıkmıştır. Ev sahibinin çay hazırlarken misafirlerin önünde yaptığı geleneksel seremoni de ilgi çekicidir. Bu seremonide sıcak suyla çayı yavaş yavaş demleyen ev sahibi, hazır olup olmadığını anlamak için - istenilen tada ulaşana kadar - çaydan sadece kendisi içer ve ardından misafirlerine çay sunmaya başlar. Çay, küçük dekoratif cam bardaklarda içilmektedir.
 
Soğuk içecekler
 
Birçok dünya şehrinde olduğu gibi Kazablanka’da da köşe başı büfelerde taze sıkılmış meyve suları satılır. Fakat, özellikle portakal suyu, burada bir başka lezzetlidir. Fas’ta yetişen tatlı ve sulu portakalların dünyanın en iyileri olduğu söylenir. Portakal suyunun yanı sıra Kazablanka’da; badem sütü, elma suyu ve nar suyu da içebilirsiniz.
 
Kazablanka birası
 
Şehirde yerel alkollü içecekler bulmak da mümkündür. Bunların en ünlüsü Kazablanka birasını palmiye ağaçlı şişe tasarımıyla raflarda görebilirsiniz. Ayrıca Flag Spéciale de ülkeye has alkollü içeceklerdendir.
 
 
Ne Alınır?
​Kazablanka’da souklar oldukça meşhurdur. Haftanın belirli günlerinde halk; kendi üretimi olan meyve, sebze, el yapımı eşyalar ve aksesuarlar, halılar, kumaşlar, kıyafetler gibi ürünleri satmak için tezgâhlar kurar. Burada onlarca alternatif arasından istediğinizi bulabilir, bir souk gezisi sonunda hemen her ihtiyacınızı gidermiş olursunuz.
 
Bir not: Kazablanka’da pazarlık yapmak yerinde olacaktır. Satıcılar sizin tepkinizi ölçmek için yüksek fiyatlar sunar.
 
Şehrin alışveriş açısından merkezi bölgeleri Old Medina, Boulevard Houphouet Boigny, Quartier Habous ve Marche Central’dir. Aradağınız bir süpermarketse, şehrin birçok noktasında, Marjane hipermarketler zincirinin şubelerini bulabilirsiniz. Şehir pazarlarında ve hediyelik eşya mağazalarında bulabileceğiniz seçeneklerden bazıları ise şunlardır:
 
Tagine kapları
 
Ülkenin milli yemeklerinden biri ilginç pişirme kabıyla dikkat çeken taginedir. Bu kap, üzerinde koni şeklinde bir kapağı bulunan yayvan, iki parçalı bir güveçtir. Yemek piştikten sonra, güvecin üst kapağı açılır ve alttaki yayvan kısım tabak olarak kullanılır. Şehrin hemen her yerinde tagine bulmak mümkündür. Farklı bir pişirme deneyimi yaşamak isterseniz, Kazablanka’dan tagine alarak dönebilirsiniz.
 
Jellaba
 
Fas’ta geleneksel olarak giyilen uzun kollu, bol kesimli, başlıklı, elbise benzeri kıyafetlere jellaba denmektedir. Farklı renklerde ve desenlerde üretilen jellabalar, neredeyse tüm vücudu kapatır ve çoğunluğu Müslüman olan halkın giyim anlayışına uyum gösterir. Hem kadınlar hem de erkekler tarafından giyilebilmektedir. Şehirdeki hediyelik eşya dükkânlarında turistlere yönelik hazırlanmış farklı modellerde jellabalar bulabilirsiniz.
 
Gandoura
 
Faslıların günlük yaşamda tercih ettikleri diğer bir giyecek ise gandouradır. Jellaba gibi bol kesimli ve ferahtır, fakat ondan farklı olarak kısa kolludur. Bu yüzden Kazablanka şehir gezinizi bir gandoura giyerek yapmak rahatlık açısından oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca sevdiklerinize bu orijinal ürünlerden alarak, onlara Fas’a hatırlatacak bir sürpriz de yapabilirsiniz.
 
Halılar
 
Fas halılarının ününü duymayan yoktur. Kazablanka şehri ise mediouna ismi verilen halılarıyla meşhurdur. Özellikle kiremit kırmızısının ağırlıkla kullanıldığı, geometrik desenlerin işlendiği bu halılar; gelir seviyesi yüksek halkın evlerini süsler. Ayrıca halı ve kilimlere meraklı turistler de halıcıların en büyük müşterileridir. Şehir pazarları olan souklardan halı alışverişi yapabilir, kaliteli Fas halılarından satın alabilirsiniz.
 
Gümüş eşyalar
 
Aksesuar yapımında en çok kullanılan materyal gümüştür. Hediyelik eşya dükkânlarından geleneksel naneli çay hazırlanan gümüş çaydanlıklar, iyi şans getirdiğine inanılan hamsa isimli kolye uçları ile halhal, bilezik, küpe, minyatür hançer ve yüzük gibi aksesuarları bulabilirsiniz.
 
Hurma
 
Fas denildiğinde aklımıza gelen meyvelerin ilki hurmadır. Şehirdeki dükkânlardan kendiniz ve sevdikleriniz için hurma alışverişi yapabilirsiniz. Bu lezzetli meyveler bozulmadan uzun süre dayandığı için yapacağınız uzun seyahat boyunca endişelenmenize de gerek kalmayacak.
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Fas’ın en büyük şehri olan Kazablanka, aynı zamanda ülkenin eğlence merkezlerinden de biridir. Şehirde birçok sinema, tiyatro, kültür merkezi ve gece kulübü bulunmaktadır. Ayrıca büyük oteller, otantik dans ve müzik şovlarının sunulduğu etkinlik geceleri düzenlemektedir. Bu gecelerde, geleneksel Fas müziklerinden olan Raï, Gnaoua ve Andalusia tarzlarından örnekler dinleyebilirsiniz.
 
Şehirdeki en önemli sinema merkezi 1930’lu yıllarda inşa edilen, Art Deco tarzındaki Rialto’dur:
 
Rialto
 
Adres: 35 Rue Med Qorri., Kazablanka, Fas
Tel: (022) 26 26 32
 
Tiyatro performansları içinse Rue Oussama Ibn Zaid üzerindeki Complexe Culturel du Maarif tercih edilebilir.
 
Complexe Culturel du Maarif
 
Adres: Rue Oussama Ibn Zaid, Kazablanka, Fas
Tel: (022) 25 10 07
 
Fransızca dil kursları veren Fransız Kültür Merkezi’nde çeşitli sergiler gezilebilmektedir.
 
Institut Français de Kazablanka
 
Adres: 121 Boulevard Zerktouni
Tel: (022) 77 98 90
Web: www.ambafrance-ma.org/institut/Kazablanka/
 
Gece kulüpleri elit semt Aïn-Diab’da yoğunlaşmıştır. Şehrin ünlü kulüplerinden ikisi şunlardır:
 
Candy Bar
 
Adres: Hotel Riad Salam, Boulevard de Corniche, Kazablanka, Fas
Tel: (022) 39 12 28
 
Carré Rouge
 
Adres: Avenue Assa, Kazablanka, Fas
Tel: (022) 39 25 10
 
Eğlencenizin kültür sanat ağırlıklı olmasını isterseniz Villa des Arts’a uğrayabilirsiniz.
 
Villa des Arts
 
Adres: 30 Boulevard Roudani, Kazablanka, Fas
Tel: (022) 29 50 87
 
Spor
 
Atlantik Okyanusu’nun kıyısındaki şehirde su sporları oldukça rağbet görüyor. Yüzme, sörf, kano, yelken, yatçılık ve dalış; Kazablanka kıyılarından yapabileceğiniz sporlardan bazıları. Ayrıca, bu bölgenin bitki örtüsü, golf sahaları için de oldukça müsait ve buradaki golf sahaları oldukça kaliteli alanlar sunuyor. Bunların yanı sıra; trekking, hiking ve binicilik gibi doğa sporları; Kazablanka coğrafyasının sunduğu en güzel spor imkânlarından bazıları. Tabii ki şehirde en çok ilgi gören spor futbolu da unutmamak lazım.
 
Su sporları
 
Okyanus kıyısı bol dalgalı olduğu için sörfçüler için mükemmel bir fırsat sunuyor. Fakat tecrübesiz sörfçüler ve bu spora yeni başlayanlar dikkatli olmalı, zira bu dalgalar onlar için tehlikeli olabilir. Bunun haricinde Kazablanka sahilleri, yüzmek, jet-ski yapmak ve yelkenle açılmak için de oldukça müsait.
 
Golf
 
Yurt dışından şehre turlar düzenleyen turizm firmalarının yoğunlaştıkları ana konulardan birisi golftür. Şehirdeki golf sahalarında ister özel ders alabilirsiniz, isterseniz saha kiralayarak maçlar düzenleyebilirsiniz. Golf sahaları hakkında ayrıntılı bilgiyi golf federasyonundan alabilirsiniz.
 
Fédération Royale Marocaine de Golf
 
Tel: (022) 36 53 55
 
Hiking ve Trekking
 
Şehrin coğrafi özellikleri, hiking ve trekking tutkunları için muhteşem parkurlar ve manzaralar sunar. Fiziksel özelliklerinizi göz önünde bulundurarak size hitap edecek bir parkur seçebilirsiniz. Bu konuda Club Alpine Français’den bilgi alabilirsiniz (Tel: 022 27 00 90).
 
Festival
 
Jazzablanca
 
Kazablanka şehrinde düzenlenen festivallerin en ünlülerinden biri Jazzablanca caz festivalidir. Her yıl Nisan ayında düzenlenen etkinlik, Fas’ın genç caz müzisyenleri ile dünyadan tecrübeli isimleri buluşturur. Festival, uluslararası seyirci katılımıyla oldukça renklidir. Etkinlikler Aïn Diab’daki Megarama kültür merkezinde düzenlenmektedir.
 
Adres: Boulevard de la Corniche, Aïn Diab, Kazablanka, Fas
Tel: 0522 36 00 30 - 0663 000 565
Web: www.jazzablanca.com
 
Festival International d’Art Vidéo de Kazablanka / Kazablanka Uluslararası Video Sanatları Festivali
 
Şehir, bahar aylarında bir sanat festivaline daha ev sahipliği yapmaktadır. Hassan II Mohammedia Üniversitesi’nin öncülüğünde düzenlenen video sanatları festivalinde ulusal ve uluslararası sanatçılar; her yıl belirlenen tema çerçevesinde enstelasyon ve diğer çalışmalarını sergiler.
 
Konferans, sunum, atölye çalışmaları ve ünlü sanatçılarla tanışma oturumlarının düzenlendiği festival; bu alanda Arap dünyasının tek festivali olma özelliğini taşıyor.
 
Adres: Avenue Hassan II, Mohammedia B.P.150, Kazablanka, Fas
Web: http://fiavcasa.ifrance.com/
 
Tahta Çıkış Günü
 
Kazablanka dâhil olmak üzere ülkenin her şehri, 30 Temmuz’da kral Mohammed VI’in tahta çıkışını kutlamaktadır. Gün, sadece sarayda ve kraliyet ailesinde değil, şehir meydanlarında ve tüm halk tarafından kutlanmaktadır. Gündüz caddelerde toplanan kalabalıklar coşku içinde yürüyüş yaparken, gece ise havaifişekler gökyüzünü aydınlatmaktadır. Tahta Çıkış Günü’nde, Faslılar kendilerini krala olan bağlılıklarını göstermek için bir fırsat yakalamış sayarlar. Siz de bu eğlenceyi Kazablankalıların arasına karışarak yaşayabilirsiniz.
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

 

Kazablanka
Etiketler » Kazablanka Grup Uçak Bileti Al   » Kazablanka Grup Uçak Rezervasyonu   » Kazablanka Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Kazablanka Grup Uçak Bileti Al