İstanbul Kanberra Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Kanberra Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Nasıl Gidilir?
​Qatar Airways, Air China, British Airways, THY, Sunstate ve Etihad Airways ile önce Avrupa veya Asya daha sonra ise Avustralya olmak üzere çift aktarmalı olarak ortalama 30 saatlik bir uçuş süresinin ardından Kanberra'ya ulaşabilirsiniz.
Kanberra Uluslararası Havaalanı İçin 1-9 Arası Uçak Biletinizi www.makrobilet.com Sitemizden Online Ucuz Fiyata Alabilirsiniz.
 
Kanberra şehir merkezinin 8 km doğusunda bulunan Kanberra Uluslararası Havaalanı, yoğun olarak iç hat uçuşlarına ev sahipliği yapan bir merkezdir.
 
Oldukça lüks ve modern bir yapıya sahip olan havaalanı binasının içinde şaşılacak derecede az tesis yer almaktadır.
 
Bu tesisler arasında; döviz bozdurma bürosu, ATM, küçük bir duty free alanı, iki kafe, bir restoran, bir kitap mağazası, birkaç turistik hediyelik eşya ve seyahat malzemeleri satan dükkân ve business lounge salonu bulunmaktadır.
 
Adres: Kanberra'nın 8 km doğusu
Telefon: (+61) 2 62 75 22 22
Web: www.canberraairport.com.au
Havalimanından ulaşım
 
Otobüs ile
 
Havaalanı terminal çıkışındaki duraktan, hafta içleri 07.30 - 18.00, hafta sonları ise 08.30 - 15.30 saatleri arasında her yarım saatte bir hareket eden Airport Express otobüsüne binerek 15 dakikalık bir yolculuk sonunda şehir merkezine ulaşabilirsiniz.
 
Taksi ile
 
Kanberra Uluslararası Havaalanı'nın Kanberra Elite, Cabexpress ve Queanbeyan Taxi adında üç güvenilir taksi şirketi ile anlaşması bulunmaktadır.
 
Havaalanındaki taksi duraklarından bineceğiniz tüm taksiler bu üç firmadan birine aittir ve tümü oldukça konforlu ve güvenilir bir hizmet sunmaktadır.
 
Şayet havaalanına varışınız geç bir saatte gerçekleştiyse ve durakta hiç taksi göremediyseniz, terminal binası içerisinde yer alan Araç Parkı Yönetim Ofisi'ne gidip durumu anlatarak size bir taksi ayarlamalarını rica edebilirsiniz.
 
Araç kiralama
 
Havaalanında kolaylıkla şoförlü veya şoförsüz, dilediğiniz arabayı kiralayabilirsiniz. Aklınızda Bulunsun başlığı altında bulunan Araç Kiralama konusuna bir göz atın.
 
Avustralya'nın başkenti olan Kanberra, 1913 yılında kurulmuştur. Başkent olması için özel olarak tasarlanan şehir, Amerikalı mimar Walter Burley Griffin'in eseridir. Kanberra'nın içerisinde bulunduğu bölgeye "Avustralya Başkent Bölgesi" adı verilmektedir.
 
Kanberra kelimesi, başkent kurulmadan önce bölgede yaşayan Aborjin kabilesi Ngunnawal'ların dilinde yer almakta ve buluşma yeri anlamına gelmektedir. Büyük doğal parklara ve yeşil alanlara sahip başkentin takma adı ise Bush City yani Çalı Şehridir.
 
Dev yapay göl Burley Griffin tarafından ikiye bölünen şehrin Civic adı verilen kuzey bölümü alışveriş, eğlence ve konaklama amacıyla kullanılırken; güney bölümünde ise siyasi ve bürokratik yapılar, müze ve anıtlar yer almaktadır.
 
Avustralya'nın bozulmadan kalmayı başaran nadir şehirlerinden biri olan Kanberra modern, düzenli, ferah ve doğal bir yapıya sahiptir.
 
Şehrin çevresi Avustralya'nın en muhteşem doğal güzelliklerine ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin içi ise ziyaretçilerine kültürel ve sanatsal bir şölen vadeden prestijli yapı ve kuruluşlarla doludur.
 
Avustralya'nın eğitim ve yaşam standardı seviyesi en yüksek şehri olan Kanberra'da insanlar oldukça kibar, alçakgönüllü, sıcakkanlı ve yardımseverdir.
 
Avustralya tarihine ve siyasetine meraklı herkesin keşfetmekten keyif alacağı başkent ayrıca spor ve doğa meraklılarını memnun edecek sayısız gezi rotasını da içerisinde barındırmaktadır.
 
 
Nereler Gezilir?
​Kanberra her mevsim güneşli ve mavi bir gökyüzüne sahiptir. Bu nedenle kış sporlarından ve güneşli ama soğuk bir havadan hoşlananlar; şehri, temmuz - eylül ayları arasında ziyaret etmelidir.
 
İlkbaharın doğada rengârenk yansımalarını görmek ve tam anlamıyla bir yaz tatili yaşamak isteyenler ise festivaller dönemi olarak da anılan ocak - mart ayları içerisinde kente ayak basmalıdırlar.
 
Kanberra, Avustralya'nın en az suç oranına sahip şehridir. Ancak yine de şehrin yabancısı olarak dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunmaktadır:
 
    Civic semti ve çevresinde yolda para dilenen kişilere rastlayabilirsiniz. Bu kişilerden kurtulmanın en hızlı yolu üzerinizde hiç para olmadığını söylemenizdir.
    Gece otobüs duraklarında toplu olarak vakit geçirmeyi seven gençlerden bazıları saldırgan bir tutum sergileyebilmektedir. Bu tip kalabalık gruplarla iletişimde bulunmaktan uzak durmanız tavsiye edilmektedir.
    Turistik mekânları ziyaret ederken üzerinizde kıymetli eşya bulundurmamaya ve çantanıza göz kulak olmaya dikkat etmelisiniz. Kıymetli eşyalarınızı; otel odanız da değil, otelinizin özel kasa bölümünde muhafaza etmeniz yararınıza olacaktır.
 
Avustralya Savaş Anıtı Müzesi
 
Kanberra'nın tartışmasız en popüler turistik gezi duraklarından biri olan Avustralya Savaş Anıtı Müzesi, Avustralya'nın günümüze değin dâhil olduğu tüm savaşlarda hayatını kaybeden kadın ve erkeklerin anısını yaşatmak amacıyla kurulmuştur.
 
Oldukça zengin bir savaş tarihi içeriğine sahip olan müzede, Avustralya'nın katıldığı tüm savaşlara ait detaylı bilgiler edinmek mümkündür.
 
Asker günlükleri gibi tarihi belgelere, fotoğraf ve dokümanlara ev sahipliği yapan müzede ayrıca savaş üniformaları, aletleri ve ganimetleri de sergilenmektedir.
 
Konusunda son derece bilgili uzman rehberler eşliğinde gezilebilen müzenin bahçesinde Avustralya'nın savaştığı ülkelerin anısına her bir ülkenin ve liderinin heykeli dikilmiştir. Bu bahçede Atatürk'ün de bir büstü bulunmaktadır.
 
Avustralya Savaş Müzesi'ni tam anlamıyla gezebilmek için yarım gününüzü ayırmanız önerilmektedir. Müze, haftanın her günü 09.00 - 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Treloar Crescent Caddesi, Campbell, Kanberra
Telefon: (+61) 2 62 43 42 11
Web: www.awm.gov.au
Avustralya Ulusal Galerisi
 
Aborjin sanat eserlerinden 20. yüzyıla ait modern resim ve heykellere kadar geniş bir yelpazeyi içerisinde barındıran Avustralya Ulusal Galerisi, ülkenin en prestijli sanat eseri koleksiyonuna sahiptir.
 
Modern Avustralya resminin önde gelen isimlerinden Tom Roberts, Arthur Boyd, Sidney Nolan ve Albert Tucker'ın eşsiz eserlerinin sergilendiği müze aynı zamanda; bir zamanlar Arnhem Land bölgesinde yaşamış olan Tiwi kabilesinin gömüldüğü pukumani mezarlığından çıkarılan ağaç kabuğu boyamalarına da ev sahipliği yapmaktadır.
 
Müzenin en önemli kalıcı sergi bölümlerinden biri, Aborjin Anıtı olarak adlandırılmaktadır. Bu sergi, 43 yerel sanatçının katkılarıyla boyanan 200 boş tabutu içermektedir. Bu bölüm, koloni döneminde ülkesini Avrupalı işgalcilerden korumaya çalışırken hayatını kaybeden Aborjinlerin anısına oluşturulmuştur.
 
Avustralya Ulusal Galerisi kapsamında yalnızca resim ve heykel çalışmaları değil, tarihi mobilyalar, çizimleri, fotoğraflar, el işi ürünleri, moda yaratımları, seramik ve gümüş eşyalar da sergilenmektedir.
 
Dünya çapında turneye çıkan prestijli sanat koleksiyonları, Avustralya duraklarında genellikle bu galeri kapsamında ziyaretçileriyle buluşmaktadır.
 
Avustralya Ulusal Sanat Galerisi'ni her gün 10.00 - 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 
Adres: Parkes Mevkii, Parkes, Kanberra
Telefon: (+61) 2 62 40 64 11
Web: www.nga.gov.au
Ulusal Hayvanat Bahçesi ve Akvaryum
 
Burkey Griffin Gölü kıyısında oldukça geniş bir alan üzerine kurulu olan Ulusal Hayvanat Bahçesi ve Akvaryum, hayvan severler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken büyüleyici bir gezi rotasıdır.
 
Hayvanat bahçesi içerisinde; Tazmanya şeytanı, aslan, kaplan, puma, ayı, maymun, kanguru, pat dingo adı verilen vahşi bir köpek türü, zürafa ve birçok sürüngen ve amfibi türü yaşamını sürdürmektedir. Akvaryum bölümünde ise köpekbalığı başta olmak üzere çok sayıda deniz ve tatlı su canlısı bulunmaktadır.
 
Ulusal Hayvanat Bahçesi'ni diğer hayvanat bahçelerinden farklı kılan nokta; ziyaretçilerine kaplan, puma, zürafa, köpek balığı gibi hayvan türleriyle bire bir karşılaşma ve onları besleme şansını sunmasıdır. Tabii ki bu adrenalini yüksek etkinlik, gözetmenler eşliğinde ve günün belli saatlerinden gerçekleştirilebilmektedir.
 
Avustralya'ya özgü canlı türlerini daha yakından tanımak ve hayvanlarla iletişim kurabileceğiniz eğlenceli birkaç saat geçirmek istiyorsanız, Ulusal Hayvanat Bahçesi ve Akvaryum'u haftanın her günü 10.00 - 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 
Adres: Scrivener Barajı, No: 999, Lady Denman Yolu, Weston Creek, Kanberra
Telefon: (+61) 2 62 87 84 00
Web: www.nationalzoo.com.au
Kara Dağ Kulesi
 
Şehir merkezinin 5 km uzağında bulunan 195 metre yüksekliğindeki telekomünikasyon kulesi, adaşı olan görkemli Kara Dağ'ın üzerinde yer almaktadır.
 
Kara Dağ Kulesi; şehri 360 derece görebilmeyi sağlayan gözlem alanlarını, sürekli yavaş bir hızda dönerek manzarayı her açıdan izlemenize olanak veren lüks bir restoranı, bir kafe ve hediyelik eşya mağazasını içerisinde barındırmaktadır.
 
Kanberra ve kırsalının en büyüleyici manzaralarını seyredebileceğiniz Kara Dağ Kulesi, şehrin en popüler turistik gezi rotalarından biridir.
 
Kara Dağ Kulesi'nde gündüzleri doğanın en canlı yeşil tonlarını geceleri ise Kanberra'nın rengârenk büyülü ışıklarını izleme şansına sahip olabilirsiniz. Kara Dağ Kulesi, haftanın her günü 09.00 - 22.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Kara Dağ Yolu, No:100, Kanberra
Telefon: (+61) 2 62 19 61 11
Web: www.blackmountaintower.com.au
Avustralya Ulusal Kütüphanesi
 
1968 yılında kurulmuş olan Avustralya Ulusal Kütüphanesi, Avustralya folkloru hakkında en zengin bilgi içeriğine sahip kurumdur.
 
Yerel kültürü ve halkı daha yakından tanımak, savaş tarihleri hakkında bilgi sahibi olmak ve yerel edebiyatçıların eşsiz eserlerini keşfetmek için gidilebilecek en doğru adres olan Avustralya Ulusal Kütüphanesi ayrıca mimarisi ile de dikkatleri üzerine çekmektedir.
 
Burley Griffin Gölü'nün kıyısında yer alan kütüphane binasının hemen önünde göl üzerinde yer alan Kaptan James Cook anısına inşa edilen bir su jeti bulunmaktadır.
 
Suları yukarı fışkırtan ve gökkuşağı manzaralarının yaratılmasına neden olan bu eğlenceli su anıtı, göl kıyısını kaplayan yemyeşil çimenler üzerine oturarak izlenebilmektedir.
 
Avustralya Ulusal Kütüphanesi içerisinde düzenlenen kütüphane turlarına katılabilir, binanın dört bir yanını keşfe çıkabilirsiniz. Ayrıca kütüphane içerisinde düzenlenen sergileri gezerek tarihi belge ve dokümanlara tanıklık edebilirsiniz.
 
Avustralya Ulusal Kütüphanesi içerisinde prestijli bir kafe ve nadir bulunan değerli kitapları içerisinde barındıran bir de kitapçı bulunmaktadır.
 
Avustralya Ulusal Kütüphanesi, pazar günleri 13.30 - 17.00 diğer günler ise 09.00 - 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Parkes Mevkii, Parkes, Kanberra
Telefon: (+61) 2 62 62 11 11
Web: www.nla.gov.au
Avustralya Parlamentosu Binası
 
Eski Parlamento Binası'nın altmış bir yıl kullanılmasının ardından daha modern ve korunaklı bir yapıya geçme ihtiyacı hisseden Kanberra Federal Başkent Yönetimi, binanın yapımı için bir mimarlık yarışması düzenlemiş ve yarışmayı bir Amerikan firması olan Mitchell / Giurgola Mimarlık kazanmıştır.
 
Mitchell / Giurgola Mimarlık firması ortaklarından Romaldo Giurgola'nın tasarladığı Avustralya Parlamentosu Binası, 9 Mayıs 1988 tarihinde Kraliçe II. Elizabeth tarafından resmi olarak açılmıştır.
 
Modern ve fütüristik bir mimariye sahip olan parlamento binası, bir daire içerisinde uç uca duran iki bumerang şeklini anımsatmaktadır. 250.000 metrekarelik bir alana sahip olan yapının çatı bölümünde dev bir Avustralya bayrağı dalgalanmaktadır.
 
Avustralya Parlamentosu Binası'nı cuma - pazartesi günleri 09.00 - 17.00 saatleri arasında rehberler eşliğinde ziyaret etmek mümkündür. Diğer günler parlamentoda siyasi oturumlar olduğundan içeriye ziyaretçi kabul edilmemektedir. Ziyaretçi kabul edilen günler, saat 14.00'da Parlamento Temsilcileri ile bir soru-cevap konferansı düzenlenmektedir.
 
Parlamento Binası'na giriş için uzun süren güvenlik taramalarından geçmek gerekmektedir. Binayı ziyaret etmek için uzun bir kuyruk beklememek için, gezi planınızı mümkün olduğunca erken saatlerde gerçekleştirmeniz önerilmektedir.
 
Adres: Commonwealth Meydanı, Capital Hill, Kanberra
Telefon: (+61) 2 62 77 53 99
Web: www.aph.gov.au
Avustralya Ulusal Botanik Bahçeleri
 
Kara Dağ'ın eteklerinde kurulu olan Avustralya Ulusal Botanik Bahçeleri, Avustralya bitki örtüsünü korumayı ve insanlara tanıtmayı amaçlayan bir kurumdur.
 
Bahçeler içerisinde yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan özel bitki türleri yaşatılmakta ve yeniden çoğalmaları sağlanmaktadır. Avustralya bitki örtüsü dâhilinde yer alan hemen her çeşit bitkinin içerisinde bulunduğu bahçeler aynı zamanda kuş, sürüngen ve memeli hayvan türlerine de ev sahipliği yapmaktadır.
 
Avustralya Ulusal Botanik Bahçeleri'ni ziyaret ederken, mekân içerisinde yaşamını sürdürmekte olan bitki ve hayvan türlerine zarar verilmemesi oldukça önem taşımaktadır.
 
Bahçeler içerisinde piknik yapmak serbesttir ancak ziyaretçilerin kendi çöplerini evlerine götürmeleri ya da mekân çıkışında otopark bölümünde yer alan çöp bidonlarına atmaları gerekmektedir.
 
Büyüleyici bitki ve çiçek türleri arasında kuş cıvıltılarıyla dolu bir gün geçirmek için gidilebilecek en doğru adreslerden biri olan Avustralya Ulusal Botanik Bahçeleri, haftanın her günü 08.30 - 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Clunies Ross Caddesi, Acton, Kanberra
Telefon: (+61) 2 62 50 95 40
Web: www.anbg.gov.au/gardens/index.html
Şehrin dışında kalan yerler
 
Kanberra'nın hemen dışında yer alan büyüleyici doğal güzelliklere sahip mekânları ziyaret ederek, farklı seyahat deneyimleri edinebilirsiniz.
 
Tharwa Köyü
 
Kanberra'nın 35 km güneyinde yer alan tarihi köy Tharwa, 1860'lı yıllardan beri varlığını sürdürmektedir. Şehrin gürültüsünden kaçmak, nostaljik ve yalın bir mekânda zaman geçirmek isteyenler; 670 numaralı Action otobüsüne binerek 20 dakikalık bir yolculuk sonunda bu sevimli köye ulaşabilirler.
 
Murumbidgee nehri kıyısında kurulu olan Tharwa Köyü'nde; tarihi Tharwa Köprüsü'nü, Cuppacumbalong Çömlek Yapım Evi'ni, Tidbinbilla Doğal Yaşam Rezervi'ni ve Kanberra'nın ilk sakinlerine ev sahipliği yapmış olan Lanyon Toprakları bölgesini ziyaret edebilirsiniz.
 
Lanyon Toprakları bölgesi içerisinde, Kanberra'da bulunan en eski yerleşim birimleri olan Calthorpe'lerin Evi ve Mugga Mugga Evi yer almaktadır. Tharwa Köyü'nü ziyaret ederek, Aborjin kültürüne ait özgün hediyelik eşyalar satın alabilir ve Avustralya köy yemeklerinin keyfini çıkarabilirsiniz.
 
Adres: Kanberra'nın 35 km güneyi
 
Cockington Yeşil Bahçeleri
 
Kanberra'nın 15 km kuzeyinde yer alan Cockington Yeşil Bahçeleri'ne hafta içleri 51 / 52 hafta sonları ise 951 / 952 numaralı Action otobüslerine binerek 15 dakikada ulaşabilirsiniz.
 
Minyatür köy evlerinden ve bahçe düzenlemelerinden oluşan Cockington Yeşil Bahçeleri'nde Avustralya kır evlerinin hemen her çeşidini minik ölçülerde rengârenk bahçelerin arasına serpiştirilmiş bir biçimde görme şansına sahip olabilirsiniz.
 
Âdeta bir masal diyarını anımsatan bu büyüleyici bahçe içerisinde bulunan küçük ölçekli şato ve evlerin yanında kendinizi hikâyelerden fırlamış bir dev gibi hissedebilirsiniz.
 
Cockington Yeşil Bahçeleri içerisinde minyatür mimari harikalarının yanı sıra geniş bir piknik alanı, göz alıcı bir gül bahçesi, çocuklar için oyun parkı ve prestijli bir kafe yer almaktadır. Cockington Yeşil Bahçeleri'ni haftanın her günü 09.30 - 17.00 saatleri arasında ziyaret etmeniz mümkündür.
 
Adres: Gold Creek Caddesi, Gold Creek Köyü, Nicholls, Kanberra
Telefon: (+61) 2 62 30 22 73
Web: www.cockingtongreen.com.au
 
 
Ne Yenir?
​Kanberra, birçok restoran ve kafeye ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin kendi yapısı gibi, kozmopolit bir özellik sergileyen bu restoranlar arasında; yerel Avustralya mutfağından, Hint, Vietnam, Çin ve Türk mutfağına kadar farklı lezzetler sunan birçok alternatife rastlayabilirsiniz.
 
Şehrin en lüks ve modern restoranları; Downtown adı verilen şehir merkezi, Civic, Manuka ve Kingston semtlerinde yer almaktadır.
 
Ayrıca Asya mutfağından hoşlananlar, Kanberra'nın Çin Mahallesi olarak anılan Dickson semtine de mutlaka uğramalıdırlar.
Temel yemekler...
 
Kanberra mutfağının temelinde kırmızı et, organik sebze ve meyveler ve deniz ürünleri yer almaktadır. Etrafı göllerle çevrili şehirde, beyaz su balıkları olarak sınıflandırılan tatlı su balıkları sıklıkla tüketilmektedir.
 
Kanberra, Avustralya'nın sığır ve koyun eti merkezlerinden biridir. Bu nedenle şehirde, ülkenin en kaliteli kırmızı et çeşitlerini tadabilme şansına sahip olabilirsiniz.
 
Kanberra'nın en ünlü yerel spesiyallerinden biri; domates soslu biftek yahnisidir. Patates, havuç, soğan ve domates eşliğinde pişirilen yerel üretim organik kırmızı et; ağızda dağılacak bir yumuşaklığa eriştiğinde ocaktan alınır ve üzeri maydanoz ile süslenerek servis edilir.
 
Şehrin bir diğer ünlü yemeği; marine edilmiş fırında tavuktur. Biberiye, sarımsak, limon suyu ve zeytinyağı eşliğinde marine edilen bütün tavuk, bir süre bu sos içerisinde bekletildikten sonra fırına verilir ve üzeri iyice kızarana dek pişirilir.
 
Oldukça aromatik bir tada sahip olan bu spesiyalin esas lezzet sırrı, tavuğun organik olarak yetiştirilmesidir.
 
Kanberra'da mutlaka tadılması gereken lezzetlerden bir diğeri, alabalıktır. Izgarada veya fırında buğulama olarak hazırlanan alabalıklar, sebze çeşitleri ile birlikte tüketilmektedir. Barramundi, bölgede yetiştirilen en lezzetli alabalık türüdür.
 
Yerel halk arasında Moreton Limanı böcekleri adı verilen kabuklu deniz hayvanları, Sidney kaya istiridyesi, yengeç, karides ve ıstakoz; şehirde sıklıkla tüketilen diğer deniz ürünlerindendir.
 
Kanberra'da da tıpkı diğer Avustralya ülkelerinde olduğu gibi yemeğin yanında damper adında, kamp ateşi üzerinde özel olarak pişirilen bir tür sodalı ekmek servis edilmektedir. Bu ekmek türü, Aborjinlerin temel yiyecek maddelerinden biridir.
Tatlılar...
 
Avustralya'nın ulusal tatlıları olan pavlova pastası ve Anzak bisküvileri Kanberra'da da oldukça popülerdir.
 
Bir Fransız tatlı çeşidi olan makaron, Kanberra'da sevilerek tüketilmektedir. Fıstıklı ve limonlu makaronlar, Kanberra halkının favorileri arasında yer almaktadır.
 
Böğürtlen, frambuaz ve yaban mersini ile yapılan muffin çeşitleri, şehrin mutlaka denenmesi gereken pastane ürünleri arasında yer almaktadır.
 
Şeftalili tatlı krep; tarçın, portakal suyu ve kahverengi şeker eşliğinde hazırlanan kreplerin arasına köy peyniri sürülmesi ve üzerinin taze şeftali dilimleri ile süslenmesinden oluşmaktadır.
Atıştırmalıklar...
 
Avustralya'nın tüm bölgelerinde yöreye özgü yerel atıştırmalık çeşidi denildiğinde akla ilk bush tuckers adı verilen Aborjin yiyecekleri gelmektedir.
 
Aborjin geleneklerine göre bush tuckers adı verilen atıştırmalıkların içerisinde; kanguru eti, yılan, kertenkele, witchetty kurtçukları, bogong güveleri, fındık fıstık gibi yemişler, böğürtlen gibi çalı meyveleri ve bal yer almaktadır.
 
Ancak günümüzün modern yaşamında bush tuckers kapsamında yalnızca yemişler ve meyveler tüketilmektedir.
 
Avustralya'nın ulusal sembollerinden biri olan etli turta, Kanberra'da da en favori atıştırmalık yiyecek olarak kabul edilmektedir.
 
Kanberra'da mutlaka denenmesi gereken atıştırmalık lezzetlerden bir diğeri Avustralya hamburgeri'dir.
 
Bu hamburger, Batı ülkelerindeki köfte, peynir ve soslardan oluşan hamburger çeşitlerinden farklı olarak pancar turşusu, kızarmış soğan, yumurta ve jambon gibi ek malzemeler de içermektedir.
 
Kanberra'da yaşayan Türkler, şehirde açtıkları büfe ve tezgâhlar ile yerel halkın atıştırmalık kültürüne yepyeni bir soluk getirmişlerdir.
 
Kebap, döner ekmek ve dürüm kısa süre içerisinde Kanberra'nın en popüler atıştırmalıkları arasında yer almaya başlamıştır. Özellikle gece gezmelerinin ardından kebap tüketilmesi, şehirde bir gelenek hâline gelmiştir.
 
Asya mutfağına ait bir sandviç çeşidi olan banh mi, şehirde oldukça popülerdir. Taze baget ekmeği arasına konulan salam, ananas, peynir, soğan, soya sosu, salatalık, chili biberi, havuç ve maydanozdan oluşan bu atıştırmalık bilhassa öğle yemeklerinde tercih edilmektedir.
 
Fish & chips adı verilen kızarmış balık ve patatesten oluşan spesiyal ise, İngiliz koloni döneminden beri tüm ülkede sevilerek tüketilen bir atıştırmalık çeşididir.
Ne içilir?
 
Kanberra, ulusal yarışmalarda ödül almış bira çeşitleri üreten iki önemli bira evine ev sahipliği yapmaktadır.
 
Wig ve Pen İngiliz Pubı ve Zierholz Premium Bir Evi, bira içmeyi sevenler için şehirde mutlaka ziyaret edilmesi gereken iki önemli adrestir.
 
Kanberra'nın en ünlü yerel bira markaları arasında Coopers, Cascade, James Squire, Little Creatures ve Matilda Bay yer almaktadır.
 
Kanberra'nın çevresi verimli üzüm bağları ile doludur. Bölgede üretilen en lezzetli şarap çeşitleri arasında; chardonnay, shiraz ve pinot bulunmaktadır.
 
Yaz sangriası adı verilen ferahlatıcı alkollü içecek çeşidi; çilek, ananas, portakal suyu, limon, taze nane, kırmızı şarap ve San Pellegrino köpüklü şarabı eşliğinde hazırlanmaktadır.
 
Çay, kahve ve taze sıkılmış meyve suları; şehirde en popüler olan alkolsüz içecek çeşitleri arasında yer almaktadır.
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Kanberra, kültürel ve sanatsal birçok etkinlik olanağına ve gezi rotasına sahip olmanın yanı sıra ziyaretçilerine, Avustralya'nın kırsal yaşamına ve doğal güzelliklerine ait paha biçilemez deneyimler yaşama fırsatı da sunmaktadır.
 
At binmek, piknik yapmak, koyun kırpmak, uçsuz bucaksız çayırlık alanlarda bumerang atmak, sıcak hava balonuyla büyüleyici doğa manzaralarını seyre çıkmak ve taze yerel üretim et ve sebzeler eşliğinde lezzetli bir barbekü sefasına katılmak; bu deneyimlerden yalnızca birkaçını oluşturmaktadır.
 
Yüzmekten ve piknik yapmaktan hoşlananlar Murrumbidgee Nehri kıyısını ziyaret edebilirler. Bumerang atmak, at binmek ve koyun kırpmak gibi aktivitelere katılmak isteyenler ise Belconnen semtinde yer alan Glenloch Çiftliği'ne uğrayabilirler.
Müzik
 
Kanberra'da popüler olan müzik türleri arasında; klasik müzik, caz, rock'n roll, new age, Avustralya halk müziği ve Aborjin müziği gelmektedir.
 
Stonefest, Kanberra Uluslararası Müzik Festivali ve Ulusal Kültür Festivali; şehirde her yıl gerçekleştirilen önemli müzik etkinlikleri arasında yer almaktadır.
 
Kanberra Senfoni Orkestrası
 
Şehrin en ilham verici müzik topluluklarından biri olan Kanberra Senfoni Orkestrası'nın icra ettiği klasik müzik konserlerine katılmak için, en az bir ay önceden online olarak biletinizi ayırtmanız tavsiye edilmektedir.
 
Adres: London Circuit, No:11, Giriş Katı, Kanberra
Telefon: (+61) 2 62 47 91 91
Web: www.cso.org.au
Tiyatro ve sahne sanatları
 
Kanberra birçok prestijli tiyatro topluluğunu içerisinde barındırmaktadır. Ayrıca şehirde uluslararası kalite standartlarına sahip çok sayıda büyük tiyatro sahnesi yer almaktadır.
 
Kanberra tiyatrolarında; İngiliz ve Amerikan tiyatro eserlerinin yanı sıra, köklerini Aborjin kültüründen alan yerel eserleri de izleme şansına sahip olabilirsiniz.
 
Kanberra Tiyatro Merkezi
 
Başkentin en ünlü tiyatro merkezlerinden biri olan bu mekân içerisinde, ünlü uluslararası ve yerel oyunları izleme şansına sahip olabilirsiniz. Kanberra Tiyatro Merkezi'nde hem yetişkinlere hem de çocuklara yönelik tiyatro oyunları sergilenmektedir.
 
Adres: Civic Meydanı, London Circuit, Kanberra
Telefon: (+61) 2 62 75 27 00
Web: www.canberratheatrecentre.com.au
Gece hayatı
 
Gece hayatı söz konusu olduğunda Kanberra'da her zevke hitap edecek bir mekân bulunmaktadır.
 
Canlı müzik barları, bira evleri, spor barları, İngiliz pubları, dans ve gece kulüpleri; Kanberra gece hayatına farklı renkler katan sayısız alternatiften yalnızca birkaçıdır.
 
Kanberra'da gece hayatının en aktif olduğu zaman cuma - pazar akşamlarıdır. Civic ve Northbourne Meydanı üzerinde yer alan Bunda Sokağı, şehrin en lüks ve modern eğlence mekânlarını içerisinde barındırmaktadır.
 
Kanberra Meydanı, Kingston, Acton, Weston, Ainslie, Dickson ve Braddon da, popüler gece kulüplerine ve canlı müzik barlarına ev sahipliği yapmaktadır.
 
Şehir merkezinde bulunan Kanberra Kumarhanesi şansını kumar oyunlarında deneyerek eğlenmeyi sevenlere yönelik ultra lüks, prestijli bir mekândır.
Festivaller
 
Kanberra her yıl özellikle ilkbahar döneminde birçok eğlenceli festivale ev sahipliği yapmaktadır. Başkentin bürokratik havasını biraz olsun yumuşatan bu renkli etkinliklere katılarak yerel halkı ve kültürlerini daha yakından tanıma olanağı bulabilirsiniz.
 
Floriade Festivali
 
Her yıl 17 Eylül -16 Ekim tarihleri arasında Commonwealth Parkı'nda düzenlenen Floriade Festivali'nde Avustralya'ya baharın gelmesi kutlanmaktadır. Bir çiçek ve bahçe festivali olan Floriade, aynı zamanda aile eğlencelerine ve sanatsal gösterilere de ev sahipliği yapmaktadır.
 
Festival süresince şehrin tüm parkları laleler başta olmak üzere rengârenk çiçek çeşitleriyle donatılır. Muhteşem bir görsel şovun yaratıldığı festival, Kanberra'nın en önemli ve en çok turist çeken etkinliği olma özelliğine sahiptir.
 
Ulusal Çoklu Kültür Festivali
 
Her yıl şubat ayının ilk cuma günü başlayıp on gün süresince devam eden Ulusal Çoklu Kültür Festivali; başkentte gerçekleştirilen en prestijli kültür - sanat etkinliklerinden biridir.
 
Şehirdeki birçok farklı mekânda ve sokaklarda gerçekleştirilen festival kapsamında; dans gösterileri, konserler ve tiyatro performansları düzenlenmekte ve şehir merkezinde farklı kültürlere ait hediyelik eşyaların satıldığı bir açık hava pazarı kurulmaktadır.
 
Etkinlik süresince şehrin sokaklarında içerisinde farklı kültürlerin simgelerini barındıran resim ve heykeller sergilenmekte ve tüm şehir âdeta yaşayan bir müzeye dönüştürülmektedir.
 
Kanberra Kraliyet Şovu
 
Her yıl 24 - 26 Şubat tarihleri arasında, Mitchell semti içerisindeki Flemington Caddesi üzerinde yer alan Sergi Parkı içerisinde düzenlenen Kanberra Kraliyet Şovu'nda; Avustralya kırsal hayatı şehre taşınmakta ve kırsal yaşamın güzellikleri gözler önüne serilmektedir.
 
Bu renkli ve eğlenceli festival kapsamında; Avustralya'ya özgü kovboy eğlencelerine tanık olabilir, yerel hayvan türlerini canlı olarak görüp yerel bitki, sebze ve meyve türlerini inceleyebilir ve Avustralya mutfağına özgü geleneksel yemeklerin tadına bakabilirsiniz.
 
Festival tam bir renk cümbüşünü andıran janjanlı bir geçit töreni ile başlamakta ve konser ve dans gösterileri gibi eğlenceli etkinliklerle devam etmektedir.
Spor
 
Kanberra'da popüler olan spor dallarının başında rugby gelmektedir. Şehrin ulusal ve uluslararası müsabakalarda mücadele eden en ünlü iki rugby takımı, Kanberra Raiders ve Brumbies'tır.
 
Her iki takım da başkentteki maçlarını Kanberra Stadyumu'nda oynamaktadır. Şehrin en büyük spor kompleksi olan Kanberra Stadyumu, 2000 yılında Yaz Olimpiyatları'na, 2003 yılında ise Rugby Dünya Kupası'na ev sahipliği yapmıştır.
 
Şehrin ikinci en büyük stadı ise Manuka Oval'dir. Bu spor kompleksinde genellikle normal futbola göre çok daha farklı kurallara sahip olan Avustralya futbolu maçları düzenlenmektedir.
 
Kanberra'nın banliyölerinden biri olan Bruce'da bulunan Avustralya Spor Enstitüsü, başkentin en önemli spor eğitim merkezlerinden biridir.
 
Şehir aynı zamanda Kanberra Capitals adında başarılı bir basketbol takımını da bünyesinde barındırmaktadır.
 
Kanberra'da popüler olan diğer takım sporları arasında kriket, beysbol, saha hokeyi, buz hokeyi ve netbol yer almaktadır.
 
Kanberra'da gerçekleştirilen önemli spor etkinlikleri arasında; Kanberra Kadınlar Tenis Şampiyonası, Kanberra Maratonu, Kanberra Triatlonu ve Uluslararası Avustralya Futbolu Gençler Turnuvası bulunmaktadır.
 
Şehirde popüler olan spor dalları arasında; golf, yüzme, kanoculuk, scuba dalışı, yürüyüş, bisiklete binme, yelkencilik, su kayağı, kayak, at binme, kaya tırmanışı, jimnastik, tenis ve kürekçilik yer almaktadır.
 
Başkentin güney batısında yer alan kırsal alanın neredeyse tamamını kaplayan Namadgi Ulusal Parkı; yürüyüş, bisiklet ve tırmanma parkurlarıyla bezeli, geniş kamp ve piknik alanlarını içerisinde barındıran büyüleyici bir doğal yaşam rezervidir.
 
Park içerisinde bulunan Booroomba Kayalıkları, tırmanma sporu tutkunlarının mutlaka ziyaret etmesi gereken bir noktadır.
 
Burley Griffin Gölü çevresinde bisiklet binmeyi büyük bir keyfe dönüştüren büyüleyici doğa manzaralarına sahip bisiklet parkurları yer almaktadır.
 
Burley Griffin Gölü; aynı zamanda su kayağı, yüzme, dalma, kanoculuk ve kürekçilik gibi birçok su sporu için de oldukça elverişli bir gezi rotasıdır. Gölün hemen kıyısında yer alan Kanberra Kraliyet Golf Kulübü, şehrin en prestijli spor merkezlerinden biridir.
 
Avustralyalıların çalı yürüyüşü olarak adlandırdıkları trekking ve hiking sporlarının Kanberra civarında gerçekleştirildiği en popüler mekân Stromlo Orman Parkı'dır.
 
Ayrıca Namadgi Ulusal Parkı ve Tidbinbilla Doğa Rezervi içerisinde de kabalık gruplarca düzenlenen çalı yürüyüşü turlarına katılabilirsiniz.
 
Kış sporlarından hoşlananlar, şehrin hemen dışında yer alan görkemli dağların eteğinde yan yana kurulu olan Cooma ve Thredbo köylerini ziyaret ederek; otantik bir konaklama deneyimi ve büyüleyici doğa manzaraları eşliğinde kayak, snowboard, at binme ve kar bisikleti gibi sporları gerçekleştirebilirler.
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

Kanberra
Etiketler » Kanberra Grup Uçak Bileti Al   » Kanberra Grup Uçak Rezervasyonu   » Kanberra Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Kanberra Grup Uçak Bileti Al