İstanbul Adelaide Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Adelaide Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Nasıl Gidilir?
​Uçak ile
 
Türk Hava Yolları ile Hong Kong’a uçup oradan da Cathay Pacific gibi yerel bir havayolu şirketiyle Adelaide’e ulaşabilirsiniz.
 
Diğer bir seçenek ise Singapore Havayolları’yla Dubai ve Singapur aktarmalı olarak uçmak. Yani, İstanbul’dan Dubai’ye, Dubai’den Singapur’a, Singapur’dan Adelaide’e üç aktarmayla ulaşabilirsiniz. Havaalanlarındaki bekleme süreleriyle birlikte uçuşunuz 24 saati bulacaktır.
 
Adelaide Havaalanı  İçin 1-9 Arası Uçak Biletinizi www.makrobilet.com Sitemizden Online Ucuz Fiyata Alabilirsiniz.
 
Uluslararası ve yurt içi uçuşlara yer veren Adelaide Havaalanı, şehir merkezine sadece 7 km uzaklıktadır. Şehrin batısında yer alan havaalanından şehir merkezine yolculuk yaklaşık 15 dakika sürer.
 
Adres: 1 James Schofield Yolu, Adelaide Havaalanı, Güney Avustralya 5950, Avustralya.
Tel: +61 8 8308 9211
Faks: +61 8 8308 9311
Web site: www.aal.com.au
 
Havaalanından ulaşım
 
Havaalanından gideceğiniz yere göre otobüs, taksi, tren gibi birçok alternatif ulaşım şekli bulabilirsiniz. İsterseniz araç kiralayıp ulaşımınızı kendiniz de sağlayabilirsiniz. 
 
Otobüs ile
 
Otobüs genellikle şehir içinde en ucuz ulaşım yollarından biridir. Adelaide şehir merkezine, 99C numaralı otobüslerle ücretsiz olarak gidebilirsiniz.
 
Raylı sistem ile
 
North Terrace ve South Terrace caddeleri arasında şehir merkezi içerisinde metro ve tramvayla seyahat edebilirsiniz.
 
Interstate Tren Terminali’nden (Keswick) güneybatıdaki şehir merkezlerine gitmeniz mümkündür.  Terminale ise Skylink Shuttle’larıyla havaalanından direkt gidebilirsiniz.
 
Taksi ile
 
Adelaide’de genellikle taksiler kredi kartı kabul ederler. Havaalanından şehir merkezine ulaşım yaklaşık 15 dolar tutar.
 
Güney Avustralya’nın başkenti olan ve Gulf St. Vincent sahilinin ortasında yeşilliklerle kaplı bir alanda kurulu olan Adelaide; şık mimarisi, butik mağazaları, plajları, sanat etkinlikleri ve gece hayatıyla ziyaretçilerinin gönüllerini fethetmeyi kolayca başarır. 
 
Genellikle kozmopolit kentlerin insanları tarafından sakin ve tekdüze bir şehir olarak tanımlansa da, aksine birçok kişide Adelaide’in büyük şehirler arasında tanımlanamayacak bir inceliğe ve sevimliliğe sahip olduğu kanısı vardır. 
 
Bölgeye ilk yerleşimciler, 1836 yılında gelmiş ve bugün Glenelg denilen bir ağacın dibinde durup buranın yeni bir koloni olduğunu ilan etmişlerdir. Avustralya Kralı IV. William döneminde kurulan Adelaide, adını o dönemin kraliçesinden alır. Şehrin tamamı kâğıt üzerinde tasarlanmış, daha sonra pratiğe dökülmüştür. Merkezde bulunan caddelerin, hâlâ bu planın eserleri olduğu söylenebilir.
 
Tepeleri, deniz kenarındaki semtleri ve düzgün planlanmış yapısıyla Adelaide, Avustralya şehirleri içinde en Avrupai yapıya sahip olanıdır. Parlamento binası, uzun demiryolu hatları size bir Avrupa başkentini anımsatacaktır.  Ayrıca nüfusu bir milyonu aşan bu kentte kültür ve yaşam önemli bir yer tutar. Bu nedenle kimilerince kent, Avustralya’nın kültür başkenti olarak görülür.
 
Avustralya şaraplarının üçte birinin sağlandığı üzüm bağları, plajları, kentsel dokusu, dağ manzaraları ve çölleriyle Adelaide, Güney Avustralya’da bir sentezler başkentidir.
 
 
Nereler Gezilir?
​Adelaide’de müzeleri, sanat galerilerini, eşsiz güzellikteki park ve bahçeleri gezerken çok zevk alacaksınız. Şehrin iyi planlaması ve nerede olduğunuzu hatırlatan büyük parkları sayesinde bu kentte kaybolmadan rahatça dolaşabilirsiniz.
 
Adelaide; McLaren, Clare ve Barossa vadilerinin üzüm bağlarıyla çevrelenmiştir. Barossa, Avustralya’daki en iyi şarap vadisi olarak bilinir; vadiyi ziyaret etmek için günübirlik turlara katılabilirsiniz.
 
Kentin doğusunda Adelaide Tepeleri bulunur. Bu bölgede bir kır evinin huzurunu hissedebilir ve Murrey Nehri üzerinde botla tura çıkarak doğayı keşfetme şansını yakalayabilirsiniz.
 
Kuzeyde ise sizi Flinders adı verilen Güney Avustralya’daki en büyük dağ alanı karşılar. Eğer ilkbaharda yolunuz Adelaide’e düşerse buraya mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz. Yeni açan çiçeklerle oluşan renk harmonisi gerçekten görülmeye değer bir manzara oluşturur.
 
Adelaide, düzlük bir alan üzerine kurulduğu için yürümek sizi çok yormaz. Şehri en güzel keşfetme yollarından biri bisiklet kiralamaktır. Belediye Meclisi tarafından da desteklenen bisiklet kiralama ücretsizdir. Haftanın 7 günü, saat 09.00 ile 17.00 arası kiraladığınız bisikletle şehir turu yapabilirsiniz.  Tek ihtiyacınız olan, sürücü lisansı ve pasaportunuzdur.
 
Şehirde görülecek yerler daha çok Kuzey bölgesinde yer alır. Eğer gezinizi daha ekonomik bir şekilde yapmak isterseniz Adelaide Card size birçok noktada indirim sağlayacaktır. Adelaide Card’ı Turist Danışma Noktaları’ndan temin edebilirsiniz.
 
Adelaide Merkezi
 
Adelaide’in en görkemli yeri North Terrace Caddesi’dir. Bu caddenin iki yanında ağaçlar ve binalar sıralanır. Binaların arasında ise konaklar müzeler, kiliseler ve anıtlar bulunmaktadır.
 
Güney Avustralya Sanat Galerisi
 
Resmi olarak 1881 yılında açılan bina, yenileme çalışmasından sonra 1996 yılında tekrar hizmete açılmıştır.
 
Avustralya sanatındaki tüm önemli büyük isimlere ev sahipliği yapan bu uluslararası sanat koleksiyonunda, Çin porselenlerinden Avustralya’nın modern resim ve heykellerine kadar birçok parça bulunur. Aynı zamanda galeride Aborjin sanatı koleksiyonları da yer alır.
 
Girişin ücretsiz olduğu sanat galerisini her gün saat 10.00-17.00 saatleri arasında gezebilirsiniz.
 
Adres: North Terrace, Adelaide, Güney Avustralya
Tel: +61 8 8207 7000
Web site: www.artgallery.sa.gov.au
 
Güney Avustralya Müzesi
 
Avustralya’nın tarihini kapsayan bu müzede en ilgi çekici şey, sergi alanlarını süsleyen balina iskeletleridir. Galeride aynı zamanda Aborjinlilere ait bir sergi de bulunur. Bu sergide Aborjinlerin Düş Görümü kahramanı Ngurunderi’nin öyküsünü televizyonlardan izleyebilirsiniz.
 
Müzede ayrıca Güney Pasifik adalarından gelen maskeler, kalkanlar ve heykeller de bulunur.  
 
Girişin ücretsiz olduğu müzeyi yılbaşı hariç her gün saat 10.00 ile 17.00 arasında gezebilirsiniz.
 
Ayrıca Güney Avustralya Müzesi’ne gelmişken içeride bulunan The Balaena Café’de bir şeyler atıştırabilirsiniz.
 
Adres: North Terrace 5000, Adelaide, Güney Avustralya       
Tel: +6 8 8207 7500
Web site: www.samuseum.sa.gov.au
 
Güney Avustralya Devlet Kütüphanesi
 
Devlet Kütüphanesi, Adelaide’de milyonlarca belgeye, kitaba, haritaya, önemli eserlere ve koleksiyona ev sahipliği yapar. Çarpıcı bir mimariye sahip olan bu mekân, pazartesi, çarşamba, cuma 9.30-20.00, perşembe 9.30-17.00, hafta sonları ise 12.00-17.00 saatleri arasında açıktır.
 
Adres: North Terrace 5000, Adelaide, Güney Avustralya
Tel: +61 8 8207 7200
Web site: www.slsa.sa.gov.au
 
Göç Müzesi
 
Devlet Kütüphanesi’nin arkasında kalan müzede, Güney Avustralya’ya dünyanın dört bir yanından göç edenlerin hikâyesi anlatılır. Kaynaklarda 100’den fazla milletin bilgileri bulunmaktadır.
 
Müzeyi hafta içi 10.00-17.00, hafta sonu ise 13.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 
Adres: 82 Kintore Meydanı, Adelaide, Güney Avustralya
Tel: +6 8 8207 7580
Web site: www.history.sa.gov.au
 
Tandanya - Ulusal Aborjin Kültür Enstitüsü
 
Yerel Kaurna insanları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu müzeyi gezebilir, ücretsiz didgeridoo şovları izleyebilirsiniz. Buradaki dükkândan Aborjin hediyelik eşyaları da alabilirsiniz.
 
Müze, her gün 10.00 ila 17.00 saatleri arasında açıktır.  
 
Adres: 253 Grenfell Caddesi, Adelaide, Güney Avustralya   
Tel: +6 8 8424 3200
Web site: www.tandanya.com.au
 
Adelaide Botanik Bahçesi
 
20 hektarlık bir alana yayılı olan botanik bahçesinde, kırların ağaçların ve göllerin yanı sıra bir de 1877 yılından kalma prefabrik Palmiye Evi bulunur.
 
Adelaide Botanik Bahçesi, şehrin merkezinde olmasına rağmen, sessiz ve rahatlatıcıdır. Çimli alanlarda uzanabilir ve yorgunluğunuzu atabilirsiniz.
 
Bahçenin içerisinde bir kafe ve konservatuar da yer alır.
 
Botanik Bahçeleri’ne her gün 07.15 - 21.00 saatleri arasında gidebilirsiniz. Ayrıca saat 10.30’da rehber eşliğinde Adelaide Botanik Bahçeleri’ni ücretsiz olarak gezebilirsiniz.
 
Adres: North Terrace, Adelaide, Güney Avustralya
Web site: www.environment.sa.gov.au
 
Ayers Evi
 
Ayers Evi, adını eski sahibi iş adamı ve politikacı Sir Henry Ayers’ten almıştır. Yedi kez Güney Avustralya’nın başkanlığını yapan Ayers, bu evi devlet işleri için kullanmıştır. 19. yüzyıl tarzında döşenmiş evin 45 odası bulunur. O dönemlerde sosyetenin merkezi olan bu evin balo salonunun zemini daha düzgün olsun diye sütle yıkandığı söylenir.
 
Ayers Evi, bugünlerde düğün kutlamalarına, seminerlere, yıl dönümlerine ve doğum günlerine ev sahipliği yapmaktadır.
 
Adres: 288 North Terrace 5000, Adelaide, Güney Avustralya
Tel: +6 8 8224 0666
Web site: www.ayershouse.com
 
Güney Avustralya Parlamento Binası
 
Festival Merkezi’nin arkasında bulunan Parlamento Binası’nın temelleri 1881 yılında atılmış, inşaatı duraksamalar yüzünden 58 yıl sürmüştür. Avustralya’daki görkemli parlamento binalarından biridir.
 
Shutterstock Image ID: 1518352, Güney Avustralya Parlamento Binası
 
1874 yılında Güney Avustralya Valisi tarafından parlamento binası için bir tasarım yarışması sonucunda, Adelaide’in önemli mimarlarından Edmund Wright ve Lloyd Taylor tarafından yapılan tasarım, bu yarışmada birinci seçilmiştir. Tasarımda, Korint sütunlardan yapılmış etkileyici bir kule ve büyük bir kubbe bulunur.
 
Korint sütunlar ve pahalı taş işlemelerinden dolayı buraya Mermer Saray da denilir.  
 
Parlamento Binası’nı pazartesiden cumaya, oturum olmadığı günlerde saat 10.00 ile 14.00 arasında rehber eşliğinde gezebilirsiniz.
 
Adres: North Terrace 5000, Adelaide, Güney Avustralya.
Tel: +61 8 8237 9100
Web site: www.parliament.sa.gov.au
 
Holy Trinity Kilisesi
 
North Terrace’taki tarihi binalardan biri olan Holy Trinity Kilisesi, Güney Avustralya’da inşa edilen ilk Anglikan kilisesi olma özelliğini taşır. 1838 yılında yapımına başlanan kilise, 1845 ve 1888 yıllarında genişletilmiştir.
 
Adres: 87 North Terrace 5000, Adelaide, Güney Avustralya
Web site: www.trinityadelaide.org.au
 
Himeji Bahçesi
 
 
South Terrace’ta bulunan bu Japon bahçesi, barış ve huzur dolu bir cennet gibidir. Himeji Bahçesi, iki çeşit klasik Japon stiline sahiptir; senzui (göl ve dağ bahçesi) ve kare senzui (kum bahçesi).
 
1980’lerde Yoshitaka Kumada adlı Japon tasarımcı tarafından yapılan bahçe, aynı zamanda Himeji ile Adelaide’in kardeşliğini simgeler.
 
Himeji Bahçesi’ne her gün saat 08.00 ile 17.30 saatleri arasında gelebilirsiniz.
 
Adres: South Terrace, Adelaide, Güney Avustralya
Tel: +61 8 8203 7483
 
Rymill Park
 
Dewuetteville Terrace, Rundle Caddesi, Hutt Sokağı ve Bartes Caddesi tarafından çevrilen Rymill Park’ta büyük ağaçların gölgesinde dinlenebilir, barbekü yapabilir, gölde bir sandal kiralayıp gezinebilirsiniz.
 
Elder Park
 
Festival Merkezi’nin kuzeyinde yer alan Elder Park, şehir için popüler bir buluşma noktasıdır. Adını, önceleri buraya yerleşen Elder Ailesi’nden alır. Park, yılbaşı akşamları kutlamalara ve Adelaide Sanat Festivali’ne ev sahipliği yapar.
 
Buradan Popeye botlarıyla nehir boyunca Adelaide Hayvanat Bahçesi’ne kadar gidebilirsiniz.
 
Kuzey Adelaide
 
Adelaide Hayvanat Bahçesi
 
Adelaide Hayvanat Bahçesi’nde 300 yerli ve egzotik tür; toplamda 1800’e yakın hayvan bulunur. Buranın en büyük özelliği, bir orman içinden yürümenize ve hayvanlara dokunma mesafesinde geçmenize olanak tanımasıdır.
 
Hayvanat Bahçesi’nin içinde 1877 yılından bu yana egzotik ve doğal bitki örtüsü içeren bir botanik bahçesi de bulunmaktadır.
 
Adres: Frome Caddesi, Kuzey Adelaide, Güney Avustralya
Tel: +61 8 8267 3255
Web site: www.adelaidezoo.com.au
 
Yarbay William Light Heykeli
 
Şehir merkezinin kuzeyinde yer alan bu anıt, şehri kuran ve geliştiren Yarbay William Light anısına dikilmiştir. Metefiore Tepesi üzerinde yer alan ve parklara doğru bakan bu heykel, kendisinin yarattığı şehri işaret eder.
 
Glenelg
 
Güney Avustralya’yı kuran kolonicilerin karaya çıktığı yer olan Glenelg, upuzun bir balıkçı iskelesi bulunan bir sahil beldesidir. Adını kolonicilerin sahip olduğu gemiden alan HMS Buffalo adlı bir restoran sahilde hizmet vermektedir. Dilerseniz gün batımında burada güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.
 
Glenelg’e Victoria Meydanı’ndan kalkan tramvaylarla gelebilirsiniz.
 
Rodney Fox Shark Experience
 
Okyanus ekosistemi içerisinde köpekbalıklarının yerini anlatmaya yönelik bu müzede, etkileyici ve aynı zamanda korkutucu sergileri görme imkânı bulabilirsiniz. Glenelg’de Moseley Meydanı’nda bulunan Rodney’de dev köpekbalığı çeneleri sizi bekliyor olacak.
 
Adres: Glenelg Belediye Binası, Moseley Meydanı, Adelaide, Güney Avustralya
Tel: +61 8 8376 3373
Web site: www.rodneyfox.com.au
 
Port Adelaide
 
Adelaide’in kuzeybatısında yer alan bu bölgeye günübirlik gelip burada yer alan Maritime, Ulusal Demiryolu müzelerini gezebilirsiniz.
 
Port Adelaide’e North Terrace’tan kalkan 151, 152, 153 numaralı otobüslerle gelebilirsiniz.
 
Maritime Müzesi
 
Birçok vintage gemiye sahip olan müze, 1933 yılında yeniden şekillenmiş ve âdeta Adelaide Denizcilik Müzesi hâline gelmiştir.
 
Müzedeki muhteşem koleksiyon, orijinal Viktorya vitrinlerinde ve fahri küratörlerin hazırladığı el yazılı etiketlerle ziyaretçilere sunulur.
 
Adres: 126 Lipson Sokağı, Port Adelaide, Güney Avustralya
Tel: +61 8 8207 6255
Web site: www.history.sa.gov.au
 
Ulusal Demiryolu Müzesi
 
Demiryolu tarihine doğru bir gezi yapmak isterseniz, Ulusal Demiryolu Müzesi’ne mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz. Buraya gelmişken ünlü “Çay ve şeker” trenini görmeden gitmeyin.
 
Ayrıca müzede dev buhar trenlerine binebilir, ücretsiz tren sürmenin keyfine varabilirsiniz.
 
Müzeyi her gün 10.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.  
 
Adres: Lipson Caddesi, Port Adelaide, Güney Avustralya
Tel: +61 8 8341 1690
Web site: www.saam.org.au
 
Adelaide Tepeleri
 
Şehrin güneyinde ve doğusunda yer alan Adelaide Tepeleri, meyve bahçelerine, üzüm bağlarına ev sahipliği yapar. Şehir merkezinden sadece 30 dakikalık uzaklıkta olan bu yerde; patikalarda gezinebilir, dar sokaklardan geçerek köylere ulaşabilir, sevdiklerinizle eğlenceli piknikler yapabilirsiniz. Yalnız dikkatli olmanızda fayda var; bu bölgede kaybolmak pek zor değil.
 
Adelaide Tepeleri’ne otobüsle ulaşım zordur. Bu nedenle toplu ulaşımı kullanmak yerine taksi tutmanızı ya da araç kiralamanızı tavsiye ediyoruz.
 
Cleland Vahşi Yaşam Parkı
 
Cleland’de, vahşi yaşamı yakından gözlemleme imkânı bulabilir, kanguruları besleyip koalalarla fotoğraf çektirebilirsiniz.  
 
Cleland Vahşi Yaşam Park’ına Grenfell Sokağı’ndan 863F numaralı otobüslere binip “Creafer”de inip tekrar 823 nolu otobüsü kullanarak iki vesaitte gelebilirsiniz.
 
Park, her gün 09.30-17.00 saatleri arasında açıktır.  
 
Adres: Summit Caddesi, Cleland, Adelaide, Güney Avustralya
Tel: +61 8 8339 2444
Web site: www.clelandwildlifepark.sa.gov.au
 
Mt Lofty Summit
 
Cleland Vahşi Yaşam Parkı’ndan buradaki tepelerin en yükseği olan (770 metre) Lofty’e yürüyebilir, Adelaide manzarasını seyredebilirsiniz.
 
Warrawong Kutsal Toprağı
 
Şehirden 3 km uzaklıktaki bu yerde, doğal hayatı koruma çalışmaları yapılmaktadır. 1,5 saat süren rehber eşliğindeki turlarda hayvanları doğal yaşamları içinde gözlemleyebilirsiniz.
 
Warrawong’u, her gün saat 08.30 ile 19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 
Adres: Stock Caddesi, Mylor, Adelaide, Güney Avustralya
Tel: +61 8 8370 9197
Web site: www.warawong.com
 
Hahndorf
 
Adelaide’in 28 km güneydoğusunda bulunan bir dağ köyü olan Hahndorf, 1839 yılında Alman mülteciler tarafından kurulmuştur. Burada gördüğünüz binaların çoğu restore edilmiş orijinal binalardır.
 
Eğer Hahndorf’a aralık ya da ocak ayında uğrarsanız, Kurucular Günü Festivali, atıcılık ve bira içme eğlencelerini kaçırmamanızı öneririz.
 
Barossa Vadisi
 
Adelaide’e 50 km uzaklıktaki Avustralya’nın en ünlü şarap üretim bölgesi olan Barossa Vadisi, Avustralya’nın toplam şarap üretiminin dörtte birini karşılar. Muhteşem bir manzaraya sahip olan bu yer, 1842 yılında dini baskıdan kaçan Alman Lutherciler tarafından kurulmuştur. Bu nedenle bölgede Alman atmosferi hissedebilirsiniz.
 
Karayoluyla yalnızca bir saatte ulaşabileceğiniz Barossa Vadisi’nde isterseniz konaklamalı, isterseniz günübirlik bir tur yapabilirsiniz. Koloni döneminden kalan lüks konaklardan, tarihi kulübelere, butik otellerden çadır kamplarına kadar birçok konaklama alternatifi burada sizi bekliyor.
 
Vadide bulunduğunuz süre boyunca şaraphaneleri dolaşıp rehberli turlar eşliğinde şarap tatma etkinliklerine katılabilirsiniz.
 
 
Ne Yenir?
​Adelaide’de yerel mutfaktan dünya mutfağına pek çok şeyi uygun fiyata yiyebilirsiniz. Şehirde yaşayan bir Avustralyalı, haftada birkaç gün dışarıda yer; bu da fiyatların uygunluğunu ve yiyeceklerin kalitesini gösteren bir şeydir.
 
Yemeklerde ülkenin iklimsel çeşitliği kullanılır. Dolayısıyla burada egzotik rambutanlardan hindistancevizine pek çok şey bulabilirsiniz. Eğer egzotik yiyeceklere meraklıysanız Adelaide’de soğuk preslenmiş zeytinyağını denemenizi mutlaka tavsiye ederiz.
 
Avustralya barbeküye bayılır; dolayısıyla menülerde ağırlıklı olarak et vardır. Kaldığınız otelin balkonunda bile mangal yapmanıza izin verebilirler, şaşırmayın.
 
Et yemekleri
 
Adelaide’de en sevilen et yemekleri, biftek ve rostodur. Ama eğer maceracı biriyseniz ve farklı tatları denemekten çekinmiyorsanız kanguru ya da emu eti yemek isteyebilirsiniz. Ya da içi istiridyeyle dolu heybe bifteği sizin için farklı bir alternatif olabilir.
 
Kıymalı börek, Avustralya’nın geleneksel yiyeceklerinden biridir. Özellikle Adelaide’e özgü olan floater, bezelye çorbasının içinde servis edilir.
 
Balık ve deniz mahsulleri
 
Adelaide, deniz mahsulleri anlamında ziyaretçilerine müthiş bir çeşitlilik sunar. Levrek, dülger ve mezgit ilk akla gelen balıklardandır. Ancak buraya kadar gelmişken Avustralya sularına özel balıklardan denemenizi tavsiye ederiz. Özellikle Aborjin dilinde büyük kefeler anlamına gelen barramundi balığını.
 
Başka bir alternatif olarak ise “yabbies”i denilen, ıstakoz kardeşi kereviti de deneyebilirsiniz.
 
Tatlılar ve Meyveler
 
Yerel bir lezzet arıyorsanız, adını Rus balerin Anna Pavlova’dan alan ve bir kurabiye çeşidi olan Pavlova’yı deneyebilirsiniz. Dışı çıtır, içi yumuşak olan bu tatlı; genellikle üzerine kivi konularak servis ediliyor.
 
Avustralya’da Avokadodan eriğe, kirazdan mangoya her çeşit meyveyi bulabilirsiniz.
 
Ne içilir?
 
Adelaide’de sıcak soğuk, alkollü alkolsüz birçok içecek sizi bekliyor. Özellikle şaraplar ve biralar en çok tercih edilenler arasında.
 
Avustralya şarapları
 
Şarap konusunda dünyanın en iyileriyle yarışabilecek kadar iddialı olan Avustralya’da şarap ülkenin en önemli ihraç ürünleri arasında yer alır.
 
Burada en sevilen beyaz şaraplar; Riesling, Semillion, Chardonnay, en sevilen kırmızı şaraplar ise Cabarnet, Shriaz, Pinot Noir ve Sauvignon çeşitleridir.
 
Bira
 
Genellikle akşam yemeklerinde barbeküyle beraber tercih edilen bira, Avustralya’da çokça tüketilir. Avustralya’da biranın soğuk olması çok önemlidir. Öyle ki bira meraklıları, bardaklarının da soğutulmuş olmasını isterler ve tinnie adını verdikleri kutu biraları da sıcak geçirmeyen yalıtımlı kapların içine koyarlar. 
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Sahne sanatları, Avustralya’nın genelinde büyük bir öneme sahiptir. Öyle ki, herhangi bir gazeteyi açtığınızda sanat dünyasına ilişkin pek çok haber bulabilirsiniz. Sanat kenti olarak tanınan bu şehirde; opera, bale, konser, tiyatro gibi pek çok kültürel faaliyet gerçekleştirilmektedir.
 
Sahne Sanatları
 
Adelaide Festival Merkezi
 
North Terrace ile nehir kıyısı arasında kalan Adelaide Festival Merkezi, Güney Avustralya’nın sahne sanatlarına ev sahipliği yapmaktadır. Üç gümüş-beyaz geometrik kubbesiyle diğer binalardan ayrılır. Bina; Festival Tiyatrosu, Dunstan Oyun Evi, Uzay Tiyatrosu ve Açık amfi tiyatro olmak üzere toplamda 5000 kişilik farklı birkaç sahneye ev sahipliği yapar.
 
Adres: King William Caddesi, Adelaide, Güney Avustralya
Tel: +61 8 8216 8600        
Web site: www.adelaidefestivalcentre.com.au
 
Bakehouse Tiyatrosu
 
Yanına aldığınız içeceklerle içeri girmenize izin veren Bakehouse Tiyatrosu, iki sahneden oluşur: İlki 76 kişi kapasiteli ana tiyatro, diğeri ise 44 kişilik stüdyo tiyatro.
 
Adres: 225 Angas Sokağı, Adelaide, Güney Avustralya                                            
Tel: +61 8227 0505
Web site: www.bakehousetheatre.com
 
Nexus Sanat Merkezi
 
Gösteri sanatlarına yer verilen Nexus’ta dünya müziğinden sanatçıları dinleyebilir, muhteşem sanat ve edebiyat performanslarına şahitlik edebilirsiniz.
 
Adres: North Terrace Köşesi ve Morphett Sokağı, Adelaide, Güney Avustralya
Tel: +61 8 8212 4276
Web site: www.nexus.asn.au
 
Adelaide Eğlence Merkezi
 
Uluslararası ve yerel büyük sahne şovlarına ev sahipliği yapan mekân, 12 bin kişi kapasitelidir. Dünyaca ünlü birçok yıldız, konserlerini burada vermişlerdir. Baleden operaya birçok sahne gösterisini Adelaide Eğlence Merkezi’nde izleyebilirsiniz.
 
Adres: Port Caddesi, Hindmarsh, Adelaide, Güney Avustralya
Tel: +61 8 8208 2222
Web site: www.theaec.net
 
Sinemalar
 
Palace East End Sinemaları
 
Yeni keşfedilen bağımsız filmlere, sanatsal ve farklı dillerdeki filmlere yer veren bu sinema, Adelaide’de Hollywood sinemasına alternatif olmaktadır.
 
Adres: 274 Rundle Sokağı, Adelaide, Güney Avustralya
Tel: +61 8 8232 3434
 
Moonlight Sinema
 
Gece yarısı açık sinemalardan hoşlananların kaçırmaması gereken bir sinema olan Moonlight’ta, klasik filmleri gökyüzündeki yıldızlar eşliğinde izleyebilirsiniz.
 
Bir not: Yanınıza sineksavar sprey almayı unutmayın.
 
Adres: Adelaide Botanik Bahçesi, Hackney Caddesi, Adelaide, Güney Avustralya
Tel: +61 8 1300 5519
 
Müzik
 
Adelaide Senfoni Orkestrası
 
1936 yılında kurulan Adelaide Senfoni Orkestrası, 74 üyesiyle eşsiz müzik ziyafetleri sunmaktadır. Orkestra, 1949 yılında efsanevi şef Prof. Henry Krips ile birlikte ünlenmiş ve dünya standartlarında bir seviyeye ulaşmıştır.
 
Orkestraya 1939 yılında yapılan ve bir zamanlar sinema olan Grainger Stüdyosu ev sahipliği yapmaktadır.  Adelaide Tren İstasyonu ve Kongre Merkezi’ne yürüme mesafesinde olan stüdyo, West End Sanatlar Bölgesi’nin kalbinde yer alır.
 
Adres: 91 Hindley Sokağı, Adelaide, Güney Avustralya
Tel: +61 8 8233 6233
Web site: www.aso.com.au
 
Gece hayatı
 
Sakinliği ile ünlü Adelaide’de gece hayatı şaşırtıcı bir şekilde hareketlidir. Çok dolaşmadan eğlenceye başlamak istiyorsanız şehir merkezinde yer alan bar ve diskoları tercih edebilirsiniz. Özellikle Rundle Caddesi’nde farklı türlerde birçok gece kulübü bulmanız mümkündür.
 
Eğer canlı müzik isterseniz, şanslısınız; Adelaide yerel grupların büyük bir destekçisi olduğundan pek çok mekânda canlı müzik dinleyebilirsiniz. Genellikle hafta sonu Adelaide barlarında caz müzik dinlenir.
 
Festivaller
 
Adelaide’in tam bir festival cenneti olduğu söylenebilir. Burada her yıl birçok festival ve etkinlik farklı ülkelerden katılımcıların da gelmesiyle kutlanır. Bu etkinlikler ve festivaller arasında, kültürel gösteriler, geleneksel müzikler, filmler gibi birçok sanat dalı yer alır.
 
Tour Down Under
 
6 günlük bisiklet yarışı olan Tour Down Under, Adelaide çevresinde düzenlenir. Yarışma her yıl ocak ayının üçüncü Salı günü başlar. Festivalde bir de gelenek uygulanır: İngilizce bilmeyen yarışmacılardan birine olmadığı hâlde yarışmanın yıldızı gibi davranılır. Fotoğrafları duvarlara asılır, otellerde insanlar onu görmek için izdiham yaratır.
 
Web site: www.tourdownunder.com.au
 
Adelaide Sanat Festivali
 
Dünyadaki en iyi sanat festivallerinden biri olan bu etkinlik, 1960 yılından beri her iki yılda bir, sonu çift sayı olan yıllarda kutlanıyor.  Şehir merkezinde kutlanan festival, belirli yıllarda mart ayında; bale, opera, dans gösterisi ve müzik konserlerine ev sahipliği yapıyor.
 
Web site: www.adelaidefestival.com.au
 
Adelaide Fringe
 
Güney Yarımküre’de en büyük, dünyada ise ikinci büyük sanat festivali olarak kabul edilen Adelaide Fringe, bir bienal etkinliği. Şubat ve mart aylarında 24 gün boyunca gece ve gündüz doyasıya sanat etkinliği sunan bu festivale her yıl milyonlarca insan geliyor. Gece açılış partisi, sokak tiyatrosu bu festivalde görülmeye değer etkinliklerden.
 
Web site: www.adelaidefringe.com.au
 
Womadelaide
 
300’den fazla sanatçının katıldığı dünyanın en iyi canlı konser etkinliklerinden biri olan Womadeliade, her yıl Botanik Park’ta mart ayının ikinci cuması müzikseverler ile buluşuyor.
 
Eğer dünyanın dört bir yanından gelen müzik gruplarını dinleyip dans ederken şarabınızı da yudumlamak isterseniz bu üç günlük müzik ziyafetini kaçırmamanızı tavsiye ederiz.
 
Web site: www.womadelaide.com.au
 
Adelaide Kabare Festivali
 
Yaklaşık 50 bin kişilik katılımla kendi türündeki dünyanın en büyük festivali sayılan Kabare, her yıl haziran ayının ortasında kutlanır. 2000 yılından itibaren yapılmaya başlayan festival, 400’ün üzerindeki performansla her yıl Adelaide Festival Merkezi’nde kutlanıyor.
 
Web site: www.adelaidecabaretfestival.com
 
Adelaide Fikirlerin Festivali
 
1999 yılından bu yana Adelaide Sanat Festivali’nin kutlanmadığı yıllarda alternatif olarak kutlanır. Yaratıcı fikirler ve deneyimler paylaşılır.
 
Web site: www.adelaidefestival.com.au
 
Güney Avustralyalı Yaşayan Sanatçılar Festivali (SALA)
 
Festivalin amacı, Avustralyalı sanatçılar için bir farkındalık oluşturmak ve farklı deneyimleri paylaşmaktır.
 
1500’ün üzerindeki sanatçının eserlerinin sergilendiği festivalde ayrıca sanatçıların hayata kattıklarıyla ilgili konuşmalar yapılır.
 
Web site: www.salafestival.com
 
Credit Union Christmas Pageant
 
Her yıl Adelaide’de gerçekleşen bu geçit töreni, 400 bin kişilik katılımla türünün en büyüğüdür. Kasım ayında yapılan ve South Terrace’tan North Terrace’a kadar süren bu geçit töreninde, 15 bando takımı, 200’e yakın palyaço ve dans sanatçıları dâhil olmak üzere ortalama 1700 gönüllü çalışır.
 
Web site: www.cupageant.com.au
 
Spor
 
Adelaide’de spor, günlük hayatın büyük bir parçasını oluşturur. Çim bowlinginden Test krikete kadar birçok spor dalı bu ülkede oynanır.
 
Adelaide Oval
 
Adelaide’deki birçok spor etkinliğine ev sahipliği yapan bu yer, North Terrace ile şehir merkezi arasında yer alır. Oval, dünyada olmasa bile Avustralya’daki en iyi Test kriket mekânlarından biri olarak kabul edilir. 34 bin seyirci oturma kapasiteli mekân, şu anda Güney Avustralya Kriket Derneği (SACA) tarafından yönetilmektedir.
 
Adelaide Oval, Ulusal ve Uluslar arası kriket maçlarına, Avustralya futbolu maçlarına, Rugby Ligi’ne, Amerikan futboluna, hokeye, tenise ev sahipliği yapar.
 
Adres: Kuzey Adelaide, Güney Avustralya
Tel: +61 8 8300 3800
Web site: www.cricketsa.com.au
 
Golf
 
Adelaide’de golf kulüplerinde genellikle yabancı ülkelerdeki kulüplerle değişim anlaşmaları bulunur. Neredeyse hiçbir formalite gerçekleştirmeden golf sopaları kiralayabilir, halka açık sahaların birinde oynayabilirsiniz.
 
Çim Bowlingi
 
Sakin bir oyun olan çim bowlingi krem renkli giysiler içinde oynanır. Son derece muntazam budanmış çimlerin üzerinde oynan bu oyuna siz de katılmak isterseniz hemen hemen her kulüpte bir maç bulabilirsiniz.
 
Tenis
 
Pek çok ünlü tenis şampiyonu çıkartmış olan Avustralya, bu sporu oldukça sever. Aralık ve ocak aylarında dünyanın en ünlü tenis yıldızları Avustralya’yı gezer.
Adelaide, 1972 yılına kadar tenisteki dört Gram Slam turnuvasından biri olan Avustralya Açık’a Adelaide Oval’de ev sahipliği yapmıştır. Ancak 1982 yılından sonra turnuvanın her yıl aynı yerde yapılmasına karar verilmiş ve mekân olarak da Melbourne Park seçilmiştir.
 
Test kriket
 
Test kriket, uluslararası standartlara sahip bir kriket türüdür. En üst düzey maçlar birinci sınıf olarak adlandırılır ve genellikle en az üç gün boyunca sürer. Test serileri, birinci sınıf kriketin bir türüdür ve kriketin en uzun oynandığı şeklidir. 1882 yılından bu yana Test serileri en fazla İngiltere ve Avustralya arasında The Ashes adıyla oynanmıştır.
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

Adelaide
Etiketler » Adelaide Grup Uçak Bileti Al   » Adelaide Grup Uçak Rezervasyonu   » Adelaide Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Adelaide Grup Uçak Bileti Al