İstanbul Melbourne Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Melbourne Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Nasıl Gidilir?
​Ülkemizden Melbourne’a aktarmasız uçuş bulunmamaktadır. Emirates ile Dubai, Singapur Havayolları ile Singapur, Kore Havayolları ile Seoule, Malezya Havayolları ile Kuala Lumpur ve British Airways ile Heathrow ve Sydney aktarmalı olarak Melbourne’a ulaşabilmek mümkündür. Uçuşlar, aktarma esnasında bekleme süreleri dâhil yaklaşık olarak 36 saat sürmektedir.
 
Melbourne Havaalanı İçin 1-9 Arası Uçak Biletinizi www.makrobilet.com Sitemizden Online Ucuz Fiyata Alabilirsiniz.
 
Melbourne’un 25 km kuzeyinde yer alan Melbourne Havaalanı, 4 terminale sahiptir. Buradan, birçok farklı rotaya yoğun dış hat ve iç hat uçuşları düzenlenmektedir. Havaalanının Tullamarine banliyösüne yakın olması sebebiyle, havaalanının adı sıklıkla Tullamarine Havaalanı olarak da geçmektedir.
 
Son derece lüks ve modern bir mekân olan havaalanı içerisinde; banka, oldukça geniş bir free shop bölümü, birçok restoran, bar ve kafe, duş alma ve masaj olanakları sunan spa alanları ve döviz bozdurma bürosu bulunmaktadır.
 
Havaalanı, engelli vatandaşlar düşünülerek onların da rahatça hareket edebilmesine olanak verecek şekilde düzenlenmiştir.  Ayrıca havaalanı içerisindeki terminaller arası yolcu transferleri için ücretsiz shuttle servis olanağı bulunmaktadır.
 
Adres: Melbourne’un 25 km kuzeyi, Havaalanı Yolu, Tullamarine banliyösü, Melbourne
Telefon: (+61) 3 92 97 16 00
Web: www.melbourneairport.com.au
 
Havalimanından ulaşım
 
Otobüs ile
Melbourne Havaalanı’ndan şehir merkezine ve banliyölere ulaşımı sağlayan çok sayıda halk otobüsü bulunmaktadır. Otobüsler gittikleri bölgelere göre isimlendirilmektedirler. 7/24 çalışan araçlar saatte bir hareket etmektedir.
 
Şehri merkezine ve yakınındaki banliyölere ulaşmak isteyenler, üzerinde Metropolitan, Eastside ve Tullamarine Line yazan araçlara binebilirler. Yolculuk süresi genel olarak 20 dakikadır.
 
Taksi ile
 
Havaalanından şehir merkezine ulaşabilmenin bir diğer yolu, terminal çıkışlarında sıraya dizilmiş hâlde bekleyen taksilerden birine binmektir. Terminallerin içerisinde yer alan bilgi ofislerinden ön ödemeli taksi hizmeti satın almak da mümkündür. Şehrin en güvenilir taksi şirketlerinden ikisi; Black Cabs ve Silver Top’tur.
 
Victoria Eyaleti yasalarınca, saat 22.00 – 05.00 arası taksiye binildiğinde ücretin peşin olarak ödenmesi gerekmektedir. Bu saatler arası taksiye bindiğinizde, şoföre yaklaşık olarak hesaplanan bir taksi ücreti öder, gideceğiniz yere vardığınızda ise eğer fazla ödemişseniz inmeden önce para iadenizi alırsınız.
 
Melbourne’da taksi ile ulaşım oldukça hızlı ve konforludur, ancak toplu taşıma araçlarına göre bir hayli pahalıdır.
 
Shuttle servisleri ile
Melbourne Havaalanı’ndan şehir merkezine hareket eden birçok farklı firmaya ait ücretli shuttle servis olanağı bulunmaktadır. Bu firmaların en önde geleni Skybus’tır. 7/24 her 10 dakikada bir hareket eden Skybus shuttle servislerine terminal çıkışlarındaki duraklardan binebilirsiniz.
 
Eğer St Kilda gibi Melbourne’un doğu banliyölerinden birine ulaşmak istiyorsanız, Frankston and Peninsula Airport Shuttle (FAPAS) seçeneği sizin için daha uygun olacaktır. Her saat başı kalkan minibüsler aracılığıyla hizmet sunan bu shuttle firması, oldukça konforlu ve dakik olmasıyla ünlüdür.
 
Araç kiralama
 
Havaalanında kolaylıkla şoförlü veya şoförsüz, dilediğiniz arabayı kiralayabilirsiniz. Aklınızda Bulunsun başlığı altında bulunan Araç Kiralama konusuna bir göz atın.
 
Avustralya’nın kültür başkenti olarak bilinen Melbourne, ülkenin ikinci en büyük şehridir. Victoria Eyaleti’nin başkenti konumunda bulunan şehre ismi, 1837 yılında İngiltere’deki Melbourne Vikontu’nun onuruna verilmiştir. Melbourne’un kelime anlamı ise “değirmen suyu” demektir.
 
Bölgeye göç eden İngiliz göçmenler tarafından 1835 yılında keşfedilen Melbourne, 1847 yılında Kraliçe Victoria tarafından resmi bir şehir olarak kabul edilmiştir.
 
İngilizlerin Avustralya’da kurdukları Victoria kolonisinin başkenti olan Melbourne, o yıllarda sınırları dâhilinde keşfedilen altın madenleri sayesinde dünyanın en hızlı gelişen ve en zengin şehirlerinden biri olmayı başarmıştır.
 
1901 yılında Avustralya Federasyonu kurulduğunda hükümete ev sahipliği yapan şehri, Avustralya egemenlik tarihinde önemli konumlarda bulunmuştur.
 
Galeriler, kültür merkezleri ve müzelerle dolu bir şehir olan Melbourne’da tatil, sadece kültürel öğeleri içermemektedir. Şehir; aynı zamanda muhteşem doğal güzellikteki parkları, sportif etkinliklerin odak noktası olan Yarra Nehri ve banliyölerinde keşfedilmeyi bekleyen dinlendirici mekânları ile ziyaretçilerinin her anlamda doyurucu bir seyahat geçirmelerini sağlamaktadır.
 
 
Nereler Gezilir?
Melbourne’da turistik dönemler; mevsimlerden daha çok şehirde gerçekleştirilen etkinliklerin tarihlerine göre belirlenmektedir. Zaten her daim ılıman olan iklim koşulları, şehri her mevsimde göz alıcı kılmaktadır. Melbourne’a seyahatinizi planlamadan önce mutlaka şehirde gerçekleştirilen etkinliklere göz atmanız ve kendinize ona göre bir rota çizmeniz önerilmektedir.
 
Avustralya Tenis Kupası, Formula 1 gibi popüler etkinlikler söz konusu olduğunda; şehirdeki oteller aylar öncesinden dolmaktadır. Bu nedenle rezervasyon konusunda erken davranmanız yararınıza olacaktır.
Melbourne seyahatinizin daha keyifli geçmesi için birkaç küçük noktaya dikkat etmelisiniz.
 
    Collingwood, Footscray, Dandenong, Sunshine ve Ringwood semtleri her ne kadar gündüz son derece güvenli olsalar da, geceleri uzak durmanız gereken mekânlar arasında yer almaktadır.
 
    Her ne kadar Melbourne büyüklüğüne oranla son derece güvenilir bir şehir olsa da, her büyük şehirde dikkat edilmesi gereken bazı kurallar burada da geçerlidir. Geceleri trenle yalnız yolculuk yapmamanız, tenha semtlerde dolaşmamanız ve kalabalık turistik mekânlarda üzerinizde değerli hiçbir şey taşımamanız ve çantanızı dikkatli bir şekilde korumanız her zaman yararınıza olacaktır.
 
Vali Konağı
 
Güzelliğiyle dillere destan Botanik Bahçeleri içerisinde yer alan Vali Konağı binası, beyaz bir kuğuyu andıran göz alıcı bir yapıdır. Victoria Eyaleti Valisi’nin resmi makamı konumunda bulunan bu bina, İtalyan mimarisinin Avustralya’daki en dikkat çekici örneklerinden biridir.
 
Yarra Nehri’nin güney yamacında yer alan Vali Konağı, 1872 – 1876 yılları arasında Martin ve Peacock inşa firması tarafından inşa edilmiştir.
 
Resmi ofis katları ziyaret edilemeyen konağın; balo salonu, resepsiyon odaları, geniş hol alanları, bahçe ve yemek odası gibi günlük devlet işlerinde kullanılmayan bölümleri ziyaretçilere açıktır.
 
Sadece pazartesi – çarşamba günleri rehberli turlar aracılığıyla gezilebilen Vali Konağı’nı ziyaret etmeden önce, mutlaka turlara katılım için rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.
 
Adres: Vali Konağı Caddesi üzeri
Telefon: (+61) 3 96 56 98 00
Web: www.governor.vic.gov.au/govhs.htm
 
Federasyon Meydanı
 
Sosyal, kültürel, sanatsal ve ticari aktivitelerin merkezi olan Federasyon Meydanı, Melbourne’un kalbinin attığı merkezlerden biridir. Modern binalarla çevrili bu ışıltılı ve renkli meydan içerisinde, şehirdeki en görülmeye değer mekânlar yer almaktadır.
 
Melbourne’un labirent gibi arka sokaklarından ilham alınarak inşa edilmiş olan farklı mimarisi ile tüm binalardan bir adım önde duran The Atrium, içerisinde bohem sanat galerileri, etnik mağazalar ve entelektüel restoran ve kafeler barındıran bir kültür kompleksidir.
 
Meydan üzerinde yer alan bir başka görülmeye değer mekân, The Ian Potter Centre: NGV Australia (Ulusal Victoria Galerisi)’dir. Avustralya yerel sanatı konusunda dünyanın önde gelen kapsamlı sanat galerilerinden biri olan bu mekân içerisinde yirmiden fazla sergi alanı bulunmaktadır.
 
Aborjin sanatı, koloni dönemi yerel Avustralya sanatı ve modern Avustralya sanatı konularında binlerce eşsiz eseri içerisinde barındıran galeri, bu eşsiz kültürü yakından tanımak isteyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken mekânlardan biridir. 
 
Federasyon Meydanı üzerinde yer alan en ilginç mekânlardan biri de şüphesiz ki ACMI’dır. Avustralya sinemasının beşiği olan bu merkezde, kendi kısa filminizi çekebilme, Avustralya sinemasının doğuşu ve gelişim evreleri hakkında bilgi alıp örnekler izleme şansına sahip olabilirsiniz.
 
Adres: Swanston ve Flinders sokaklarının birleşimi
Telefon: (+61) 3 96 55 19 00
Web: www.federationsquare.com.au
 
Eureka Kulesi
 
Dünyanın konut olarak kullanılan en yüksek binası olma özelliğine sahip 300 metrelik Eureka Kulesi, ultra modern ve lüks bir bina olarak karşımıza çıkmaktadır. Eureka Kulesi’nin en tepesinde şehri 360 derece görmenize olanak sağlayan Skydeck adında bir gözlem alanı bulunmaktadır.
 
Skydeck içerisinde muhteşem manzarayı ister gözlem dürbünleriyle izler isterseniz de The Edge ile gerçek bir adrenalin deneyimi yaşayabilirsiniz. The Edge; ziyaretçilerin içerisine girdiği camdan bir küptür. Bu küp siz içindeyken binanın 3 metre kadar dışına çıkmakta ve havada asılı kalmaktadır.
 
300 metre yükseklikten cam bir küpün içerisinde havada asılı bir biçimde Melbourne’u izlemenin heyecanı ve keyfini ölümsüzleştirmek isterseniz küpün içerisindeyken çekilen anı fotoğrafınızı bina içerisinde yer alan The Edge Shop’tan satın alabilirsiniz.
 
Eureka Kulesi’nin Skydeck bölümü her gün 10.00 – 22.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Riverside Limanı, Southbanki Melbourne
Telefon: (+61) 3 96 93 88 88
Web: www.eurekaskydeck.com.au
 
Cookların Kır Evi
 
Cookların Kır Evi; 1755 yılında, İngiltere’nin Yorkshire şehrindeki Great Ayton Köyü’nde, ünlü İngiliz gemicisi Kaptan James Cook’un annesi ve babası James ve Grace Cook tarafından inşa edilmiştir.
 
Ev 1933 yılında satılığa çıkarıldığında, 800 İngiliz poundu karşılığında zengin Melbournelu işadamı Sir Russell Grimwade tarafından alınmış ve her bir tuğlasına kadar sökülüp gemilere doldurularak ve daha sonra trenlere yüklenerek uzun bir yol kat edip Melbourne’a taşınmıştır.
 
1934 yılında aslına uygun olarak Fitzroy Bahçeleri’nin içerisinde yeniden inşa edilen kır evi, günümüzde 18. yüzyılda İngiltere’deki kırsal hayatın izlerini gözlemlemek isteyen ziyaretçilerin akınına uğramaktadır.
 
Yemyeşil göz alıcı bir bahçe içerisinde bulunan Cookların Kır Evi’ni, haftanın her günü 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret etmek mümkündür.
 
Adres: Fitzroy Bahçeleri, Wellington Geçidi Sokağı, Melbourne
Telefon: (+61) 3 94 19 46 77
Web: www.cookscottage.com.au
 
Kraliyet Botanik Bahçeleri
 
1846 yılında Victoria Bölgesi’nin ilk valisi tarafından oluşturulan Kraliyet Botanik Bahçeleri, botanik bahçeleri arasında dünya çapında en iyilerden biri olarak kabul edilmektedir.
 
35 hektarlık bir alan üzerine kurulu olan Kraliyet Botanik Bahçeleri içerisinde 12,000 farklı türden tam 51,000 bitki yer almaktadır.
 
Nefes kesici doğal güzelliğinin yanı sıra, çevredeki vahşi doğa hayatı için de mükemmel bir ev olan bu cennete benzeyen mekânda; siyah kuğu, kakadu papağanları, kookaburras kuşu, çan kuşu gibi kuş türleri başta olmak üzere birçok ilginç ve egzotik hayvan türlerine de rastlanmaktadır.
 
Kraliyet Botanik Bahçeleri her gün 07.30’dan gün batımına kadar ziyaretçilere açıktır. İçeride serbestçe dolaşmak ve çevreye zarar vermeden, çöp bırakmadan ve ateş yakmadan piknik yapmak serbesttir.
 
Adres: Birdwood Meydanı, Güney Yarra, Melbourne
Telefon: (+61) 3 92 52 23 00
Web: www.rbg.vic.gov.au
 
Eski Melbourne Hapishanesi
 
19. yüzyılda inşa edilmiş olan Eski Melbourne Hapishanesi, Victoria bölgesi içerisinde ayakta kalmayı başaran en eski hapishanedir. Hapishane; cellâdın kitabı, idam türleri gibi konuyla alâkalı tarihi kitapların bulunduğu eserler bölümünden, darağacı bölümüne, tarihte suçluları ortaya çıkarmak ve suç türlerini belirlemek amacıyla kullanılan maskelerden hücrelere kadar insanı etkileyen ve tüylerini ürperten birçok farklı sergi bölümüne sahiptir. Ayrıca bina içerisinde bir de Katil Kadınlar adı altında özel bir sergi alanı bulunmaktadır.
 
Bu sergide hapishane tarihindeki kadın katillerin hayat hikâyelerinden, fotoğraflarına ve sicil kayıtlarına kadar birçok detaylı bilgi yer almaktadır. Tehlikeli orman korucusu Ned Kelly başta olmak üzere 135 kişinin can verdiği hapishane darağacının bulunduğu meydan, ziyaretçilere ürpertici bir his vermektedir. 
 
Eski Melbourne Hapishanesi’nde her cumartesi gecesi 00.30 – 02.00 saatleri arasında mum ışığında Ned Kelly’nin asılma hikâyesinin canlandırıldığı gerilimli bir tiyatro mizanseni sergilenmektedir. Bu performansa, çocukların ve kalp hastası olanların katılmaları yasaktır. Ayrıca her pazartesi, çarşamba ve cuma akşamı eski cellât Michael Gately’nin ağzından mahkûmların asılma hikâyelerini mum ışığında ürpertici bir atmosferde dinleme şansına sahip olabilirsiniz.
 
Adres: Russell Sokağı, Victoria ve La Trobe sokakaları arası, Melbourne
Web: www.oldmelbournegaol.com.au
Telefon: (+61) 3 96 63 72 28
 
Melbourne Hayvanat Bahçesi
 
1862 yılında kurulmuş olan Melbourne Hayvanat Bahçesi’nin bazı bölümleri, tarihi yapı kapsamında koruma altına alınmıştır. 
 
22,000 hektarlık bir botanik bahçesi üzerine kurulu olan hayvanat bahçesi içerisinde 70,000’in üzerinde bitki çeşidi ve 350’nin üzerinde farklı hayvan türü yaşamaktadır. Hayvanat bahçesini ziyaret ederken, ilk kuruluşundan günümüze mekânın nasıl değiştiğini anlatan görsel bir şov sizi beklemektedir.
 
Doğal hayatı koruması ve ender bulunan yerel hayvan türlerine ev sahipliği yapmasıyla ünlü Melbourne hayvanat bahçesi içerisinde penguen, orangutan, goril, Asya yağmur ormanı fili, kelebek türleri, kanguru, koala, valabi, wombat gibi hayvan türlerini gözlemleme şansına sahip olabilirsiniz. Melbourne Hayvanat Bahçesi’ni haftanın her günü, 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 
Adres: Elliot Meydanı, Parkville, Melbourne
Telefon: (+61) 3 92 85 93 00
Web: www.zoo.org.au
 
Melbourne Müzesi
 
Avustralya’nın en büyük müzelerinden biri olan göz alıcı MelbourneMüzesi, Carlton Bahçeleri içerisinde yer almaktadır. Tarih, bilim, kültür, hayvanlar gibi 30 farklı bölümden oluşan detaylı sergilere ev sahipliği yapan müze; 2000 yılında kurulmuştur.
 
Müzenin en ilgi çekici bölümleri arasında; Aborjin tarihinin ve kültürünün anlatıldığı Bunjilaka,  Bilim ve Yaşam Galerisi, renkli ve ışıklı interaktif sergileriyle ünlü Çocuk Müzesi bölümü ve Avustralya bitki ve hayvanlarını inceleyen doğal ekosistem bölümleri yer almaktadır.
 
Üç boyutlu bir sinemaya ve ziyaretçilerin merak ettikleri konuları araştırmalarına olanak tanıyan bir de araştırma merkezine sahip olan Melbourne Müzesi, cuma günleri haricinde haftanın her günü 09.00 – 17.00 saatlerinde ziyaret edilebilmektedir.
 
Adres: Nicholson Sokağı, No: 11, Carlton, Melbourne
Telefon: (+61) 1 300 130 152
Web: www.museumvictoria.com.au
 
Melbourne Akvaryumu
 
Melbourne’a yapılan hiçbir seyahat, Melbourne Akvaryumu’nu ziyaret etmeden tamamlanmış sayılmamaktadır. Antarktika, Farklı ve Garip Hayvanlar, Köpekbalıkları ve Nehirden Resife isimlerinde 4 farklı dev bölümden oluşan akvaryum içerisinde bugüne değin adını bile duymadığınız birçok farklı deniz canlısını tanıma şansı elde edeceksiniz.
 
Penguenler, çekiç kafalı köpek balıkları, hemşire köpek balıkları, rengârenk güzelliğiyle büyüleyen ve tek başına dahi yaşayan bir organizma özelliğine sahip resif alanları ve içerisinde yaşayan bin bir tür deniz canlısı; size büyülü deniz altı dünyasının kapılarını açarak keyifli bir gezi yaşamanızı sağlayacak.
 
Yaklaşık olarak tüm akvaryum alanını ziyaret etmek 2,5 saat sürmektedir. Sonrasında ise dilerseniz köpekbalıklarıyla birlikte yüzme deneyimine katılabilirsiniz. Üstelik bunun için daha öncesinde dalgıçlık kursu almış olmanıza da gerek yok.
 
Melbourne Akvaryumu, her gün 09.30 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açık.
 
Adres: King Sokağı ile Flinders Sokağı’nın köşesi
Telefon: (+61) 3 99 23 59 99
Web: www.melbourneaquarium.com.au
 
Şehrin dışında kalan yerler
 
Işıltılı ve modern kültür başkenti Melbourne gezinize kısa bir mola verip şehir dışındaki nefes kesici doğal güzelliklere sahip egzotik mekânları ziyaret ederek farklı seyahat deneyimleri edinebilirsiniz.
 
Grampians Ulusal Parkı
 
Melbourne’un 235 km batısında yer alan Grampians Ulusal Parkı, bölgedeki en zengin ekosistem olma özelliğine sahiptir. Victoria eyaleti içerisinde yetişen tüm bitki çeşitlerini içermesiyle ünlü park, bilhassa ilkbahar mevsiminde büyüleyici bir güzelliğe bürünmektedir.
 
Kanguru, posum, koala, küçük kanguru valabi ve devekuşu gibi yöreye özgü hayvan türlerine ev sahipliği yapan parkın bir diğer özelliği ise; tırmanma sporu ile ilgilenenler için adeta bir cennet olarak nitelendirilen keskin yamaçlarla dolu dik kayalardan oluşan doğal yapısıdır.
 
167,000 hektarlık ormana sahip park içerisinde birçok şelale, bataklık alan ve ayrıca bir de Aborjin Sanat Merkezi bulunmaktadır. Bu merkezde, Aborjin kabileleri hakkında bilgi edinebilir ve yüz yıllardır parkın olduğu bölgede yaşamlarını sürdürmüş olan yerli halkın ürettiği obje ve eserleri gözlemleyebilirsiniz.
 
Grampians Ulusal Parkı’na ulaşabilmek için; araba kiralayarak 3 saatlik mesafede yer alan parkın yakınındaki Halls Gap şehrine gidebilirsiniz. Şehir, parkın oldukça yakınında yer almaktadır. Ayrıca parkı gezmek için uzun bir zaman dilimi ayıranlara, şehirde konaklama alternatifleri de mevcuttur. Gampians Ulusal Parkı’nı ziyaret etmenin bir başka yolu ise; Melbourne’dan günlük olarak bölgeye düzenlenen gezi turlarına katılmaktır.
 
Parkta kamp yapmak ve bireysel olarak rahat bir zaman dilimi içerisinde uzun uzun parkı gözlemlemek istiyorsanız araç kiralamanız, bölgenin özelliklerini bir rehberin ağzından dinleyip yol bulmak gibi teferruatlarla uğraşmadan rahat bir geziyi tercih ediyorsanız ise turlara katılmanız önerilmektedir.
 
Adres: Melbourne’un 235 km batısı
 
Güney Büyük Tur Yolu ve Büyük Okyanus Yolu
 
Melbourne’da şehir deneyiminden biraz uzaklaşmak ve nefes kesici doğal güzellikleri keşfetmek için gidilebilecek en ideal rotalardan biri Güney Büyük Tur Yolu’dur. Şehir merkezinden araba ile 2,5 saatlik uzaklıkta yer alan bu keyifli gezi yolu üzerinde birçok turistik durak yer almaktadır.
 
Güney Büyük Tur Yolu’na gitmek için araba kiralayabilir ve doğal güzellikleri tek başınıza huzurlu bir şekilde keşfedebilir ya da bölgeye düzenlenen turlardan birine katılıp eğlenceli bir grup gezisi deneyimi yaşabilirsiniz.
 
Yol üzerindeki ilk duraklardan biri Victoria bölgesinin en muhteşem kumsallarından birini içeren Büyük Okyanus Yolu’dur. Burası, manzarası ve genişliğiyle ünlü büyük bir kumsalı içerisinde barındırmaktadır.
 
Ayrıca sahil kıyısında Port Campbell Ulusal Parkı bünyesinde 12 Ermiş adı verilen deniz tarafından oyularak dev heykellere benzetilmiş görkemli kayalar bulunmaktadır.
 
Bölgedeki tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle ünlü diğer mekânlar arasında; Port Campbell, Queenscliff, Portland ve Port Fairy bulunmaktadır. Bölgede tarihi yerleşim noktaları ve otantik sahil şeridi kasabaları haricinde; son derece lüks otel ve tatil köylerini içerisinde barındıran Torquay, Apollo Bay, Geelong ve Warrnambool gibi durak noktaları da yer almaktadır.
 
Adres: Melbourne’un 100 km batısı
 
 
Ne Yenir?
​Avustralya mutfağı; yerli ve modern olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Yerli Avustralya mutfağı; ülkede koloni dönemi öncesinden beri yaşayan Aborjinlerin, çalı meyveleri, kurtçuk ve solucan türleri, timsah ve kertenkele eti gibi yerel malzemelerle ürettikleri yemeklerden oluşmaktadır.
 
Modern Avustralya mutfağı; yerli mutfağın İngiliz, İspanyol, Hint, Fransız, Alman, Türk, Lübnan, Çin, Japon, Malezya ve İtalyan mutfaklarıyla harmanlanmasından oluşmuştur.
 
Southbank, Carlton, Güney Yarra, Docklands, Prahran ve St Kilda şehrin en popüler turistik restoranlarına ev sahipliği yapan semtlerdir. William Sokağı’nda ve Chinatown olarak bilinen Çin Mahallesi bölgesinde birçok Japon, Kore, Çin ve Thai restoranına rastlamak mümkündür.
 
Bilhassa Brunswick banliyösündeki Sydney Caddesi’nde, şehir merkezindeki Lonsdale Sokağı’nda ve Coburg’de birçok Arap, Fas, Yunan, Lübnan ve Türk restoranı bulunmaktadır.
 
Temel yemekler…
 
Bebek ıspanak yapraklarının üzerine koyulan tavukgöğsü parçasına, ince bir dilim kızarmış patlıcan, domates ve parmesan parçası eklenerek fırınlanır.  Chicken parmigiana adı verilen bu lezzetli yemeği, Melbourne’daki hemen her pubda bulabilmek mümkündür.
 
Aussie rissoles adındaki spesiyal; fırınlanmış patates dilimleri eşliğinde servis edilen, kalın kuzu eti köfteleri ve karamelize soğan sosundan oluşmaktadır.
 
Beyaz şarap, limon sosu, sarımsak, nane, un, yumurta akı, jumbo karides ve krema sosu kullanılarak pişirilen jumbo karides parti turtaları; bilhassa kutlamalar esnasında tüketilen, lezzetli ve minik yerel deniz ürünü turtalarına verilebilecek en güzel örneklerdendir.
 
İncirli, maviküf peynirli kanguru salamı salatası şehirde tadılabilecek en ilginç lezzete sahip yemeklerden biridir. Akçaağaç şurubu, zeytinyağı, balzamik sirke ve hoş kokulu otlarla tatlandırılan bu salatanın; hafızalara kazınacak oldukça farklı bir tada sahip olduğu söylenmektedir.
 
Chili biberli ve siyah fasulye soslu bebek Çin kabağı yemeği; Melbourne’da vejetaryenlerin ve sebze severlerin mutlaka tatması gereken spesiyaller arasında yer almaktadır. Pak choi adı verilen Çin kabağı, zencefil, 1 kaşık sherry, karanfil, tavuk suyu, kırmızı chili biberi, siyah fasulye sosu ve zeytinyağı eşliğinde pişirilen bu yemek C vitamini bakımından oldukça zengindir.
 
Etrafı İtalyan salamı pancetta ile sarılan jumbo karideslerin maydonoz ve limon sosuna bulanmış avokado parçalarıyla barbeküde pişirilmesinden oluşan spesiyale; pancettalı barbekü karides adı verilmektedir.
 
Sosisli bezelye turtası, Melbourne’da tadılabilecek en lezzetli yemeklerden bir diğeridir. Ispanak, beyaz şarap, bezelye, kabak, sarımsak ve İtalyan domuz sosisinin karıştırılarak bir tepsiye dökülüp; fırına verilmeden önce üzerinin ricotto peyniri ile kaplanmasından oluşmaktadır.
 
Zencefil, kırmızı chili biberi ve soya sosu ile tatlandırılarak fırınlanan Avustralya’ya özel bir tür sazan balığı olan barramundi spesiyali; Melbourne’da mutlaka denenmesi gereken deniz ürünlerinin başında gelmektedir.
 
 
Vegemite; Avustralya’ya özgü bir çeşit maya sosudur. Tıpkı fındık kreması gibi özellikle kahvaltılarda ekmeğin üzerine sürülerek yenen Vegemite, vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin bir yiyecektir.
 
Tatlılar ve meyveler…
 
Egzotik iklimiyle ünlü Avustralya’da adını dahi duymadığınız birçok büyüleyici lezzete sahip meyve çeşidi bulunmaktadır.
 
Yerel şeftali olarak bilinen quandong, lilli pilli adı verilen bölgeye has böğürtlenler, ilk kez Sydney’de yetiştirilmesiyle ünlü Granny Smith yeşil elmaları, munthari böğürtleni, bush tucker adı verilen çalı meyveleri, Macademia fındığı, kivi, muz ve ananas Melbourne’da sıklıkla tüketilen meyve ve yemiş çeşitleri arasında yer almaktadır.
 
Meyve çeşitleri ve krema ile süslenen pasta şeklindeki beze tatlısı pavlova, geçmişten bu yana Yeni Zelandalılar ve Avustralyalılar arasında hep tatlı bir çekişme konusudur. Her iki ülke de bu sevilen tatlıyı ilk kez kendilerinin bulduğunu iddia etmektedir.
 
Pavlova tatlısının birçok alternatif tarifi bulunmaktadır. Ancak bunların en meşhur olanı pasta şeklinde etrafı; meyve çeşitleri, krema sosu ve bezelerle süslenmiş olanıdır.
 
Üzeri çikolata sosu ve hindistancevizi parçacıkları ile kaplanan ve genellikle içi sade kekten oluşan Lemington keki, Melbourne’da kutlamalar esnasında yapılan en popüler tatlı çeşitlerinden biridir. St Kilda sahili, lezzetiyle ünlü yerel kek çeşitleri satan küçük ve sevimli butik pastanelerle doludur.
 
Hindistancevizi dondurmalı ve Milo’lu dilimler, Melbourneluların favori tatlılarından bir diğeridir. Milo; çikolata ve malt karışımından oluşan tatlı bir tozdur. Bu tatlı; kalın bisküvi dilimlerinin üzerine Milo tozu karıştırılarak hazırlanan hindistancevizli dondurma koyularak servis edilmektedir.
 
Kırmızı böğürtlenlerle süslenen sütlü ve ballı parfe, üstü çilek, limon ve çarkıfelek meyvesi ile süslenen bezeler, çikolatalı Lamington cupcake’leri, üzerine balkabaklı dondurma konularak yenen violet crumble da şehirde sıklıkla tüketilen diğer popüler tatlı çeşitleri arasındadır.
 
Atıştırmalıklar…
 
Melbourne, kendine has yerel hamburger çeşitleri ile ünlüdür. Pancar sosuyla tatlandırılan kuzu burger’in içerisinde, alışılageldik hamburger malzemeleri değil de, keçi peyniri ıspanak yaprağı, kırmızı soğan, nane, sarımsak, zeytinyağı gibi malzemeler bulunmaktadır.
 
Şehirde popüler olan bir diğer atıştırmalık İngiliz mutfağının izlerini günümüze değin sürdüren, fish & chips adı verilen spesiyaldir. Kızarmış balık ve patatesten oluşan bu atıştırmalık Melbourne halkının favori yiyeceklerindendir.
 
Avustralya’ya özgü sodalı bir ekmek çeşidi olan damper; odun ateşinde uzun uzun pişirilmektedir. Bu ekmek çeşidi daha çok kahvaltılarda ya da atıştırmalıkların hazırlanmasında kullanılmaktadır.
 
Kanguru eti içeren etli turtalar şehirde popüler olan bir diğer atıştırmalık çeşididir. Çin mutfağından esinlenilerek oluşturulan; sebze soslu kızarmış iri mantılara ise dim sim ya da yum cha adı verilmektedir.
 
Yunan ve Türk mutfağından Melbourne mutfağına geçen en popüler atıştırmalık çeşitleri arasında döner ekmek, kebap ve dürüm bulunmaktadır.
 
Ne İçilir?
 
Avustralya şarabı ve birasıyla ünlü bir ülkedir. Penfolds Grange, ülkenin en ünlü yerel şarap markalarından biridir.
 
Fosters, Castlemaine XXXX ve Victoria Bitter ise ünü dünyaya yayılmış olan Avustralya bira markalarıdır. Ayrıca ülkede üretilen siyah ve beyaz rom ve brendi çeşitleri de bir hayli popüler alkollü içeceklerdendir.
 
Avustralya’ya özgü alkolsüz içeceklerin başında Billy tea adı verilen ünlü yerel çay çeşidi gelmektedir. Billy tea, kamp ateşinin üzerinde sürekli kaynayan çaydanlığın içerisinde normal çayın yanı sıra bir parça okaliptüs ağacı yaprağı eklenmesiyle elde edilmektedir.
 
Kivi, böğürtlen, çilek, ananas, muz ve çarkıfelek meyvesinden oluşan smoothie’ler ve alkolsüz punçlar da; sıcak havalarda Melbourne’da hem serinlemenizi hem de terleyerek kaybettiğiniz vitamin ve mineralleri geri kazanmanızı sağlayacak ferahlatıcı içeceklerdendir.
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Avustralya’nın kültür başkenti olarak bilinen Melbourne’da her zevke ve bütçeye hitap edecek eğlence alternatifleri mevcuttur.
 
Sahne sanatlarının hemen her dalının izlenebileceği prestijli kültür merkezleri, birçok farklı spor dalının yapılabileceği kapsamlı spor kulüpleri, galeriler ve lüks alışveriş merkezleriyle dolu olan Melbourne, aynı zamanda göz alıcı bir doğaya ve ziyaretçilerini yormayan sistemli bir şehir yapısına sahiptir.
Melbourne’da egzotik doğa manzaralarını keşfedeceğiniz turlara katılabilir, ışıltılı tasarımcı butiklerinden alışveriş yapabilir ya da sofistike bir kültür turu eşliğinde zamanınızı değerlendirebilirsiniz.
 
Müzik
 
Avustralya müziği de genel anlamda tıpkı Avustralya mutfağı gibi yerli Avustralya müziği ve modern Avustralya müziği olarak ikiye ayrılmaktadır. Göç dönemi öncesinde yerli Avustralyalılarca oluşturulan geleneksel müzik türü; 60,000 yıllık bir geçmişe sahiptir.
 
Bu müzik türünde kullanılan başlıca müzik aletlerinden biri, pirinçten yapılan üflemeli bir müzik aleti olan didgeridoo’dur. Aborjin müziği denilen bu müzik türü, günümüzde farklı müzik genrelarına bölümlenerek hâlen icra edilmektedir.
 
Modern Avustralya müziği, ülkeye göç eden İngiliz ve Avrupalı göçmenlerin etkisi ile oluşmuştur. Keltik kökenli halk şarkılarıyla oldukça benzeşen Avustralya modern halk müziği, daha çok kahramanlıkları ve doğayı tasvir eden lirik ve pastoral öğeler taşıyan eserlerden oluşmaktadır.
 
Avustralya rock’ı ve Avustralya pop’u da günümüzde beğenilen yerel müzik türleri arasında yer almaktadır. Avustralyalı dünyaca ünlü müzisyenler arasında Kylie Minouge, Cody Simpson, Savage Garden, Bee Gees, AC/DC ve Nick Cave bulunmaktadır.
 
The Arts Centre
 
The Arts Centre, Melbourne’daki en prestijli kültür ve sanat etkinlik merkezlerinin ana merkezidir. Tüm diğer birimler bu merkeze bağlıdırlar. Bünyesinde şehrin en seçkin konser salonlarından biri olan Hammer Hall yer almaktadır. Hammer Hall, Melbourne’da müzik denilince akla gelen en büyük ve lüks konser salonlarından biridir.
 
Adres: St Kilda Caddesi, No: 100, Melbourne
Telefon: (+61) 3 92 81 80 00
Web: www.theartscentre.com.au
 
Tiyatro ve sahne sanatları
 
Cate Blanchett, Geoffery Rush, Nicole Kidman ve Judy Davis gibi dünyaca ünlü oyuncuların ana vatanı olan Avustralya’da, sahne sanatları ve bilhassa tiyatro; oldukça köklü ve zengin bir geçmişe sahiptir.
 
Melbourne’daki modern sanat merkezlerinde; Aborjin kültürünü yansıtan geleneksel eserlere, İngiliz ve Avrupa kültürleri ile harmanlanarak oluşturulan yakın çağ dönemi modern Avustralya kültürünü betimleyen oyunlara ve yüksek bütçeli Broadway müzikallerine rastlayabilirsiniz.
 
Melbourne Tiyatro Kumpanyası
 
Şehrin en yüksek bütçeli prodüksiyonlarının sergilendiği bu mekânda, her yıl birçok gözde eser sahneye konulmaktadır. Ancak biletler çok çabuk tükendiğinden mutlaka internet sitesi aracılığıyla önceden yer ayırtmanız ya da bilet satın almanız önerilmektedir.
 
Adres: Southbank Bulvarı, Southbank Caddesi, No: 140, Melbourne
Telefon: (+61) 3 86 88 08 00
Web: www.mtc.com.au
 
Gece hayatı
Melbourne gece hayatı, 24 saat boyunca renkli canlı ve adrenalini yüksek bir profile sahiptir. Her zevke ve her bütçeye uygun birçok eğlence alternatifini içerisinde barındıran şehirdeki kulüp ve diskolara girmek, bir hayli güçtür. Ancak bir kez içeri girdikten sonra, yüksek standartta kaliteli bir hizmet ve eğlence dolu saatler sizi beklemektedir.
Melbourne’da gece hayatı saat 00.00 itibari ile başlamaktadır. Bu saate kadar tüm eğlence düşkünleri, zamanlarını şehirdeki restoran ve publarda yemek eşliğinde sohbet ederek geçirmeyi tercih etmektedirler.
 
Melbourne’da gece hayatının kalbi, şehir merkezinde atmaktadır. Şehir merkezi boyunca bir ağ gibi yayılan ve birbirine bağlanan küçük dar sokaklar içerisinde; birçok kafe, bar, pub, kulüp ve disko yer almaktadır. Şehrin en trendy barları ve en prestijli disko ve kulüpleri merkezde bulunmaktadır.
 
Güney Yarra semtindeki Chapel ve Toorak sokakları ve St Kilda ve Prahnan bölgeleri, şehrin en ışıltılı ve lüks mekânlarını içermektedir. Bu bölgelerdeki eğlence merkezlerine girmek için, oldukça şık ve özenli bir biçimde giyinmek ve modern ve bakımlı bir profil çizmek gerekmektedir.
 
Collingwood ve Fitzroy gibi kuzey banliyöler ise, daha genç ve bohem kitlelere hitap eden mekânlara ev sahipliği yapmaktadır. Bu bölgelerde daha çok canlı müzik barları, ucuz birahaneler,  chill out lounge lar bulunmaktadır.
 
Brunswick semti ve Gertrude, Smith, Lygon ve Carlton sokakları üzerinde kaliteli canlı müzik dinlenilebilecek birçok rock bar, caz bar ve pub’a rastlayabilirsiniz. Bu bölgelerdeki mekânlar, kılık kıyafet ve giriş konusunda oldukça rahattırlar.
 
Festivaller
 
Dünya çapında festival şehri olarak tanınmaya başlayan Melbourne’da her yıl birçok sportif ve kültürel festival düzenlenmektedir. Şehri ve sakinlerini daha yakından gözlemlemek ve keyifli zaman geçirebilmek için bu festivallere katılmanız tavsiye edilmektedir.
 
Moomba Su Sporları Festivali  
 
Her yıl 11 – 14 Mart tarihleri arasında Swanston Sokağı üzerinde ve Yarra Nehri kıyısında kutlanan Moomba Su Sporları Festivali, şehrin gelişimi ve halkın eğlenceli zaman geçirmesi açısından önemli bir faktör olan su sporlarına ithaf edilen bir etkinliktir.
 
Festival, Moomba geçit töreni ile başlamaktadır. Oldukça renkli görüntülere sahne olan geçit töreninde kostümlü dansçılar ve göstericiler yer almaktadır.
 
Açık hava film gösterimleri, konserler, havai fişek gösterileri ve Birdyman Rallisi ile devam eden etkinliğin sonunda nehir üzerinde çeşitli su sporu gösterileri ve Dragon Boat yarışları düzenlenmektedir.
Melbourne Yemek ve Şarap Festivali      
 
Her yıl 2 – 12 Mart tarihleri arasında şehirdeki prestijli restoranlarda gerçekleştirilen festivale, dünyanın dört bir yanından ünlü aşçılar ve şarap üreticileri katılmaktadır.
 
Melbourne’un, Avustralya’nın yemek ve şarap başkenti olduğunun tüm dünyaya duyurulması amacıyla düzenlenen etkinlik kapsamında; yerel mutfağın en lezzetli spesiyalleri en lüks restoranlarda sembolik fiyatlarla sunulmaktadır.
 
Melbourne Çikolataya Hücum Festivali  
 
Çikolata severlerin adeta kendilerini kaybedecekleri bir etkinlik olan Melbourne Çikolataya Hücum Festivali, her yıl 13 – 14 Ağustos tarihleri arasında Dockland kıyısında kurulan dev festival alanında gerçekleştirilmektedir.
 
Festival kapsamında; çikolata yapımı, çikolata tadımı, çikolatadan yapılan sanat eserleri sergisi, çikolata hakkında çekilen kısa film gösterimleri gibi eğlenceli aktiviteler düzenlenmekte ve tabii ki bol bol çikolata tüketilmektedir.
 
Melbourne Uluslararası Sanat Festivali  
 
1986 yılından bu yana her yıl 6 – 22 Ekim tarihleri arasında şehirdeki en prestijli kültür ve sanat merkezlerinde düzenlenmekte olan Melbourne Uluslararası Sanat Festivali; tiyatro, dans, opera, müzik, görsel sanatlar ve multimedya gösterilerini tek çatı altında toplayan, zengin içerikli bir etkinliktir.
 
Ziyaretçilerini sanata doyuran bu prestijli festivale, yerel sanatçıların yanı sıra dünya çapından çok sayıda yabancı sanatçı da katılmaktadır.
 
Spor
 
Her yıl ocak ayında Melbourne’da dünyanın önde gelen 4 önemli tenis etkinliklerinden biri olan Avustralya Açık Tenis Şampiyonası düzenlenmektedir. Tenis meraklılarının Melbourne’daki favori spor merkezi, her yıl şampiyonaya da ev sahipliği yapan; Melbourne Parkı Ulusal Tenis Merkezi’dir.
 
Mart ayında ise şehir, Formula 1 sezonunun ilk yarışına ev sahipliği yapmaktadır. Avustralya Formula 1 Grand Prixi, Güney Melbourne’daki Albert Parkı’nda gerçekleştirilmektedir.
 
Melbourne’da popüler olan diğer takım sporları arasında basketbol, rugby ve netbol bulunmaktadır.
 
Bir okyanus kıyısı kenti olan Melbourne’da yatçılık da bir hayli popülerdir. Eylül – mart ayları arası yatçılık sezonu olarak kabul edilen Melbourne’da bu sporu severlerin buluşma noktası Port Philip Limanı’dır.
 
Spor düşkünü bir millet olan Avustralyalılar arasındaki en popüler sporlardan biri de Melbourne’da keşfedilen Avustralya futboludur.
Kuralları normal futboldan daha farklı olan Avustralya futbolu, Melbourne’da bir spordan çok adeta bir din gibi desteklenmektedir. Melbourne bölgesi içerisinde Avustralya Futbol Ligi’ne bağlı 10 profesyonel futbol takımı bulunmaktadır. Tüm Avustralya Futbol Ligi’nin 17 takımdan oluştuğu düşünülürse, ülkedeki futbolun kalbinin Melbourne’da attığı söylenebilir.
 
Şehrin en büyük stadyumlarından biri olan Ethiad, Melbourne Victory takımına ev sahipliği yapmaktadır. Stadyumda her sezon birçok renkli futbol maçı oynanmaktadır.
 
At yarışı da şehirde popüler olan sporlar arasında yer almaktadır. Her yıl kasım ayının ilk salı günü dünyaca ünlü at yarışı şampiyonası Melbourne Kupası düzenlenmektedir ve o gün ulusal tatil olarak kabul edilmektedir.
Melbourne Kriket Alanı (MCG) dünyanın en önde gelen kriket sahalarından biridir. Kriket, yaz aylarında Melbourneluların favori sporlarından biridir. MCG içerisinde, spor meraklılarının severek ziyaret edebileceği iki mekân; Ulusal Spor Müzesi ve Yarış Müzesi bulunmaktadır.
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

Melbourne
Etiketler » Melbourne Grup Uçak Bileti Al   » Melbourne Grup Uçak Rezervasyonu   » Melbourne Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Melbourne Grup Uçak Bileti Al