İstanbul Tunus Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Tunus Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Nasıl Gidilir?
​Türkiye’den Tunus’a THY ile 1 saat 50 dakikalık, Tunisair ile ise 2 saatlik aktarmasız bir yolculuk sonunda ulaşabilirsiniz.
 
Ayrıca Lufthansa, Air France, Tunisair, KLM, Egyptair, Alitalia ve British Airways gibi havayollarının Tunus’a Avrupa ve Mısır aktarmalı uçuş seçenekleri de bulunmaktadır.
 
Kartaca Uluslararası Havaalanı İçin 1-9 Arası Uçak Biletinizi www.makrobilet.com Sitemizden Online Ucuz Fiyata Alabilirsiniz.
 
Tunus şehir merkezinin 7 km kuzey doğusunda bulunan Kartaca Uluslararası Havaalanı, adını başkentin tarihî Kartaca banliyösünden almıştır.
 
Küçük bir havaalanı olmasına rağmen içerisinde ziyaretçilerin her türlü ihtiyaçlarını giderebilecekleri kompakt bir tesisi barındıran Kartaca, ülkenin en işlek hava ulaşım merkezidir.
 
Dış hatlar ve iç hatlar olmak üzere iki ayrı terminale sahip olan havaalanı içerisinde; ücretsiz wi-fi internet olanağı, döviz bozdurma bürosu, ATM, küçük ölçekli bir duty free alanı, Tunus mutfağından örnekler sunan birçok restoran, bar ve kafenin yanı sıra acil tıp merkezi ve business lounge bulunmaktadır.
 
Adres: Kartaca Uluslararası Havaalanı, şehir merkezinin 7 km kuzey doğusu, Tunus
 
Telefon: (+216) 71 754 000
Web: www.tunis-airport.com
 
Havalimanından ulaşım
 
Otobüs ile
 
Terminal çıkış noktalarındaki duraklarda bekleyen SNT ve TUT adı verilen hatlar üzerinde çalışan otobüslere binerek 20 dakikalık bir yolculuk sonunda şehir merkezine ulaşabilirsiniz.
 
SNT otobüsleri her 30 dakikada bir, TUT otobüsleri ise her 15 dakikada bir havaalanından şehir merkezine hareket etmektedir. TUT otobüslerinin diğer firmalara göre daha konforlu olduğu söylenmektedir.
 
Taksi ile
 
Havaalanından şehir merkezine konforlu ve hızlı bir biçimde ulaşabilmek için taksileri tercih edebilirsiniz.
 
Genellikle taksimetre açmayan Tunuslu taksi şoförleri, yolun sonunda turistlerden astronomik ücretler talep etmeleriyle ünlüdür.
 
Gereğinden fazla ödeme yapmamak için ya taksiye binmeden önce şoföre gideceğiniz adresi söyleyip ücret konusunda pazarlık yapmalı ya da taksi hareket ettiği anda şoförün taksimetreyi açması için ısrar etmelisiniz.
 
Havaalanından şehir merkezine ulaşım gündüz saatlerinde yaklaşık olarak 3 Tunus Dinarı tutmaktadır. Bu ücret gece saatlerinde 6 Tunus Dinarı’na kadar yükselebilmektedir. Ancak, havaalanından şehir merkezine ulaşmak için 10 dinarın üzerinde bir ücret talep eden taksiciye güvenmemelisiniz.
 
Araç kiralama
 
Havaalanında dilediğiniz arabayı şoförlü veya şoförsüz şekilde, kolaylıkla kiralayabilirsiniz. Aklınızda Bulunsun başlığı altında bulunan Araç Kiralama konusuna göz atınız.
 
Başkenti olduğu ülke ile aynı ismi taşıyan Tunus; Kuzey Afrika’nın en önemli ekonomi, politika, kültür ve sanat merkezlerinden biridir. Şehrin adı Berberi dilinde “konaklanacak alan” anlamına gelmektedir.
 
Akdeniz kıyısında yer alan Tunus, turkuaz suları ve altın kumlarıyla dikkat çeken göz alıcı plajlara ev sahipliği yapmaktadır. Şehir aynı zamanda, UNESCO Dünya Mirası Listesi kapsamında yer alan dev arkeolojik kazı alanlarını da bünyesinde barındırmaktadır.
 
Tunus, tarihî şehir Medine ve Fransız koloni döneminde oluşturulan yeni şehir Ville Nouvelle olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.
 
Medine bölümü; Tunus’un egzotik yönünü yansıtan kapalı çarşıları, dar sokakları, gizemli geçitleri ve özgün dükkânları içerisinde barındırırken Ville Nouvelle tarafında ışıltılı modern mağazalar, lüks resort oteller, koloni döneminden kalan restore edilmiş binalar ve modern bir metropol hayatı gözlemlenmektedir.
 
Tam bir turizm cenneti olarak kabul edilen Tunus; egzotik kültürü, lezzetli yerel mutfağı, sıcakkanlı insanları, tarihî yapıları ve eğlenceli atmosferiyle farklılıkların peşinde koşan çok yönlü turistleri memnun edecek kapasitede seçkin bir şehirdir.
 
 
Nereler Gezilir?
​Bir Akdeniz kıyı şehri olan Tunus; hem deniz, güneş ve kum üçgeninde zaman geçirmek isteyen tatilcileri hem de egzotik yerel kültürü hissetmek, tarihî mekânları gezmek ve sanatsal aktivitelere katılmak isteyen ziyaretçileri memnun edecek çok yönlü bir tatil rotasıdır.
 
Tunus’u ziyaret etmek için en uygun zaman ekim ve mayıs ayları arasında kalan sonbahar, kış ve ilkbahar dönemleridir. Her mevsim güneşli ve kurak bir iklime sahip olan bölgede, yazın seyahatinizin keyfini kaçıracak denli sıcak havalar yaşanmaktadır.
 
Tunus seyahatinizin daha keyifli geçmesi için birkaç küçük noktaya dikkat etmelisiniz.
 
    Turistik mekânları gezerken bir anda yanınızda beliren ve tur rehberi gibi davranarak size mekân hakkında bilgiler vermeye başlayan insanlardan uzak durmanız önerilmektedir. Gerçekten tur rehberi olmayan bu insanlar bir süre sonra anlattıkları için sizden ücret talep edeceklerdir.
 
    Turistik mekânlarda yabancıların yanına arkadaşça yaklaşan yerel halktan gençler, sonradan bu kişilerden sigara, para ve hediyeler talep etmeye başlamakta ve istediklerini alamadıklarında ise kabalaşarak şiddete başvurmaktadırlar. Tunus halkı turistlere karşı sıcak ve ilgilidir ancak çok fazla arkadaşça davranan ve ısrarla sizinle iletişim kurmaya çalışan tanımadığınız kişilerden uzak durmanız önerilmektedir.
 
Bardo Müzesi
 
13. yüzyılda bölgede hüküm süren Hafsid Hanedanlığı tarafından inşa ettirilen görkemli bir saray içerisinde yer alan Bardo Müzesi; Antik Yunan, Roma, Tunus ve İslam Akımı dönemlerine ait kıymetli tarihî eser ve sanatsal objelere ev sahipliği yapmaktadır.
 
İçerdiği kıymetli koleksiyonların yanı sıra Arap - Müslüman mimarisinin en göz alıcı örneklerinden biri olan saray binasını görmek için bu müzeye mutlaka uğramanız önerilmektedir.
 
Tunus’un en eski ve en prestijli müzelerinden biri olan Bardo’da yer alan en etkileyici koleksiyonlardan biri Bizans dönemine ait seramik mozaikler ve Tanrı heykelleridir.
 
Müze; eylül - nisan ayları arasında pazartesi günleri hariç haftanın her günü 09.30 - 16.30, mayıs - ağustos aylarında ise 09.00 - 17.00 saatleri arasında açıktır.
 
Adres: Bizerte Sokağı, Tunus
Telefon: (+216) 71 513 842
Web: www.patrimoinedetunisie.com.tn/eng/musees/bardo.php
Zitouna Camisi
 
M.S. 732 yılında zeytin ağaçları ve Kartaca Harabeleri’ndeki tarihî kolonlar kullanılarak inşa edilmiş olan Zitouna (Arapça’da zeytin anlamına gelmektedir) Camisi, Tunus’ta yer alan en eski ve en önemli dinî yapıdır.
 
Başkentin tam kalbinde yer alan cami, 5.000 metrekarelik bir alan üzerinde kuruludur. 13. yüzyıldan bu yana ülkenin ilim ve irfan merkezi konumunda olan Zitouna Camisi, tarihteki ilk İslam Üniversitesi olarak kabul edilmektedir. İnşa edildiği tarihten itibaren her geçen yüzyılda gelişen yapının minaresi 19. yüzyılda tamamlanmıştır.
 
Bu görkemli caminin içi yalnızca Müslümanlar tarafından gezilebilmektedir. Müslüman olmayan ziyaretçiler, yalnızca avlu bölümüne kadar kabul edilmektedir. Müslümanlar için haftanın her günü tüm gün açık bulunan camiyi, gayrimüslim ziyaretçiler yalnızca 08.30 - 11.30 saatleri arasında ziyaret edebilmektedir.
 
Adres: Jemaa ez-Zeytouna Caddesi, Medine, Tunus
 
Belvedere Parkı
 
Tunus’un en büyük parkı olma özelliğine sahip Belvedere, şehir merkezinin kuzeyinde 110 hektarlık bir alan üzerinde kuruludur.
 
“Tunus’un ciğerleri” olarak ünlenen park, yemyeşil bir atmosfere sahiptir. Belvedere Parkı içerisinde Tunus Hayvanat Bahçesi ve göz alıcı dekorasyona sahip bir 18. yüzyıl Türk Pavyonu bulunmaktadır.
 
Tunus Hayvanat Bahçesi içerisinde maymun, fil, ayı, geyik ve tavus kuşu gibi çeşitli hayvanlar ziyaret edilebilmektedir.
 
Tunus Gölü kıyısında yer alan park içerisinde muhteşem göl manzarasının izlenebileceği yemyeşil ağaçlar arasına kurulmuş kafeler yer almaktadır. Spor yapmayı sevenler için park içerisinde spor tesisleri, yürüyüş ve bisiklet parkurları bulunmaktadır.
 
Adres: Ville Nouvelle, Tunus
Telefon: (+216) 71 841 540
 
Bab Saadoun ve Bab Bahr Geçitleri
 
Tarihî şehir Medine’ye Béja, Bizerte ve El Kef bölgelerinden gelen kervanların ulaşabilmesi için 1350 yılında tek kemerli bir formda inşa edilmiş olan Bab Saadoun Geçidi, adını ünlü yerel derviş Sidi Bou Saadoun’dan almıştır.
 
1881 yılında artan şehir trafiğini kaldıramaması nedeniyle iki kemer daha eklenerek üç kemerli dev bir geçit hâline getirilen yapı, bugün Tunus’a damgasını vuran görkemli bir tarihî eser statüsündedir.
 
Medine bölgesinden deniz kıyısına çıkışı kontrol etmek için 1848 yılında inşa edilen Bab Bahr yani diğer adıyla Porte de France (Fransız Geçidi) ise, inşa edildiği hâliyle korunan bir diğer önemli tarihî simgedir. Her iki geçidin etrafı da souk adı verilen Tunus’a özgü tarihî çarşılarla doludur.
 
Adres: Fransız Meydanı üzeri ve Jebel Lakhdar Caddesi, Tunus
 
Habib Bourguiba Caddesi ve Aziz Vincent de Paul Katedrali
 
Özgürlük Meydanı’nın hemen yanında yer alan Habib Bourguiba Caddesi; üzerinde bulunan restoran, kafe, mağaza, dükkân, banka ve kültür merkezleriyle, Tunus’un en modern ve en işlek caddesidir.  
 
Özgürlük Meydanı’na kimi zaman bu işlek caddeden esinlenilerek Habib Bourguiba Meydanı da denilmektedir. Habib Bourguiba Meydanı, TGM Tren İstasyonu’ndan Medine bölgesinin girişine kadar olan alana yayılmaktadır.
 
Yeni Roma, Mağribi ve Gotik stillerinin bir karışımı olarak 19. yüzyılda inşa edilen Aziz Vincent de Paul Katedrali, Fransız koloni döneminden kalan en önemli dinî yapılardan biridir.
 
Katedralin hemen önünde Orta Çağ’ın ünlü Arap bilginlerinden biri olan İbn-i Haldun’un dev bir heykeli yer almaktadır.
 
Katedralin hemen karşısında ise modern Tunus’un simgesi olarak görülen ışıklı saat kulesi bulunmaktadır. Akşam saatlerinde büyüleyici ışıklarla aydınlatılan saat kulesi, Ben Ali’nin cumhurbaşkanlığına seçilmesinin şerefine inşa ettirilmiştir.
 
Adres: Şehir merkezi, Tunus
 
Dar Ben Abdallah Müzesi
 
18. yüzyılda inşa edilen bir tüccar sarayı içerisinde yer alan Dar Ben Abdallah Müzesi, 18. yüzyılda Osmanlı Dönemi’nde zengin bir tüccarın yaşam şeklini gözler önüne seren zengin içerikli bir kültür merkezidir.
 
Saray, inşa edildiği tarihten bu yana hiç dokunulmadan muhafaza edilmiştir ve Tunus’un en iyi korunan yapılarından biridir.
 
Tarihî kostümlerin, objelerin, mobilya ve eşyaların sergilendiği Dar Ben Abdallah aynı zamanda Popüler Kültür ve Sanat Müzesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Popüler Kültür ve Sanat Müzesi içerisinde yeni dönem Tunuslu sanatçıların resim, heykel ve el işlerinden oluşan eserleri sergilenmektedir.
 
Renkli ve eğlenceli bir müze olan Dar Ben Abdallah, pazartesi - cumartesi günleri arası, 09.30’dan 16.30’a kadar ziyarete açıktır.
 
Adres: Ben Abdallah Çıkmazı, Sidi Kacem Caddesi, Medine, Tunus
Telefon: (+216) 71 256 195
 
Tunus Medinesi
 
M.S. 7. yüzyılda kurulmuş olan tarihî şehir olarak bilinen Medine bölgesi, UNESCO Dünya Mirası Listesi kapsamında yer almaktadır.
 
Tunus, 12. ve 16. yüzyıllar arasında İslam dünyasının en zengin ve en büyük şehirlerinden biri olarak bilinmekteydi. Günümüzde Medine bölgesi, eski günlerin ihtişamını en iyi şekilde yansıtan önemli bir tarihî merkez olarak görülmektedir.
 
Medine bölgesinin içinde souk adı verilen çarşılara ev sahipliği yapan labirent gibi dar sokaklar yer almaktadır.
 
Tarihî şehri ziyaret edenler, zamanda bir yolculuğa çıkarak kendilerini otantik dükkânlardan egzotik baharatlar, rengârenk halılar, kaftanlar ve doğal parfümler satın almak için tüccarlarla pazarlık ederken bulabilirler.
 
Her ne kadar dar ve birbirinin benzeri sokaklarda kaybolma riski bulunsa da, Medine bölgesinde spontane bir biçimde keşifler yaparak keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.
 
Medine içerisinde yer alan mutlaka ziyaret edilmesi gereken mekânlar arasında Zitouna ve Sidi Yousef Camileri ve parfümcüler çarşısı olarak bilinen Souk el Attarine bulunmaktadır.
 
Sidi, Arapça’da dayı anlamına gelmektedir. İçerisinde bir medrese ve bir de türbe bulunan Dayı Yusuf Camisi, 1616 yılında Osmanlılar tarafından Youssef Dey’e inşa ettirilmiştir.
 
Adres: Şehir merkezi, Tunus
 
El Bey Türbesi
 
18. yüzyılda Osmanlı stilinde inşa edilmiş büyük bir mozole olan El Bey Türbesi, Hüseyni Hanedanından 160 prens ve ailesinin gömülü olduğu kutsal bir mekândır.
 
Mistik ve göz alıcı bir yapıya sahip olan türbe; alçı ile bezeli tavanlar, mermer heykeller ve nefes kesici güzellikteki duvar mozaikleri ile süslüdür.
 
Türbe içerisinde yer alan sekiz uçlu yıldız motifinin, cennetin kapısını simgelediği söylenmektedir.
 
El Bey Türbesi, pazartesi - cumartesi günleri 09.30 - 16.30 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: El Bey Türbesi Sokağı, Medine, Tunus
 
Şehrin dışında kalan yerler
 
Tunus’un hemen dışında yer alan büyüleyici doğal güzelliklere ve arkeolojik kalıntılara sahip mekânlarda farklı seyahat deneyimleri edinebilirsiniz.
 
Sidi Bou Said
 
Tunus şehir merkezinden bineceğiniz TGM treni aracılığı ile 30 dakikada ulaşabileceğiniz Sidi Bou Said, başkentin 20 km kuzeyinde yer almaktadır.
 
Pencereleri maviye boyanmış tek tip bembeyaz evlerden oluşan bu sevimli banliyö; ziyaretçilerine içerisinde Tunus Körfezi’nin de yer aldığı büyüleyici bir Akdeniz manzarası vadetmektedir.
 
Fotoğraf tutkunlarının bilhassa ziyaret etmesi gereken Sidi Bou Said’in tüm sokaklarını keşfetmek maksimum 2-3 saatinizi alacağından ilçe kısa günlük geziler için ideal bir rotadır.
 
Sidi Bou Said içerisinde küçük çaplı bir çarşı, otantik Arap sokak kahveleri ve bir de Aile Müzesi bulunmaktadır. Aile Müzesi, 18. yüzyılda Tunuslu bir avukatın günlük yaşamının gözler önüne serildiği ilginç bir turistik mekândır. Daha önceleri gerçekten şehrin önde gelen avukatlarından birinin evi olan müze, bu kişinin ölümünün ardından torunlarınca müzeye dönüştürülerek halka açılmıştır.
 
Sidi Bou Said ayrıca altın kumlu turistik plajları ve renkli gece hayatıyla ünlüdür. Sidi Bou Said’de konaklamak isteyenler için tıpkı yerel halkın evlerine benzeyen beyaz mavi renkte boyalı sevimli pansiyonlar bulunmaktadır.
 
Adres: Tunus’un 20 km kuzeyi
 
Kartaca
 
M.Ö. 6. yüzyılda Tunus ve çevresinde yaşamış olan Fenike ve Kartaca uygarlıklarından kalan harabeler başta olmak üzere birçok tarihî yapıyı ve kültür merkezini içerisinde barındıran Kartaca, başkentin 15 km kuzey doğusunda yer almaktadır.
 
Habib Bourguiba Meydanı’nda yer alan tren istasyonundan TGM trenine binerek 10 dakikalık kısa bir yolculuk sonunda Kartaca’ya ulaşabilirsiniz. Arkeoloji parkını gezmek için Carthage-Hannibal, Aziz Cyprien Bazilikası’nı ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı ziyaret etmek için Carthage-Présidence ve Okyanus Müzesi’ne ulaşmak için ise Carthage-Byrsa istasyonunda inmeniz gerekmektedir.
 
Kartaca arkeolojik kalıntıları alanı içerisinde Fenike, Kartaca, Roma, Osmanlı ve Arap kültürlerine ait tarihî yapılar ve eserler yer almaktadır. Bunların en önemlileri Antion Hamamları, Hadrian Tiyatrosu ve Fenikeliler döneminde erkek çocuklarının kurban edildiği The Tophet Mezarlığı’dır.
 
Kartaca Ulusal Müzesi, arkeolojik kazı alanından çıkarılan birçok değerli obje ve sanat eserine ev sahipliği yapan prestijli bir kültür merkezidir. Haftanın her günü 08.00 - 18.30 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Tunus’un 15 km kuzey doğusu
Telefon: (+216) 71 731 460
Web: www.commune-carthage.gov.tn
 
 
Ne Yenir?
​Tunus mutfağı; Akdeniz, Fransız, Arap, Berberi, Fenike ve Türk kültürlerinden esintiler taşımaktadır. Tunus spesiyallerinin en dikkat çekici yönü oldukça baharatlı ve özellikle acı bir tada sahip olmalarıdır.
 
Tunus mutfağında sıklıkla kullanılan malzemeler arasında; buğday, zeytinyağı, domates, yumurta, baharatlar, sütlü mamuller, meyve çeşitleri, deniz ürünleri ve kuzu, hindi ve tavuk eti bulunmaktadır.
 
Harissa, Tunus’a özgü bir tür kırmızı acı biber sosudur. Bu sos, acı kırmızı chili biberlerinin; domates, sarımsak, kişniş, zeytinyağı ve kimyon eşliğinde pişirilmesiyle elde edilmektedir.
 
Bir deniz kıyısı kenti olan Tunus’ta, başta balık olmak üzere deniz ürünleri sıklıkla zeytinyağı ve limon eşliğinde ızgarada pişirilmekte ve çeşitli ot ve baharatlarla hazırlanan lezzetli salatalar eşliğinde tüketilmektedir.
 
Temel yemekler…
 
Tunus’un ulusal yemeği kuskustur. Tunus mutfağında Kuzey Afrika bölgesinin en lezzetlileri olduğu söylenen onlarca farklı kuskus tarifi bulunmaktadır.
 
Aromatik baharatlarla hazırlanan kuskus genellikle sebze ve et sotelerle birlikte servis edilmekte ve yanında yer alan yemeğe göre farklı şekillerde isimlendirilmektedir.
 
Kuzu etli kuskusa kousksi bil ghalmi, tavuk etlisine ise kousksi bil djaj adı verilmektedir. kousksi bil mannani kırlangıç balıklı, kousksi bil warqua levrekli, kousksi bil hjall bıldırcınlı ve kousksi bil arnab ise tavşan etli kuskusa denilmektedir.
 
Tunus mutfağı lezzet olarak Türk mutfağına oldukça yakındır. Hatta Tunus mutfağı içerisinde yer alan birçok yiyeceğin adı, ülkemizdeki söylenişiyle benzeşmektedir. Tunus’ta çorbaya shorba, turşuya torshi, şakşuka yemeğine chakchouka ve salataya ise slata adı verilmektedir.
 
Tunus’ta en ünlü deniz ürünleri yemeği 'poisson complet’tir. Bu yemek levrek gibi büyük bir balık çeşidinin tüm iç organları ile birlikte domates, soğan, biber, defne yaprağı, limon ve sarımsak eşliğinde; üzerinde baharatlar ve zeytinyağı gezdirildikten sonra fırında pişirilmesinden oluşmaktadır.
 
Sarımsaklı nohut çorbasına, lablabi adı verilmektedir. Bu doyurucu çorba oldukça yoğun bir lezzete sahiptir.
 
Tunus’un taş fırınında pişirilen geleneksel ekmeğine khobz tabouna denmektedir. Tunus mutfağında da tıpkı ülkemizde olduğu gibi yemeklerin yanında ekmek tüketilmektedir.
 
Acı soslu biber dolması, Tunus mutfağında felfel mahchi olarak adlandırılmaktadır.
Şehre özgü bir tat olan Tunus salatası; salatalık, biber, domates, soğan, ton balığı, haşlanmış yumurta ve zeytinin ufak parçalar hâlinde doğranarak karıştırılması ve üzerine çeşitli baharatlar, limon suyu ve zeytinyağının eklenmesiyle hazırlanmaktadır.
 
Ojja; yumurta, domates, biber, soğan, harissa baharatı ve isteğe bağlı olarak et çeşitleri ile pişirilen lezzetli bir menemendir.
 
Tunus mutfağı güveç çeşitleriyle oldukça ünlüdür. Berberi usulü kuzu güveci; patates, kuzu eti, domates, soğan ve biberin toprak kaplarda yerel baharatlar, zeytinyağı ve salça ile birlikte karıştırılması yoluyla pişirilmektedir.
 
Vejetaryenlere hitap eden bir diğer güveç çeşidi ise sadece domates ve biberle hazırlanan makboubeh’tir.
 
Tatlılar…
 
Asida; tereyağı, yulaf lapası ve bal ile pişirilen bir puding çeşididir. Bu tatlı genellikle bayram ve bebek doğumu gibi özel kutlamalarda tüketilmektedir.
 
Baklava, Tunus’ta oldukça popüler bir tatlı çeşididir. Şehirde en sık bademli, fıstıklı, fındıklı ve ballı baklava çeşitleri tüketilmektedir.
 
Kızarmış tatlı çöreğin pudra şekerine bulanmasıyla elde edilen tatlıya bambaloni adı verilmektedir.
 
Hurma, tarçın ve portakal kabuğu ile pişirilen irmik tatlısına makroudh denmektedir.
 
Masfouf, geleneksel kuskusun şeker, meyve parçacıkları, fındık ve fıstık gibi yemişler ve tarçın gibi baharatlar eşliğinde pişirilmesiyle elde edilen bir tatlıdır. Bu yiyecek çeşidi genellikle yanında taze doğranmış meyveler ile birlikte servis edilmektedir.
 
Aromatik bir lezzete sahip mhalbiya; sardunya suyu, fındık ve pirinçten oluşan bir kek çeşididir.
 
Baklavaya benzer bir tatlı olan samsa ise; gülsuyu şurubu, limon ve susam tohumları ile hazırlanan ince hamur dilimlerinin içerisinin badem ezmesiyle doldurulmasından oluşmaktadır. Bu spesiyalin tuzlu versiyonları da bulunmaktadır.
 
Atıştırmalıklar…
 
Fricasse; zeytinyağlı ton balığı, harissa baharatı ve zeytin ile içi doldurulan küçük bir sandviç çeşididir.
 
Kızarmış çöreğin içerisine ton balığı ve yumurta koyulmasıyla elde edilen sandviçe birk adı verilmektedir.
 
Fas mutfağında tajine, yahni anlamına gelse de Tunus mutfağında bu kelime daha çok kiş manasında kullanılmaktadır. Tunus mutfağında sebzeli ve etli kiş çeşitleri oldukça popülerdir. Pizzayı aratmayan bu geleneksel atıştırmalıkların isteğe bağlı olarak yapılan birçok farklı türü bulunmaktadır.
 
Dana ve koyun etlerinin sumak ve sarımsak ile karışımından elde edilen Tunus’a özgü bir sosis çeşidi olan merguez, ızgarada pişirilip sandviç ekmeğinin arasına konularak tüketilen favori bir atıştırmalık yiyecektir.
 
Şehirde popüler olan bir diğer atıştırmalık ise kubeiba patties adı verilen içli köftelerdir.
 
Ne içilir?
 
Tunus’ta en popüler olan alkolsüz içecek nane çayıdır. Şehrin dört bir yanında bulunan çay evlerinde, geleneksel nane çayını otantik demlik ve bardaklarda usulüne uygun bir biçimde tüketme şansını yakalayabilirsiniz.
 
Tanıdık bir lezzet olan boza, Tunus’ta sevilerek tüketilen bir içecektir. Taze sıkılmış meyve suları, limonata ve badem sütü de, şehirde popüler olan diğer alkolsüz içecek çeşitleridir.
 
Tunus, kaliteli şarap üretimiyle dünya çapında adından söz ettirmektedir. Tarihte bir zamanlar Romalılara ev sahipliği yapmış olan bölgede üzüm yetiştiriciliği ve şarap üretimi çok eski bir kökene sahiptir.
 
En prestijli yerel üretim kırmızı şarap çeşitleri Haut Mornag, Magon ve Sidi Saad; pembe şarap çeşitleri Gris de Tunisie, Sidi Rais ve Koudiat ve beyaz şarap çeşitleri ise Thibar, Koudiat, Muscat de Kelibia ve Blanc de Blanc’tır.
 
Hurma likörü olan thibarine ve boukha adı verilen fındık brendisi, mutlaka denenmesi gereken lezzetli alkollü içeceklerdendir. Bu içecekler genellikle kola ile karıştırılarak tüketilmektedir.
 
Ayrıca Celtia adı verilen yerel biranın oldukça lezzetli bir içime sahip olduğu söylenmektedir.
 
Nasıl Eğlenilir?
​Tunus, çöl kültürünün Afrika kültürü ve modern metropol atmosferiyle harmanlandığı benzersiz bir kimliğe sahiptir. Otantik ve tarihî ve modern ve ışıltılı Tunus olmak üzere ikiye ayrılan başkent, ziyaretçilerine sonsuz eğlence seçenekleri vadetmektedir.
 
Binlerce yıllık Medine bölgesindeki otantik çay evlerine oturup nane çayı içerken Tunus’un günlük yaşamını gözlemleyebilir veya arkeolojik bulguları yerinde ziyaret etmek için Kartaca banliyösüne doğru ufak bir gezintiye çıkabilirsiniz.
 
Tunus’un metropol havasını keşfetmek için ise; Ville Nouvelle semtindeki Fransız koloni dönemi yapılarının içerisinde yer alan ışıltılı kültür merkezlerine ve mağazalara uğrayabilir, prestijli restoranlarda lezzetli bir yemeğin tadını çıkarabilirsiniz.
 
Müzik
 
Tunus müziğine, İslami kültür kaynaklı bir tür olan malouf müziği hâkimdir. Malouf müziğinin geleneksel ve halk müziği olmak üzere iki farklı türü bulunmaktadır. Tunus’ta geleneksel malouf müziği oldukça popülerdir.
 
Malouf müziği sitar, davul, flüt ve keman eşliğinde şarkı söyleyen bir solist ile icra edilmektedir.
 
Ülkede en popüler olan malouf müziği grubu tüm üyeleri kadınlardan oluşan El-Azifet’tir.
 
Dar Ennejma Ezzahra
 
Bir saray atmosferine sahip bu büyülü sanat merkezinde geleneksel malouf müziği konserleri düzenlenmektedir.
 
Adres: 2 Mars Sokağı, No: 8, Sidi Bou Said semti, Tunus
Telefon: (+216) 71 740 102
 
Tiyatro ve sahne sanatları
 
Tunus, başkent olması nedeniyle ülkenin en renkli ve hareketli tiyatro atmosferine sahiptir. Şehirde oyunlar Arapça ve Fransızca olarak sergilenmektedir.
 
L'Étoile Tiyatrosu
 
Tunus’ta sahnelenen en yüksek bütçeli ve kaliteli oyunlara ev sahipliği yapan bu prestijli tiyatroda, ayrıca sihirbazlık gösterileri ve konserler de düzenlenmektedir.
 
Adres: Farhat Hached Meydanı, No: 41, Tunus
Telefon: (+216) 71 254 066
Web: www.etoiledunord.org
 
Gece hayatı
 
Tunus şehir merkezinde gece hayatı son derece sınırlıdır. Bunun bir nedeni de katı Müslüman kuralların geçerli olduğu Tunus’ta alkol tüketiminin genellikle yasak olmasıdır. Ancak bazı turistik otellerin rooflarında veya sınırlı sayıdaki turistik eğlence merkezinde turistlere alkol servis edilebilmektedir.
 
Habib Bourguiba Meydanı üzerinde yer alan kafelerin terasları gece oldukça kalabalıklaşmaktadır ancak bu mekânların hiç birinde alkollü içki servisi yapılmamaktadır.
 
Sidi Bou Said bölgesindeki nargile kafeler bilhassa yazın çok popüler olmaktadır. Nane çayı eşliğinde aromatik nargilelerin tadına bakmak ve kalabalığı seyretmek Tunus’ta popüler bir gece eğlencesidir.
 
Fatouma Bourguiba Meydanı üzerinde yer alan Le Boeuf sur le Toit, Habib Boutguiba Meydanı’ndaki Bar Jamaica ve Hotel Plaza Corniche bünyesinde yer alan bar ve gece kulübü genellikle turistlerin ve yabancı halkın gitmeyi tercih ettikleri kaliteli mekânlardır.
 
Şehir dışına tatil banliyölerine doğru çıkıldığında gece hayatı atmosferi daha renkli ve eğlenceli bir hâl almaktadır. Hammamet, Port el Kantaoui ve Sousse dünya çapında ünlü gece kulüpleri ve hareketli eğlence atmosferleriyle ünlü bölgelerdir. Calypso, Cocoloco ve Manhattan; bu bölgelerde yer alan en popüler ve kaliteli gece kulüpleridir.
 
Şansını kumardan yana denemek isteyenler ise, Cleopatra ve Casino Caribe gibi prestijli mekânların yanı sıra Yasmine Hammamet, Sousse ve Djerba semtlerindeki kumarhanelere uğrayabilirler.
 
Festivaller
 
Tunus’ta yıl boyunca birçok etnik, kültürel ve sanatsal festival düzenlenmektedir. Seyahat döneminize denk gelen festivallere katılarak yerel halkı ve kültürü daha yakından tanıma şansı elde edebilirsiniz.
 
Uluslararası Kartaca Müzik Festivali  
 
Her yıl temmuz - ağustos ayları arasında Kartaca banliyösündeki tarihî Roma amfi tiyatrosunda düzenlenen Uluslararası Kartaca Müzik Festivali; ülkenin en prestijli sanat etkinliklerinden biridir.
 
1964 yılından bu yana otantik tarihî tiyatroda düzenlenmekte olan festivale, her yıl dünyaca ünlü yerli ve yabancı birçok müzisyen katılmaktadır.
 
Tunus Medine Festivali
 
Her yıl Ramazan süresince Tunus Belediye Tiyatrosu’nda ve Kheireddine Sarayı’nın bahçesinde gerçekleştirilen eğlenceli etkinliklerle kutlanan Tunus Medine Festivali; meddah gösterilerine, cambazlara, Arap Fransız yapımı kısa film gösterimlerine ve Arap müziği eşliğinde gerçekleştirilen dans şovlarına sahne olmaktadır.  
 
Sahara Festivali
 
Her yıl 8 - 11 Kasım’da Tunus’un Sahara Çölü’ne açılış kapısı olarak bilinen Douz kentinde düzenlenen Sahara Festivali, dünya çapından 50.000’in üzerinde turisti ağırlamakta ve Bedevi halkını, çöl yaşamını ve geleneklerini tanıtmaktadır.
 
Başkentten 127 km uzaklıkta yer alan Douz kentine ulaşabilmek için şehir merkezinden günde iki kez hareket eden halk otobüslerine binebilirsiniz.
 
Sahara Festivali’nde deve yarışlarına, Bedevi evlilik seremonilerine, Bedevi şairlerin şiir dinletilerine şahit olabilir; ayrıca kurulan ziyafet çadırlarında çöl mutfağına ait egzotik yemeklerin ve çöl yaşamının simgesi olan yeni toplanmış hurmaların tadına bakabilirsiniz.
 
Spor
 
Tunus’ta popüler olan spor dalları arasında futbol, tenis, rugby, golf, hentbol, petank ve su sporları bulunmaktadır.
 
Şehrin en büyük spor merkezi 7 Kasım Stadyumu’dur. Tunus’ta düzenlenen önemli spor karşılaşmalarının büyük bir bölümü burada gerçekleştirilmektedir. Belverede semtinde yer alan Chedli Zouiten Stadyumu, Olimpiyat Stadı ve El Menzah Arenası şehrin diğer modern spor merkezleridir.
 
Tunus’un 4 kez FIFA Dünya Kupası Şampiyonası’na katılan milli futbol takımına Kartaca Kartalları adı verilmektedir.
 
Tunus’ta popüler olan bir diğer kulüp sporu rugby’dir. Tunus milli rugby takımı dünyanın en iyi 35. rugby takımı olarak kabul edilmektedir ve her sene Afrika Kupası’nda boy göstermektedir.
 
Futbol ve rugbyden sonra şehirde en favori olan spor hentboldur. Tunus, dünya çapında önemli hentbol başarılarına imza atmıştır. ES Sahel ve Esperance S.Tunis şehrin en popüler hentbol kulüpleridir.
 
Bisiklet sürmekten hoşlanan sporseverler başkentin en büyük parkı olarak bilinen Belverede Parkı’nı ziyaret edebilirler. Park içerisinde bisiklet parkurlarının yanı sıra koşu parkurları da bulunmaktadır.
 
Belverede Parkı ayrıca özel petank sahalarını da içerisinde barındırmaktadır. Petank; Fransa menşeli popüler bir açık hava sporudur.
 
Petank oyununda amaç; üzerlerinde farklı çizgiler bulunan küçük çelik topları pig, cochonnet veya but olarak isimlendirilen kılavuz topun mümkün olduğunca yakınına doğru atmaktır. Ülkemizde bu oyun, boccia olarak da adlandırılmaktadır.
 
1928 yılında Tunus’ta ilk kez düzenlenen Grand Prix Tunus yarışı, 1955 yılına kadar dokuz kez gerçekleştirilmiş; Marcel Lehoux, Achille Varzi, Tazio Nuvolari ve Rudolf Caracciola gibi önemli sporcuları ağırlamıştır. 1955’ten 2007’ye kadar ara verilen etkinlik günümüzde hâlâ düzenlenmektedir.
 
Her türlü spor sahasına ve eğlence merkezinde ev sahipliği yapan bu sevimli tematik alan içerisinde; göl üzerinde su sporları yapmak isteyenlere yönelik tatlı su sporu kulüpleri, büyük bir olimpiyat havuzu, hentbol, futbol ve rugby sahaları, jimnastik kulüpleri ve bisiklet, kaykay ve yürüyüş parkurları yer almaktadır.
 
Şehrin en prestijli golf sahaları da, Tunus Spor Şehri’nin yemyeşil sınırları içerisinde yer almaktadır. Golf oynamayı sevenler ayrıca Port El Kantaoui’deki lüks resortların golf sahalarını da ziyaret edebilirler.
 
Su sporlarından hoşlananlar şehre en yakın ve en popüler plajlar olarak bilinen Sousse ve Hammamet’i ziyaret edebilirler. Bu plajların hemen arkasında birçok turistik otel ve resort yer aldığından bu bölgeler genellikle oldukça kalabalık bir manzaraya sahne olmaktadır. Daha bakir ve doğal bir plajı keşfetmek isterseniz; Chott Meriam’a uğrayabilirsiniz.
 
Tunus’ta bulunan plajların hemen arkası yüzme, scuba dalışı ve su kayağı gibi spor aktivitelerini gerçekleştirmenizi sağlayacak ekipmanları kiralayan ve kurs imkânları sunan tesislere ev sahipliği yapmaktadır.
   
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

 

Tunus
Etiketler » Tunus Grup Uçak Bileti Al   » Tunus Grup Uçak Rezervasyonu   » Tunus Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Tunus Grup Uçak Bileti Al