İstanbul Marakeş Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Marakeş Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Nasıl Gidilir?
​Ülkemizden Marakeş'e aktarmasız uçuş bulunmamaktadır. THY'nin Royal Air Maroc havayolu ile anlaşmalı bir biçimde düzenlendiği 4 saatlik bir yolculuk sonunda Kazablanka Havaalanı'na varabilir ve oradan yine aynı havayolunun iç hat uçuşlarından birini tercih ederek 45 dakikada havayolu değiştirme zahmetine katlanmadan Marakeş'e ulaşabilirsiniz.
 
Ayrıca; Iberiya Havayolları'nın Zürih, TAP Portugal'in Lizbon ve Swiss'in Cenevre aktarmalı Marakeş uçuşlarını da tercih edebilirsiniz. Ancak bu tür bir Avrupa aktarması ile toplam uçuş süresinin 18 saate çıktığını bilmenizde yarar var.
Menara Uluslararası Havaalanı İçin 1-9 Arası Uçak Biletinizi www.makrobilet.com Sitemizden Online Ucuz Fiyata Alabilirsiniz.
 
Marakeş şehir merkezinin 6 km güney batısında bulunan Menara Uluslararası Havaalanı, birçok iç hat ve dışa hat seferine ev sahipliği yapan önemli bir ulaşım merkezidir.
 
İki terminale sahip olan havaalanı içerisinde; döviz bozdurma bürosu, ATM, orta büyüklükte bir duty free alanı, birçok restoran, bar ve kafe, ibadethane, business lounge ve bir de sağlık kliniği bulunmaktadır.
 
Adres: Marakeş'in 6 km güney batısı
Telefon: (+212) 5 24 44 79 10
Web: www.onda.ma
Havalimanından ulaşım
 
Otobüs ile
 
Havaalanı terminal çıkışlarında bulunan otobüs duraklarından; haftanın her günü 06.00 – 21.00 saatleri arasında hareket eden 11 ve 19 numaralı otobüslere binerek, 20 dakikalık bir yolculuk sonunda Marakeş şehir merkezine ulaşmanız mümkündür.
 
Taksi ile
 
Menara Uluslararası Havaalanı'nda, terminal çıkışlarında sıraya dizilmiş hâlde bekleyen taksiler aracılığı ile 15 dakikada şehir merkezine varabilirsiniz. Taksiye binmeden önce, şoförle gidilecek mesafeye göre fiks bir fiyat belirlemek amacıyla konuşup anlaşmalısınız; aksi hâlde bazı fırsatçı taksi şoförleri, sizden kısa mesafeler için astronomik taksi ücretleri talep edebilirler.
 
Araç kiralama
 
Havaalanında kolaylıkla şoförlü veya şoförsüz, dilediğiniz arabayı kiralayabilirsiniz. Aklınızda Bulunsun başlığı altında bulunan Araç Kiralama konusuna bir göz atın.
 
Fas'ın Kazablanka ve Rabat'tan sonra en büyük üçüncü şehri olan Marakeş'in adı, Berberice "Tanrı'nın yeri" anlamına gelen mur(n)akush kelimesinden türemiştir. Marakeş aynı zamanda, bölgeye has doğal kırmızı taşlardan inşa edilen birçok tarihi yapıyı içerisinde barındırması dolayısıyla "kırmızı şehir" olarak da bilinmektedir.
 
Atlas Dağları'nın eteğinde yer alan Marakeş, Fas'ın en büyüleyici doğa manzaralarını içerisinde barındıran bir şehirdir. Kış turizminin bir hayli geliştiği şehir, tarihi yapıları ve prestijli kültür sanat merkezleriyle ülkenin en çok turist alan bölgelerinden biridir.
 
Marakeş, Fas'ın hem otantik ve tarihi hem de modern ve gelişmiş yönlerinin keşfedilebileceği büyülü bir şehirdir. Şehir merkezindeki tarihi Medina bölgesi; yılan oynatıcıları, hikâyeciler, meddahlar, akrobatlar ve otantik çay evleri ile ziyaretçilerine Fas'ın eski masalsı atmosferini yaşatırken; Guéliz semti modern yapılara, fast food zincirlerine ve lüks butiklere ev sahipliği yapmakta ve bambaşka bir Marakeş silueti yansıtmaktadır.
 
 
Nereler Gezilir?
​Labirent gibi sokakları, egzotik kültürü ve tarihi yapılarıyla ziyaretçilerini; büyüleyici bir eski zaman masalındaymış gibi hissettiren Marakeş, yeni kültürler tanımak ve farklı tatlar denemek isteyenlerin mutlaka seyahat etmeleri gereken bir şehirdir.
 
Marakeş'i büyülü kar manzaraları eşliğinde keşfetmek ve şehrin hemen yakınında bulunan kış turizmi merkezlerinde kayak yapmak için seyahatinizi aralık – mart ayları arasına denk getirmeniz önerilmektedir.
 
Amacınız daha çok tarihi ve kültürel mekânlar üzerine odaklanmak ve uzun saatler boyunca şehrin açık hava pazarlarını keşfe çıkmaksa mayıs – ekim ayları arasında Marakeş, size daha fazla keyif verecektir.
 
Marakeş seyahatinizin daha keyifli geçmesi için birkaç küçük noktaya dikkat etmelisiniz.
 
    Marakeş'te turist olduğunuzu çok fazla belli etmemeye özen göstermelisiniz. Aksi hâlde etrafınız dilenciler, yan kesiciler ve sahte tur rehberleriyle
    Marakeş'te isteğiniz haricinde size sunulan hiçbir yiyecek ve içecek maddesini kabul etmemeniz önerilmektedir. GHB adı verilen bir uyuşturucunun yiyecek ve içeceklere karıştırılması yoluyla bayıltılarak soyulan birçok turist vakası tespit edilmiştir. Bu uyuşturucu madde, 3 saatlik bir baygınlık hâline sebep olmakta ve vücuttan 7 saat sonunda hiçbir iz bırakmadan atılmaktadır. Eğer bu tarz bir oyuna geldiğinizi anlarsanız, hastaneye gidip test yaptırarak durumu kanıtlamak için elinizi çabuk tutmanız önerilmektedir.
    Eğer yalnız seyahat eden bir turistseniz ve özellikle kadınsanız otelde oda servisi istememeniz ve hiç kimseyi odanıza sokmamanız tavsiye edilmektedir. Ayrıca gece saatlerinde Marakeş'in ara sokaklarında dolaşmamaya özen göstermelisiniz.
 
Koutoubia Camisi
 
1147 yılında geleneksel Fas mimarisi stilinde kırmızı taşlar kullanılarak inşa edilen Koutoubia Camisi, 1199 yılında Mekke ile düzgün hizalanmadığı gerekçesi ile yıkılarak yeniden inşa edilmiştir. Eskiden kitap pazarının kurulduğu alana yakın olması sebebiyle kitapçılar camii olarak da bilinen yapının 69 metre uzunluğundaki minaresi, Marakeş'in her yanından kolayca görülebilmektedir.
 
Bu özelliğiyle yönünü kaybetmiş birçok turiste yardımcı olan Koutoubia Camisi, 17 koridordan ve 112 kolondan oluşan binlerce Müslüman'ın aynı anda ibadet etmesine olanak tanıyan dev bir dini mekândır.
 
Caminin ustaca oyulmuş, işlemelerle süslü minber bölümü; ünlü Berberi hanedanlığı Almoravid Sultanı Ali ben Youssef tarafından şehre armağan edilmiştir. Koutoubia Camisi, göz alıcı süs bahçeleriyle donatılmıştır ve bilhassa akşam saatlerinde keyifli bir Marakeş yürüyüşü yapmak isteyenlerin favori uğrak noktasıdır.
 
Adres: V. Mohammed Meydanı, Marakeş
 
Bahia Sarayı
 
19. yüzyılda Sultan I. Moulay el Hassan'ın baş veziri Bou Ahmed tarafından ailesinin ve hareminin konaklaması amacıyla inşa ettirilen Bahia Sarayı, her ne kadar vezirin ölümünün ardından yağmalandıysa da hâlâ eski güzelliğini ve ihtişamını yansıtabilmektedir.
 
Günümüzde Sultan ve ailesi şehre ziyarete geldiğinde mahiyetlerinin konaklaması için kapatılan Bahia Sarayı; rengârenk boyalı tahtadan oyma duvar süslerine, muazzam bir işçilikle oluşturulan tavan boyamalarına, alçı süslemelere, büyüleyici güzellikteki mozaiklere ve göz alıcı el işlerinin dolu olduğu geleneksel Fas dekorasyonuyla bezenmiş odalara sahiptir.
 
Sarayı dolaşırken baş vezirin ailesinin ve haremindeki kadınların sosyal statülerine göre odalarının giderek büyüdüğüne ve ihtişamının arttığına tanık olabilirsiniz.
 
Adres: Houmman el Fetouki Meydanı, Marakeş
 
Menara Bahçeleri
 
Menara Bahçeleri, 12. yüzyıldan bu yana Almohad Hanedanlığı üyelerince çalıştırılan bir çiftlik ve etrafındaki yemyeşil ormanlık bahçelerden oluşmaktadır.
 
Atlas Dağları'nın eteğinde yer alan bu muhteşem güzellikteki bahçeler, Marakeş'te en çok fotoğrafı çekilen yerlerdir.
 
30.000 zeytin ağacına ve doğanın tüm yeşilliğini yansıtan, içi süs balıklarıyla dolu dev bir havuza sahip olan Menara Bahçeleri içerisinde; ziyaretçilerin faydalanabileceği bir tesis ve 1869 yılında sonradan inşa edilerek alana eklenen mezdeh adında bir de piknik alanı yer almaktadır.
 
Menara Bahçeleri'ni ziyaret etmek için günün en uygun zamanı, turist kalabalığının etraftan çekildiği akşamüstü saatleridir. Çiftliğin birinci katındaki büyük açık balkonda geleneksel nane çayı içerek; havuzu, bahçeleri ve büyüleyici dağ manzarasını izlemek mümkündür.
 
Adres: Guéliz ve Hivernage bölgelerinin arası, Bab el Djedid semtinin 4 km ilerisi, Marakeş
Telefon: (+212) 5 24 43 95 78
 
Dar Si Saïd Müzesi
 
Djemaa El-Fna Meydanı'ndan yürüyerek beş dakikada ulaşılabilen Dar Si Saïd Müzesi, Fas el işçiliği sanatına adanmış bir merkezdir.
 
Saray kâhyası Si Saïd'in 19. yüzyılda inşa edilen eski sarayı içerisinde kurulu olan müze; sedir ağacından özel olarak yapılan geleneksel Fas mobilyalarına, çöl yaşamına ait objelere, el işi ürünlerine, rengârenk boyanan tahtadan özenle oyularak süslenmiş pencere ve kapı çerçeveleri koleksiyonuna, Fas'a özgü müzik ve savaş aletlerine ev sahipliği yapmaktadır.
 
Fas kültürünü daha yakından tanımak ve bu zengin kültürün el işçiliğinin en usta örneklerini görmek isteyenler, haftanın her günü 08.30 – 11.45 ve 14.30 – 17.45 saatleri arasında Dar Si Saïd Müzesi'ni ziyaret edebilirler.
 
Adres: Riad Ezzitoun El Jadid Caddesi, Marakeş
Telefon: (+212) 5 24 44 24 64
 
Saadian Mezarları
 
Kasbah Camisi'nin bahçe alanı içerisinde yer alan Saadian Mezarları, 16. yüzyılda Saadian Sultanı Ahmed el Mansour tarafından kendinin, ailesinin ve mahiyetinin gömülmesi için inşa edilen 100 mozoleden oluşan bir mezarlıktır.
 
1917 yılında keşfedilen ve ziyarete açılan mezarlık, birbirlerine paralel bir biçimde uzanan mermer mozolelerin yanı sıra Fas mimarisi stilinde alçı süslemelerle bezeli bir tavana ve büyük taş sütunlara sahiptir. Sultanın ve en sevdiği oğullarının mezarları; diğer mozolelerden farklı bir alanda, çevresi daha da fazla süslenerek inşa edilmiştir.
 
Saadian Mezarları içerisinde sultanın karısının, haremindeki cariyelerin, din adamlarının ve devlet büyüklerinin bir bölümünün naaşları bulunmaktadır. Marakeş'in en popüler turistik gezi mekânlarından biri olan bu mistik kabristanı ziyaret ederken uzun bir sıra beklemek istemeyenlere, mekânı sabah saatlerinde gezmeleri önerilmektedir.
 
Adres: La Kasbah Sokağı, Marakeş
 
Ben Youssef Medresesi
 
Kuzey Afrika'nın en büyük İslam okullarından biri olma özelliğine sahip Ben Youssef Medresesi, 14. yüzyılda Berberi Merenids Hanedanlığınca inşa ettirilmiştir. Bu nedenle yapının temeli, diğer medrese binalarından oldukça farklıdır.
 
16. yüzyılda Sultan Abdullah el Ghallib tarafından kısmi olarak yıktırılıp yeniden inşa ettirilen medreseye bu yenileme çalışmaları esnasında Endülüs mimari ögeleri eklenmiştir.
 
Hat sanatıyla süslü duvarları, tahtadan oyma pencere ve kapıları ve alçıdan göz alıcı kabartmalarıyla inşa edildiği dönemin ihtişamını yansıtan medresenin adı; 1106 – 1142 yılları arasında bölgenin hâkimi olan Sultan Ali İbn Yusuf'tan ilham alınarak koyulmuştur. Medrese içerisinde bir de küçük cami bulunmaktadır.
 
Ben Youssef Medresesi; Marakeş Müzesi ve İslami mimarisinin en göz alıcı örneklerinden, Almoravid Hanedanlığı döneminde inşa edilmiş kubbeli küçük bir yapı olan Koubba el Badiyin ile aynı dış alan içerisinde yer almaktadır. Bu nedenle medreseyi görmek için alınan bilet ile bu turistik alanı da ziyaret etmek mümkündür.
 
Adres: Souk el Khemis Caddesi, Marakeş
Telefon: (+61) 5 24 39 09 11
 
Marakeş Müzesi
 
19. yüzyılda Menebhi Hanedanlığı tarafından inşa ettirilen Dar Menebhi Sarayı, 1997 yılında Omar Benjelloun Vakfı tarafından restore ettirilerek Marakeş Müzesi'ne dönüştürülmüştür.
 
Müzede; hem modern hem de geleneksel Fas sanatına ait birçok resim, heykel, tarihi kitap, para koleksiyonu ve çömlek kap sergilenmektedir. Yerel sanatçıların eserlerinden oluşan sanat koleksiyonunun en büyük özelliği, eski ve yeni Fas sanatını aynı mekânda buluşturması ve gelişimini gözler önüne apaçık sermesidir.
 
Göz alıcı mimarisi ve prestijli sanat koleksiyonuyla Marakeş'e yolu düşen herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir mekân olan Marakeş Müzesi, haftanın her günü 09.00 – 18.00 saatleri arasında açık bulunmaktadır.
 
Adres: Ben Youssef Medresesi alanı, Marakeş
Telefon: (+212) 5 24 44 18 93
Web: www.museedemarrakech.ma
 
Bab Agnaou Geçidi
 
12. yüzyılda Almohad Hanedanlığı tarafından inşa ettirilen Bab Agnaou; Marakeş'in tarihi şehir merkezi Medina bölgesine girişi sağlayan 19 geçidin en ünlüsüdür.
 
Kapısı at nalı şeklini andıran geçidin, görkemli üst kısmı; iç içe geçmiş üç yuvarlak dairesel şekilden oluşmaktadır. Geçidin üzerindeki duvarı, ihtişamlı bir biçimde kaplayan bu dairesel kabartmaların üzeri, çiçek motifleri ve kaligrafik bir biçimde yazılmış Kur'an-ı Kerim ayetleri ile bezenmiştir.
 
Adres: Medina bölgesi, şehir merkezi, Marakeş
 
Majorelle Bahçeleri
 
1924 yılında Marakeş, Fransız kolonilerinin hâkimiyeti altındayken Fransız sanatçı Jacques Majorelle tarafından inşa edilen Majorelle Bahçeleri, bugün şehrin en huzurlu ve popüler botanik bahçelerinden biri olma özelliğine sahiptir.
 
Majorelle Bahçeleri içerisinde; mimarisiyle dikkatleri üzerine çeken ve prestijli sanat eserlerine ev sahipliği yapan İslam Sanatları Müzesi yer almaktadır.
 
Müzede, İslami sanat eserlerinin yanı sıra Kuzey Afrika tekstil sergisi bölümünde; Marakeş'te uzun yıllar yaşamış olan ve külleri 2008 yılındaki ölümünün ardından Majorelle Bahçeleri'ne serpilen, dünyaca ünlü moda tasarımcısı Yves Saint-Laurent'in kişisel koleksiyonundan parçalar sergilenmektedir.
 
Ayrıca resim bölümünde de; yine Yves Saint-Laurent tarafından yapılmış Majorelle Bahçeleri'nin eşsiz manzarasını konu edinen eserler bulunmaktadır.
 
Egzotik bitki türlerinin yanı sıra Fas'a özgü birçok bitkiye de ev sahipliği yapan bahçelerde 15 farklı kuş türü yaşamını sürdürmektedir.
 
Adres: Yacoub El Mansour Meydanı, Guéliz, Marakeş
Telefon: (+212) 5 24 31 30 47
Web: www.jardinmajorelle.com
 
Shrob Ou Shouf Çeşmesi
 
Adı, "iç ve bak" anlamına gelen Shrob Ou Shouf Çeşmesi; 1578 – 1603 yılları arasında bölgede hüküm sürmüş olan Arap Kralı Ahmad al-Mansur döneminde inşa edilmiştir.
 
UNESCO tarafından 1985 yılında Dünya Kültür Mirası Listesi kapsamına alınan çeşmenin üzerinde; tahtadan oyularak yapılmış delikli bir çerçeve ve bu çerçevenin altında da oryantal seramik süslemeleri yer almaktadır. Ayrıca tüm yapının üzeri, yeşil kiremitten bir çatı ile kaplıdır.
 
Adres: Dar el Bacha semti, Marakeş
 
El Badi Sarayı
 
Görkemli El Badi Sarayı, 1578 yılında Arap kralı Ahmad al-Mansur tarafından inşa ettirilmiştir. 360 odaya ve havuzlu bir avluya sahip olan sarayın inşasında İtalyan mermerleri ve büyük miktarda Sudan altını kullanıldığı bilinmektedir. Sarayın bodrumunda kralın esirlerinin hapsedildiği küçük bir zindan alanı bulunmaktadır.
 
El Hamra Sarayı'ndan ilham alınarak tasarlanan El Badi Sarayı'nın büyük bir bölümü ne yazık ki Sultan Mawlay Ismail tarafından yıkılmıştır. Günümüzde bu yıkımdan kurtulabilen küçük bir bölüm ziyaret edilebilmektedir.
 
Her ne kadar sarayın görkemli yapısına bütünüyle şahit olunamasa da, tarihi ve mistik yer altı tünellerini keşfe çıkmak, maceraperest turistler için keyifli bir aktivitedir.
 
El Badi Sarayı haftanın her günü, 08.30 – 11.45 ve 14.45 – 17.45 saatleri arasında açık bulunmaktadır.
 
Adres: Ferblantiers Mahallesi, Marakeş
Şehrin dışında kalan yerler
 
Marakeş'in kalabalık ve hareketli atmosferi sizi yorduğunda, yeniden enerji depolamak için eşsiz doğa manzaralarına ev sahipliği yapan büyüleyici Fas kırsalını ziyaret edebilirsiniz.
 
Oukaimeden
 
Marakeş şehir merkezinin 76 km güneyinde bulunan Oukaimeden ilçesi, Yüksek Atlas Dağları'nın eteğinde yer alan yeşil doğasıyla ziyaretçilerini kendine hayran bırakan bir kayak merkezidir. Oukaimeden'e araç kiralayarak, taksi ile ya da kayak turlarının shuttle servisleri aracılığıyla 2 saatlik bir yolculuk sonunda ulaşabilmektedir.
 
Kayak sporunu sevenlerin favori gezi rotalarından biri olan ilçe içerisinde restoranlar, spor malzemesi kiralayan mağazalar, kaliteli oteller ve eğlenceli spor barları bulunmaktadır.
 
Oukaimeden'den zirveye modern kayak liftleri ile ya da daha otantik bir biçimde eşek ya da deve sırtında çıkmak mümkündür. Oukaimeden'de turizmin en yoğun olduğu sezon, aralık – mart ayları arasıdır. Eğer ziyaretiniz bu döneme denk geliyorsa mutlaka, önceden otel rezervasyonu yaptırmanız tavsiye edilmektedir.
 
Adres: Marakeş'in 76 km güneyi, Yüksek Atlas Dağları sınırı
 
Ouirgane
 
Marakeş'in 70 km güney batısında yer alan küçük ve sevimli Berberi köyü Ouirgane, deniz seviyesinden 1000 metre yükseklikte, Yüksek Atlas Dağları'nın üzerinde bulunmaktadır.
 
Fas'ın büyüleyici doğal güzelliklerini ve Berberi kültürünün otantik hazinelerini içerisinde barındıran bu masalsı köye; araç kiralayarak ya da taksi ile 2 saatlik bir yolculuk sonunda ulaşılabilmektedir.
 
Ouirgane; yazları serin kışları ise Marakeş'e göre daha ılıman olan iklimi, güzellikleri dillere destan gül bahçeleri, bir sanat eserini aratmayan renkli ve sevimli köy evleri ve misafirperver Berberi kabilesi üyeleri ile ziyaret edilmeye değer bir mekândır.
 
Ouirgane'de; Atlas Dağları'nın büyüleyici manzarası eşliğinde köy evlerinde konaklamanın, Berberi kabilesinin kültürünü daha yakından gözlemlemenin ve eşsiz kır çiçekleriyle dolu tarlalarda huzurlu ve keyifli bir biçimde şehir hayatının stresinden kurtulmanın tadını çıkarabilirsiniz.
 
Adres: Marakeş'in 70 km güney batısı
 
 
Ne Yenir?
​Tarih boyunca birçok farklı kültürün etkisi altında kalan Fas mutfağını en iyi tanımlayan kavram, füzyon mutfağıdır. Berberi, Akdeniz ve Arap mutfaklarının karışımından oluşan Fas mutfağı; aromatik, yoğun ve lezzetli spesiyalleri içerisinde barındırmaktadır.
 
Marakeş mutfağında sıklıkla kullanılan malzemeler arasında; sebze, meyve, kuzu eti, tavşan eti, güvercin eti, deniz ürünleri, pirinç, kuskus, kurutulmuş meyveler, zeytinyağı ve baharatlar bulunmaktadır.
 
Safran, zencefil, tarçın, kimyon, anason ve susam tohumları, kırmızıbiber ve zerdeçal; Marakeş mutfağında en sık kullanılan baharatlar arasında yer almaktadır.
Temel yemekler...
 
Marakeş mutfağının en meşhur yemeklerinden ilki hiç şüphesiz ki, kuskustur. Geleneksel Fas kuskusları; ülkemizdeki gibi buğdaydan değil, irmikten üretilen ve iriliklerine göre birçok farklı çeşide sahip olan ürünlerdir.
 
Marakeş kuskusu; etli, sebzeli, tavuklu ve deniz ürünlü olarak yapılabilmektedir. Et yemeklerinin ve yahnilerin yanında ise sade kuskus tüketilmektedir.
 
Marakeş'te popüler olan bir diğer yemek; kuzu etinden yapılan şiş kebap anlamına gelen brochetter'dir.
 
Fas'ın geleneksel çorbası harira; Ramazan dönemi süresince ve bayram ya da düğün gibi özel günlerde tüketilmektedir. Harira çorbası; domates, nohut, az miktarda et, mercimek, limon, un, yumurta, soğan, çeşitli sebze ve baharatlardan oluşmaktadır.
 
Marakeş mutfağında köfteye verilen isim kefta'dır. Fırında salçalı bir biçimde pişirilen ya da kızgın yağda kızartılan kefta spesiyalleri, şehirde bir hayli popülerdir.
 
Marakeş'e özgü lezzetler arasında, baharatlı kuzu sosisi merguez de önemli bir yere sahiptir. Bu spesiyal, genellikle roka gibi yeşilliklerle bir arada tüketilmektedir.
 
Fas'ın ulusal yemeklerinden bir diğeri; tatlımsı bir tada sahip olan kuzu eti yahnisi mrouzia'dır. Kuzu etlerinin; tarçın, kuru erik, kuru üzüm, badem, bal ve tatlımsı tadı dengeleyecek baharat çeşitleri ile karıştırılıp yahni biçiminde pişirilmesinden oluşan bu spesiyal, mutlaka denenmesi tavsiye edilen Marakeş lezzetlerinden biridir.
 
Fas'a özgü güvercin etiyle yapılan tarçınlı ve bademli etli turtaya pastilla adı verilmektedir. İnce baklava hamurundan yapılan bu lezzetli turta, Marakeş'in simgesel yemeklerinden biri olma özelliğine sahiptir.
 
Marakeş'te genel olarak yahni türü yemeklere tajine adı verilmektedir. Marakeş mutfağında büyük bir öneme sahip olan tajine türleri; et, tavuk ya da balığın zeytinyağı eşliğinde sebzeler ve baharatlarla pişirilmesinden elde edilmektedir.
Tatlılar...
 
Egzotik meyveler dâhil olmak üzere birçok farklı tür meyvenin yetiştirildiği Marakeş'te; yemek sonrası, genellikle tatlı yerine taze mevsim meyvelerinden yapılan meyve salatası ikram edilir.
 
Çay saatinde servis edilen popüler tatlı çeşitlerinden biri; kaab el ghzal yani ceylanın boynuzu adındaki içi badem ezmesiyle doldurulan ve üzeri pudra şekeri ile süslenen yarım ay şeklindeki kurabiyelerdir.
 
Halwa shebakia ise, bala bulanarak kızartılan ve üzerine susam dökülen kıvrımlı küçük simitlerden oluşmaktadır. Bu tatlı, Marakeş'te özellikle Ramazan ayı süresince tüketilmektedir.
 
Zucre coco adındaki hindistancevizli yaş pastalar da, şehirde bir hayli popülerdir.
 
Marakeş mutfağının popüler tatlılarından pastili adı verilen Fas baklavası; lezzeti ve hamurunun inceliğiyle bir hayli ünlüdür.
 
Seffa; kuru erik, üzüm, badem, şeker ve tarçın katılarak pişirilen tatlı kuskusa verilen isimdir.
Atıştırmalıklar...
 
Marakeş'te sandviçlere İspanyolca bir kelime olan bocadillo adı verilmektedir. Marakeş bocadilloları genellikle baget ekmeğin arasına salata ve isteğe bağlı olarak tavuk, balık veya sığır eti ya da omlet konulmasından oluşmaktadır.
 
Fas genelinde süt ve süt ürünleri satan mağazalara mahlaba adı verilmektedir. Bu dükkânlarda süt ürünlerinin yanı sıra bocadillo ve meyve suyu çeşitleri satılmakta ve sabahları kahvaltı servis edilmektedir.
 
Marakeş'te favori olan atıştırmalık çeşitlerinden bir diğeri, briouat adı verilen üçgen biçimindeki kızartılmış puf börekleridir. Marakeş mutfağında böreğe, bourekas adı verilmektedir. Bilhassa peynirli sigara böreği ve etli börek çeşitleri, şehirde oldukça popülerdir.
Ne içilir?
 
Nane çayı, Fas kültürünün önemli simgelerinden biridir. Marakeş'te, nane çayı demlemek bir sanat biçimi olarak kabul edilmektedir. Normal çaydanlıklara göre daha uzun ibriğe sahip Fas demlikleri, çayı bardaklara yüksek mesafeden köpürterek doldurmayı sağlamaktadır. Nane çayını köpüklü olarak içmeyi seven Faslılar arasında çay içmek ve çay saati kavramları bir hayli önemlidir.
 
Faslıların ulusal nane çayı olarak tabir ettikleri içeceğin içerisinde; yeşil çay, iri nane yaprakları ve normal boyutlarda bir küp şekerin yaklaşık 3 katı büyüklüğünde olan bir şeker parçası bulunmaktadır.
 
Marakeş'te tüketilen diğer popüler içeceklerden biri; taze pancar suyudur. Kıpkırmızı rengiyle göz alan bu içecek, meyve suyu gibi soğuk olarak tüketilmektedir.
 
Marakeş'te favori olan alkolsüz içecekler arasında kahve de önemli bir yere sahiptir. Espresso, cappuccino gibi Amerikan ve İtalyan kahvelerinin henüz keşfedilmediği bu otantik şehirde kahve, eski usulle cezvede köpüklü bir biçimde pişirilmektedir.
 
Marakeş'te kahve, gelenek olarak bardağın yarısına kadar doldurulmaktadır. En popüler kahve çeşidi olan sütlü kahve; kahvenin dibe, süt köpüğünün ise bardağın üzerine çıktığı oldukça lezzetli bir içecektir. Türk kahvesi de, şehirde bir hayli popülerdir.
 
Şehirde popüler olan diğer içecekler arasında; Ginseng çayı, limona benzer bir tada sahip Vernena çayı ve birçok farklı baharatın birleşiminden oluşan sultan çayı bulunmaktadır.
 
Marakeş'te turistlerin belli mekânlar içerisinde alkol almasına müsamaha gösterilmektedir ancak ülkenin genelinde Müslümanların içki içmesi yasaktır.
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Bir çay evine oturup nane çayı yudumlayarak, sokak akrobatlarını izlemek ve Marakeş'te akan renkli ve hareketli günlük yaşamı gözlemlemek; şehrin atmosferini içselleştirmek isteyen turistlerin gerçekleştirebileceği en keyifli aktivitelerden biridir.
 
Şehrin en büyük simgelerinden biri olan yerel hamamları ziyaret etmek ve kaplıca sularının sıcaklığından faydalanarak keyifli bir hamam sefası yapmak da, Marakeş'i ziyaret edenlerin hoşça vakit geçirmelerini sağlayacak bir diğer etkinliktir.
 
Marakeş, lüks otellerin bünyesinde yer alan kumarhaneleriyle dünya çapında adından oldukça söz ettirmektedir. Kendini şanslı hissedenler, şık bir ortam içerisinde önce kumar oynayıp adrenalinlerini yükseltebilir; sonrasında ise, kumarhanelerin bünyesinde sergilenen kaliteli kabare şovlarını izleyebilirler.
Müzik
 
Geleneksel Fas müziği de ülkenin genel kültürel yapısı gibi oldukça kozmopolit bir yapıya sahiptir. Vurmalı, üflemeli ve telli çalgıların yoğun olarak kullanıldığı yerel müzik türleri arasında; Berber halk müziği, popüler halk müziği chaabi, mistik öğeler taşıyan gnawa, Fas rock'ı rai, klasik müzik malhun ve sufi müziği bulunmaktadır.
 
Yerel müzik türleri haricinde şehirdeki eğlence mekânlarında; Arap müziği, elektronik müzik, club müzik ve hiphop çalınmaktadır.
 
Fan Wa Nour Konser Salonu
 
Şehrin en prestijli konserlerine ev sahipliği yapan Fan Wa Nour Konser Salonu'nda Kraliyet Senfoni Orkestrası'nın klasik müzik dinletilerine ya da akustik geleneksel Fas müziği konserlerine katılabilirsiniz.
 
Adres: Sidi Endüstri Mahallesi, No: 16, Ghanem semti, Marakeş
Telefon: (+212) 5 24 33 69 60
Web: www.fanwanour.com/
Tiyatro ve sahne sanatları
 
Marakeş'te bulunan tiyatro ve sahne sanatları merkezleri, bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıdadır. Ancak bu merkezler öyle yenilikçi ve modern bir bakış açısıyla yönetilmektedirler ki az sayıda merkeze sahip olmasına rağmen Marakeş tiyatro ve sahne sanatları camiası, her yıl çok sayıda oyun ve performansa ev sahipliği yapmaktadır. Marakeş'te tiyatro eserleri, Arapça ve Fransızca olarak sergilenmektedir.
 
Marakeş Kraliyet Tiyatrosu
 
Marakeş Kraliyet Tiyatrosu, şehrin en prestijli opera, bale ve tiyatro gösterilerinin sergilendiği bir kültür merkezi kompleksidir. Ayrıca bu kompleks her yıl mart ayı süresince, Marakeş Uluslararası Sihirbazlık Festivali'ne de ev sahipliği yapmaktadır.
 
Geleneksel Fas mimarisinin en başarılı örneklerinden biri olan Marakeş Kraliyet Tiyatrosu, sırf bu sebepten bile ziyaret edilmesi gereken önemli bir mekândır.
 
Adres: VI. Mohammed Bulvarı, No: 40, Guéliz, Marakeş
Telefon: (+212) 5 24 43 15 16
Gece hayatı
 
Gece hayatı ile ünlü Marakeş; İbiza stili disko manzaralarından, dansöz gösterilerine kadar birçok farklı eğlence stilini ve seçeneğini içerisinde barındırmaktadır. Marakeş, geçmişindeki 10 yüzyıl boyunca Berberi, Arap, Endülüs ve Afrika kültürlerine kapılarını açmış bir şehir olarak; parlak ve canlı kültür mozaiğinin yarattığı masalsı, otantik ve büyülü eğlence ortamı ile günümüzde Fas'ın incisi konumunda bulunmaktadır.
 
Şehrin merkezindeki Medina bölgesi; çay evleri, yiyecek ve hediyelik eşya tezgâhları, akrobatlar, ateş yutan göstericiler ve yılan oynatıcıları gibi sokak eğlencelerinden oluşan Marakeş gece hayatının geleneksel yönüne ev sahipliği yapmaktadır.
 
Djemma el Fna Meydanı, bu eğlenceli kalabalığın en yoğun olduğu noktadır. Burası, bin bir gece masallarında anlatılan Ortaçağ'a aitmiş gibi görünen büyülü ve mistik bir atmosfere sahiptir.
 
Geleneksel Fas müziğinin canlı olarak dinlenebileceği ve Marakeşli dansözlerin izlenebileceği canlı müzik barları, Jemaa el Fna Meydanı üzerinde ve çevresindeki ara sokaklarda yan yana sıralanmaktadır.
 
V. Mohammed Meydanı'ndan Abdel Moumen Ben Ali semtine değin uzanan sokaklar; birçok bar, disko ve kulübe ev sahipliği yapmaktadır.
 
Guéliz ve Hivernage semtlerinde ise, şehrin en modern ve lüks gece kulüpleri yer almaktadır.
Festivaller
 
Marakeş'in otantik ve büyüleyici atmosferi, festivallerine de yansımaktadır. Fas kültürünün eğlenceli bir biçimde gözlemlenebileceği festivaller, her daim oldukça renkli ve hareketli gösterilere ev sahipliği yapmaktadır.
 
Marakeş Montreux Caz Festivali
 
Her yıl 1 – 16 Temmuz süresince şehir merkezinde yer alan Bahia Sarayı'nın ve La Ménara Botanik Bahçeleri'nin masalsı ve otantik atmosferi içerisinde gerçekleştirilen Marakeş Montreux Caz Festivali, her yıl ilk olarak Montreux'de gerçekleştirilen caz festivalinin Marakeş ayağıdır.
 
Mountreux Caz Kulübü; her yıl tam kadro Marakeş'in büyülü atmosferi içerisinde caz severleri memnun edecek konserler, workshop ve söyleşilere imza atmaktadır.
 
Marakeş Popüler Sanat Festivali
 
Her yıl 1 – 9 Temmuz tarihleri arasında El Badi Sarayı'nda ve Djemma el Fna Meydanı'nda kutlanan Marakeş Popüler Sanat Festivali; Fas kültürünün birçok farklı ögesinin bir araya gelerek sanatın potasında yoğrulduğu görsel ve işitsel bir şölendir.
 
Dünyanın dört bir yanından festival için El Badi Sarayı'na ve Djemma el Fna Meydanı'na akın eden sanatçı ve turistler bir araya gelerek canlı rengârenk ve kalabalık bir atmosfer yaratırlar.
 
Akrobatlar, nostaljik Berberi müziği sanatçıları, modern Fas müziği grupları, dansçılar, ateş göstericileri, jonglörler ve dansözler; bu etkinliğe katılanları büyüleyecek performanslar sergilemektedirler.
 
Imilchil Evlilik Festivali
 
Her yıl ağustos ayı içerisinde hasat zamanının ardından Orta Atlas Dağları üzerinde yer alan Imilchil Platosu'nda düzenlenen Imilchil Evlilik Festivali, dağlarda yaşayan Berberi kabilelerinin bir araya gelerek tanışmasını sağlayan romantik bir etkinliktir.
 
Festival süresince her yıl kabile üyelerinden kırk çiftin düğünü gerçekleştirilmektedir. Düğünlere katılan farklı kabilelerden erkek ve kadınlar, bu eğlenceli ortamda bir araya gelerek kendilerine eş adayı seçmektedirler.
 
Yerel ve kültürel ögelerin eğlenceli bir biçimde gözlemlenebileceği bu renkli etkinlik bünyesinde ayrıca konser ve dans performansları sergilenmekte ve etkinlik alanında kabilelerin ürettiği el işlerinin, kilim ve halıların satıldığı tezgâhlar kurulmaktadır.
Spor
 
At binme, ATV sürüşü, sıcak hava balonu turları, golf, polo, rüzgâr sörfü ve kayak; Marakeşlilerin sıklıkla gerçekleştirdikleri spor aktiviteleri arasında yer almaktadır.
 
Yemyeşil ormanda ya da mistik bir çölde at binmek, macera ve özgürlük duygusunu hissetmek isteyen herkesin mutlaka yapmayı istediği bir spordur. Şehir merkezinden 10 km uzaklıkta yer alan Maroc Loisirs Spor Kompleksi hem orman hem de çöl arazisi koşullarını içerisinde barındıran büyük bir alana sahiptir. Bu merkezde ayrıca, Marakeş'te favori bir spor türü olan deveye binmek de mümkündür.
 
Şehir merkezinin 30 km uzağında bulunan Ourika Vadisi, büyüleyici bir doğaya sahiptir. Vadisi içerisinde yer alan Yagour Kayalıkları, tırmanma sporunu sevenler için adeta bir cennettir.
 
Atlas Dağları'nı arkasına alan Marakeş'te yemyeşil geniş sahalarıyla göze çarpan üç büyük golf sahası bulunmaktadır. Marakeş Royal Golf Club, Golf d'Amelkis ve Club de la Palmeraie Golf Palace; golf sporunu sevenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken mekânlardır. Marakeş'te golf oynamanın en keyifli olduğu dönemler, ekim ve mayıs aylarıdır.
 
Marakeş'in hemen yakınında yer alan Atlas Dağları, dört mevsim boyunca kayak yapmaya müsait olacak oranda kar yağışı almaktadır. Orta Atlas Dağları üzerindeki Ifrane, Djebel Bou Volane ve Mischliffen ve Yüksek Atlas Dağları üzerinde yer alan Oukaden; kayak sporu söz konusu olduğunda çevredeki en prestijli spor tesisleri arasında yer almaktadır.
 
Bu tesislerin Marakeş şehir merkezine olan uzaklıkları, ortalama olarak 70 km'dir. Her ne kadar tüm yıl boyunca Marakeş'te kayak yapmak mümkün olsa da, dağların büyülü bir güzelliğe kavuştuğu asıl kayak sezonu aralık – mart ayları arasındadır.
 
Göl veya akarsuların üzerinde yapılan rafting, kanoculuk, rüzgâr sörfü ve su kayağı gibi su sporu aktivitelerine whitewater yani beyaz su sporları adı verilmektedir. Marakeş'te whitewater sporları bir hayli popülerdir. Assif Ahanezal Büyük Kanyonu ve Assif Meloul Çayı, bu tip sporların yapılabileceği en etkileyici mekânların başında gelmektedir.
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

Marakeş
Etiketler » Marakeş Grup Uçak Bileti Al   » Marakeş Grup Uçak Rezervasyonu   » Marakeş Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Marakeş Grup Uçak Bileti Al