İstanbul Brisbane Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Brisbane Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Nasıl Gidilir?
​Ülkemizden Brisbane'e; Emirates ile Dubai, Singapur Havayolları ile Singapur, Malezya Havayolları ile Kuala Lumpur, Ethiad Airways ile önce Abu Dabi daha sonra ise Sydney ve Kore Havayolları ile Seul aktarmalı olarak varmanız mümkün. Uçuş süresi ise yaklaşık olarak yirmi iki saat.
Brisbane Havaalanı İçin 1-9 Arası Uçak Biletinizi www.makrobilet.com Sitemizden Online Ucuz Fiyata Alabilirsiniz.
 
Brisbane'in 20 km kuzey doğusunda Eagle Farm ilçesinde yer alan Brisbane Havaalanı, şehrin uluslararası ve iç hat uçuşlarına ev sahipliği yapan tek havalimanıdır.
 
Brisbane Havaalanı oldukça modern bir tesis içerisinde yer almaktadır. Havaalanı içerisinde geniş bir duty free alanı, banka, sağlık merkezi, döviz bürosu, ibadethane, duş kabinleri ve VIP lounge bölümü bulunmaktadır. Ayrıca havaalanının hemen yanında ücretsiz servis ile ulaşılabilen Airport Village adında büyük bir alışveriş merkezi bulunmaktadır.
 
Adres: The Circuit, Hamilton Central, No: 11, Eagle Farm, Brisbane
Telefon: (+61) 07 3406 3000
Web: www.bne.com.au
Havalimanından ulaşım
 
Tren ile
 
Havaalanından her 15 dakikada bir şehir merkezine doğru hareket eden Airtren ile 22 dakikalık bir yolculuk sonunda şehir merkezine varabilirsiniz. Airtren, haftanın her günü 05.00 – 19.59 saatleri arasında hizmet vermektedir.
 
Taksi ile
 
Brisbane Havaalanı iç hat ve uluslararası terminal çıkışlarında sıraya girmiş bir hâlde bekleyen taksilerden birine binmeyi tercih edebilir ya da yolculuğunuz öncesinde telefonla ön ödemeli taksi hizmeti satın alabilirsiniz.
 
Black & White ve Yellow Cab Co, Brisbane'in en güvenilir taksi şirketlerindendir. Ön ödemeli taksi hizmeti haricinde, araca binmeden önce mutlaka fiyat konusunda konuşup anlaşmanız, tatsız sürprizlerle karşılaşmamanız açısından önerilmektedir. Brisbane insanları genellikle dürüst, yardımsever ve güvenilirdirler ancak yine de ulaşım söz konusu olduğunda turistlerden yararlanmak isteyenlerle karşılaşma ihtimaliniz bulunur.
 
Shuttle servisleri ile
 
Shuttle servis mantığıyla çalışan havaalanının tek resmi ulaşım aracı Coachtrans otobüsleri, günün her saati her uçuşu karşılayabilen pratik bir ulaşım alternatifidir. Mutlaka önceden rezervasyon yaptırmanız gereken Coachtrans servisleri, sizi gideceğiniz adresin kapısının önüne kadar bırakmakla yükümlüdür.
 
Shuttle servisi olarak hizmet sunan bir diğer firma ise SunAir'dir. SunAir servisleri genellikle şehrin güney bölgelerindeki banliyölere ulaşım sağlar. SunAir servislerinden yararlanabilmek için de mutlaka önceden rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Aksi hâlde havaalanında saatlerce sıra beklemek durumunda kalabilirsiniz.
 
Araç kiralama
 
Havaalanında kolaylıkla şoförlü veya şoförsüz, dilediğiniz arabayı kiralayabilirsiniz. Aklınızda Bulunsun başlığı altında bulunan Araç Kiralama konusuna bir göz atın.
 
Avustralya'nın en büyük üçüncü şehri olan Brisbane, Queensland Eyaleti'nin başkentidir. Avustralya'nın denizi ve kumuyla ünlü Altın Sahil şeridinin yakınında yer alan şehir, deniz turizmi açısından popüler bir destinasyondur.
 
Yüzyıllardır Aborjin kabilelerinin yaşam alanı olan Brisbane, resmi olarak İngiliz kaptan Matthew Flinders tarafından 17 Temmuz 1799 yılında keşfedilmiştir. Önceleri hapishanelerin yer aldığı kırsal bir alan olarak değerlendirilen Brisbane bölgesi; daha sonra koloni hükümeti valisi Sir Thomas Brisbane'in emri üzerine, bir liman şehrine dönüştürülmüştür. Buradan ilham alınarak kente ve kıyısındaki nehre, valinin soy ismi olan Brisbane adı verilmiştir.
 
Sydney ve Melburn'dan sonra Avustralya'nın turizm açısından en gelişmiş şehri olarak kabul edilen Brisbane; altın kumlu sahilleri, yemyeşil parkları, sportif aktivitelerin merkezi konumundaki nehri, mimari yapıları ve canlı kültür - sanat atmosferiyle ideal bir tatil mekânıdır.
 
 
Nereler Gezilir?
​Brisbane'i ziyaret etmek için en uygun dönem ülkemizde kış, orada ise yaz mevsimine denk gelen ocak, şubat ve mart aylarıdır. Bu dönemde Brisbane, tüm aktivitelerin keyifle yapılabileceği güneşli günlere ev sahipliği yapmaktadır. Popüler turizm sezonu dışında kalan zamanlarda ise iklim genelde bir hayli yağışlı ve rüzgârlıdır.
 
Brisbane seyahatinizin daha keyifli geçmesi için birkaç küçük noktaya dikkat etmelisiniz.
 
    Brisbane her ne kadar suç oranı oldukça düşük bir şehir olsa da, şehre yabancı bir turist olarak gelenlerin; bilhassa gece saatlerinde, Logan City gibi şehrin dış kısmında bulunan yoksul banliyö bölgelerinde bulunmamaları önerilmektedir.
    Önlem alınmadığı takdirde, sıcaklık ve güneş, Brisbane'i ziyaret eden turistleri bekleyen önemli bir tehlikedir. Yağmurlu havalarda dâhi, 10.00 – 15.00 saatleri arasında dışarı çıkarken mutlaka güneş kremi sürülmesi ve bol su tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
 
South Bank
 
South Bank, Brisbane'in merkezi konumunda bulunan oldukça renkli ve hareketli bir semttir. South Bank içerisinde yer alan Parklands'te; South Bank Şehir Plajı adı verilen, Avustralya'da bulunan tek insan yapımı kumsal ve lagün bulunmaktadır.
 
Bu turistik bölge içerisinde ayrıca; piknik alanları, hepsi birer mimari harika olan çeşmeler, Queensland Müzesi, Queensland Sanat Galerisi ve Queensland Devlet Kütüphanesi'ni içerisinde barındıran dev kültür kompleksi Queensland Kültür Merkezi bulunmaktadır.
 
Roma Sokağı Park Alanları; dünyanın en büyük yarı tropik bahçesi olma özelliğine sahip, yemyeşil bir mekândır. 1,800'ü aşkın bitki türüne ev sahipliği yapan bu dev bahçe içerisinde; bir amfi tiyatro, festival alanı, kuş parkı, büyük bir yapay göl ve sayısız açık hava sanat eseri yer almaktadır.
 
Brisbane Nehri'nin hemen kıyısında yer alan South Bank, Queensland Sahne Sanatları Merkezi'ne ve şehrin en büyük sineması olan Greater Union Hoyt's South Bank Sineması'na da ev sahipliği yapmaktadır.
 
South Bank semti söz konusu olduğunda; alışveriş ve moda dünyasının kalbinin attığı merkezlerden biri olan Little Stanley Sokağı, butik ve mağazalarla dolu keyifli zaman geçirilebilecek hareketli bir mekândır.
 
Her hafta sonu bölgede kurulan South Bank Sanat ve El İşleri Pazarı da, bölgeyi ziyaret etmek için bir neden daha yaratan zengin içerikli bir alışveriş durağıdır.
 
South Bank'e gidecekler, www.visitsouthbank.com.au adresli web sitesinden semt hakkında detaylı bilgi edinebilir, haberleri ve gelecek etkinlikleri takip edebilirler.
Brisbane Çarkı
 
South Bank'te yer alan görülmeye değer bir diğer eğlenceli gezi rotası, Brisbane Çarkı adı verilen dev dönme dolaptır. Dünyaca ünlü dönme dolap Londra'nın Gözü model alınarak yapılan bu dev araca binerek, şehri 360 derecelik bir açıdan görmenin keyfine varabilirsiniz.
 
Brisbane Çarkı, yüksek teknoloji ile üretilen, son derece modern bir eğlence aracıdır ve bu anlamda nostaljik dönme dolap kavramına yepyeni bir soluk getirdiği söylenmektedir.
 
Bilhassa geceleri şehrin rengârenk ışıkları yandığında manzaranın muhteşem bir güzelliğe sahip olduğu söylendiğinden, Brisbane Çarkı'nı güneş battıktan sonra bir kez daha ziyaret etmeniz önerilmektedir.
 
Adres: Kültür Avlusu, Russell Sokağı, South Bank, Brisbane
Telefon: (+61) 07 3844 3464
Web: www.thewheelofbrisbane.com.au
Queensland Kültür Merkezi
 
Queensland Kültür Merkezi, Brisbane'de mutlaka ziyaret edilmesi gereken turistik gezi alanlarının en başında gelmektedir. Queensland Kültür Merkezi alanı içerisinde; Queensland Görsel Sanatlar Merkezi, Queensland Müzesi, Queensland Devlet Kütüphanesi, Queensland Sanat Galerisi ve Queensland Modern Sanat Galerisi bulunmaktadır. Kompleksin ortası, yarı tropik yağmur ormanlarından oluşan bir bahçe ile kaplıdır.
 
Birçok görkemli yapıyı kapsayan bu dev kompleksin orijinal bölümü; 1985 yılında Robin Gibson ve Ortakları adlı yerel bir mimarlık firması tarafından inşa edilmiştir. Bu firmaya, Queensland Kültür Merkezi'ni inşa ettikleri için 2010 yılında "Şehre Gurur Veren Mimari Yapılar / 25. Yıl" ödülü verilmiştir.
 
Şehrin tarihi miraslarını görmeyi, kültürel ve sanatsal birikimlerini gözlemlemeyi isteyenlere; Brisbane'de görülmesi gereken en prestijli ve kapsamlı müze ve sanat galerilerini içerisinde barındıran bu kompleksi mutlaka ziyaret etmeleri önerilmektedir.
 
Adres: Stanley Place, South Bank, Brisbane
Telefon: (+61) 07 3840 7303
Web: qag.qld.gov.au
Hikâye Köprüsü
 
Avustralya'nın en eski köprülerinden biri olma ayrıcalığına sahip Hikâye Köprüsü, şehrin bir ucundan diğer bir ucuna uzanan görkemli bir yapıdır. 1,072 metre uzunluğundaki 3 dirsekten oluşan bu köprü, Brisbane Nehri üzerinde Fortitude Vadisi'nden başlayıp Kangaroo Point'de sona ermektedir.
 
Hikâye Köprüsü'nün en büyük özelliği, baş dönmesinden şikâyet etmeyenler için köprünün en üstüne kadar tırmanabilme olanağına sahip olmasıdır. Bu eğlenceli macerayı tamamlayabilenleri, nefes kesici güzellikte bir Brisbane manzarasının beklediği söylenmektedir. Hikâye Köprüsü; gece renk değiştiren ışıklandırmasıyla, Brisbane'e otantik bir atmosfer kazandırmaktadır.
 
Adres: Main Sokağı, Level 1, No: 170, Kangaroo Point, Brisbane
Telefon: (+61) 1300 254 627
Web: www.storybridgeadventureclimb.com.au
Gabba Stadyumu
 
Adını, içerisinde bulunduğu Woolloongabba banliyösünden alan Gabba Stadyumu; Brisbane'in en büyük spor kompleksidir. Aslında bir kriket stadyumu olan bu mekânda kriket müsabakalarının haricinde; Avustralya futbolu maçları, konserler, festival kutlamalarına ait gösteriler, beysbol ve rugby maçları ve tazı yarışları da düzenlenmektedir.
 
Yerel spor camiasına ilgi duyanlar; Gabba Stadyumu'nda Brisbane Aslanları adındaki yerel futbol takımının ve Queensland Boğaları olarak bilinen kriket takımının maçlarını seyredebilirler.
 
Brisbane'de spor turizmi bir hayli gelişmiştir, şehirde birçok yerel ve uluslararası spor etkinliği düzenlenmektedir. Şehirdeki spor etkinliklerinin odak noktası konumundaki Gabba Stadyumu'nun çevresi; birçok otel, pansiyon, restoran ve kafe ile çevrilidir.
 
Adres: Vulture Caddesi, Woolloongabba, Brisbane
Telefon: (+61) 07 3008 6166
Web: www.thegabba.org.au
Brisbane Belediye Binası ve Brisbane Müzesi
 
1920 – 1930 yılları arasında inşa edilmiş olan büyüleyici Brisbane Belediye Binası, Sydney'deki opera binası inşa edilene dek Avustralya'nın en pahalı yapısı olma özelliğine sahipti.
 
Brisbane Müzesi'ni de içerisinde barındıran mimari harikası bu tarihi yapı, Brisbane'i ziyaret eden turistlerin ilk uğrak noktalarından biridir. Brisbane Müzesi; şehrin tarihini ve kültürel gelişimini anlatan çok sayıda belge, fotoğraf ve sanat eserini içerisinde barındırmaktadır.
 
Belediye binasının zemin katında bulunan müzenin bir bölümünde tarihle ilgili eserleri keşfederken diğer bir kısmında yerel sanatçıların el işlerini ve sanat eserini görme şansına sahip olabilirsiniz. Müze, her gün 10.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Ann Sokağı, No: 157, Brisbane
Telefon: (+61) 07 3403 6363
Web: www.museumofbrisbane.com.au
Lone Pine Koala Koruma ve Bakım Evi
 
Lone Pine Koala Koruma ve Bakım Evi, birçok kişinin hayallerinin gerçeğe dönüştüğü büyülü bir mekândır. Bu mütevazı koruma ve bakım evini, diğer emsallerinden farklı kılan özellik; burada ziyaretçilerin koalaları sevmesine ve beslemesine izin verilebilmesidir.
 
Dünyanın en sevimli varlıklarından biri olan koalaları kucağınıza alıp severek ve kanguruları besleyerek doğanın kalbinde eğlenceli ve farklı deneyimler yaşayacağınız bir gün geçirmek için mutlaka yolunuzu Lone Pine'a düşürmeniz tavsiye edilmektedir.
 
Merkezde koala ve kanguruların yanı sıra Avustralya ekosistemine özgü birçok papağan ve sürüngen türü de bulunmaktadır. Ailece gerçekleştirilebilecek keyifli bir aktivite alternatifi sunan Lone Pine Koala Koruma ve Bakım Evi, her gün 08.30 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Jezmond Caddesi, No: 708, Fig Tree Pocket, Brisbane
Telefon: (+61) 07 3378 1366
Web: www.koala.net
Newstead Evi
 
1846 yılında inşa edilmiş olan Newstead Evi, Brisbane'de günümüze kadar hiç restore edilmeden doğal yapısını korumayı başaran tek konuttur. Günümüzde bir müze hâline dönüştürülen ev, 18. yüzyılda Brisbane'de hayatın nasıl olduğuna ilişkin önemli ipuçları sağlamakta ve ziyaretçilerini zamanda nostaljik bir yolculuğa çıkarmaktadır.
 
Evin etrafını saran oldukça bakımlı yemyeşil bahçeler, şehrin tempolu havasından biraz olsun uzaklaşarak doğada keyifli ve sakin bir gün yaşamanıza olanak sağlayacak niteliktedir. Müze, pazartesi - perşembe 10.00 - 16.00, pazar günleri ise 14.00 - 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Newstead Meydanı ile Breakfast Creek Caddesi'nin köşesi, Brisbane
Telefon: (+61) 07 3216 1846
Web: www.newsteadhouse.com.au
Brisbane Botanik Bahçeleri ve Coot-tha Dağı
 
Şehir merkezinin 6 km batısında bulunan Coot-tha, deniz seviyesinden 287 metre yükseklikte yer almaktadır ve Brisbane'in en yüksek dağıdır. Turrball Aborjin kabilesine ev sahipliği yapan dağlık alan içerisinde; Sir Thomas Brisbane Gökyüzü Gözlem Evi, Brisbane Botanik Bahçeleri, Halk Rekreasyon Merkezi, çok sayıda yürüyüş parkuru ve doruk noktasında muhteşem bir manzaraya sahip restoran ve kafeler bulunmaktadır.
 
Coot-tha; Aborjin dilinde ku-ta yani bal kelimesinden türemiştir. Eskiden Aborjin halkı dağa bal toplamak amacıyla geldiklerinden, zaman içerisinde bu mekânın adı dile bal dağı yani Coot-tha Dağı olarak yerleşmiştir. Coot-tha Dağı'nın doruk noktasından muhteşem bir Brisbane manzarası izlenebilmektedir, doruk noktasına ulaşabilmek için tırmanma parkurları bulunduğu gibi araba yolu da mevcuttur.
 
Coot-tha Dağı üzerinde yer alan Brisbane Botanik Bahçeleri; yarı tropik iklime has büyüleyici güzellikteki binlerce bitkiye ev sahipliği yapan, yemyeşil bir mekândır. Coot-tha Dağı'nı ziyarete gidenlere; sakin ve huzurlu birkaç saat geçirerek, temiz dağ havasını ciğerlerine çekip yenilenecekleri botanik bahçelerine mutlaka uğramaları tavsiye edilmektedir.
 
Brisbane Botanik Bahçeleri'nin alanı içerisinde ayrıca, Sir Thomas Brisbane Gökyüzü Gözlem Evi bulunmaktadır. Uzay ve gökyüzü hareketlerine meraklı olanlar, dev kubbesi ile sevimli bir mimari yapıya sahip bu merkezi ziyaret ederek Brisbane semaları hakkında detaylı bilgi edinebilirler.
 
Adres: Şehir merkezinin 6 km batısı, Brisbane
Web: www.brisbane.qld.gov.au/botanicgardens
Şehrin dışında kalan yerler
 
Avustralya'nın en büyük şehirlerinden biri olan Brisbane, çok yönlü yapısı ile ziyaretçilerini meşgul edecek birçok aktivite ve mekânı içerisinde barındırmaktadır.
 
Şehrin yüksek temposundan biraz olsun ayrı kalıp, doğada zaman geçirmek isteyenler; yemyeşil ormanlara ve altın kumlu plajlara sahip Brisbane kırsalını keşfe çıkabilirler.
Lamington Ulusal Parkı
 
UNESCO tarafından 1986 yılından bu yana Dünya Miras Listesi kapsamında tutulan Avustralya Gondwana Yağmur Ormanları'nın bünyesindeki, Lamington Ulusal Parkı; Brisbane şehir merkezinin 100 km güneyinde yer almaktadır. İki saat süren bir araba yolculuğunun ardından ulaşılabilen parka dilerseniz gezi turlarına yazılarak gidebilir ya da araba kiralayarak keyifli bir yol macerasına atılabilirsiniz.
 
Nesli tükenmekte olan birçok hayvan ve bitkiye ev sahipliği yapan, dünyanın en eski yağmur ormanlarından biri olarak kabul edilen ve tarihi bulunan fosil örneklerinin analizlerine göre 50,000 yıl öncesine dayanan Gondwana Yağmur Ormanı; dünya üzerindeki cennet olarak tanımlanmaktadır.
 
22 km'lik bir alanı kaplayan Lamington Ulusal Parkı içerisinde; sakin ve huzurlu bir gün geçirebilir, eşsiz bitki ve hayvanları gözlemleyebilir ve yeşilin her tonuna tanıklık edebilirsiniz.
 
Adres: Brisbane'in 100 km güneyi
Web: www.derm.qld.gov.au/parks/lamington/index.html
Moreton Adası
 
Brisbane şehir merkezinin güney bölümünde yer alan Moreton Koyu'nun 35 km ilerisinde yer alan Moreton Adası, Brisbane sınırları içerisinde yer alan doğal hayatın en iyi biçimde korunduğu adalardan biridir.
 
Avustralya'nın en büyük kumsala sahip adalarından biri olan Moreton Adası, bakirliğini korumayı başarmış, doğa harikası bir mekândır. Adanın % 98'inin ulusal park kapsamında yer alması, doğal yapının bu derecede başarılı korunabilmesinde önemli bir etmendir.
 
Brisbane'in Redcliff banliyösünde yer alan Scarborough Limanı'ndan hareket eden Combie Trader II adlı gemi ile iki saatlik bir yolculuk sonunda ulaşılabilen adada; balık tutma, kum kayağı, yüzme, scuba dalışı, doğa yürüyüşü, balina gözlemleme ve yunusları besleme gibi doğayla bütünleşmeyi sağlayacak aktiviteler yapılabilmektedir.
 
Adada; kamp alanları, tahta sahil barakaları ve ağaç evlerden oluşan konaklama imkânları mevcuttur.
 
Adres: Moreton Koyu'nun 35 km açığı, Brisbane
Web: www.moretonislandaustralia.com.au
 
 
Ne Yenir?
​Brisbane mutfağı, Avustralya gastronomi camiasında yenilikçiliği ve yaratıcılığıyla ünlüdür. Brisbane mutfağının kalbinde; bölgede bolca yetiştirilen deniz ürünlerinden elde edilen spesiyaller yer almaktadır. Brisbaneliler, deniz ürünlerine şehrin merkezinde yer alan ünlü koyun adını kullanarak; Moreton Koyu böcekleri demektedirler.
 
Çalı yemişleri adı verilen fıstığa benzer birtakım yemişler, Brisbane yöresine özgü otlar, böğürtlen benzeri bir meyve olan çalı meyvesi ve çalı domatesi olarak isimlendirilen akudjura; Brisbane yemeklerini tatlandırmak için sıklıkla kullanılan malzemeler arasında bulunmaktadır.
 
Eagle Pier ve Brunswick sokakları, Fortitude Vadisi, Queen Sokağı Alışveriş Merkezi, Milton Park ve Racecourse caddeleri, South Bank, New Farm, Redcliffe, Bribie Adası, Shorncliffe, Sandgate ve Cleveland bölgeleri; şehirdeki en prestijli ve renkli restoran, kafe ve barlara ev sahipliği yapmaktadır.
Temel yemekler…
 
2003 yılında "Güney Avustralya Mirası İkonu" ödülüne layık görülen pie floater yemeği, Brisbane'de oldukça sıklıkla tercih edilen bir spesiyaldir. Yeşil bezelye çorbasının içerisine oturtulan geleneksel Avustralya etli turtasının üzerine domates sosu konulmasıyla elde edilen bu besleyici yemek, özellikle kış aylarında tüketilmektedir.
 
Tereyağı eşliğinde ızgarada pişirilen deniz ürünleri, Brisbanelilerin en favori yiyeceklerinden biridir. Kalamar kızartması, susama bulanarak kızartılan ton balığı, füme somon balığı salatası ve yengeç etinden yapılan tuzlu kek; şehirde sıklıkla tüketilen diğer deniz ürünü spesiyalleri arasında yer almaktadır.
 
Yeşil arpacık soğanı ve kişniş eşliğinde marine edilerek hazırlanan biftek ve zeytinyağı ve biberiye ile buğulama yapılarak pişirilen okyanus alabalığı Brisbane'de mutlaka denemeniz gereken yiyeceklerdendir.
 
Hint yemekleri, Brisbane'de oldukça popülerdir. Tandoori chicken olarak bilinen tandırda tavuk yemeği, köri sosu başta olmak üzere çeşitli etnik baharatlarla tatlandırılarak; naan ve rotis adı verilen özel ekmek ve bazlama çeşitleri ile birlikte tüketilmektedir.
 
Üzeri tatlı patates ile kaplı deniz ürünleri turtası, Brisbane'e özgü turta çeşitlerinden biridir. Uskumru, yengeç, karides ve ıstakozun karıştırılarak bir turta içerisine hapsedilmesinden ve en üstünün de fırına verilmeden önce tatlı patates parçaları ve ekmek kırıklarıyla kaplanmasından oluşan bu lezzetli turtaya, ayrıca bir parça krema ve beyaz şarap da eklenmektedir.
Tatlılar…
 
Muzlu, kivili ve hindistancevizli kinoa lapası; Brisbane mutfağının en lezzetli tatlılarından biridir. Çağımızda açlığa son verecek mucize bitki olarak kabul edilen kinoa buğdayı, süt ile karıştırılarak sütlaç kıvamında pişirilir. Ardından sütlaç sıcakken içerisinde muz dilimleri doğranır ve bal eklenir. Servis edilmeden önce ise rendelenmiş taze hindistancevizi parçacıkları ve ceviz taneleri ile süslenir.
 
Üstü krema ile kaplanan ve dilimler hâlinde kesilerek servis edilen vanilyalı bademli muhallebi ise, bir diğer lezzetli tatlı çeşididir.
 
İçerisine toz ya da taze lavanta katılarak pişirilen ballı kurabiyelere lavanta kurabiyesi adı verilmektedir. Oldukça yalın ve aromatik bir tada sahip olan bu kurabiyeler, beş çaylarının vazgeçilmez öğelerinden biridir.
 
Çikolata sosu ve hindistancevizi parçacıkları ile kaplanarak servis edilen ve genellikle içi sade kekten oluşan Lemington keki ve etrafı meyve çeşitleri, krema sosu ve bezelerle süslenmiş pasta şeklindeki Pavlova tatlısı; Avustralya'nın geleneksel tatlılarından ikisidir. Bu tatlılar, Brisbane mutfağında da oldukça popülerdir.
 
Yılbaşı dönemlerine özgü olarak yapılan meyveli geleneksel yılbaşı keki ve üzeri çeşitli şekillerle süslenen elmalı ve cevizli yılbaşı cupcakeleri, o dönemde şehirde bulunanların mutlaka denemeleri gereken tatlı çeşitleri arasında yer almaktadır.
Atıştırmalıklar…
 
Brisbane'de, Avustralya etli turtasının en lezzetli örneklerini tadabilirsiniz. Oldukça doyurucu bir atıştırmalık çeşidi olan bu turtanın özelliği; dış katmanının çıtır çıtır, içinin ise yumuşak ve bol malzemeli oluşudur. Tercihe bağlı olarak turtanın harcı; kanguru eti, koyun eti ya da dana eti kullanılarak hazırlanabilmektedir.
 
Ünlü bir İngiliz atıştırmalığı olan fish'n chips yani balık ve patates kızartması, Brisbane'de de favori pratik yiyecekler arasında yer almaktadır.
 
Şehirde popüler olan bir diğer atıştırmalık çeşidi ise sausage sizzle adı verilen barbekü tezgâhlarında satılan sosisli sandviçtir. Genellikle sade biçimde tüketilen bu sandviçin içine isteğe bağlı olarak; kızartılmış soğan, domates, turşu ve farklı soslar gibi malzemeler de eklenebilmektedir.
 
Tavuk eti, kabak, pirinç, havuç, sebze suyu ve baharatlarla pişirilen börek harcının parmak şeklindeki bir hamurun içine konularak, kızgın yağda kızartılmasıyla elde edilen chiko rolls; Brisbanelilerin en favori atıştırmalık yiyeceklerinden biridir.
Ne içilir?
 
Deniz ürünlerinin bu kadar popüler olduğu bir şehirde, bilhassa akşam yemeklerinin vazgeçilmez içkisi beyaz şaraptır. Avustralya'ya özgü yerel üretim beyaz ve kırmızı şaraplar, kalitesi ve aromatik içimiyle dünya çapında büyük bir üne sahiptir.
 
Avustralya'nın ünlü bira markaları Fosters, Castlemaine XXXX ve Victoria Bitter; Brisbane'de de popüler olan alkollü içecekler arasında yer almaktadır.
 
Rosella şurubu şerbeti; hoş kokusu, tadı ve parlak kırmızı rengi ile oldukça favori bir alkolsüz içecektir. Ebegümeci çiçeği olarak da bilinen Rosella çiçeğinin kaynatılmasıyla elde edilen şurup şeklindeki öz, hem alkollü hem de alkolsüz birçok içeceğin hazırlanmasından kullanılmaktadır.
 
Aborjin gelenekleriyle demlenen farklı bir çay çeşidi olan Billy tea, kamp ateşinin üzerinde hazırlanmaktadır. Ferahlatıcı bir aromaya sahip olan bu çayın sırrı, siyah çay yapraklarının yanına eklenen birkaç parça okaliptüstür.
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Her ne kadar Avustralya'nın metropolleri Melburn ve Sidney'deki gibi olmasa da; kültürel, sanatsal ve sportif açıdan yeterince kapsamlı ve zengin bir şehir olan Brisbane'de de, herkes kendi eğlence anlayışına yönelik uygun bir aktivite bulabilme şansına sahiptir.
 
Eğlence parkları, ince kumlu sahilleri, sportif etkinliklerin merkezi konumundaki nehri, sakin ve düzenli havası ve keşfedilmeye değer turistik duraklarıyla Brisbane; ziyaretçilerine eğlenceli seyahat anıları vaat etmektedir.
Müzik
 
Aborjin kültüründen gelen geleneksel Avustralya halk müziği; didgeridoo gibi etnik üflemeli müzik aletleri ve vurmalı çalgılarla icra edilen bir müzik türüdür ve günümüzde hâlâ icra edilmektedir.
 
İngiliz koloni dönemi etkisi altında oluşan modern Avustralya halk müziği içerisinde ise, daha çok Kelt müziği kökenli tınılara ve pastoral lirik şarkı sözlerine yer verilmektedir.
 
Avustralya'nın genelinde geleneksel etnik müzik haricinde en dominant olan müzik türü cazdır. Bu nedenle Brisbane'de de bir hayli fazla caz kulübüne rastlanmaktadır. Bunun haricinde rock, pop, indie, reggie, dub ve soul müzik türleri de; şehirde oldukça popülerdir.
 
Queensland Performing Arts Centre
 
Kısaca QPAC adıyla bilinen bu dev sanat kompleksi dans, tiyatro ve müzik alanında birçok prestijli gösteriye ev sahipliği yapmaktadır.
 
Adres: Cnr Grey ve Melbourne sokaklarının birleşiminde, South Bank, Brisbane
Telefon: (+61) 07 3840 7444
Web: www.qpac.com.au
Tiyatro ve sahne sanatları
 
Brisbane oldukça aktif bir sanat atmosferine sahiptir. Tiyatro, devlet tarafından en çok desteklenen sanat dallarından biri olarak kabul edilmektedir. Şehirde devlet bünyesinde ve özel birçok tiyatro merkezi ve tiyatro topluluğu bulunmaktadır. İngilizce olarak sergilenen gösterilerde; yerel sanatçıların eserlerinin yanı sıra, uluslararası oyunlara da yer verilmektedir.
 
Queensland Tiyatro Kumpanyası
 
1970 yılında kurulmuş olan Queensland Tiyatro Kumpanyası; Brisbane'in en köklü ve en prestijli tiyatro oluşumlarından biridir. Merkezde her yıl onlarca yeni büyük bütçeli oyunun prömiyeri gerçekleştirilmektedir.
 
Adres: Montague Caddesi, No: 78, Güney Brisbane
Telefon: (+61) 07 3010 7600
Web: www.queenslandtheatre.com.au
Gece hayatı
 
Brisbane oldukça renkli ve hareketli bir gece hayatı atmosferine sahiptir. West End, South Bank, CBD, Queen Sokağı Alışveriş Merkezi ve Fortitude Vadisi; Brisbane gece hayatının en hareketli olduğu bölgelerdir.
 
Ayrıca Main, Ann, Boundary, McLachan, Edward ve Mary sokakları içerisinde; şehirdeki en popüler disko, bar ve kulüpler yer almaktadır.
 
Brisbane oldukça güvenli bir şehirdir, eğlenmeyi seven ziyaretçiler; gece dâhi korkmadan gönüllerince şehri keşfe çıkabilirler. Şehirde eğlence mekânları, saat 03.00'a kadar açık bulunmaktadır ve mekânlar içerisinde özel ayrılmış bir alan bulunmadığı takdirde sigara içmek kesinlikle yasaktır. Alkollü eğlence mekânlarına giriş için yaşı sınırı, 18'dir.
 
Canlı müzik, Brisbane'de oldukça popülerdir. Şehir merkezindeki kulüp, bar ve diskoların büyük bir bölümünde haftanın hemen her günü belirli saatlerde caz, pop, rock, blues ve soul müzik türlerinde canlı müzik performansları izlenebilmektedir.
Festivaller
 
Brisbane'in renkli, eğlendirici ve otantik atmosferi festivallerine de yansımaktadır. Şehirde gerçekleştirilen etkinliklere katılarak hem ruhunuza hem de midenize hitap edecek keyifli deneyimler yaşayabilir ve Avustralya'da yaşayan farklı etnik grupları, kültürel ve sanatsal açıdan daha yakından tanıma şansı bulabilirsiniz.
 
Caxton Sokağı Deniz Ürünleri ve Şarap Festivali
 
Her yıl 1 Mayıs günü Caxton Sokağı üzerinde düzenlenen Caxton Sokağı Deniz Ürünleri ve Şarap Festivali, adından da anlaşılacağı gibi Brisbane mutfağının iki doğal hazinesi olan deniz ürünleri ve şarabı onurlandırmak için düzenlenen bir etkinliktir.
 
Festival kapsamında; Caxton Sokağı'na deniz ürünlerinden oluşan lezzetli spesiyallerin ve kaliteli yerel üretim şarapların ücretsiz bir biçimde ikram edildiği ziyafet sofraları kurulmaktadır. Bu lezzetli ve keyifli etkinlik süresince ayrıca yerel sanatçılar tarafından dans ve müzik gösterileri de sergilenmektedir.
 
Ada Ritmi Festivali
 
Point Lookout bölgesindeki Doğu Sahil Yolu üzerinde her yıl 28 - 30 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Ada Ritmi Festivali'nde, Brisbane çevresinde yer alan irili ufaklı takımadaların farklı etnik, sanatsal ve kültürel özellikleri tanıtılmaktadır.
 
Festival; adalara özgü reggie, dub, soul gibi müzik türlerinin yerel sanatçılarca icra edilmesi, etnik dans gösterileri, ada yemekleri şovu ve etnik takı tasarımı workshopları gibi otantik ve renkli etkinlikleri kapsamaktadır.
 
Brisbane Festivali
 
Her yıl 3 - 24 Eylül tarihleri arasında düzenlenen Brisbane Festivali; müzik, opera, tiyatro, dans, görsel sanatlar, sirk ve trapez gösterileri gibi renkli kültürel ve sanatsal etkinlikleri içerisinde barındırmaktadır.
 
Festival, 3 Eylül akşamı Brisbane Nehri kenarında düzenlenen havai fişek gösterisi Sunsuper Riverfire etkinliği ile başlamakta ve şehirdeki birçok mekânda devam etmektedir. Bu etkinlik kapsamında kimi gösterileri izlemek için bilet almak gerekirken, kimisi de ücretsiz olarak sergilenmektedir.
 
Queensland Çoklu Kültür Festivali
 
Her yıl 16 Ekim'de Parklands Bulvarı üzerinde yer alan Roma Sokağı'nda düzenlenen Queensland Çoklu Kültür Festivali'nde, Brisbane sınırları içerisindeki farklı kültürlerden ve etnik yapılardan gelen insanların uyum içerisinde yaşamaları kutlanmaktadır.
 
Kültürel grupların hepsi kendi kültürlerine ait yerel müzik ve dans gösterileri sergilemekte ve festival alanı içerisinde farklı kültürlerin mutfağını yansıtacak birçok ziyafet sofrası kurulmaktadır. Oldukça hareketli ve renkli geçen bu festivale katılmak tamamen ücretsizdir.
Spor
 
Brisbane, spor meraklıları için tam bir cennettir. Şehre güzelliğini veren Brisbane Nehri, spor konusunda da önemli bir konuma sahiptir. Brisbane Nehri üzerinde gerçekleştirilebilen spor dalları arasında; su kayağı, kürekçilik, balıkçılık, kanoculuk ve rafting bulunmaktadır.
 
Nehrin çevresi; bu sporlar konusunda ekipman sağlayan, kurs ve turlar düzenleyen birçok spor kulübü ile doludur. Ayrıca nehrin kıyısında bisiklete binmek, paten kaymak ve doğa yürüyüşü yapmak için özel olarak ayrılmış parkurlar da bulunmaktadır.
 
Kangaroo Point, kaya tırmanışı yapmayı sevenler için eğlenceli bir duraktır. 20 milyon yıllık Kangaroo Point kayalıklarına tırmanıp, şehrin kuş bakışı manzarasını görünce bütün yorgunluğunuzun geçeceğine garanti verilmektedir.
 
Tırmanma sporu meraklıları için bir diğer cazip etkinlik alternatifi ise Hikâye Köprüsü Macera Tırmanışı'dır. 1940'lı yıllardan beri şehrin mimari ikonu olarak kabul edilen Hikâye Köprüsü'ne tırmanarak Moreton Koyu'nun muhteşem manzarasını izleme şansına sahip olabilirsiniz. Bu tırmanış aktivitesi ailece gerçekleştirmeye müsait çok da zorlu olmayan bir etkinliktir.
 
CBD semtinde bulunan Victoria Parkı Putt Putt, şehrin en prestijli golf kurslarından biridir.
 
Wynnum Yüzme Havuzu ve Su Parkı, Brisbane'de ailece zaman geçirilebilecek en eğlenceli mekânlardan biridir. Limanın hemen kıyısında yer alan bu su parkı içerisinde farklı derinliklere sahip birçok havuz ve dev bir su parkı bulunmaktadır.
 
Suttons ve Main, Brisbane'in en popüler iki plajıdır. İnce kumları, eğlenceli atmosferleri ve sörf yapmaya uygun yapılarıyla ünlü bu iki plaj, Brisbane'i ziyarete gelenlerin deniz ve güneşin tadını doyasıya çıkarabilecekleri en ideal mekânlar arasında yer almaktadır.
 
Şehirde popüler olan takım sporları arasında; Avustralya futbolu, rugby, kriket ve beyzbol bulunmaktadır. Atletizm ve tenis de, şehirde popüler olan diğer spor dalları arasında yer almaktadır.
 
Gabba ve Suncorp stadyumları, takım sporlarına yönelik müsabakaların en yoğun olarak gerçekleştirildiği spor merkezleridir.
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

Brisbane
Etiketler » Brisbane Grup Uçak Bileti Al   » Brisbane Grup Uçak Rezervasyonu   » Brisbane Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Brisbane Grup Uçak Bileti Al