İstanbul Sidney Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Sidney Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
Nasıl Gidilir?
​Türk Hava Yolları ile
 
Türk Hava Yolları ve ülkemizin diğer ulaşım firmaları, Avustralya’ya ne yazık ki uçuş gerçekleştirmiyorlar. Bu yüzden yabancı firmaları tercih etmelisiniz. Örneğin, Singapur Hava Yolları ile İstanbul’dan önce Dubai’ye, Dubai’den Singapur’a, Singapur’dan da Sidney’e uçarak 3 uçuş aktarmasıyla Sidney’e ulaşabilirsiniz. Havaalanlarındaki beklemelerle birlikte uçuşunuz 24 saati bulacaktır.
 
Sidney Havaalanı İçin 1-9 Arası Uçak Biletinizi www.makrobilet.com Sitemizden Online Ucuz Fiyata Alabilirsiniz.
 
Avustralya’nın en işlek havaalanı olan Sidney Havaalanı; şehrin güneyindeki Botany Koyu’nun kıyısında bulunuyor. Şehir merkezine 13 km uzaklıkta yer alan havaalanından Antarktika kıtası hariç tüm kıtalara uçuşlar gerçekleştiriliyor. Sidney Havaalanının 24 saat açık bir havaalanı olmadığını hatırlatalım.
Tel: +61 2 9667 9111
Web: www.sydneyairport.com
 
Havaalanından ulaşım
 
Havaalanından varacağınız yere ulaşmak için birçok alternatifiniz bulunuyor. Tren, taksi, otobüs ve minibüslerle ulaşım sağlayacağınız gibi; araç kiralayıp ulaşımınızı kendiniz de gerçekleştirebilirsiniz.
 
Tren ile
 
Airport Link isimli raylı sistemle havaalanı ile şehir merkezi arasındaki ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz. T1 Terminali (dış hatlar) ve T2 Terminali (iç hatlar)‘ndeki istasyonlardan her 10 dakikada bir kalkan trenlerle, 13 dakikalık bir yolculuk sonucunda şehir merkezine varabilirsiniz.
 
Taksi ile
 
Havaalanındaki her terminal, kendi taksi noktalarına sahip. Ayrıca taksiler, isteğe göre birçok farklı hizmet de sunuyorlar. Ekstra bagaj taşıyabilen büyük araçlar, tekerlekli sandalye girişi, gruplar için maksi taksiler ve bebek koltuğu sunulan özelliklerden bazıları. Eğer ulaşımınızı taksiyle gerçekleştireceksiniz, trafikte beklemeyi göze almalısınız.
 
Otobüs ile
 
Havaalanından şehre otobüs vasıtasıyla da ulaşabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken; Bondi Junction ve Burwood arasında işleyen ve duraklarından birisi de havaalanı olan 400 numaralı otobüse binmek. Bu hatla Rockdale veya Banksia tren istasyonuna gidebilir, bu istasyonlardan şehir merkezine trenle ulaşabilirsiniz.
 
Ülkenin en hareketli ve en renkli şehri Sidney, görsel zenginliği ve dinamik şehir hayatı ile sizleri kendine çekiyor. Şehrin simgeleri olan Sidney Opera House ile Harbour Bridge, sanat ile doğanın birleştiği noktada büyülü okyanus manzarasını; dalgası bol masmavi kumsallar, deniz ve spor meraklılarını; müzeler ve sanat galerileri sanat tutkunlarını; yemyeşil parklar ve botanik bahçeleri ise doğa meraklılarını cezbediyor.
 
 
Bu kilometrelerce uzağımızdaki birçoğumuza yabancı olan şehrin tarihinden kısa olarak bahsedelim: Aborijinlerin MÖ 50000’li yıllarda Avustralya kıtasına yerleştikleri tahmin ediliyor. Yerli halk olan Aborijinlerden sonra 1606 yılında Felemenk kaptan Willem Jansz kıtaya ayak basan ilk Avrupalı olmuş. Ardından Abel Tasman, 1642’de, Yeni Zelanda ile Tasmanya’yı keşfetmiş. 1770’de ise İngiliz kaptan James Cook, Avustralya’nın doğu kıyısını bularak, Sidney’i de içine alan bu bölgeye Yeni Güney Galler adını vermiş.
 
 
Yeni Güney Galler eyaletinin başkenti olan Sidney’in tarihinin, 1788’de, Sidney Koyu’nda kurulan ilk İngiliz kolonisiyle başladığı ileri sürülüyor. İngiltere’den getirilen mahkûmların ilk sakinleri olduğu şehir; aradan geçen bu kısa sürede, tüm dünyadan yüksek sayılarda göç alır duruma gelmiş. Şehrin bu kozmopolit yapısına, her yıl ülkeyi ziyaret eden binlerce turist de eklenince, şehrin farklı renkleri gözümüzde daha iyi canlanıyor.
 
 
Nereler Gezilir?
​Sidney, sanat, doğa ve tarih dolu bir gezi vaat ediyor. Dünya mimarisinin ortak eserlerinden Harbour Bridge ile Sydney Opera House, gezinizin en ilgi çekici duraklarından ikisi olacaklar. Ayrıca birbirinden değerli eserlerin sergilendiği müzeler, altın kumlara sahip plajlar, Sidney ve Darling limanları, bitkilerin ve hayvanların barınakları parklar ve bahçeler ve 2000 Sidney Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan Sidney Olimpiyat Parkı şehrin önemli destinasyonlarından birkaçı...
 
Sidney Limanı / Port Jackson
 
Sidney Limanı, Avustralya’ya yerleşen Avrupalıların ilk adım attıkları nokta ve bu yüzden Avustralya tarihine tanıklık etmiş olan en önemli bölge. Liman, Harbour Bridge ve Sidney Opera Evi (Sydney Opera House) ile anılıyor en çok. Pasifik Okyanusu’nun masmavi suları, burada, arkadan yükselen gökdelenlerin ve yavaşça süzülen gemilerin gölgeleriyle başka bir boyut kazanıyor. Ayrıca her yılbaşı gecesi, tüm dünyadan milyonlarca kişinin TV başına geçip renkli havai fişek gösterilerini izlediği liman da burası. İnsan yapımı eserlerin güzelliğiyle doğanın ihtişamı buluşunca ortaya Sidney Limanı çıkmış adeta...
 
Sidney Limanı Köprüsü / Sydney Harbour Bridge
 
Sidney’in en önemli iki simgesinden biri olan Liman Köprüsü, dünyadaki köprüler içinde kendisini devasa çelik kemeriyle özgünleştiriyor. Köprü, 503 m uzunluğundaki kemeriyle, adeta Sidney şehrini kanatları altına alıyor. Üzerinde kara yolu, demir yolu, bisiklet yolu ve yaya yolu bulunduran köprü, şehrin manzarasının en güzel izlenebildiği noktalara sahip.
Harbour Bridge’in üzerinden sadece araçla geçiş yapmamalı; köprü kulelerinden şehri izleme ve köprü üzerinde yürüyüş yapma keyfini de yaşamalısınız. En güzel manzaraya sahip olan kulelerden biri Pylon Lookout.
 
Adres: Pylon Lookout, Sydney Harbour Bridge / Sidney
Tel: +61 2 9240 1100
Web: www.pylonlookout.com.au
Ziyaret saatleri: 10:00 – 17:00
 
Köprünün kemerlerine tırmanmak isteyenlere BridgeClimb tur şirketi, köprünün kemerleri üzerinde turlar sunuyor. Emniyet önlemleri alındıktan sonra sonunda köprünün en tepesine ulaşacağınız üç buçuk saatlik tur başlıyor. BridgeClimb şirketinin iletişim bilgileri:
 
Adres: 5 Cumberland St. The Rocks / Sidney
Tel: +61 2 8274 7777
Web: www.bridgeclimb.com.au
 
Sidney Opera Evi / Sydney Opera House
 
Port Jackson’ın Harbour Bridge ile kesiştiği noktadaki burunda yer alan Sidney Opera Evi, 20. yy’ın en önemli mimari eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. Danimarkalı mimar Jørn Utzon tarafından dizayn edilen yapının inşasına 1957 yılında başlanmış ve aradan geçen 16 yılın ardından, bu nefes kesen yapı 1973 yılında tamamlanmış. Binanın dış görünümü; denizde süzülen yelkenlileri ve coşkun dalgaları andırıyor ve bu yüzden, Opera Evi, çağdaş mimarinin en önemli örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Bina, konser salonu, opera tiyatrosu, drama tiyatrosu, oyun salonu, stüdyo, Utzon odası, ön avlu ve kayıt stüdyosu bölümlerinden oluşuyor.
 
 
 
Adres: Bennelong Point, Sidney Limanı / Sidney
Tel: +61 2 9250 7111
Web: www.sydneyoperahouse.com
Ziyaret Saatleri: 09:00 – 17:00
 
The Rocks
 
Şehir turunuzun duraklarından biri de The Rocks Mahallesi olmalıdır. Çünkü burası, 1788’de karaya çıkan ilk mahkûmların yerleşim kurdukları yerdir. Harbour Bridge’in güney ayağında yer alan bu renkli mahalle; özellikle Sidney Limanı manzarası, tarihi binaları, alışveriş merkezleri, restoranları, ünlü pub’ları ve birçok bütçeye hitap eden konaklama imkânları ile dikkat çekiyor.
 
Sydney Visitor Center
 
Adres: Argyle and Playfair Caddeleri Köşesi, Sidney
Tel: (02) 9240 8788
Web: www.sydneyvisitorcentre.com
 
Sidney Çağdaş Sanatlar Müzesi / Sydney Museum of Contemporary Art
 
Kendini tamamen çağdaş sanatlara adayan bu müze hem Avustralya’dan hem de dünyanın birçok noktasından çağdaş sanat eserlerini barındırır. Müze, Sidney Limanı’nın en iç noktasındaki Circular Quay’in batı sahillerine bakar ve Sidney’deki birçok yer gibi muhteşem bir liman manzarasına sahiptir.
 
 
 
Adres: 140 George Caddesi, The Rocks / Sidney
Tel: +61 2 9245 2400
Web: www.mca.com.au
Ziyaret saatleri: 10:00 – 17:00 (giriş ücretsiz)
 
Sidney Müzesi / Museum of Sydney
 
Circular Quay’in güneyinde, Phillip ve Bridge Caddeleri’nin kesiştiği noktada yer alan müze, Avustralya’nın ilk hükümet binasının bulunduğu alanda yükselmektedir. Sidney’in en ünlü mimarlarından biri olan Richard Johnson of Denton Corker Marshall tarafından dizayn edilmiştir.
 
Müzede, ilk koloni gemilerinin modellerini yakından inceleyebilecek; şehrin 200 yıllık tarihinden derin izler bulacaksınız. Ayrıca ilk hükümet binasının kalıntılarını da burada görebileceksiniz.
 
Adres: Phillip ve Bridge Caddeleri Köşesi, The Rocks / Sidney
Tel: +61 2 9251 5988
Web: www.hht.net.au/museums/museum_of_sydney
Ziyaret saatleri: 9:30 – 17:00
 
Garrison Church / Holy Trinity Anglican Church
 
Sidney’de görebileceğiniz yerlerden bazıları da tarihi ibadet yerleri. Bunların en ünlülerinden birisi daha çok Garrison Church ismiyle bilinen Holy Trinity Anglican Church’tür. 1840 yılında yapılan kilise, zamanında şehir garnizonunda görevli askerlere hizmet edermiş. Kilisenin en önemli özelliklerinden birisi ise kum taşından yapılmış olması.
 
Adres: Argyle ve Lower Fort Caddeleri, Millers Point / Sidney
Tel: +61 2 9247 1268
Web: www.thegarrisonchurch.org.au
Ziyaret saatleri: Günün tüm saatlerinde açık
 
The Rocks Market
 
Her şehrin kendine has bir pazarı vardır. Sidney’in ünlü pazarları da The Rocks’ta kurulanlardır. Burada 3 gün halk pazarı açıktır. Cuma ve Cumartesi günleri Jack Mundey Place’te çiftçiler pazarı, Cumartesi ve Pazar günleri ise Playfair ve George Caddeleri’nde hafta sonu pazarı kurulur. Ziyaret saatleri şöyledir:
 
Çiftçiler pazarı: Cuma: 10:00 – 15:00, Cumartesi: 09:00 – 15:00
Hafta sonu pazarı: Cumartesi, Pazar: 10:00 – 17:00
 
Çiftçiler pazarlarında sebze, meyve, süt ve süt ürünleri ile et çeşitleri; hafta sonu pazarlarında ise seramik eşyalar, kumaşlar, takı ve aksesuarlar, mobilyalar ile güzellik ve sağlık ürünleri bulabilirsiniz.
 
Sydney Observatory
 
Sidney manzarasının en güzel izlenebildiği yer; Sydney Observatory. Şehrin en yüksek tepesi olan Observatory Hill üzerindeki gözlem evi, hem müze olarak hizmet veriyor hem de ziyaretçilere teleskopla gözlem imkânı sağlıyor. Ayrıca 3 boyutlu uzay tiyatrosu etkinliğine de katılabilir, uzayda hareket etme hissini tadabilirsiniz. Gözlemevi, Harbour Bridge’in batısında, Miller’s Point bölgesinde bulunuyor.
 
Adres: Watson Road, Observatory Hill, The Rocks / Sidney
Tel: +61 2 9921 3485
Web: www.sydneyobservatory.com.au
Ziyaret saatleri: Her gün 10:00 – 17:00
 
Şehir Merkezi’ne İnelim
 
The Rocks Mahallesi’nin ardından biraz güneydoğuya doğru ilerleyelim ve Sidney Şehir Merkezi’ndeki görülmesi gereken yerlere göz atalım...
 
Martin Place
 
Şehrin en ünlü meydanı Martin Place’tir. Birbirlerine paralel uzanan George ve Macquarie Caddeleri’nin arasında kalan bölgeyi enlemesine kesen meydanda; iş merkezleri, devlet daireleri ve ünlü mağazalar bulunmaktadır. Burada dikkat çeken binalardan bazıları Sydney General Post Office binası, State Savings Bank binası, Bank of Australasia binası, Commonwealth Bank binası, Henry Davis York binası, Australian Provincial Assurance binası ve Anıt Mezar’dır.
 
Queen Victoria Building
 
George Caddesi ile Market Caddesi’nin kesiştiği noktada, Sidney’in en ihtişamlı yapılarından biri uzanır. George McRae tarafından dizayn edilmiş ve yapımı 1898 yılında bitirilmiş olan bina, 190 metre uzunluğunda, 30 metre genişliğindedir. Bu kubbeleriyle dikkat çeken romanesk yapı, şu an alışveriş merkezi olarak hizmet vermektedir. Modern tasarımcıları tarihi bir yapıda buluşturan QVB, birçok zevke uygun alışveriş keyfi vaat ediyor.
 
 
 
Adres: 455 George Caddesi, Sidney
Tel: +61 2 9264 9209
Web: www.qvb.com.au
Ziyaret saatleri: Ptesi - Ctesi: 9:00 - 18:00, Pazar: 11:00 - 17:00
 
Town Hall
 
Queen Victoria Binası’nın karşısında bir başka görkemli bina bulunmaktadır. İçerisinde devlet ofisleri bulunan Town Hall, QVB gibi Victoria tarzında inşa edilmiştir. Halk için özel bir öneme sahiptir, çünkü merdivenleri birçoğunun buluşma noktasıdır. Binanın ana salonunda, 1890 yılında yerleştirilen bir org, hâlâ aynı yerinde zarar görmeden muhafaza edilmektedir. Yakın zamanda, bu binanın bir mezarlık alanında bulunduğu keşfedilmiştir.
 
Adres: 483 George Caddesi, Sidney
Tel: +61 2 9265 9333
Ziyaret saatleri: Her gün 09:00 – 17:00
 
Chinatown
 
Darling Limanı’nın ve George Caddesi’nin doğusunda kalan mahalle, Çin’i okyanus geçmeden yaşamak isteyenler için biçilmiş kaftan adeta. Burada Çin mutfağının egzotik tatlarını bulabilir; ülke temalı hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Ayrıca Thomas Caddesi’nin köşesinde bulunan Paddy’s Markets’a da uğramalısınız. Geniş ürün yelpazesinde mutlaka almak isteyecekleriniz olacak. Paddy’s Markets, Perşembe – Pazar günlerinde 09:00 – 17:00 arasında açık.
 
Darling Limanı / Darling Harbour
 
Sidney’de eğlence dendiğinde akla ilk gelecek duraklardan birisi Darling Limanı’dır. Özellikle turistlerin en gözde uğrak yerlerindendir. Limanın çevresinde Ulusal Denizcilik Müzesi, Sidney Akvaryumu, IMAX Sinemaları ve birçok otel bulunmaktadır. Ayrıca limana bakan King Street ve Cockle Bay İskeleleri, dünya mutfağından çeşitli restoranları üzerlerinde barındırırlar.
 
Sidney Akvaryumu / Sydney Aquarium
 
Avustralya’nın bir ada ülkesi olduğunu düşündüğümüzde, burada ne kadar çok çeşit deniz canlısının görülebileceğini tahmin edebilirsiniz. Hele ki adresiniz Sidney Akvaryumu ise 650 türden fazla canlıyla göz göze gelebilirsiniz. Akvaryum, King Street iskelesinin solunda, buraya birkaç adımlık yürüme mesafesinde yer alıyor. Bu akvaryumda, dikkatinizi en çok, ağırlıkları 300 kg’yi bulan köpekbalıkları çekecek.
 
Adres: Aquarium Pier, Darling Harbour / Sidney
Tel: +61 2 8251 7800
Web: www.sydneyaquarium.com.au
Ziyaret saatleri: Her gün 09:00 – 22:00
 
Ulusal Denizcilik Müzesi / National Maritime Museum
 
Bu müzede Avustralya’nın denizcilik tarihine dair bilgiler edinebilirsiniz. Müze, Akvaryum’un tam karşısındaki kıyıda sizi bekliyor.
 
Adres: 2 Murray Caddesi, Darling Harbour / Sidney
Tel: +61 2 9298 3777
Web: www.anmm.gov.au
Ziyaret saatleri: Her gün 09:30 – 17:00
 
Parklar
 
Sidney’i Sidney yapan özelliklerden bir diğeri de yemyeşil parkların varlığıdır. Parklar ve gökdelenler yana yanadırlar ve bizlere, modern hayatın doğayla barışıklığını gösterirler. İşte, şehir içinde dinginlik vaat eden renkli bahçeler...
 
Hyde Park
 
 
 
The Rocks’ın güneyinde, Chinatown’un kuzeyinde yer alır. Batıda Elizabeth Caddesi, güneyde Liverpool Caddesi, doğuda College Caddesi ve kuzeyde St. James Yolu ile sınırlandırılmıştır. Alanın tam ortasından geçen Park Caddesi, parkı ikiye ayırır. Park, engin yeşilliği ve içerisinde yer alan Archibald Çeşmesi ve ANZAC Savaş Anıtı (ANZAC War Memorial) ile şehrin göbeğinde bulunur.
 
St. James Church ve St. Mary’s Cathedral
 
Hyde Park’a gelip de bu iki tarihi ibadethaneyi görmeden dönmek olmaz. Parkın kuzeyindeki St. James Church, mahkûm bir mimar tarafından yapılmış olmasıyla ünlüdür. Doğuda, College Caddesi’nde bulunan St. Mary’s Cathedral ise Avustralya’da yaşayan Katolikler için oldukça kutsal bir ibadethanedir. Katedral, camları ve dış tasarımındaki özenli mimarisiyle dikkat çekiyor.
 
Cook and Phillip Park
 
Spor olarak sadece yürüyüş yapmaktan sıkıldıysanız Cook and Phillip Park’a içine bol bol spor aktivitesi dâhil edebileceğiniz bir gezi düzenleyebilirsiniz. Burada biri dalga makinesine sahip olan üç adet havuz, bir fitness salonu, bir spor salonu ve bir kafe bulunmaktadır. İçeride spor yaparken, isterseniz, Hyde Park manzarasına dalabilirsiniz. Bu kompleks, Hyde Park’ı sınırlayan College Caddesi üzerinde bulunuyor.
 
Adres: 4 College Caddesi, Sidney
Tel: +61 2 9326 0444
Web: www.cookandphillip.org.au
Ziyaret saatleri: Ptesi - Cuma: 06:00 – 22:00, Ctesi – Pazar: 07:00 – 20:00
 
Avustralya Müzesi / Australian Museum
 
College Caddesi’nde, Cook and Phillip Park’ın tam karşısında Avustralya’nın en eski müzesi bulunuyor. Avustralya’nın coğrafyası ve bölgenin antropolojik tarihine ışık tutan müzeyi gezerek Aborijinler hakkında daha çok bilgiye ulaşabilir ve hatta dinazor modellerini inceleyebilirsiniz.
 
Adres: 6 College Caddesi, Sidney
Tel: +61 2 9320 6000
Web: www.austmus.gov.au
Ziyaret saatleri: Her gün 09:30 – 17:00
 
The Domain
 
Hyde Park’la birlikte bir başka parka daha yer vermelisiniz programınızda. Hyde Park’ın kuzeyi ile sahil arasındaki bölgeye konuşlanan The Domain, Sidney’de stres atabileceğiniz en önemli noktalardan birisidir. İçindeki birçok dinlence köşesinin yanında açık hava konserleri, gösteriler ve spor aktiviteleri de düzenlenir The Domain’de. Bu geniş yeşilliğin içinde dikkate değer bir yer bulunur: Speakers’ Point.
 
Speakers’ Point, isteyen herkesin istedikleri konuda konuşmalar yapabilecekleri küçük bir alandır. Eğer söyleyecekleriniz varsa, paylaşmak istediğiniz düşünceleriniz ne konuda olursa olsun burada sahne alabilirsiniz.
 
Adres: Mrs Macquaries Yolu, Sidney
Tel: +61 2 9231 8111
Web: www.rbgsyd.nsw.gov.au
Ziyaret saatleri: Her gün her saat açık (giriş ücretsiz)
 
Royal Botanic Gardens
 
Ve şehrin göbeğinde bir cennet. 1816 yılında vali Macquarie tarafından kurulan bu bahçenin büyüklüğünü anlatmak için, Opera Binası’nın batısındaki Farm Koyu’nu tamamen çevrelediğini söylemek yeterli olur.
Burada yer alan Mrs Macquaries Point, vali Lachlan Macquarie’ın eşi için yaptırılmış, Sidney Limanı ve Opera Binası’nı muhteşem bir manzarayla gören köşedir. Burada, Mrs Macquaire için bir de kayaları oyarak sandalye yapılmıştır. Park turunuzda burayı bir soluklanma mekânı olarak düşünebilirsiniz. Ayrıca Botanic Gardens Restaurant veya Botanic Gardens Cafe’da yemek ihtiyacınızı giderebilirsiniz.
 
Adres: Mrs Macquaries Yolu, Sidney
Tel: +61 2 9231 8111
Web: www.rbgsyd.nsw.gov.au
Ziyaret saatleri: Her gün açık, kış döneminde 07:00 – 20:00 arası.
 
Centennial Park
 
1888 yılında hizmete açılan 189 hektarlık Centennial Park, çok çeşitli flora ve faunaya sahip. Burada yürüyüş, bisiklet, koşu, paten, kaykay, at binme gibi aktiviteler yapılabiliyor ve konser, gösteri gibi açık hava etkinlikleri düzenleniyor. Sidneyliler, Centennial Park sayesinde doğanın göbeğinde sosyal bir yaşam mekânına sahipler. Siz de oksijeni bol bir ortam arıyorsanız Paddington bölgesi Oxford Caddesi üzerindeki Centennial Park’a uğramalısınız.
 
Adres: Locked Bag 15, Paddington / Sidney
Tel: +61 2 9339 6699
Web: www.centennialparklands.com.au
Ziyaret saatleri: Her gün 06:00 – 20:00
 
Kings Cross
 
 
 
Sidney’in doğa, kültür ve tarih güzelliklerinin yanında kendini eğlenceye adamış bir de mahallesi vardır: Kings Cross. The Domain’in doğusundaki Woolloomooloo mahallesiyle komşu olan bu eğlence merkezi ve bu merkezin en ünlü caddesi Darlinghurst, turistlerin en gözde yerlerinden biridir. Barlar, kafeler, gece kulüpleri, aksesuar dükkânları ve her bütçeye hitap eden otellerin sıralandığı Kings Cross, özellikle gece saatlerinde nüfusunu epey bir katlar. Burada eğlence, sabahın ilk ışıklarına değin sürer. Sidney’de en az bir gecenizi mutlaka Kings Cross’a ayırmalısınız.
 
Paddington ve Mardi Gras
 
Sidney’de görmeniz gereken bir mahalle daha var: Paddington. Kings Cross’un birkaç sokak güneyine inerseniz buraya kolayca ulaşabilirsiniz. Oxford Caddesi üzerindeki kitabevleri, galeriler ve renkli alışveriş merkezleri güzel bir turu hak ediyorlar.
 
Taronga Zoo
 
Sidney Limanı’nın kuzeyinde, karşı kıyıda yer alan Taronga Hayvanat Bahçesi, 1916 yılında açılmıştır ve içinde hatrı sayılır çeşitlilikte hayvan barındırır. 2,600’ün üzerinde hayvan, 21 hektarlık alanda yaşamaktadır. Burada; zürafalar, şempanzeler, penguenler, iguanalar, timsahlar, tazmanya canavarı ve kangurular ve daha birçok hayvan türüyle ve Avustralya’ya özgü daha önce hiçbir yerde görmediğiniz canlılarla tanışabilirsiniz. Taronga Zoo’ya Darling Limanı’ndan 17, Circular Quay’den ise 12 dakikalık bir feribot yolculuğuyla ulaşabilirsiniz.
 
Adres: Bradleys Head Rd Mosman / Sidney
Web: www.taronga.org.au
Tel: +61 2 9969 2777
Ziyaret saatleri: Her gün 09:00 – 17:00
 
Sidney Sahilleri
 
Bondi
 
 
 
Sidney’in güneyinden kuzeyine doğru en gözde kumsalları gezebilirsiniz; serin sularda yüzmenin, kızgın kumlarda güneşlenmenin tadını çıkarabilirisiniz. Şehir merkezine ortalama 7 km uzaklıkta; doğuda Pasifik Okyanusu sahilinde yer alan Bondi, Sidney’in en popüler kumsalıdır. Ayrıca sörf yapmak isteyenler için Bondi mükemmel dalgalara sahiptir. Bondi plajına ulaşmak için önce Bondi Junction’a 10 dakikalık bir tren yolculuğu yapacak, bu noktadan bineceğiniz Bondi Plajı otobüsleriyle de 2 km sonra kendinizi plajda bulacaksınız.
 
Manly
 
Sidney’in kuzey sahillerine doğru ilerlediğinizde ise Manly sahiline ulaşacaksınız. Güneydeki Bondi ile devamlı rekabette olan kuzeyin incisi Manly, altın rengindeki plajlarıyla şehirden uzak bir okyanus keyfi sunuyor. Manly’ye 25 – 30 dakikalık bir feribot yolculuğuyla ulaşabilirsiniz. Bu yolculuk esnasında, Sidney Limanı manzarasını da doyasıya izleyebilirsiniz.
 
Palm Beach
 
 
 
Manly sahil şeridinden biraz daha kuzeye giderseniz, bu kez de Palm Beach’e varacaksınız. İsterseniz şehir merkezinden 190 numaralı otobüse binerek de buraya ulaşabilirisiniz. Palm Beach’in Sidney’deki en berrak ve temiz suya sahip olduğu söyleniyor. Sahil şeridindeki kumsalların ardındaki tepelerde bulunan tatilcilere ait lüks villalar dikkatinizden kaçmayacaktır.
 
Olimpik Şehir
 
Olimpiyat Oyunları, 2000 yılında Sidney’de düzenlenmiştir ve uzmanlar tarafından, o zamana kadarki en iyi organizasyon olduğu belirtilmiştir. İnşa edilen Olimpiyat Parkı, içindeki birçok aktivite alanıyla ziyaretçi ağırlamaktadır. Bicentennial Park, Sydney Olympic Park Aquatic Centre, Monster Skatepark, ANZ Stadium ve Sydney Showground; Olimpiyat Parkı’nın içindeki görülmeye değer noktalardan bazılarıdır.
 
Bicentennial Park’ta piknik yapıp kısa yürüyüşlere çıkabilirsiniz, Aquatic Centre’da yüzebilir ve eğlenceli su kayaklarına binebilirsiniz, Monster Skatepark’ta kaykay ve paten yapabilirsiniz, Sydney Showground’da yıl boyu düzenlenen spor ve kültür – sanat etkinliklerine katılabilirsiniz. ANZ Stadium ise olimpiyat ruhunu yaşamanız için geri çevrilmeyecek bir fırsat. Olimpik şehir, şehir merkezinin 15 km batısında bulunuyor. Circular Quay’den bineceğiniz Parramatta Rivercat feribotu, 50 dk. sonra sizi buraya ulaştıracak.
 
Adres: Showground Road ve Murray Rose Avenue Köşesi, Sydney Olympic Park / Sidney
Tel: +61 2 9714 7888
Web: www.sydneyolympicpark.com.au
 
Luna Park Sydney
 
Gezinizin bir parçasını da eğlenmeye ayırmalısınız. Giriş kapısı 9 metre boyunda bir surat olarak tasarlanmış ve rengârenk ışıklarla süslenmiş Sidney Luna Parkı, Sidney Köprüsü’nün hemen altındaki Milsons Point’te sizi bekliyor. Park, limanın üzerinde çığlık çığlığa bir roller coaster eğlencesini ve daha fazlasını sunuyor.
 
 
 
Adres: 1 Olympic Drive, Milsons Point / Sidney
Tel: +61 2 9033 7676
Web: www.lunaparksydney.com
 
 
Ne Yenir?
​Avustralya’nın kozmopolit yapısı, ülkenin mutfağını epey etkilemiş ve ortaya birçok farklı tadı birleştiren zengin bir yemek kültürü çıkmıştır. Bu sebeple Sidney restoranlarında oldukça kapsamlı menüler bulabilirsiniz. Et yemeklerinden, çeşit çeşit balık yemeklerine; sebze yemeklerinden, Aborijin mutfağından örneklere; bira çeşitlerinden en kaliteli şaraplara kadar oldukça geniş bir yelpazede alternatifler bulabilirsiniz. Ayrıca Sidney’de, İtalyan, Fransız, İspanyol, Çin, Japon, Türk, Tay, Vietnam ve Hint restoranlarına rastlayabilirsiniz.
 
Bir not: Barbekü seviyorsanız şanslısınız. Avustralyalıların en büyük zevklerinden bir tanesi barbekü yapmaktır. Oteller dahi misafirlerine açık barbekü alanları sunarlar.
 
Et ve et ürünleri
 
Avustralyalılar et tüketme konusunda dünya çapında üne sahip. Bunun en önemli sebeplerinden birini Sidney’de hayvancılığın çok gelişmiş olmasına bağlayabiliriz. Pek çok restoranda özellikle biftek ve rosto servis ediliyor. Şunu da belirtmekte fayda var;diğer dünya şehirleriyle kıyaslandığında, Sidney restoranları, oldukça makul fiyatlarda hizmet sunuyorlar. Bu yüzden biftek gibi et ürünlerini çok fazla ücret ödemeden rahatlıkla yiyebilirsiniz.
 
Meat pie
 
 
 
Meat pie, Avustralya’nın milli yemeği olarak kabul ediliyor. Özellikle Avustralya futbolu maçı izlerken çok tüketiliyor bu yiyecek. İçine küçük küçük doğranmış etler ve soğan konularak üzeri kapatılan ve pişirilen bu tart şeklindeki yemek, oldukça enfes bir lezzete sahip. Sidney’e kadar gitmişken meat pie yemeden dönmeyin.
 
Bush tucker
 
Avustralya yerlileri olan Aborijinlerin yemek kültürlerinde yer verdikleri yiyeceklere “bush tucker” ismi veriliyor. Yerlilerin yedikleri, şimdiki halkın ise nispeten daha temkinli oldukları hayvan ürünleri ve bitkiler bu isimle nitelendiriliyor. Meyvelerden quandong, kutjera, muntries ve riberry; fındıkgillerden bunya ve macadamia; bitkilerden akasya tohumu; et çeşitlerinden ise kanguru, timsah, emu ve kertenkele eti popüler bush tucker’lardan sayılabilir. Tabi ki tüm bush tucker’ları restoranlarda ve süpermarketlerde bulmak mümkün değil.
 
Deniz mahsulleri
 
Sidney, okyanus kenarında uzanan bir şehir olduğundan deniz mahsulleri anlamında geniş seçenekler sunuyor. Karides, levrek, mezgit, midye gibi klasik alternatiflerin yanı sıra, Avustralya sularına özel balıklar da seçim yelpazenize giriyor. Bu özel balıklar arasında barramundi, yabby, sydney rock oyster ve red emperor türlerini sayabiliriz. Mutlaka bir balık restoranında soluklanmalı, enfes balıkların tadına bakmalısınız.
 
Tatlılar
 
Pavlova
 
Bu tatlı, ünlü Rus balerin Anna Pavlova’dan alıyor ismini. Rivayete göre Pavlova’nın Avustralya ziyareti sırasında onu onore etmek için bu tatlı yapılmış ve o günden beri tüm önemli günlerde yemeğin ardından pavlova yeniliyor. Dışı çıtır çıtır, içi ise oldukça yumuşak olan bu tatlı; üzerinde çilek, kivi ve muz gibi meyve taneleriyle servis ediliyor.
 
Peach Melba
 
Bir sanatçıya ithaf edilen ikinci tatlı peach melba. Fransız şef Auguste Escoffier, 1892 – 93 yıllarında ünlü Avustralyalı soprano Nellie Melba için yapmış bu tatlıyı. Vanilyalı dondurmanın üzerine şeftali dilimleri ve ahududu sosu konularak hazırlanan bu tatlı, çok yaygın olmasa da Sidney’de hâlen yeniliyor. Egzotik bir tatsa aradığınız, peach melba sizin için iyi bir seçim olacak.
 
İçecekler
 
Sidney’de sıcaktan soğuğa, alkollüden alkolsüze geniş bir içecek mönüsüne sahipsiniz. Fakat özellikle tatmanız gereken içecekler olarak bira ve şarapları öneriyoruz.
 
Bira ve şaraplar
 
Avustralyalıların iddialı oldukları konulardan biri kaliteli bira ve şarap üretimidir. Öyle ki Avustralya şarapları, dünyanın en kaliteli şarapları arasında gösterilir. Popüler şaraplar arasında cabernet-merlot, pinot noir, chardonnay, semillon, sauvignon blanc ve fume blanc, shiraz ve rhine riesling sayılabilir.
 
Bira üretimi ve tüketiminde de başı çeken ülkelerdendir Avustralya. Özellikle, barbekü ve soğuk bira kombinasyonu birçok kez akşam yemeği olarak tercih edilir. Konakladığınız yer size muhtemelen barbekü yapabilmek için gerekli imkânları sunuyor olacak. Sidney’e özgü biraları tatmak için ise Liman Köprüsü’ne çıkan Cumberland Caddesi üzerindeki Australian Hotel’e gitmenizi tavsiye ederiz.
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Sydney Opera House
 
Opera House, yıl boyunca; tiyatro, bale, opera, müzikal ve konserlere ev sahipliği yapar. Burada gösteri sunan topluluklar arasında Sydney Symphony, Sydney Theatre, Opera Australia ve The Australian Balet örnek olarak sunulabilir.
 
Adres: Bennelong Point, Sidney Limanı / Sidney
Tel: +61 2 9250 7111
Web: www.sydneyoperahouse.com
Online bilet satış: www.sydneyoperahouse.com/whatson/index.aspx
 
Sinema
 
Avustralya sineması gerek yetiştirdiği aktör ve aktristlerle gerekse ürettiği filmlerle kendisine dünya çapında ün kazandırmıştır. Nicole Kidman, Russell Crowe, Cate Blanchett ve Geoffrey Rush gibi önemli oyuncular, yabancıların Avustralya sinemasına olan ilgisini arttırır. Ülke yapımı kaliteli fimler izlemek için IMAX Theatre’ı tercih edebilirsiniz. Sydney IMAX Theatre, dünyanın en büyük sinema perdesine sahiptir.
 
Adres: 31 Wheat Road, Darling Limanı / Sidney
Tel: +61 2 9281 3300
Web: www.imax.com.au
Seans saatleri: Her gün 10:00 – 22:00 arası
 
 
Sydney Festival / Sidney Festivali
 
Avustralya’nın en geniş kitlelere ulaşan festivali, Sidney Festivali’dir. Her yıl Ocak ayında, 3 haftalık bir süreye yayılan festivalde; birçok kültür ve sanat etkinliğine yer verilir. Bunlardan birkaçı tiyatro, sinema, müzik, dans ve görsel sanatlar gösterileridir. Ayrıca paneller ve konferanslarla da interaktif paylaşımlar gerçekleştirilir.
 
Web: www.sydneyfestival.org.au
 
Royal Easter Show
 
İlk kez 1823 yılında yapılan Royal Easter Show, Sidneyliler için gelenekselleşmiş durumda. Paskalya günlerinde düzenlenen festival diğerlerinden biraz farklı, çünkü katılımcıların arasında hayvanlar da bulunuyor. İlk olarak tarım sektörünü teşvik etmek ve geliştirmek amacıyla düzenlendiğinden, festivalin çoğunda tarım teması işleniyor. Çiftlik hayvanlarının en iyi olabilmek için yarıştığı festival, 7’den 70’e herkesi bir araya getiriyor. Ayrıca konserler ve eğlenceli şovlar ile luna park eğlencesi de bu festivalde.
 
Festivalin merkez alanı Olimpiyat Parkı’nda kurulmaktadır.
 
Bir not: Kol kuvvetinize güveniyorsanız, odun kesme yarışmasına katılabilirsiniz.
 
Web: www.eastershow.com.au
 
Sydney Film Festival / Sidney Film Festivali
 
Sidney halkı, sanata gösterdiği önemi neredeyse üç hafta süren Sidney Film Festivali ile kutlar. Festival, her yılın Haziran ayında düzenlenir.
 
Web: www.sydneyfilmfestival.org
 
Big Day Out
 
Her yılın Ocak ve Şubat aylarında, gençlerin gönüllerince eğlendiği bir festival düzenlenir. Big Day Out; Avustralya’nın Auckland, Gold Coast, Sidney, Melbourne, Adelaide ve Perth kentlerini dolaşarak ünlü rock, elektronik müzik ve pop müzik şarkıcılarını binlerce kişiyle buluşturur.
 
Web: www.bigdayout.com
 
Konaklama
 
Sidney; her gelir seviyesine hitap eden oteller, moteller ve pansiyonlarla doludur. The Rocks Mahallesi gibi kimi bölgelerde lüks oteller yer alırken, Oxford Caddesi gibi turistlerin ilgi odağı olan yerlerde nispeten daha uygun fiyatlı konaklama seçeneklerine rastlanabilir.
 
Ve bir alternatifiniz daha var: Hemen her yaştan kişinin konaklayabileceği hosteller. Sidney’deki hostelleri görüntülemek için aşağıdaki web linkinden faydalanabilirsiniz.
 
Web: www.yha.com.au
 
 
Yüzme ve sörf
 
Sidney, temiz sahilleri ve renkli plajlarıyla adından söz ettiren bir şehir. Palm Beach, Manly ve Bondi; masmavi sularla buluşabileceğiniz ünlü plajlardan bazıları olarak dikkat çekiyorlar. Tatilinizin bir gününü, günübirlik bir plaj turuna ayırabilir; okyanus sularında ferahlayabilirsiniz.
 
Avustralya deyince aklımıza gelen bir diğer su sporu ise sörf. Özellikle Bondi Beach, sörf tutkunlarının en gözde sahili. Sörfün anavatanı sayılan Avustralya’da, Sidney sahilleri, güçlü dalgalara karşı savaşmak için biçilmiş kaftan.
 
Bir not: Sörf tahtanız ve kıyafetleriniz yoksa üzülmeyin. Tüm sahillerde malzeme kiralama noktaları bulabilirsiniz. Ayrıca bu spora yeni başlayanlar için birçok kurs da mevcut.
 
Dalış
 
İster amatör ister profesyonel olsun, Sidney dalış yapabilmek için bir cennet adeta. Dalış tecrübeniz fazla değilse şnorkelli dalış, tecrübeliyseniz de tüplü dalış yapabilirsiniz. Deniz altındaki renk cümbüşünü gördüğünüzde dalış fikrinin isabetinden emin olacaksınız.
 
Tenis, kriket, golf, rugby ve Avustralya futbolu
 
Avustralyalılar için spor vazgeçilmez bir tutkudur. Hemen herkes hayatı boyunca en azından bir sporla ilgilenir. Bu spor sevgisi, onları, uluslararası arenada oldukça başarılı bir millet haline getirmiştir. Tüm uluslararası müsabakaların ve Olimpiyatlar gibi geniş katılımlı organizasyonların üst sıralarında yer alırlar. Avustralyalılarla özdeşleşen ve Sidney’e kadar gitmişken yapmanız gereken sporlar ise şunlar: Tenis, kriket, golf, rugby ve Avustralya futbolu.
 
Özellikle yemyeşil parklar ve bahçeler ile bir olimpiyat köyüne sahip olan şehirde, bu sporları yapmanız oldukça kolay olacak.
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

Sidney
Etiketler » Sidney Grup Uçak Bileti Al   » Sidney Grup Uçak Rezervasyonu   » Sidney Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Sidney Grup Uçak Bileti Al