İstanbul Cakarta Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Cakarta Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Nasıl Gidilir?
​Cakarta’ya ulaşmanın en kolay yolu THY’nin haftanın 5 günü, Singapur bağlantılı olarak gerçekleşen, 13 saatlik uçuşunu tercih etmektir.
 
Aktarmalı olarak Cakarta’ya ulaşabilmenizi sağlayan havayolları arasında KLM, Emirates, Singapore Airlines ve Quatar Airways bulunmaktadır.
 
Soekarno Hatta Uluslararası Havaalanı İçin 1-9 Arası Uçak Biletinizi www.makrobilet.com Sitemizden Online Ucuz Fiyata Alabilirsiniz.
 
Cakarta’nın 20 km batısında yer alan Soekarno Hatta Uluslararası Havaalanı, Cava Adası üzerinde yer alan Cakarta bölgesine ulaşımı sağlayan en büyük havaalanıdır.
 
Birçok iç ve dış hat uçuşuna ev sahipliği yapan havaalanı içerisinde bir otel, çok sayıda restoran, kafe ve duty free mağazası, postane, banka ve sağlık kliniği bulunmaktadır.
 
Adres: Bina No: 601, Tangerang, Banten, Cakarta
Telefon: (+62) 21 550 51 77
Web: www.jakartasoekarnohattaairport.com
 
Havalimanından ulaşım
 
Otobüs ile
 
Havaalanından şehre ulaşabilmek için Damri adı verilen belediye otobüslerini tercih edebilirsiniz. Yeterince konforlu olan ve sık saat aralıklarıyla sabahtan gece yarısına kadar çalışan belediye otobüsleri ile gideceğiniz rotaya ve trafiğin durumuna bağlı olarak 15  - 50 dakikalık bir süre içerisinde şehre varmanız mümkündür.
 
Taksi ile
 
Havaalanından şehir merkezine varmanız için bir diğer ulaşım seçeneği olan taksileri; çıkış terminalinin hemen yanında bulunan danışma ofislerinden kiralayabilir ya da havaalanı çıkışında sıraya dizilmiş olanlardan birini direkt çevirebilirsiniz.
 
Ancak güvenliğiniz açısından danışma ofislerinden taksi kiralamanız önerilmektedir. Cakarta’nın en güvenilir taksi firmaları; Silver Bird ve Blue Bird’dür.
 
Shuttle servisleri ile
 
Cakarta’da bulunan çoğu otel, müşterilerine ücretsiz havaalanı shuttle servisi hizmeti sunmaktadır. Bu olanaktan yararlanabilmeniz için, mutlaka önceden otelinizle konuşmanız ve randevu almanız gerekmektedir.
 
Havaalanından şehir merkezine ulaşımı sağlayan ücretli shuttle servis olanakları da bulunmaktadır. Bu servislerden en güvenilir ve konforlu olanı Xtrans ücretli shuttle hizmetidir.
 
Her terminalin çıkış noktasında bulunan Xtrans shuttle durakları, sabah 05.00’ten akşam 10.00’a kadar hizmet vermekte ve saat başlarında hareket etmektedirler.
 
Araç kiralama
 
Havaalanında kolaylıkla şoförlü veya şoförsüz, dilediğiniz arabayı kiralayabilirsiniz. Aklınızda Bulunsun başlığı altında bulunan Araç Kiralama konusuna bir göz atın.
 
Endonezya’nın başkenti olan Cakarta; Cava Adası’nın kuzey batısında yer almaktadır. Orijinal olarak Jakarta şeklinde yazılan bu kelime, zafer anlamına gelen Sanskritçe Jayakarta’dan türemiştir. Endonezya ve Güneydoğu Asya’nın en kalabalık şehirlerinden biri olan Cakarta, ülkenin kültürel, siyasal ve ekonomik merkezi konumundadır.
 
Cakarta; ilk bakışta karmaşa ve tezatlıklarla dolu bir manzaraya sahip olsa da, keşfettikçe ziyaretçilerine büyülü etnik yüzünü göstermekte ve sıcakkanlı insanlarıyla hoş seyahat anıları edinmenizi sağlamaktadır
 
 
Nereler Gezilir?
​Muson ikliminin hâkim olduğu Cakarta’yı ziyaret etmek için en uygun mevsim mayıs – ekim ayları arasıdır. Çünkü kasım – mart ayları genellikle yoğun yağış almakta ve şehirdeki alt yapı bozuklukları sebebiyle bazı bölgelerde sel tehlikesi oluşabilmektedir.
 
Ayrıca Cakarta 661,000 kilometrekarelik bir alan üzerine kurulu olan dev bir şehir olduğundan; hava durumu şehrin 5 ayrı parçaya bölünmesi aracılığıyla bildirilmekte ve şehrin farklı noktaları, değişik iklimsel özellikler gösterebilmektedir.
 
    2000’li yıllarda şehirde gerçekleşen bombalı saldırılar sonucu, Cakarta içerisinde oldukça gelişmiş güvenlik önlemleri alınmasına karar verilmiştir. Bina giriş çıkışlarında ve sokaklarda bu uygulamalar hâlen titizlikle uygulanmaktadır.
 
    Soygunculuk ve kapkaççılık, Cakarta’da oldukça sık görülen suçlardandır. Özellikle kalabalık mekânlarda çantanıza dikkat etmeniz ve üzerinizde değerli eşyalar taşımamanız önerilmektedir. Değerli eşyalarınızı otellerde bulunan güvenlik kasalarında muhafaza etmeniz, aklınızın tamamen rahat etmesini sağlayacaktır.
 
    Cakarta’da musluk suyu ile dişler fırçalanmamalı ve kesinlikle içilmemelidir. Şehir içerisinde mutlaka açılıp açılmadığını dikkatle kontrol ettiğiniz şişe sularından kullanmanız tavsiye edilmektedir.
 
Ancol Rüya Parkı (Taman Impian Jaya Ancol)
 
1966 yılında açılan Ancol Rüya Parkı, Asya’da bulunan en büyük entegre tema parkı olma özelliğine sahiptir. Ancol Rüya Parkı’nın içerisinde; Dunia Fantezi Dünyası, Güneydoğu Asya’nın en büyük akvaryumu Deniz Dünyası, okyanus parkı Gelanggang Samudra, muhteşem manzaraya sahip bir marina, oteller, el sanatları ve resim atölyeleri ve mağazaları, restoranlar ve tatil köyleri bulunmaktadır.
 
Cakarta’da eğlence dolu bir deneyim yaşamak istiyorsanız, mutlaka Ancol Rüya Parkı’nı ziyaret etmeniz önerilmektedir.
 
Adres: Ancol Sahili, Cakarta
Telefon: (+62) 21 645 34 56
Web: www.ancol.com
 
Güzel Endonezya Minyatür Parkı (Taman Mini Indonesia Indah)
 
1975 yılında kurulmuş olan 100 hektarlık bir alanı kapsayan Güzel Endonezya Minyatür Parkı, adı üzerinde Endonezya’nın bölgelerini minyatür hâlde bir arada görmeyi ve kültürünü yakından tanımayı sağlayan bir mekândır.
 
Park içerisinde alanı dolaşmayı sağlayan üstü açık shuttle servislerden ve elektrikli arabalardan oluşan bir sistem mevcuttur. Bu araçlardan faydalanarak geniş bir alan üzerine yayılmış olan tüm Endonezya bölgelerini ziyaret etme şansına sahip olabilirsiniz.
 
Güzel Endonezya Minyatür Parkı’nın içerisinde düzenli olarak sergilenen geleneksel halk dansları, yerel müzik konserleri gibi ülkeye özgü etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Park içerisinde; Endonezya’da bulunan 30 farklı bölge ve geçmişten bugüne ülkede görülen 250 ayrı kültür tanıtılmaktadır. Parkı, haftanın her günü 08.00 – 17.00 saatleri içerisinde ziyaret edebilmek mümkündür.
 
Adres: Raya Pondok Gede Sokağı, Cakarta
Telefon: (+62) 21 840 92 14
Web: www.tamanmini.com
 
Ulusal Müze
 
Cakarta’nın en etkileyici müzelerinden biri olan Ulusal Müze; geniş koleksiyonu ile hem şehrin hem de ülkenin  tarihine ışık tutmaktadır. Müze; etrafı Cava Adası’ndaki sayısız tapınaklardan getirilen tarihi Çin seramikleriyle kaplı 19. yüzyıldan kalma etkileyici bir bina içerisinde yer almaktadır.
 
Müzede buluna en göze çarpan obje; Tayland Kralı’nın müzeye hediye ettiği bronzdan yapılma fil heykelidir.
 
Müze içerisinde sabit koleksiyonun yanı sıra zaman zaman eklektik sanat sergileri de düzenlenmektedir. Pazartesi günleri kapalı olan Ulusal Müze; hafta içi diğer günler 08.00 – 16.00, hafta sonları ise 08.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Medan Merdeka Barat Sokağı, No: 12, Cakarta
Telefon: (+62) 21 386 81 72
Web: www.museumnasional.or.id
 
Ulusal Anıt (Monas)
 
Endonezce bağımsızlık anlamına gelen Merdeka Meydanı’nın orta yerinde, göğe doğru 130 metre yükselen Ulusal Anıt bulunmaktadır. Bu anıt; oldukça tartışmalı ve halk üzerinde olumlu ve olumsuz pek çok etkiye sahip, yaşayan bir yapıdır.
 
Ülkeyi yöneten eski diktatör Soeharto tarafından dikilmiş olan bu anıt, kimi Cakartalılarca kötü bir yöneticinin gereksiz mirası olarak algılansa da kimileri için de takdir ettikleri bir devlet adamının değerli mirası olarak kabul edilmektedir.
 
Anıtın yıllarca tartışmalar yaratan yönü ise; dikildiği anda açlık ve sefaletten kırılan ülke halkına rağmen anıtın kubbesini oluşturan büyük bir bölümünün saf altından inşa edilmiş olmasıdır.
 
Adres: Merdeka Meydanı, Cakarta
 
Cumhurbaşkanlığı Sarayı
 
1804 yılında inşa edilen koloni dönemi mimarisine sahip olan Cumhurbaşkanlığı Sarayı, geçmişte bölgede koloni hâkimiyeti kuran Hollandalı iş adamları için konut olarak tasarlanmıştı.
 
Ulusal Anıt’ın kuzeyinde yer alan, günümüzde Endonezya Cumhurbaşkanı’nın hem evi hem de ofisi olarak hizmet veren binanın bazı bölümleri, hafta sonları ziyaretçilere açık bulunmaktadır.
 
Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı ziyaret edebilmek için önceden randevu almak ve resmi bir biçimde giyinmek gerekmektedir.
 
Adres: Merdeka Meydanı’nın kuzeyi, Cakarta
Telefon: (+62) 21 384 50 01
 
Cakarta Tarih Müzesi
 
Cakarta’nın Tarihi Şehir denilen bölümü Kota içerisindeki Taman Fatahillah Meydanı üzerinde yer alan Cakarta Tarih Müzesi, 1707 yılında inşa edilmiştir. O zamanki adıyla Batavia olan şehrin belediye binası olarak tasarlanan yapı, tarih boyunca ticaret merkezi ve mahkeme olarak da kullanılmıştır.
 
Cakarta’nın geçmişten bugüne yolculuğunu hayatın içinden eşya ve objelerle yalın ve anlaşılır bir biçimde gözler önüne seren müze; geniş bir antika, mobilya, sanat eseri, doküman ve geleneksel obje koleksiyonuna sahiptir.
 
Cakarta’nın en eski yapılarından biri olan müze binası; tarih, antika ve fotoğraf meraklıları için de bir cazibe merkezi konumundadır.
 
Cakarta Tarih Müzesi; salı – pazar günleri 09.00 – 15.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Taman Fatahillah Sokağı, No: 1, Kota semti, Cakarta
Telefon: (+62) 21 692 91 01
 
Siyah Portekiz Kilisesi (Gereja Sion)
 
1695 yılında Portekiz koloni döneminde inşa edilen Siyah Portekiz Kilisesi; Tarihi Şehir duvarlarının hemen yanında bulunmaktadır. Bu görkemli mekân; Cakarta içerisinde yer alan, günümüze değin ayakta kalmayı başarmış nadir dini yapılardan biridir.
 
Dış cepheden oldukça sade bir yapı gibi algılanan kilise, aslında oldukça görkemli bir iç dekorasyona sahiptir. Bronz avizeler, barok stilinde inşa edilmiş olan minber ve tarihi orijinal kilise orgu; mekânı ilginç kılan özelliklerin bazılarını oluşturmaktadır.
 
Geçmişte Batavia adıyla bilinen Cakarta’ya gemilerle buradaki koloni bölgelerinde çalıştırılmak üzere Hindistan ve Malaya’dan topladıkları köleleri getiren Portekizliler, köleler için kurdukları kiliseler sayesinde onları kendilerine bağlamakta ve kontrol etmeye çalışmaktaydılar.
 
Adres: Pangeran Sokağı, Kota semti, Cakarta
 
Kukla Müzesi
 
Hollanda koloni dönemi mimari stilinin en görkemli örneklerinden biri olarak bilinen Kukla Müzesi, 20. yüzyılın başlarında inşa edilmiştir.
 
Müzede, Endonezya kültürüne özgü; wayang kulit denilen ülkemizde Karagöz Hacivat gösterisi adıyla bilinen gölge oyunlarında kullanılan kuklalar sergilenmektedir.
 
Gölge oyunlarında kullanılan birçok farklı çeşit kuklanın yanı sıra ülke çapından wayang golek adı verilen normal kukla çeşitlerini de içerisinde barındıran bu göz alıcı mekânda, her gün eğlenceli kukla şovları da düzenlenmektedir.
 
Kukla severler için adeta bir cennet olan müzeyi, salı – pazar günleri 09.00 – 15.00 saatleri arasında ziyaret etmek mümkündür.
 
Adres: Pintu Besar Barat Sokağı, No: 27, Cakarta
Telefon: (+62) 21 6292 9560
Web: www.museumwayang.com
 
Sunda Kelapa Limanı
 
Sunda Kelapa Limanı içerisinde kalan Eski Rıhtım; günümüzde, Endonezya adaları arasındaki ticaretin ve ulaşımın merkezi konumunda olan, renkli ve kalabalık bir mekândır. Yüzyıllardır limanda Cakarta’ya özgü hoş bir görünüm yaratan rüzgârla hareket eden ticaret filosu gemileri ve turistik mavi yolculuk tekneleri, hâlen Eski Rıhtım’da yer almakta ve şehrin otantik bir manzaraya sahip olmasını sağlamaktadır.
 
Yüzyıllardır ticaretin merkezi konumunda olan bu mekânda; hoş manzaranın keyfini çıkarabilir, görkemli teknelerde turlara katılabilir veya liman kıyısında yer alan kafelerden birinde keyifle içkinizi yudumlarken sadece teknelerin fotoğraflarını çekmekle bile yetinebilirsiniz.
 
Adres: Eski Rıhtım, Sunda Kelapa Limanı, Cakarta
 
Ragunan Hayvanat Bahçesi
 
Cakarta’dan doğuya ilerleyip Komodo Ulusal Parkı’nı ziyaret etmek için zamanınız yoksa 1864 yılında kurulmuş olan Ragunan Hayvanat Bahçesi, size bölgenin dünyaca ünlü iki hayvanı; Komodo ejderi ve Cava kaplanını görme şansı tanıyacaktır.
 
Ragunan Hayvanat Bahçesi içerisinde ayrıca gorilleri de içeren oldukça geniş bir tür yelpazesine sahip olan primat sürüleri de bulunmaktadır.
 
Ragunan Hayvanat Bahçesi’nde maymunlar, shutterstock, Image ID: 1307873
 
Raguna Hayvanat Bahçesi, her gün 07.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık bulunmaktadır.
 
Adres: RM Harsono Sokağı, No: 1, Ragunan semti, Cakarta
Telefon: (+62) 21 780 52 80
Web: www.jakarta.go.id/ragunan/zoo.htm
 
Lapangan Banteng bölgesi
 
Lapangan Banteng; Cakarta’nın en güzel koloni dönemi mimari yapılarını içerisinde barındıran bölgesidir. Merdeka Meydanı’nın yanında Ulusal Anıt’ın kuzeydoğusunda yer alan Lapangan Banteng bölgesi, Güneydoğu’nun en büyük camisi olan İstiklal Camisi’ni ve onun hemen yanında yer alan 1901 yılında inşa edilmiş olan Katedral Kilisesi’ni içerisinde barındırmaktadır.
 
Bölge içerisinde yer alan diğer görülmeye değer önemli yapılar arasında; Pejambon Sokağı üzerindeki Hollanda ordu komutanının 1830 yılında inşa edilen koloni dönemi stilindeki evi Gedung Pancasila, 1800’lü yıllarda inşa edildikleri söylenen Mahkamah Agung adı verilen Yüksek Mahkeme binası ve Finans Bakanlığı binası bulunmaktadır.
 
Adres: Lapangan Banteng bölgesi, Cakarta
 
Kota Intan Asma Köprüsü
 
Şehrin tarihi koloni dönemi binalarını içeren Kota Tua bölgesinin doğu ve batı uçlarını birleştirmek için deniz üzerine inşa edilmiş olan açılı kapanır tahta köprü Kota Intan Asma Köprüsü, 1628 yılında Jan Pieterzoon Coen tarafından tasarlanmıştır.
 
Geçmişte baharat yüklü gemilerin limana yanaşmak için kullandıkları yol üzerinde yer alan bu köprü, açılıp kapanma özelliğine sahipken o güzergâh üzerinden günümüzde gemiler geçmediğinden restore edilerek sabit bir hâle getirilmiştir.
 
Şehrin modernleşip gelişmesi ile birlikte yavaş yavaş yok olmaya başlayan pek çok benzer köprüden günümüze ulaşmayı başaran tek köprü olma özelliğini taşıyan Kota Intan Asma Köprüsü üzerinden muhteşem Cakarta manzarasını gözlemleme şansına sahip olabilirsiniz.
 
Adres: Kota Tua bölgesi, Cakarta
 
Endonezya Muhteşem Orkide Bahçesi
 
Güneydoğu Asya’nın en büyük ve görkemli orkide bahçelerinden biri olan Endonezya Muhteşem Orkide Bahçesi, Slipi banliyösü içerisinde yer almaktadır.
 
Egzotik bir iklim içerisinde yer almanın getirdiği avantajla, en nadir bulunan siyah orkide başta olmak üzere pek çok farklı orkide türünü içerisinde barındıran bu mekân; dünya çapında birçok botanik meraklısını bünyesine çekmektedir.
 
Bu nefes kesici güzellikteki bahçe içerisinde orkide bakımına ait workshoplara katılabilir, dünyanın en kaliteli orkide fidelerini satın alabilir ya da sadece muhteşem güzelliklerini izleyerek fotoğraflayabilirsiniz.
 
Adres: Slipi banliyösü, Doğu Cakarta
Telefon: (+62) 21 560 99 64
 
Denizcilik Müzesi ve Gözlem Kulesi
 
Sunda Kelapa bölgesi içerisinde yer alan Denizcilik Müzesi; 19. yüzyılda Cakarta’nın adı henüz Batavia iken, bir depo olarak kullanılmaktaydı. Günümüzde şehrin en eğlenceli müzelerinden biri olarak bilinen mekân, Cakarta’nın renkli denizcilik tarihine ışık tutan sergilere ev sahipliği yapmaktadır.
 
Model gemiler ve sepya fotoğraflarla süslü olan müzede Cakarta ve çevresindeki deniz tarihi ve maceraları konularında sayısız doküman bulunmaktadır.
 
Denizcilik Müzesi’nin hemen yanında yer alan eski gözlem kulesi; bölgenin muhteşem manzarasını gözler önüne seren keyifli bir seyirlik mekân olma özelliğine sahiptir. Müze; salı – pazar günleri 09.00 – 15.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Pasar Ikan Sokağı, No: 1, Cakarta
Telefon: (+62) 21 669 34 06
Web: www.museumbahari.org
 
Şehrin dışında kalan yerler
 
Güneydoğu Asya’nın en renkli ve canlı şehirlerinden biri olan Cakarta’nın hemen dışında da bir o kadar ilgi çekici seyahat rotaları yer almaktadır. Hazır Cakarta’ya kadar gelmişken; zamanınızın kısa bir bölümünü ayırıp yakın çevreyi de keşfetmeniz önerilmektedir.
 
Kepulauan Seribu (Bin Adalar)
 
Cava Denizi üzerinde Cakarta’nın kuzeyindeki Bin Adalar; minik adalardan oluşan bir takımada bütünüdür. Bölge, yerli halk arasında “ulusal deniz ormanı topluluğu” olarak da bilinmektedir. Bin Adalar’a, Ancol Limanı’ndan kalkan sürat tekneleriyle günün birçok saatinde kolayca ulaşabilmek mümkündür.
 
Ancak adalara ayak basabilmek için şehirdeki hemen her turizm acentesinde satılan resort otel paket programlarından birini satın almış olmanız gerekmektedir. Cakarta’da konaklama tercihinizi bu yönde yaptığınız takdirde ödeyeceğiniz paket program içerisinde adalara ayak basma hakkını da satın almış olacaksınız.
 
Bin Adalar, Cakarta şehir merkezine oldukça yakın bir mesafede yer almalarına karşın; şehir yaşamından uzak, altın renkli ipek gibi kumsallara ve turkuaz renkli bir denize sahip olan bakir mekânlardır.
 
Şehrin gürültüsünden ve karmaşasından kaçarak ruhunuzu ve bedeninizi dinlendirmek ve egzotik doğanın keyfini çıkarmak için gidilebilecek en ideal kaçamak noktalarıdır.
 
Adres: Cakarta’nın kuzey açıkları, Cava Denizi
 
 
Ne Yenir?
​Cakarta; sokak tezgâhlarından, geleneksel tabldot lokantalarına; fast food zincirlerinden, ultra lüks restoranlara kadar birçok farklı stil yiyecek alternatifini içerisinde barındırmaktadır.
 
Geleneksel mutfağın en iyi örneklerinin tadılabileceği Padang restoranları ve uygun fiyatlı mönü alternatifleri içeren Cakarta Tabldot lokantaları, şehrin dört bir yanında rastlanan popüler mekânlardır.
 
Yerel mutfak haricinde şehirde Çin, Japon, Kore, Thai, Fransız, Amerikan ve Orta Doğu mutfaklarından örnekler sunan birçok kaliteli restoran da bulunmaktadır.
 
Endonezya’nın geçmişten bugüne içerisinde bulunduğu kozmopolit yapı gereği Endonezya mutfağı da bu yapıdan etkilenerek; Hint, Çin, Orta Doğu ve Avrupa mutfaklarından esintiler taşımaktadır.
 
Pirinç, Hindistan cevizi sütü, mısır, Hint irmiği, deniz ürünleri, sarımsak, soğan, manyok, kök yumrular, fıstık yağı, fıstık sosu ve karanfil, zencefil, tarçın, karabiber, gibi baharatlar; Cakarta mutfağının temel malzemeleri arasında yer almaktadır.
 
Temel yemekler…
 
Biftekli yumurtalı noodle çorbası mie kocok ve biftekli, sebzeli ve limon otlu çorba soto bandung mutlaka denemeniz gereken Cakarta’ya özgü lezzetli başlangıç spesiyalleridir.
 
Demirhindi baharatıyla tatlandırılan sebze çorbası sayur asem ise hem sıcak hem de soğuk servis edilebilen bir diğer lezzetli çorba çeşididir. Patlıcan, tofu, taze fasulye gibi sebzelerin hindistancevizi sütünde pişirilmesinden elde edilen çorbaya ise sayur lodeh adı verilmektedir.
 
Taze fasulye, fasulye filizleri, salatalık ve baharatlarla günlük olarak yapılan ve restoranlarda bir hayli popüler olan taze salataya karedok; koni şeklinde pilavdan bir dağın etrafına çeşitli sebze ve etlerin dizilmesinden oluşan ve büyük bir tepside sunulan renkli yemeğe ise tumpeng denilmektedir.
 
Tavuk, kırmızı et veya deniz ürünleriyle yapılabilen pepes; seçilen et türünün baharatlara bulanıp muz kabuğuna sarılarak ızgarada pişirilmesiyle elde edilmektedir.
 
Satay tavuğu yemeği ise tavuk etlerinin özel bir baharatlı sos ve yeşilbiberler eşliğinde barbeküde pişirilmesinden oluşmaktadır.
 
Gudeg yogya yemeği, Cakarta’ya özgü hem tatlı hem de ekşi bir tada sahip olan özel bir yemektir. Tropik bir meyve olan jackfruit meyvesi, haşlanmış yumurta ve tavuk etinin yahni şeklinde pişirilmesiyle elde edilen bu yemeğin yanında; genellikle tofu veya baharatlı biftek derisi servis edilmektedir.
 
Tatlılar ve meyveler…
 
Egzotik bir iklime sahip olan Cakarta’da bin bir çeşit farklı meyve bulunmaktadır. Batı ülkelerinde nadir bulunan ve bu yüzden de çok pahalı olan birçok meyve; Cakarta’da bol bir şekilde şehrin dört bir yanında ucuz fiyatlara satılmaktadır.
 
Ne yenir, ne içilir?, shutterstock, Image ID: 3054206, jackfruit
 
Bu meyvelerin en popülerleri; jackfruit meyvesi, muz, mango, durian, rambutan ve hindistancevizidir.
 
Yapışkan pirinç ile kurutulmuş Hindistan cevizi parçacıklarından yapılan geleneksel pirinç keki wingko babat, genel olarak üzeri hafif kızartılmış ve ılık olarak servis edilmektedir.
 
Mısır koçanı içerisine dizilerek sunulan kahverengi küp şeklindeki tatlı madu mongso; mayalanmış yapışkan siyah pirincin, palmiye şekeri ile birlikte hindistancevizi sütünde pişirilmesiyle oluşmaktadır.
 
Bakpia adı verilen içi şekerli munga fasulyesi ezmesi ile dolu küçük yuvarlak kurabiyeler ise şehrin en sevilen pastane ürünlerinden biridir.
 
Sago incilerinden elde edilen tropik nişastanın, az pişmiş yapışkan pirinç, tatlı mungo fasulyesi, açık renkli makarna şeklindeki un keki putu mayang ve kızarmış fıstıklarla birlikte; tatlı hindistancevizi sütünün içerisinde muhallebi kıvamına gelinceye dek pişirilmesiyle elde edilen popüler tatlıya angsle adı verilmektedir.
 
Atıştırmalıklar…
 
Çin mutfağından Endonezya’ya gelen atıştırmalıklardan; içi değişik tatlı ekşi malzemelerle doldurulan haşlanmış hamur bakpao, kâğıt bardak içerisinde yenilen bakmie adı verilen noodle erişteleri ve bakso adı verilen kızarmış köfte topları; Cakarta’da bir hayli popülerdir.
 
Hindistancevizi ağacı yapraklarına sarılarak tezgâhlarda satılan klepon, geleneksel Endonezya pirinç kekidir. Pirinç, palmiye şekeri ve pandan bitkisiyle yapılan bu kek; genellikle tatlı kategorisine girecek kadar yoğun bir şeker oranına sahip olmadığından bir atıştırmalık olarak tüketilmektedir.
 
Gorengan; şehrin dört bir yanında sıklıkla rastlanılabilen sebze ve et çeşitlerinden oluşan kıtır kızartmalıklara denilmektedir. Bu kızartmalıklar yanında hiçbir şey olmaksızın cips gibi tüketilmektedirler.
 
Cakarta’da atıştırmalık olarak tüketilen krakerlere genel olarak krupuk adı verilmektedir. Bu krakerlerin muzlu, manyoklu, patatesli gibi birçok farklı çeşidi bulunmaktadır.
 
Ne İçilir?
 
Yeşil çay ve yasemin çayı başta olmak üzere çay çeşitleri ve kahve, Cakarta’da en popüler olan alkolsüz sıcak içeceklerin başında gelmektedir.
 
Mango, guava, portakal ve avokado meyvelerinden elde edilen taze meyve suları istenirse buz eşliğinde servis edilerek sıcak yaz günlerinde içinizi ferahlatmanıza yardımcı olmaktadır.
 
Meyve sularının içine aromatik şuruplar ve süt katılarak daha tatlı bir meyveli içecek de elde edilebilmekte ve bu meyveli içecek karışımı, yemeğin üzerine az kalori alarak ağzını tatlandırmak isteyenlerce çok tercih edilmektedir.
 
Palmiye yapraklarından elde edilen şarap tuak, Çin şarabı ciu, Bintang ve Anker başta olmak üzere yerel üretim bira çeşitleri şehirde tercih edilen popüler alkollü içeceklerdir.
 
Cakarta’ya özgü diğer popüler içecekler arasında; fıstıklı, doğranmış ekmekli, zencefilli içecek sekoteng, hindistancevizi şekeri ve hindistancevizi sütüyle pişirilen bajigur ve bandrek ve tatlı patatesten elde edilen sıcak içecek wedang ronde bulunmaktadır.
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Cakarta, renkli kültürü ve sıcakkanlı insanlarıyla ziyaretçilerinin keyifli vakit geçirmelerini sağlayan bir şehirdir. Cakarta’da hayat, iklimsel ve kültürel etkilerin de bir sonucu olarak batı ülkelerine nazaran daha yavaş akmaktadır.
 
Cakarta’da keyifli vakit geçirmenin temel prensibi, yavaş akan hayata müdahale etmemeyi öğrenmek ve sabretmektir. Lokantada geç gelen yemeğiniz, aksayan otobüs saatleri gibi detaylara takılmak yerine dünyanın en güzel egzotik şehirlerinden biri olan Cakarta’da olduğunuzu hatırlamalı ve şehirde bulunan bin bir eğlence aktivitesinden yararlanmayı aklınıza getirmelisiniz.
 
Aktif bir gün geçirmek için; tema parklarını ziyaret edebilir, muhteşem bir doğa içerisinde spor yapabilir, lüks ve ışıltılı alışveriş merkezlerinde ya da etnik pazarlarda Cakarta’ya özgü hazineler keşfedebilirsiniz.
 
Sakin bir gün geçirmek isteyenler ise; kendilerini Cava Denizi’nin turkuaz sularına ve altın kumsallarına teslim edebilir, büyüleyici doğa manzaralarını seyre dalabilir veya koloni dönemine ait otantik mimari yapılar arasında fotoğrafçılık yeteneklerini konuşturabilirler.
 
Müzik
 
Yerel Cakarta müziği, Hint ve Çin ezgilerinin yerel Java Adası müziğiyle birleşiminden oluşmaktadır.  Asya geleneksel müzik türlerinin içerisinde kulağa en hoş geldiği belirtilen ve en zengin alt yapıya sahip olan Cakarta yerel müziği, ayrıca pop türüyle sentezlenen modern eserleri de kapsamaktadır. Bu müzik türünü şehrin canlı müzik yapan birçok barında dinleme olanağına sahip olabilirsiniz.
 
Cakarta içerisinde ayrıca caz, blues ve klasik batı müziği ve uluslararası pop ve club müzikleri de favori müzik türleri arasında yer almaktadır.
 
Gece hayatı
 
Cakarta, dünyanın en büyük Müslüman ülkelerinden birinin başkenti olmasına karşın, oldukça zengin ve canlı bir gece hayatına sahiptir. Özellikle club müzik ağırlıklı çalan loungelar, kulüpler ve diskolar; şehirde oldukça fazla sayıda bulunmaktadır.
 
Şehrin güneyinde bulunan Blok M olarak bilinen bölge, gece hayatına ait en popüler mekânlara ev sahipliği yapan ünlü bir semttir. Blok M içerisinde yer alan Palatehan 1 Sokağı ise şehrin barlar sokağı olarak bilinmektedir.
 
Blok M semtinin güneye doğru birkaç sokak ilerisinde yer alan Melawai 6 Sokağı, Küçük Japonya olarak ünlenmiştir. Bu sokak içerisinde Japon kültürüne has restoran, bar ve eğlence kulüpleri bulunmaktadır.
 
Şehrin kuzey bölümünde gece hayatının merkezi ise Kota semtidir. Bu semt içerisinde şehrin en ünlü diskoları ve karaoke barları bulunmaktadır.
 
Festivaller
 
Cakarta, birbirinden renkli festivale ev sahipliği yapmaktadır. Festivallere katılarak şehrin kültürünü ve halkını daha yakından tanıma olanağına sahip olabilirsiniz.
 
Cakarta Mutfak Festivali
 
Her yıl 5 – 30 Kasım içerisinde şehirdeki tüm lüks restoranlarda gerçekleştirilen birçok farklı gastronomik aktiviteyi kapsayan bu lezzetli festival, Cakarta mutfağını tanıtmaya yönelik başarılı etkinliklerden biridir.
 
Java Caz Festivali
 
Her yıl 4 – 6 Mart tarihleri arasında Cakarta Uluslararası Sergi, Merkezi’nde düzenlenen Java Caz Festivali, uluslararası ve ulusal birçok değerli caz müzisyenini ağırlamaktadır.
 
Spor
 
Cakarta’da popüler olan sporların başında golf, polo, yüzme, fitness, sörf, dalış, bowling ve drifting gelmektedir. Şehirdeki birçok lüks otelin içerisinde müşterilerinin ücretsiz bir şekilde yararlanabileceği fitness salonları bulunmaktadır.
 
Cibinong bölgesi içerisindeki Jagorawi Golf ve Şehir Kulübü bünyesinde bulunan Nusantara Polo Kulübü; şehirde polo oynamak için tercih edilen en favori yerlerden biridir.
 
Golf alanları genellikle şehrin dışında bulunmaktadır. Ancak seçkin birkaç istisnai golf kulübü; şehir merkezine oldukça yakında yer almaktadır. Kuzey Cakarta’da Lodan Timur Caddesi üzerindeki Ancol Golf Kulübü ve Güney Cakarta’daki Metro Pondok Indah Caddesi’nde bulunan Pondok Indah Golf ve Şehir Kulübü; golf severlerin kolaylıkla ulaşabileceği prestijli mekânlardan ikisidir.
   
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

Cakarta
Etiketler » Cakarta Grup Uçak Bileti Al   » Cakarta Grup Uçak Rezervasyonu   » Cakarta Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Cakarta Grup Uçak Bileti Al