İstanbul Nairobi Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Nairobi Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Nasıl Gidilir?
​Türk Hava Yolları, KLM, British Airways, Emirates ve Qatar Airways aktarmasız bir şekilde Nairobi’ye uçmaktadır. Avrupa aktarmalı bir uçuş seçeneği tercih edenler için Kenya Airways, Lufthansa, Swiss ve Alitalia havayolları da diğer uçuş imkânı sağlayan şirketlerdir.
 
JKIA Jomo Kenyatta Uluslararası Havaalanı İçin 1-9 Arası Uçak Biletinizi www.makrobilet.com Sitemizden Online Ucuz Fiyata Alabilirsiniz.
 
Nairobi şehir merkezine 15 km uzaklıkta, güneybatıda bulunan JKIA Jomo Kenyatta havaalanından, 30 dakikalık araba yolculuğu ile merkeze varmak mümkündür. Havaalanı ve şehir merkezi arasında ücretsiz servis imkânı bulunmamaktadır, ancak Nairobi şehir merkezine sıklıkla hareket eden otobüsler mevcuttur.
 
JKIA Jomo Kenyatta Uluslararası Havaalanı içerisinde bankalar ve ATM noktaları ayrıca çok sayıda büfe, restoran, bar ve hediyelik eşya mağazaları bulunmaktadır.
 
Adres: Airport North Caddesi, 00501, Nairobi
Tel: (+254) 20 671 10 00
Web: www.kenyaairports.co.ke
 
Havalimanından ulaşım
 
Toplu taşıma araçları ile
 
Otobüs ile
 
JKIA Jomo Kenyatta Uluslararası Havaalanı terminal 1 ve terminal 2 den sıklıkla kalkan 34 numaralı otobüs; yaklaşık olarak 30 dakikalık bir yolculuk sonrasında Nairobi şehir merkezine varmaktadır.
 
Taksi ile
 
Nairobi’de resmi olarak çalışan taksilerin her iki yanında sarı çizgiler bulunmaktadır. Bu taksiler devletin belirlemiş olduğu taksi ücretinin dışına çıkamazlar. Taksiye binmeden önce fiyat konuşulmalı, para inerken ödenmelidir.
 
Shuttle servisler ile
 
Nairobi’de ücretsiz havaalanı servisi bulunmamaktadır. Ancak bazı oteller müşterilerine özel hizmet sunma anlamında havaalanı – otel arası servis imkânı sağlamaktadırlar. Bu servisler hakkında bilgi almak için otelinizle görüşebilirsiniz.
 
Araç kiralama
 
Havaalanında kolaylıkla şoförlü veya şoförsüz dilediğiniz arabayı kiralayabilirsiniz. Aklınızda Bulunsun başlığı altında bulunan Araç Kiralama konusuna bir göz atın.
 
Nairobi; Kenya’nın ve Afrika’nın en gelişmiş, en modern şehirlerinden biridir. Kenya, çok ırklı halka sahip bir ülkedir. Halkın büyük çoğunluğunu yerel etnik gruplar geri kalanını ise Asyalı, Arap ve Avrupalı insanlar oluşturmaktadır. Nairobi “soğuk suların bulunduğu yer” anlamına gelmektedir.
 
1899 yılında Uganda Demiryolu şirketinin ilk demiryolu merkezini burada kurmasıyla hayat bulan şehir,  kısa zamanda gelişerek başkentliği Mombasa şehrinden devralmıştır. Kurak ve çorak Afrika coğrafyasının içerisinde yeşil ve sulak bir alana kurulu olan Nairobi, bu özelliği ile tarih boyunca dikkatleri üzerine çekmiş, 1905 yılında Afrika’da kurulmuş olan İngiliz Doğu Afrika Vekilliği’nin başkenti konumuna getirilmiştir.
 
Nairobi, İngiliz koloni dönemine ev sahipliği yaptığı süre boyunca oldukça gelişip modernleşmiştir. İngilizler arkalarında çok sayıda tesisin yanı sıra kendi kültürlerinden ve işçi olarak getirdikleri binlerce Hintlinin kültüründen çok değerli miraslar bırakarak şehirden ayrılmışlardır.
 
Küreselleşme ve Dünya Şehirleri Çalışma Grubu ve Ağı (The Globalization and World Cities Study Group and Network - GAWC) tarafından göze çarpan bir sosyal merkez olarak tanımlanan Nairobi, ulusal ve uluslararası birçok organizasyon ve şirkete ev sahipliği yapmaktadır.​
 
 
Nereler Gezilir?
​Afrika’nın güzelliklerini modern bir şehir içinde soluyabilme şansı sunan Nairobi’de; tüm günü doğal park ve rezervlerde safari turlarına çıkıp, vahşi hayatı gözlemleyerek geçirebilmek, akşam saatlerinde ise lüks bir otelde enfes Nairobi mutfağı eşliğinde konforlu bir tatilin rahatlığını yaşamak mümkündür.
 
Mottosu “city in the sun” (güneşin içindeki şehir) olan Nairobi’yi ziyaret ederken, sıcaklığa adapte olmak yaklaşık olarak 3 haftayı bulabilir. Bu dönemde bol bol sıvı tüketilmeli, yiyeceklerdeki tuz miktarı arttırılmalı, şapka kullanılmalı, yüksek faktörlü güneş kremleri sürülmeli ve yoğun fiziksel aktivite gerektiren olaylardan kaçınılmalıdır.
 
Nairobi şehir merkezinde ve turistik bölgelerde, özellikle gece saatlerinde yoğun olarak gezen askaris denilen güvenlik görevlileri bulunmaktadır. Buna rağmen daha güvenli bir gezi geçirilebilmesi için birkaç önemli ipucuna dikkat edilmelidir.
 
    Nairobi’yi gezerken şehrin hemen dışında yer alan ve şehri çevreleyen gecekondu bölgelerine yaklaşmamaya özen gösterilmelidir.
    Uhuru Park, Jeevanjee Gardens ve Central Park civarları hava karardıktan sonra oldukça tenhalaşmaları sebebiyle tehlikeli sayılabilecek bölgelerdir.
    Latema ve River Road yolları çevresi özellikle kapkaç olayları ile meşhur bir bölgedir, buralarda dolaşırken değerli eşyalarınızı yanınızda bulundurmamaya ve her an tetikte olmaya özen göstermelisiniz
 
 
 
Nairobi Ulusal Parkı
 
1946 yılında kurulmuş olan Nairobi Ulusal Parkı, Nairobi’de kurulmuş olan ilk ulusal park olma özelliğini taşımaktadır. Nairobi şehir merkezinin yaklaşık olarak 7 km güneyinde yer almakta olan Nairobi Ulusal Parkı’yla şehir sınırları arasında sadece birkaç çit bulunmaktadır. Bu durum kimi zaman park içerisinde bulunan vahşi hayvanların göçlerinin sekteye uğramasına ve kafalarının karışmasına sebep olarak, adaptasyon problemlerine neden olmaktadır.
 
Kurak sezon boyunca parka göç eden otoburlar sayesinde, Nairobi Ulusal Parkı çevresindeki en kalabalık nüfus, gergedanlara aittir. Parkta görülebilecek vahşi hayvan türlerinden bazıları Afrika bufaloları, babunlar, siyah gergedanlar, zebralar, çitalar, geyikler, ceylanlar, hipopotamlar, leoparlar, aslanlar, impalalar, zürafalar, deve kuşları, akbaba ve antiloplardır.
 
Kenya Doğal Hayatı Koruma Derneği tarafından kurulmuş olan parkın girişinde bulunan hayvan barınaklarını gezmek, park içerisindeki vahşi hayvanlar hakkında video eşliğinde bir rehberden bilgi edinmek ve düzenlenen safari yürüyüş turları aracılığıyla parkı gezmek mümkündür.
 
Adres: Nairobi National Park 42076, Nairobi
Telefon: (+254) 20 602 121
Web: www.kws.org/nairobi.html
 
Kenyatta Uluslararası Konferans Merkezi
 
Kenyatta Uluslararası Konferans Merkezi, 30 katlı göz alıcı mimarisiyle şehrin göz bebeği yapılarından biridir. Nairobi’yi ziyaret eden çoğu turistin ilgisini çeken bu görkemli yapı, 1966 – 1973 yılları arasında devlet teşviki ile inşa edilmiştir. Birçok uluslararası fuar, seminer ve konferansa ev sahipliği yapan merkez; aynı zamanda şehirde gerçekleştirilen konser, tiyatro gibi sanat gösterilenin sıklıkla sahnelendiği bir adrestir.
 
Merkez içerisinde yer almakta olan, tarihin ve modernizmin birleştirilerek inşa edildiği 800 kişilik amfi tiyatro ve Doğu Afrika’nın en büyük ses geçirmez konferans salonu birer mimari harika niteliğindedir. Ayrıca içerisinde eski Kenya devlet başkanlarından Jomo Kenyatta’nın heykeli bulunan, 700 metrekarelik bir alana sahip, 5000 kişilik mahkeme salonu ve bünyesinde yer almakta olan göz alıcı bahçeler, çeşmeler ve havuzlar bu merkezi görülmeye değer kılmaktadır.
 
Adres: Harambee Bulvarı 30746, Nairobi
Telefon: (+254) 20 224 72 77
Web: www.kicc.co.ke
 
Nairobi Demiryolları Müzesi
 
Nairobi Demiryolu Müzesi, şehirdeki çoğu otele yürüme mesafesinde yer alır ve güzel bir sabah yürüyüşü ile kolaylıkla ulaşılabilecek zevkli bir gezi seçeneği oluşturur. Müze, Kenya – Uganda demiryollarının tarihini; 19. yüzyılda ilk kurulduğu zamandan, günümüze değin gözler önüne sermektedir.
 
Zamanında insan yiyen aslanların avlanmaları için de kullanılmış olan vagonlar bölümünde müzenin en göze çarpan kısmı; insan yiyen aslan Tsavo’nun kendisini avlamak üzere yola çıkmış İngiliz idari amiri Lyall’i uykusunda yakalayarak vagondan almasını konu eden bölümdür. Müzenin diğer ilgi çekici bölümleri eski Alman yapımı buharlı lokomotifler, Kenya – Uganda demiryolunu konu edinen tarihi sinema ve edebiyat eserlerinden oluşmaktadır. Müze her gün sabah 09.00 akşam 18.00 saatleri arasında açık bulunmaktadır.
 
Adres: Uhuru Cad. 30121, Nairobi
Telefon: (+254) 20 337 169
Web: www.greywall.demon.co.uk/rail/Kenya/nrm.html
 
Nairobi Yılan Parkı
 
1959 yılında bölgedeki sürüngenlerin araştırılması için bilimsel araştırma merkezi olarak kurulan Nairobi Yılan Parkı, yıllar geçip popüler bir turistik merkez hâline gelince daha da geliştirilerek, 1961 yılında bilimsel araştırma merkezini de hâlen içerisinde bulunduran büyük bir Yılan Parkı’na dönüştürülmüştür. 
 
Bahçelerin ve doğal akarsuların bulunduğu Yılan Parkı’nın hayvanlara özel doğal yaşam alanlarında; Afrika pitonu, kobra yılanı, engerek yılanı, Kongo yılanı, Afrika timsahları, Amerika timsahları, bölgeye özgü yeşil mamba yılanı ve kaplumbağalar bulunmaktadır. Ayrıca cam teraryumlarda sergilenen yılanlar ve Afrika göl balıklarını içeren akvaryumlar da çekingen yapılı turistler için müzeyi gezmenin bir başka yoludur.
 
Adres: Museum Hill 40658, Nairobi
Tel: (+254) 20 374 21 31‎
Web: www.museums.or.ke/content/blogcategory/12/18
 
Karen Blixen Müzesi
 
Karen Blixen Müzesi, bir zamanlar Danimarkalı yazar Karen Blixen ve İsveçli kocası Baron Bror von Blixen Fincke’in Ngong Tepeleri’nde yer alan çiftlik eviydi. Çiftlik evi Karen Blixen’in otobiyografisi olarak yazdığı “Out of Africa” adındaki kitabının sinemaya aktarılması ve Oscar ödülü kazanması sonucu uluslararası bir üne sahip olmuştur.
 
Müze her gün saat 09.00 – 18.00 saatleri arası açık bulunmaktadır. Müzeyi gezerken rehber eşliğinde turlardan faydalanılabilmektedir. Müze içerisinde yer alan mağazada el işleri, posterler, Out Of Africa filmi dvdleri ve kitapları, kartpostallar ve Kenya’ya özgü süs eşyaları bulunmaktadır.
 
Karen Blixen evi, tarihi önem bakımından 3 önemli kritere sahiptir: İlk olarak; koloni döneminde Doğu Afrika’da yaşayan Avrupalıların hayatından kesitler sunmaktadır. İkinci olarak; Kenya tarihinde önemli bir yere sahip olan halkın sevgilisi Karen Blixen’ın 1917 – 1931 yılları arası hayatını geçirmiş olduğu evdir. Isak Dinesen takma adıyla yazmış olduğu Out Of Africa isimli otobiyografik romanının içerisinde geçen ve kitaptaki önemli tarihi kişiliklerin buluşma noktası olan bir mekândır. Üçüncü olarak da; evin mimari yapısı zamanın inşaat metotları ve mimari stilleri hakkında oldukça önemli bilgiler vermektedir.
 
Adres: Ngong Hills 40658, Nairobi
Tel: (+254) 20 882 779
Web: www.museums.or.ke/content/blogcategory/13/19
 
Ulusal Nairobi Müzesi
 
Şehir merkezinden arabayla 10 dakikalık mesafede bulunan Museum Hill’de yer alan Ulusal Nairobi Müzesi, National Museums Of Kenya (Ulusal Kenya Müzeleri) topluluğu içerisinde bir numarada yer alan, oldukça değerli bir müzedir.
 
Büyüleyici manzaralara sahip botanik bahçeleri, heykeller ve sanat eserleri Kenya tarihi ile birleşerek müzede büyülü bir atmosfer oluşturmakta ve Kenya’nın ruhunu çarpıcı bir şekilde yansıtmaktadır.
 
Kenya tarihinin en ünlü ve değerli tarihi koleksiyonlarının ve kültür, sanat eserlerinin sergilenmekte olduğu müze, her gün 09.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Museum Hill Cad. Nairobi
Tel: (+254) 20 374 21 31
Web: www.museums.or.ke/content/blogcategory/11/17
 
Uhuru Bahçeleri
 
Uhuru Bahçeleri, Langata Yolu üzerinde bulunan, yerel uçak seferlerinin kalktığı Wilson Havaalanı’nın yanında yer almaktadır.  Uhuru Bahçeleri, Nairobi’nin bağımsızlık mücadelesine atfedilen en büyük anıt olan Uhuru Anıtı’nı içermektedir. Bahçe ve anıt adını, bağımsızlık anlamına gelen uhuru kelimesinden almaktadır.
 
Uhuru Anıtı, 12 Aralık 1963 tarihinde gece yarısında Kenyalıların İngiliz hâkimiyetinden çıkmış olduklarının ilk açıklandığı nokta üzerine inşa edilmiştir. Uhuru Anıtı 24 metrelik sütunlar içerisinde yer alan, el ele vermiş 2 el figürü üzerine konmuş, ağzında zeytin dalı taşıyan bir güvercin heykelinden oluşmaktadır.
 
Uhuru Bahçeleri içerisinde, bağımsızlık mücadelesi sonunda bayrağı diken bir grup askerin anıtı da görülmesi gereken bir diğer önemli eserdir. Ayrıca müzikal tınılara sahip çeşmeler ve dinlence alanları, Uhuru Bahçeleri’ni cazip kılan diğer öğelerdir.
 
Adres: Langata Cad. Wilson Havaalanı yanı, Nairobi
 
Bomas of Kenya
 
Bomas Of Kenya, tüm Kenya’yı minyatür bir şekilde size sunmaktadır. Kenya içerisinde yer alan birçok yerel kültürü tek bir çatı altında gözlemleme şansı bulabileceğiniz yegâne yerdir. Bomas kelimesi ev anlamına gelmektedir.
 
Bomas Of Kenya içerisinde yer alan her minyatür kabile köyü, orijinal mimarilerine göre birebir inşa edilmiştir. Bu minyatür Kenya içerisinde Kikuyu, Kalenjin, Luhya, Taita, Embu, Maasai, Kamba, Kisii, Kuria, Mijikenda ve Luo olarak bilinen Kenya’nın önde gelen kabilelerinin gündelik hayatlarına, kültürlerine ve danslarına yakından şahit olabilmek mümkündür.
 
Adres: Langata Cad. 40689, Nairobi
Tel: (+254) 20 891 391
Web: www.bomasofkenya.co.ke
 
Ramoma Rahimtulla Modern Sanat Müzesi
 
2001 yılında, Ford Vakfı ve Rahimtulla Trust’ın desteğiyle kurulmuş olan Ramoma Modern Sanat Müzesi, çağdaş Afrika resimleri konusunda Kenya’nın en büyük ve en önde gelen sergi merkezlerinden biridir.
 
İçerisinde birçok galeriyi barındırmakta olan müze, ayrıca bir heykel bahçesine ve açık hava sahnelerine sahiptir. Msanii adlı çıkarttığı dergi ile Nairobi sanat piyasasının nabzını elinde tutan müze, çocuk ve yetişkinlere yönelik sanat kurslarına da ev sahipliği yapmaktadır.
 
Adres: Rahimtulla Tower, Upper Hill Cad, Nairobi
Tel: (+254) 20 729 181
Web: www.midan.org
 
Parlamento Binası
 
Parlamento Binası en çok saat kulesi ile tanınmaktadır. 1950’li yıllarda inşa edilmiş olan Parlamento binasının ana girişinin üst kısmında "For a just society and the fair government of men" (dürüst bir toplum ve adil bir yönetim için) yazısı dikkat çekmektedir.
 
Parlamento binası, halka açık bir galeriye sahiptir ancak oturumlar sürerken halk galeriye alınmamaktadır. Giriş kısmında bulunan güvenlik sorumlusundan bir sonraki oturumun ne zaman olacağını öğrenmek mümkündür. Ayrıca giriş bölümündeki danışmadan rehber hizmeti temin edilebilmektedir. Parlamento binasının hemen yanında Kenya’nın ilk Cumhurbaşkanı Jomo Kenyatta’nın mozolesi bulunmaktadır.
 
Adres: Parliament Cad., Şehir Merkezi, Nairobi
Tel: (+254) 20 221 291
Web: www.midan.org
 
Langata Zürafa Merkezi
 
The African Fund for Endangered Wildlife Kenya (A.F.E.W. Kenya) (Soyu Tükenen Kenya Vahşi Yaşamı Afrika Fonu) diğer adıyla Zürafa Merkezi,1979 yılında Betty ve Jock Leslie – Melville tarafından kurulmuş olan kâr amacı gütmeyen bir hayır kuruluşudur.
 
Zürafa Merkezi, Kenya’da modern yaşamın gelişmesi sonucu doğal yaşam alanlarını kaybeden ve türü tehlikeye giren, doğada sadece 130 tane kalmış olan Rothschild zürafalarının kurtarılmasını amaçlayarak kurulmuştur.
 
Bugüne değin Lake Nakuru National Park, Mwea Game Reserve, Ruma National Park ve Nasalot Game Reserve gibi ayrı ayrı parklara dağıtılmış olan 4 sürü zürafa yetiştirmiş olan Zürafa Merkezi, günümüz itibariyle bölgedeki Rothschild zürafalarını sayısını 300’ün üzerine çıkarmayı başarmıştır.
 
Adres: Gogo Falls Yolu üzeri, Langata Alışveriş Merkezi’nin 1 km ilerisi, Langata, Nairobi
Tel: (+254) 20 807 08 04
Web: www.giraffecenter.org
 
Galleri Watatu
 
1968 yılında kurulmuş olan Galeri Watatu, Nairobi’nin en köklü ve prestijli özel sanat galerilerinden biridir. Modern sanat eserlerine ait güncel sergilerin yer aldığı galeride, 160’dan fazla yerel Afrika sanat eseri bulunmaktadır.
 
Senoufo, Dioula, Gouro, Baule, Bambara, Dan ve Chokwe kabilelerine ait maskelerin görülebileceği galeride ayrıca tarihi önem taşıyan eski yerel sanat eserlerine ve kabilelerin kulanmış olduğu tarihi eşya ve aletlere de rastlanılabilir.
 
Adres: Lonrho House 1. Kat, Kaunda Sok. Nairobi
Tel: (+254) 20 221 53 21
Web: www.gallerywatatu.com
 
Jamia Camisi
 
Jamia Camisi, Nairobi’nin en büyük camisi ve Kenya’nın en göze çarpan dini yapısıdır. İki uzun minaresi ve parlak gümüşten yapılmış olan 3 yassı kubbesiyle şehirde hemen göze çarpan cami, klasik Müslüman Arap mimarisinin bir örneğidir.
 
Yapımında kullanılan beyaz mermerler ve Kuran’dan ayetlerin yazılı olduğu süslemeler oldukça göz alıcıdır. Müslüman olmayan ziyaretçiler, cami içerisine kabul edilmemektedir.
 
Adres: Kigali Cad. Nairobi
Tel: (+254) 20 224 35 04
Web: www.islamkenya.com
 
Sheldrick Fil Yetimhanesi
 
Öksüz kalmış bebek fil ve gergedanlara ev sahipliği yapan Sheldrick Vahşi Yaşam Vakfı, Nairobi’de bulunan Game Park içerisinde yer almaktadır. 1977 yılında kurulan yetimhane, gergedan ve fil bebekleri en iyi şekilde yetiştirip büyüten vakıf olma özelliğine sahiptir.
 
Öksüz kalmış filler, annelerinin yerine geçen bir insan tarafından beslenmekte, oynatılmakta ve bakılmakta, 24 saatini bu insanla geçirmektedir. Yetimhane sabah 11.00 – 12.00 saatleri arası bebek fillerin beslenme zamanında ziyarete açıktır. Ziyaretçilerden ücret alınmamakta ancak ziyaretçilerin en az 500 Khs (10 TL) bağış yapmaları beklenmektedir.
 
Adres: Nairobi Game Park, Mbagathi, Nairobi
Tel: (+254) 20 891 996
Web: www.sheldrickwildlifetrust.org
 
Şehrin dışında kalan yerler
 
Eğer bir süreliğine şehirden ayrılıp doğada zaman geçirmek isterseniz; Nairobi’nin 40 km kuzey doğusunda bulunan, Thika kenti sınırları içerisinde yer alan 14 Falls şelalelerine giderek rafting ve doğa yürüyüşleri yapabilir, burada bulunan piknik alanlarında barbekü yaparak doğa manzarası eşliğinde keyifli bir yemek yiyebilirsiniz. Thika kentine 1 saatlik araba yolculuğu ile ulaşılabilmektedir.
 
Şehrin dışında yer alan bir diğer doğa harikası mekân ise, Ol Donyo Sabuk Ulusal Parkı’dır. Nairobi’den 65 km uzaklıkta bulunan ve 2146 metrelik bir dağ üzerine kurulu olan park, dağ ormanlarını ve düzlük alanları içerir ve kalabalık bir bufalo nüfusunu içerisinde barındırır. Ayrıca Kolombus maymunları, antiloplar, leoparlar ve birçok değişik kuş türü için de bir sığınak görevi görmektedir.
 
Westlands
 
Giderek Nairobi’nin eğlence ve gece hayatı merkezi hâline gelen Westlands semti, şehrin hemen dışında yer alan birçok popüler restoran ve bara ev sahipliği yapmaktadır. Woodvale Groove ve Mpaka Road sokakları özellikle eğlencenin kalbinin attığı mekânları barındırmaktadırlar. Sıkı bir güvenlik ile korunan bu sokaklar, eğlencenin mekânlardan dışarı taşması sonucu oldukça kalabalık olabilmektedir.
 
Aberdare Ulusal Parkı
 
Nairobi’nin 180 km dışında yer alan, deniz seviyesinden yaklaşık olarak 6000 metre yükseklikte yer alan Aberdare Ulusal Parkı, gökyüzüne uzanan doruklar eşliğinde harika bir panoramik doğa manzarasına sahiptir. 1950 yılındaki kuruluşundan beri, turistlerin favori gezi mekânlarından biri olan park, 1 – 2 gün konaklamalı bir şehir dışı kaçamağı için oldukça elverişlidir.
 
İçerisinde ağaç evlerden, Nuh’un Gemisi şeklindeki kulübelere, kamp alanlarından, otellere çok sayıda konaklama tesisi bulunan Aberdare Ulusal Parkı, doğa içerisinde yer alan çoğu konaklama seçeneği ile gece dahi turistlerin emniyetli bir biçimde vahşi hayatı gözlemlemelerine olanak tanımaktadır. Aslan, leopar, bufalo, fil gibi hayvanlar burada gözlemlenebilecek hayvanlardan sadece bir kaçıdır.
 
Adres: Nyandarua Bölgesi
Web: www.aberdarenationalpark.net
 
Kakamega Ulusal Orman Rezervi
 
Kakamega Ulusal Orman Rezervi, Nairobi’nin 415 km dışında Kisumu şehrinin, 50 km kuzeyinde yer alan Victoria Gölü havzası içerisinde yer almaktadır. Gine – Kongo orman ekosistemlerinin Kenya’da kalan son kalıntısı olan Kakamega Ulusal Orman Rezervi, eşi benzeri görülmemiş güzellikte bir vahşi yaşam manzarası sunmaktadır.
Kuş ve kelebek gözlemcilerinin göz bebeği olan bu orman, 300 değişik kuş türüne, 400 çeşit kelebeğe ve 27 çeşit yılana ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca 350 ağaç türünü içerisinde barındırmakta ve soyu tehlikede olan 7 maymun türüne de sığınak olmaktadır.
 
Adres: Nairobi’nin 418 km batısı, Victoria Gölü kenarı
Tel: (+254) 56 306 03
Web: www.kws.org/parks/parks_reserves/KNFR.html
 
 
Ne Yenir?
​Nairobi içinde ve çevresinde yemek yenilebilecek birçok farklı mekân bulunmaktadır. Çeşitlilik, Nairobi’yi diğer Doğu Afrika şehirlerinden ayıran anahtar kelimedir. Şehirde bulunan lüks restoranlar, yerel Afrika yemeklerinden daha çok Avrupa ve Asya mutfağından; etin yoğunlukla kullanıldığı mönü seçenekleri sunmaktadırlar. Şehirde Etiyopya, Alman, Çin, İtalyan, Fransız ve Japon mutfağından örnekler sunan çok sayıda restoran bulmak mümkündür.
 
Otellerin bünyelerinde yer alan, geleneksel Kenya yemekleri sunan ve yerel halkın bütçesine uygun, hesaplı restoranlar, çok kalabalık olmalarına karşın oldukça lezzetli yemekler sunmalarıyla ünlüdürler.
 
Avrupalılar Kenya kıyılarına geldiklerinde beraberlerinde beyaz patates, salatalık ve domates getirmişlerdir. İngilizler Kenya’ya Hindistan’dan binlerce işçi getirmiş ve ayrıca köri, çapati ekmeği ve chutney sosu gibi bugün birçok Kenyalının yemeklerinde sıklıkla tercih ettikleri, yerel Hint mutfağı ürünlerini de ülkeye tanıtmışlardır.
 
Temel yemekler…
 
Geleneksel Kenya mutfağı, ülke içerisinde yer alan değişik ırk ve yaşam tarzlarını yansıtan bir yapıdadır. Mısır, fasulye, patates ve yeşilliklerin ezilerek bir sebze hamuru elde edilmesi ve bu hamurdan küçük toplar yapılarak bu topların et veya sebze yahnilerine katılmasıyla oluşan irio, Batı Kenya kabaklı yumurtası Nairobi’nin meşhur yemekleri arasında yer alır.
 
Kenyalıların ulusal çapta en ünlü yiyecekleri ugali ve nyama choma’dır. Tüm Kenya yemeklerinin ana malzemesi olan mısır, ugalinin de ana malzemesidir. Mısır, süt ve suyun dibi tutturulmadan katı bir kıvama gelene dek pişirilmesinden oluşan ugali, çoğu Kenyalı tarafından her gün et ve sebze yahnileri veya sukuma wiki yemeği ile birlikte yenmektedir. Sukuma wiki ıspanak, kızarmış soğan, domates ve biberin karıştırılarak sotelenmesi yoluyla elde edilen bir yemektir.
 
Nyama choma rostolanmış ya da ızgarada pişirilen başta keçi eti olmak üzere birçok değişik kırmızı et veya balıketinden oluşan bir et yemeğidir.
 
Yerel yemeklerden tatmak için daha çok mütevazı ve uygun fiyatlı yerel halkın da tercih ettiği yerlere yönelmek gerekir. Şehrin dışında kalan otobüs veya taksilerle ulaşılabilecek mesafelerde özel gurme restoranlar bulunmaktadır.
 
Pastane ürünleri, meyveler, tatlılar…
 
Kenya’nın bölge bölge değişen iklim koşullarının bir getirisi olarak; ananas, papaya, karpuz, mango, portakal, guava, muz, hindistancevizi ve dilimize çarkıfelek meyvesi olarak çevrilen passion fruit Nairobi’de bulunabilecek çeşitli meyvelerden bazılarıdır. Nairobi mutfağında yemeklerin ardından tatlı yerine sıklıkla meyve ve kahve sunulmaktadır.
 
Nariobi mutfağında tatlılar ya kızartılmış hamur üzerinedir ya da bölgede bolca yetişmekte olan meyve ve kuruyemişlerin süt ürünleriyle karışımından oluşmaktadır. Bölgede sıcaklıkların yıl boyu yüksek olması, daha çok serinletici tatlıların tercih edilmesine yol açmıştır.
 
Afrika güneşinin altında bunalanlar fındık, fıstık, şeker, krem peynir ve yoğurdun birleşiminden oluşan, serinletici, geleneksel yoğurt tatlısı puding ya maziwa lala’yı deneyebilirler. Bir diğer serinletici ve hafif tatlı ise taze meyvelerden, dondurma, krema, şeker ve romdan oluşan coupe mount Kenya’dır.
 
Fast food ve atıştırmalıklar…
 
Fast food tutkunları için Nairobi’de birçok seçenek bulunmaktadır. Moi Avenue ve Mama Ngina Street’in köşesinde, bir grup yeni açılan uluslararası fast food restoranı bulunmaktadır.  Ayrıca Nairobi’ye özgü Steers ve Wimpy’s adında her köşe başında bulunan 2 yerel fast food restoranı da vardır.
 
Kariokor Pazarı çevresi, ugali ve nyama choma yemekleri ve chai (sütlü çay) satan düzinelerce sokak satıcısıyla doludur. Çevrede çokça bulunmakta olan barlardan içkinizi alabilir, sokağa yayılan reggie müziğinin eşliğinde ızgarada pişirilen çok taze balık ya da etlerden birini tercih ederek yemeğinizi temin edebilirsiniz.
 
Haile Selassie bulvarında bulunan Agip Garajı’nın önünde kadınlar tezgâhlarda bir çeşit ev yemeği türü olan githeri denilen mısırlı fasulye yemeğini satmaktadırlar. Burada fast food tarzı bir yaklaşımla tabakta alınan yemek kaldırıma oturularak yenmektedir.
 
Mandazi adı verilen hafif tatlı yassı kızarmış çörek,  sabah kahvaltısında kahveyle ya da atıştırmalık olarak sütlü çayın yanında (chai) sıklıkla tercih edilen bir yiyecektir.
Baharatlı ince kıyılmış etin hamurun içine hapsedilip kızartılmasıyla oluşan, üçgen şekilli sambusas, Nairobi’de en çok tercih edilen atıştırmalıklardandır. Bir diğer çok tercih edilen atıştırmalık ise içine et katılan bir çeşit yumurtalı ekmek olan mkate mayai dir.
 
İçecekler
 
Kenya ürettiği kahvenin lezzeti ve kalitesi ile dünya çapında bir üne sahiptir. Kahve tüm Kenya’da olduğu gibi Nairobi’de de başlıca içeceklerden biridir. Kahveden sonra en çok tercih edilen içecek ise chai denilen sütlü çaydır. Ayrıca maziwa lala adında ayrana benzeyen, ekşimiş sütten yapılan yerel bir içecek ve yerel üretim Kenya birası da çokça tercih edilen diğer içecekler arasında yer almaktadır. Kenyalıların birayı özellikle ılık içtikleri unutulmamalı, soğuk bira istendiği özellikle belirtilmelidir.
 
Pombe adı verilen genellikle muzdan yapılan meyveli bira ise Nairobi’de sıklıkla karşılaşabilinecek bir diğer ilgi çekici içecektir.
 
Kumlu, volkanik toprakları lezzetli şaraplar üretmeye elverişli olan Kenya’da, bilhassa Naivasha Colombard Gölü civarındaki üzüm bağları oldukça ünlüdür. Özellikle papaya şarabı Nairobi’de denenmesi gereken içeceklerin arasında yer almaktadır.
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Nairobi, tatilini açık havada geçirmeyi sevenler için tam bir cennettir. Şehirde bulunan çok sayıdaki park ve bahçelerde huzurlu ve eğlenceli vakit geçirilebilir. Karen Blixen çiftliği içerisinde, müzenin hemen yanında yer alan Karen Blixen Kır ve Kahve Evi, özellikle tüm gün süren keyifli piknikler ya da açık havada eşsiz bir doğa manzarası eşliğinde, meşhur Kenya kahvesi içmek için tercih edilebilecek en mükemmel yerlerden biridir.
 
Gündüz eğlenceli vakit geçirilebilecek diğer alternatifler arasında 3 değişik türü bulunan safari turları yer almaktadır. Bunlar; basit kamp malzemeleri ile yapılan profesyonel kampçılara yönelik safariler, safari rotası içerisinde yer alan orman kulübelerinde konaklanan basit kampa göre daha konforlu konaklama olanakları sunan safariler ve özel lüks çadır safarileridir. Özel lüks çadır safarileri kişilerin kendi istekleri doğrultusunda safari programını yönlendirebildikleri, özel bir aşçı eşliğinde yemeklerin yendiği ve lüks çadırlarda her türlü konforun bulunduğu kişiye özgü gerçekleştirilen safari turlarıdır.  
 
Müzik
 
 
 
Pop müzik, Nairobi kültür sanat dünyasının önemli bir öğesi konumundadır. Çoğu yerel şarkıcı; Luo, Kamba, Luhyia ve Kikuyu gibi yerel Kenya dillerinde eserlerini seslendirmeyi tercih etmektedir. Diğer komşu ülkelerden gelen müzisyenler ise çoğunlukla Swahili dilinde şarkılar söylemektedirler. Nairobi’de komşu ülkeler Kongo ve Tanzanya’nın müzikleri de oldukça popülerdir.
 
İlahi ve koro şarkıları popüler olan müzik türlerinin başında gelmektedir. Bu tür konserler sıklıkla All Saints Katedrali’nde sahnelenmektedir. Reggie, hip hop, r&b, caz, salsa ve rap yerel müzik formları olmasalar da, tüm Afrika’da olduğu gibi Nairobi’de de oldukça popüler müzik türleri arasında yer almaktadırlar. Kenya Ulusal Tiyatrosu’nda zaman zaman düzenlenen caz ve klasik müzik konserleri de, şehrin ritmine ayrı bir renk katmaktadır.
 
Nairobi Orkestrası
 
Nairobi Orkestrası’nın sadece %15’ini Kenyalılar oluşturmaktadır. İtalyan, Amerikan, İngiliz ve Avustralyalı müzisyenlerin bir araya gelmesiyle oluşturulan Nairobi Orkestrası yıl boyunca Nairobi’de ve dünyanın çeşitli şehirlerinde performanslar sergilemektedirler.
 
Klasik müzik formu doğal bir Afrika müzik formu olmadığından, ayrıca klasik müzik eğitimi ve enstrümanları pahalı olduğundan Kenyalılarca çok fazla benimsenememiş bir müzik türü olarak kalmıştır. Yine de Kenya Ulusal Tiyatrosu’nda Nairobi Orkestrası’nca zaman zaman sergilenmekte olan klasik müzik konserleri, şehre müzikal anlamda çeşitlilik katmaktadır.
 
Tiyatro
 
Nairobi’de 2 ana tiyatro merkezi bulunmaktadır. Bunlardan biri; Nairobi Üniversitesi’nin yanında Norfolk Oteli’nin karşısında yer alan Kenya Ulusal Tiyatrosu diğeri ise; Parliament Road caddesinde yer alan The Professional Center’dır.
 
Bu iki ana tiyatro topluluğu haricinde, Kenyatta Üniversitesi ve Nairobi Üniversitesi de amatör tiyatro gruplarına sahiptir. Yılın belli dönemlerinde Kenyatta Konferans Merkezi’nde ulusal okullar arası drama ve müzik yarışmaları düzenlenmekte ve bu yarışmalar halk tarafından oldukça büyük bir popülerlikle takip edilmektedir.
 
Kenya National Theatre
 
Adres: Norfolk Hotel karşısı, Harry Thuku Cad., Şehir Merkezi, Nairobi
Tel: (+254) 20 225 174
 
The Professional Center
 
Adres: Parliament Cad, Şehir Merkezi, Nairobi
Tel: (+254) 20 225 506
 
Spor
 
Nairobi, Doğu Afrika’nın spor merkezi konumundadır. Nairobi’nin en önde gelen spor tesisi, Kasarani bölgesinin banliyölerinden birinde yer alan The Moi Uluslararası Spor Merkezi’dir. 1987 yılında kurulan ve kurulduğu yıl All Africa Games spor festivaline ev sahipliği yapmış olan tesis; 60000 kişi kapasiteli bir stadyuma, 5000 kişi kapasiteli bir jimnastik alanına ve 2000 kişi kapasiteli bir su sporları merkezine sahiptir.
 
Daha çok futbol gibi saha sporları için tercih edilen Nyayo Ulusal Stadyumu, Nairobi’nin ikinci en büyük stadyumudur. 1983 yılında inşası tamamlanan stadyum, 30000 kişi kapasitesine sahiptir.  Şehrin ilk stadyumu Nairobi Şehir Stadyumu ise, daha çok profesyonel futbol kulüplerince tercih edilen bir stadyumdur. 2003 yılında gerçekleştirilen Kriket Dünya Kupası etkinliğine ev sahipliği yapmış olan Nairobi Gymkhana Stadyumu, safari rallisi ve Nairobi maratonu gibi etkinliklerin gerçekleştirildiği popüler bir stadyumdur.
 
Nairobi şehrinin 20 km’lik yarıçapı boyunca 6 tane golf sahasına rastlanmaktadır. Şehrin en eski 18 delik golf sahası, 1906 yılında İngilizlerce kurulmuş olan Royal Nairobi Golf Kulübü’nün içerisinde yer almaktadır. Şehirde bulunan diğer kayda değer golf kulüpleri arasında Windsor Country Club, Karen Country Club ve Muthaiga Country Club bulunmaktadır. Kenya çapında düzenlenen Kenya Açık Golf Turnuvası her yıl Nairobi’de gerçekleştirilmektedir. Nairobi’de sevilen diğer bir spor olan at yarışının merkezi ise, The Ngong Racecourse yarış alanıdır.
 
Şehrin üzerinde kalan İngiliz koloni döneminin etkileri, spor faaliyetlerinde oldukça göze çarpmaktadır. Golf, futbol ve at yarışı haricinde şehirde yapılabilecek diğer spor aktiviteleri rugby, polo ve krikettir. Ayrıca şehrin yakınındaki bölgelerde rafting, doğa yürüyüşü ve tırmanma gibi sporlar da yapılabilmektedir.
 
Gece hayatı
 
Nairobi; barları, gece kulüpleri, kumarhaneleri ve lüks sinema salonlarıyla oldukça renkli bir gece hayatı vaat etmektedir. Bar ve gece kulüplerine giriş ücretleri oldukça uygundur. Kulüp ve diskotekler gece yarısına doğru kalabalıklaşmakta ve sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenceyi sürdürmektedirler. Canlı müzik ve dj performansı sunan birçok bar, disko ve gece kulübü Westlands bölgesinde ve River Road caddesi üzerinde bulunmaktadır.
 
Her ayın son Cuma günü yerel kültürü tanıtıcı bir aktivite olarak şehirdeki çoğu kulüpte ve barda canlı yerel müzikler eşliğinde yerel yemekler sunulmaktadır. Bu programa dâhil olan mekânların listesi o gün The Daily Nation gazetesinde yayınlanmaktadır. Ayrıca birçok otel müşterilerine, akşam eğlencesi olarak kendi yerel dans şovlarından oluşan gösteriler sunmaktadırlar.
 
Festivaller
 
Nairobi içerisinde yaşayan Müslüman sayısı oldukça fazla olduğundan Ramazan ayı ve Ramazan bayramı resmi bir tatil olarak kutlanmaktadır. Çok ırklı yapısıyla meşhur Nairobi şehri, festivallerinde de bu farklılıkları pozitif bir şekilde sergilemektedir.
 
Kenyatta Günü
 
Her yıl 20 Ekim gününde kutlanan Kenyatta Günü’nde tüm Kenya halkı Kenya’nın kurucusu Jomo Kenyatta’yı ve onunla birlikte bu mücadelede yer alarak canlarını veren şehitlerini anarlar.
 
Kutlamalar, cumhurbaşkanının konuşmasını, ordu geçiş törenini ve ardından başlayan havai fişekler eşliğinde çeşitli açık hava eğlencelerini içermektedir.
 
Madaraka Günü
 
Her yıl haziran ayının ilk günü kutlanan Madaraka Günü, Kenya bağımsızlık mücadelesinde yer alan oldukça önemli bir gündür. 1963 yılının 1 Haziran’ı, hâlen dış yönetim konusunda İngilizlere bağımlı olsalar da, Kenyalıların kendi iç yönetim haklarını elde ettikleri ilk gün olma özelliğini taşımaktadır.
 
Nyayo Stadyumu’nda gerçekleştirilen kutlamalar; cumhurbaşkanının konuşmasının ardından gelen eğlencelerle sürdürülmektedir. Tüm ordunun katıldığı kutlama törenlerinde, ünlü şarkıcı ve dansçılar coşkulu performanslar sergilemektedirler.
 
Kenyan Müzik Festivali
 
Her yıl ağustos ayında okullar, üniversiteler ve öğretmen grupları bölgesel olarak Ulusal Kenya Müzik Festivali’nde yarışmakta, dereceye girenler ise ana final için başkent Nairobi’de Kenya Uluslararası Konferans Merkezi’nde cumhurbaşkanının karşısına çıkacakları finallere katılma hakkı kazanmaktadırlar.
 
Yerel müzik, beste ve koro müziği kategorilerinde gerçekleştirilen yarışma, yerel müzikle tanışmak ve yarışma atmosferi içerisinde canlı performanslar izlemek isteyen turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir.
 
East African Concours d' Elegance
 
Her yıl eylül ayında Nairobi ralli pisti içerisinde Alfa Romeo Sahipleri Derneği tarafından düzenlenen East African Concours d' Elegance araba güzellik yarışması, Nairobi’de gerçekleştirilen en göz alıcı etkinliklerden biridir.
 
Dünyanın dört bir yanından tarihi veya modern, türünün ilk veya tek örneği özellikli arabaların yarıştığı bu ilginç güzellik yarışmasına, en az arabalar kadar güzel modeller de eşlik etmektedir. Her yıl binlerce kişinin katılımda bulduğundu bu renkli şov, canlı müzik aktiviteleri ve yerel yiyecek stantlarıyla daha da ilgi çekici hâle gelmektedir.
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

 

Nairobi
Etiketler » Nairobi Grup Uçak Bileti Al   » Nairobi Grup Uçak Rezervasyonu   » Nairobi Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Nairobi Grup Uçak Bileti Al