İstanbul Wellington Grup Uçak Bileti Al - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

İstanbul Wellington Grup Uçak Bileti Al

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
 
Nasıl Gidilir?
 
​Wellington şehrine ulaşmak için Avrupa - Avustralya / Sidney ve Yeni Zelanda / Wellington aktarma yolunu seçebilir ya da Hong Kong veya Dubai – Yeni Zelanda / Auckland – Wellington güzergâhını tercih edebilirsiniz.
 
Ülkemizden aktarmasız uçuş imkânının bulunmadığı Wellington’a; Türk Hava Yolları, British Airways, KLM, Lufthansa, Emirates ve Singapur Havayolları ile aktarmalı bir şekilde uçmak mümkündür.
 
Wellington Uluslararası Havaalanı İçin 1-9 Arası Uçak Biletinizi www.makrobilet.com Sitemizden Online Ucuz Fiyata Alabilirsiniz.
 
Şehir merkezinden 5 km uzaklıktaki Wellington Uluslararası Havaalanı; Miramar Yarımadası’nın karaya bağlandığı Rongotai Geçiti üzerinde kuruludur. Güney yanı Cook Boğazı’na bakan havalimanının, kuzey yönü ise Wellington limanına bakar. Bu durum havalimanının çapraz rüzgârların etkisi altında kalmasına sebep olur ve bu nedenle Wellington Havaalanı’na her iniş, adrenalini bol ve zevkli bir deneyimdir.
 
Wellington Uluslararası Havaalanı daha çok Auckland, Christchurch, Palmerston North, Rotorua, Hamilton, Nelson ve Blenheim şehirleri gibi Yeni Zelanda iç hat uçuşları için kullanılmaktadır. Bunlar haricinde Avustralya’nın Sidney, Melbourne ve Brisbane şehirlerinden gelen dış hat uçuşları için de kullanılmaktadır.
 
Wellington Uluslararası Havaalanı içerisinde döviz bozdurma ofisleri, bankalar ve ATM noktaları ayrıca çok sayıda büfe, restoran, bar, outlet ve hediyelik eşya mağazaları ayrıca kablosuz internet hizmeti bulunmaktadır.
Adres: Stewart Duff Drive Rongotai Wellington
 
Tel: (+64) 04 385 51 00
Web: www.wellington-airport.co.nz
 
Havalimanından ulaşım
 
Toplu taşıma araçları ile
 
Otobüs ile
 
Flyer adındaki havaalanı otobüsü, gece saat 21.00’e kadar her saat başı iç hatlar terminalinin güney bitim noktasından kalkmakta ve havaalanı ile şehir arasında seferler yapmaktadır.
 
Taksi ile
 
Wellington taksilerini, arabaların üstlerine monte edilen mavi tabelalardan tanıyabilirsiniz. Eğer valizleriniz çoksa, minibüs tarzı büyük taksileri bir miktar ekstra ödeme yaparak tercih edebilmeniz mümkündür.
 
Shuttle servisler ile
 
Wellington Uluslararası Havaalanı dışında bekleyen, şehrin birçok değişik noktasına ulaşım imkânı sunan ücretli shuttle servisleri bulunmaktadır.
 
Havaalanına iner inmez 0 800 801 700 numaralı ücretsiz Metlink Hotline danışma hattını arayıp ulaşmak istediğiniz adresi söyleyerek, hangi ulaşım seçeneklerini kullanarak en hızlı ve en ucuz şekilde istediğiniz adrese ulaşabileceğiniz hakkında detaylı bilgi edinmeniz mümkündür.
 
Araç kiralama
 
Havaalanında kolaylıkla şoförlü veya şoförsüz dilediğiniz arabayı kiralayabilirsiniz. Aklınızda Bulunsun başlığı altında bulunan Araç Kiralama konusuna bir göz atın.
 
Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington, içerisinde yer aldığı muhteşem doğa güzelliklerini bozmadan modernleşebilmeyi başarmış ender dünya şehirlerinden biridir. “Rüzgârlı Wellington” olarak da bilinen şehir; tepelerle çevrili, engebeli sahilleri ve muhteşem bir manzaraya sahip olan limanıyla ünlüdür.
 
Wellington’ın yerli halkı Maori kabilesinden oluşmaktadır. Maori boylarının aktardıklarına göre yaklaşık olarak 10. yüzyılda Kupe tarafından bulunmuş olan bugünkü Wellington şehrinin olduğu bölgeye ilk Avrupalılar 1839 yılında gelmişlerdir.
 
Şehrin adı, Waterloo Savaşı’nı kazanan, İngiltere’nin Wellington Dükü Arthur Welleslly’nin anısına verilmiştir. Şehre yerel Maori dilinde Te Whanganui-a-Tara ya da Poneke denmektedir. Büyük Tara Limanı anlamına gelen Te Whanganui-a-Tara ismi daha çok Wellington Limanı’nı ifade etmek için kullanılmaktadır. Poneke ise limanın eski İngilizce’deki adı Port Nicholson’ın kısaltması Port Nick adının değişerek Maori diline girmiş biçimidir.
 
Avustralya kıtasının en kalabalık başkentlerinden biri olan Wellington, Yeni Zelanda’yı oluşturan adalardan biri olan Kuzey Adası’nın güney ucunda yer almaktadır. Yeni Zelanda çapında en çok üniversite mezununu sınırları içerisinde barındırmakta olan şehir, aynı zamanda yine ülke çapında kişi başına düşen gelirin en yüksek olduğu yerdir.
 
Yeni Zelanda’nın kültür, sanat ve siyaset merkezi konumundaki şehir; canlı sanat performansları, modern eğlence etkinlikleri, zengin bir tarih ve sayısız kültürün karışımından oluşan sanat eserleri ile ziyaretçilerini büyülemektedir.
 
 
Nereler Gezilir?
​Dünyaca ünlü Amerikalı film yönetmeni Peter Jackson, Yüzüklerin Efendisi adlı kitaptan uyarlanan ve aynı adı taşıyan üçleme sinema filmlerini Wellington ve çevresinde çekmiştir. Filmde görülen fantastik elf ormanlarının ana malzemesini, Wellington’ın hemen dışında yer alan vahşi doğa alanları oluşturmaktadır.  Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin yanı sıra Avatar ve King Kong filmlerine de ev sahipliği yapmış olan şehir, bu sayede doğal güzellikleriyle dünya çapında ünlenmiştir.
Her daim esen kuvvetli rüzgârlarıyla ünlü Wellington şehri, genel olarak ılıman bir iklime sahiptir. Mevsimler Türkiye’ye kıyasla ters zamanlı olarak işlemektedir.  Şehir merkezinde kışın 0 derecenin altına düşmeyen hava sıcaklıkları, yaz mevsiminde ise 25 derecenin üzerine çıkmamaktadır. Wellington’ı ziyaret etmek için en uygun zaman dilimi; ülkemizde kış mevsiminin yaşandığı, Wellington’da ise yaz mevsimine denk gelen aralık, ocak ve şubat aylarıdır.
Muhteşem doğası, yüksek hayat standartları ve sayısız kültürel olanaklarıyla herkesin en azından hayatının bir döneminde yaşamak isteyeceği bir şehir olan Wellington’ı gezerken, birkaç basit kurala uyarak zaten son derece güvenli bir şehir olan Wellington’da, daha da güvenli bir seyahat geçirmek mümkündür.
 
    Ağır suçlara pek fazla rastlanmayan Wellington şehrinde, dünyanın hemen her yerinde olduğu gibi, kalabalık yerlerde yankesicilik suçlarına rastlanmaktadır. Değerli eşyalarınızı üzerinizde taşımamanız ve sağlam bir kilide sahip bir alanda muhafaza etmeniz bu sorunu basit bir şekilde çözecektir.
    Özellikle “park et ve git” şeklindeki açık otoparklı alışveriş merkezlerinde araç soygunlarına çok sık rastlanmaktadır. Bu durumu önlemek için, arabayı park ederken torpido gözünü açık bırakmalı ve içeride değerli bir şeyler olmadığı izlenimini uyandırmalısınız.
    Gece geç saatlerde ve sabah çok erken saatlerde Cuba Sokağı’nda bulunulmaması tavsiye edilmektedir. Gün içerisinde oldukça otantik ve ilginç ürünlerin bulunabileceği,  şehrin ünlü alışveriş sokaklarından biri olan Cuba Sokağı, gece geç saatlerde evsiz ve sıra dışı insanların toplandığı bir yer hâline dönüşmektedir.
 
Yeni Zelanda Te Papa Tongarewa Müzesi
 
Yeni Zelanda Te Papa Tongarewa Müzesi, Yeni Zelanda’nın en ünlü ulusal müzesidir. Adı, genellikle kısaltılarak Te Papa veya Our Place (bizim yerimiz) olarak kullanılır. Te Papa Tongarewa, “bu toprakların hazinelerinin bulunduğu yer” anlamına gelmektedir.
 
Müze; koleksiyonlar bakımından sanat, tarih, Pasifik Okyanusu, Maoriler ve doğal ortam olmak üzere 5 ayrı bölüme sahiptir. Müzede gerçekleştirilen sergiler; genellikle birkaç bilim dalını içeren, interaktif, dinamik etkinlikler ve eğitici programlarla desteklenerek gösterime sunulmaktadır.
 
Müze içerisinde ayrıca her geçen gün gelişip, büyüyen bir yayıncılık bölümü, konferans merkezi bölümü ve sanatsal ürünlerin satışa sunulduğu mağazalar bölümü bulunmaktadır.
 
Resmi olarak 1998 yılında açılmış olan Te Papa Müzesi, biri Cable Sokağı’nda diğeri ise Tory Sokağı’nda olmak üzere iki binadan oluşmaktadır. Cable Sokağı’ndaki binanın 6 katı; müzede gerçekleştirilen sergileri, diğer katları ise kafeleri ve Yeni Zelanda kültürüne yönelik hediyelik eşyalar ve sanatsal ürünler satan mağazaları içerisinde barındırmaktadır.
 
Tory Sokağı’ndaki müze binası ise, daha çok bilimsel araştırma merkezi ve depo olarak kullanılmaktadır ve halka açık değildir.
 
Adres: Cable Sokağı, No: 467, Wellington
Telefon: (+64) 04 381 70 00
Web: www.tepapa.govt.nz
 
Wellington Elektrikli Araba Müzesi
 
Wellington şehrinin en az rüzgârı kadar meşhur bir diğer öğesi ise elektrikli arabalarıdır. Wellington Elektrikli Araba Müzesi’ni görmeden önce bu deneyimi ilk elden yaşamak ve en kısa şekilde müzeye ulaşabilmek için otobüs şeklinde olan, belli güzergâhlarda ilerleyen ve son durak olarak müzeye giden, elektrikli arabalara binilmesi tavsiye edilmektedir.
 
Wellington Elektrikli Arabaları, şehrin en eski ve en turistik yerlerinden biridir. Geçmişte şehirde yaygın olarak kullanılmış olan, ancak günümüzde sadece kısa bir mesafede temsili olarak çalışmaya devam eden elektrikli arabalara binerek, şehrin iş merkezi kulelerinin bulunduğu sokakları, The Terrace semtini, Kelburn Parkı’nı ve Victoria Üniversitesi’ni görme şansını elde edebilirsiniz. Şehir merkezini geçtikten sonra, elektrikli arabaların yukarıya doğru tırmanan güzergâhı sayesinde, şehre ve muhteşem liman manzarasına tepeden bakmanın güzelliğini yaşayabilirsiniz.
 
Elektrikli araba güzergâhının en tepe noktasında yer alan Wellington Botanik Bahçeleri’ni ziyaret edebilir, sonrasında ise deneyimlemiş olduğunuz elektrikli arabaların tarihi hakkında bilgi edinebilmek ve eski modellerini görebilmek için Wellington Elektrikli Araba Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Müze içerisinde yer alan hediyelik eşya mağazasında; eski elektrikli araba modelleri, maketleri, elektrikli araba ulaşımının tarihini ve gelişimini anlatan kitap ve DVD’ler satışa sunulmaktadır.
 
Adres: Elektrikli araba güzergâhının son durağı, 1. Upland Yolu, Wellington
Telefon: (+64) 04 475 35 78
Web: www.cablecarmuseum.co.nz
 
Wellington Şehir ve Deniz Müzesi
 
Wellington Şehir ve Deniz Müzesi, Wellington şehrinin kalbinin attığı limanın hemen kıyısında yer alan, 1. derecede tarihi eser olarak kabul edilen The Bond Store binasının içerisinde yer almaktadır.
 
1892 yılında ünlü mimar Frederick de Jersey Clere tarafından kargo deposu olarak inşa edilmiş olan The Bond Store binası, 1972 yılında Wellington Liman Kurulu tarafından Wellington Limanı Denizcilik Müzesi’ne dönüştürülmüştür.
 
1990’lı yıllarda Wellington şehrinde yaşanan kültürel değişim ve gelişimlerle birlikte Te Papa Müzesi’nin açılışını fırsat bilen Wellington Limanı Denizcilik Müzesi, sınırlarını genişleterek sadece denizcilik tarihi alanından çıkarak; şehir ve insanı da bünyesine dâhil etmek istemiştir. Böylece Wellington’ın denizcilik tarihine olduğu kadar, sosyal yapısına ve kültürel tarihine de ışık tutmak üzere kendini yenileyen müze, Wellington Şehir ve Deniz Müzesi adıyla yeniden açılmıştır.
 
Müzenin yer aldığı The Bond Store Binası’nın zeminine, 2 zaman kapsülü yerleştirilmiştir. Kapsüllerden ilki; 1891 yılında bina ilk inşa edilirken, diğeri ise bundan 100 yıl sonra bina ilk kez denizcilik müzesine çevrildiği zaman buraya gömülmüştür.
 
Müze içerisinde Wellington’ın sosyal ve kültürel tarihine ve denizcilik geleneklerine ait şaşırtıcı bilgiler bulmak; interaktif sergiler, holografik canlandırmalar ve dev sinema ekranı eşliğinde sunulan tarihsel belgesellerle hem eğlenip hem öğrenerek Wellington hakkında detaylı bilgiler edinebilmek mümkündür.
 
Adres: Queens Wharf semti, Jervois Limanı, No: 3, Wellington
Telefon: (+64) 04 472 89 04
Web: www.museumofwellington.co.nz
 
Karori Vahşi Yaşam Barınağı
 
Karori Vahşi Yaşam Barınağı Vakfı, 500 yıllık bir vizyona sahip ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. 500 yılı kapsayan amaçları; Yeni Zelanda’nın en azından bir köşesini, insanların bu topraklara ayak basmadan önceki hâline mümkün olduğu kadar dönüştürebilmektedir.
 
1995 yılında kurulmuş olan vakıf, Yeni Zelanda’nın doğasını ve vahşi yaşamını 700 yıllık bir çöküşten kurtarabilmek, geçmişe döndürebilmek amacıyla hayat bulmuş olan, son derece radikal ve oldukça etkili bir doğal yaşam hareketini de beraberinde getirmeyi başarmıştır.
 
225 hektarlık bir alan üzerine kurulmuş barınak, geniş ormanlık ve sulak arazileri içerisinde barındırmakta ve yırtıcı hayvanların içeri girmesini engelleyen bir çit ile korunmaktadır. Barınak içerisinde, Yeni Zelanda’da doğal olarak bulunmayan kirpi ve keseli sıçan gibi hayvanların yaşayabilmesi için özel olarak yapılmış, doğal yaşam alanları bulunmaktadır. Ayrıca barınak; Yeni Zelanda’nın sembolü olmuş, kivi kuşu, Yeni Zelanda tuatara kertenkelesi, sırtı semere benzeyen çizgiler barındıran bir tür kuş olan saddleback, Yeni Zelanda’ya özgü bir kuş türü olan hihi ve çekirge türü dev bir böcek olan giant weta gibi çok değerli yöreye özgü hayvanlara da ev sahipliği yapmaktadır.
 
Karori Vahşi Yaşam Barınağı, insanlara doğayı ve vahşi yaşamı nasıl koruyacaklarını öğreten eğitim seminerlerine ev sahipliği yapmakta ve bu hareketi herkesin öğrenerek, kendi çevrelerinde uygulamaya başlamalarını hedeflemektedir. Barınak, rehberler eşliğinde gezilebilmektedir.
 
Adres: Karori Barınağı Vakfı, No:9267, Marion Meydanı, Wellington
Tel: (+64) 04 920 92 00
Web: www.sanctuary.org.nz
 
Bolton Sokağı Anıt Parkı
 
Bolton Sokağı Anıt Parkı, diğer ismiyle Bolton Sokağı Mezarlığı, Wellington şehir merkezinde yer almaktadır. Şehrin ilk mezarlığı olma özelliği taşıyan park, 19. yüzyıldan bu yana şehre ilk yerleşenlerin ve tarihsel anlamda şehre katkı sağlayan birçok ulusal ikonun mezarını içerisinde barındırmaktadır.
 
1978 yılında mezarlığın çevresini saran bir park inşa edilerek, bu alana Bolton Sokağı Anıt Parkı adı verilmiştir. Park içerisinde saat 10.00’dan 16.00’a kadar açık olan bir de şapel bulunmaktadır.
 
Şehrin en huzur verici ve sakin mekânlarından biri olan Bolton Sokağı Anıt Parkı, mezarların başına dikilmiş olan, mermerden göz alıcı heykelleri ve güzellikleri dillere destan, 19. yüzyıldan beri o alanda var olan gül bahçeleri ile oldukça meşhurdur. Önemli tarihsel kişilerin mezarlarının yanında bilgi verici panolar içeren park, çeşitli geçiş yollarıyla Wellington Botanik Bahçeleri’ne bağlanmaktadır.
 
Adres: Glenmore Sokağı, No: 101, Wellington Botanik Bahçeleri, Wellington
Tel: (+64) 04 499 14 00
Web: www.boltoncemetery.org.nz
 
Yeni Zelanda Ulusal Kütüphanesi
 
Yeni Zelanda Ulusal Kütüphanesi Maori dilindeki adıyla Te Puna Matauranga o Aotearoa, ülkenin en önde gelen bilgi ve kültür merkezlerinden birisidir. Parlamento Binaları’nın hemen karşısında yer alan kütüphane, dünyaca ünlü Alexander Turnbull Kütüphanesi’ni de içerisinde barındıran dev bir kütüphane kompleksinden oluşmaktadır.
 
Alexander Turnbull Kütüphanesi iken devlet teşvikiyle Yeni Zelanda tarihi ve kültürünü zenginleştirmek, Yeni Zelanda hakkında mümkün olan tüm dokümanları toplamak ve halkın yararına sunmak amacıyla, yeniden kurulmuştur. Yeni Zelanda Ulusal Kütüphanesi, Yeni Zelanda hakkında hemen her konuda en detaylı bilgileri içerisinde barındıran oldukça geniş bir arşive sahiptir. Özellikle Yeni Zelanda hakkında üretilmiş olan kitapları, fotoğrafları, el yazması eserleri, çizimleri, geçmiş yıllara ait gazeteleri, haritaları, müzik ve sanat eserlerini arşivleyen kütüphane, farklı mimari yapısı ve zengin içeriği ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yapıdır.
 
Adres: Thorndon Limanı, No: 77, Pipitea, Wellington
Tel: (+64) 04 474 30 00
Web: www.natlib.govt.nz
 
Parlamento Binaları
 
Yeni Zelanda Parlamento Binaları, Wellington’ın Lambton Limanı semtinde yer alan, Yeni Zelanda Parlamentosu’nu içerisinde barındıran bir bina kompleksidir. Kompleks; Parlamento Evi, Beehive Binası da denen Hükümet Kanadı Binası, Parlamento Kütüphanesi ve Bowen Evi’nden oluşan 4 ana merkez binasından oluşmaktadır.
 
Neoklasik ve gotik mimarinin etkilerini taşıyan parlamento binaları içinde en çok ilgi çeken bina, arı kovanı şeklinde inşa edilmiş olan Beehive isimli Hükümet Kanadı Binası’dır. 1964 yılında İngiliz mimar Sir Basil Spence tarafından inşa edilmiş olan Beehive Binası içerisinde, başbakanlık ve kabine bakanlıklarının ofisleri yer almaktadır. Parlamento Binası komplekslerini bir tur rehberi eşliğinde, Yeni Zelanda’nın tarihi ve demokratik gelişimi hakkında bilgi edinerek gezmek mümkündür.
 
Adres: Lambton Limanı semti kuzey bitimi, Wellington
Tel: (+64) 04 817 99 99
Web: www.parliament.nz
 
Yaşlı Aziz Paul Kilisesi
 
19. yüzyılda gotik mimari stilinin koloni dönemi şartlarına ve malzemelerine adapte edilmesiyle, papaz Frederick Thatcher tarafından inşa edilmiş olan Yaşlı Aziz Paul Kilisesi, günümüzde aktif olarak çalışmasa da halk tarafından hâlâ kutsal bir mekân olarak tanımlanmaktadır. Tamamen Yeni Zelanda ağaçlarından oluşan kalaslarla inşa edilmiş olan kilise, göz alıcı vitray süslemelere sahiptir.
 
Zamanının en aktif ve en başarılı Anglikan (İngiliz kiliselerine verilen ad) kiliselerinden biri olan Yaşlı Aziz Paul Kilisesi, içerisinde sergilenmekte olan anıtlar ve koloni dönemi eşyalarıyla Wellington halkının geçmişine ve yaşadıklarına ışık tutmaktadır.
 
İlk kez 2009 yılında uygulanmaya başlayan ve hâlen devam eden “Read This Building” (bu binayı oku) sergisi kapsamında kilisede, Wellington tarihine ait kısa video gösterileri ve paneller düzenlenmekte ve o döneme ait eşyalar sergilenmektedir.
 
Adres: Mulgrave Sokağı, No:34, Thorndon semti, Wellington
Tel: (+64) 04 473 67 22
Web: www.historicplaces.org.nz/placesToVisit/lowerNorthIsland/oldStPauls.aspx
 
Wellington Şehir Galerisi
 
Wellington sanat hayatının dinamik bir öğesini oluşturan Wellington Şehir Galerisi, 1980 yılında kurulmuştur. Bugünkü yerine 1993 yılında taşınmış olan galeri; içerdiği yenilikçi, ilham verici, seyircisini zorlayan ve düşünmeye iten dünya standartlarındaki sergilerle oldukça ünlüdür.
 
Resim, heykel ve mimari gibi çağdaş görsel sanatlar alanında sunduğu sergilerle Wellington kültür ve sanat hayatına büyük bir canlılık katan Wellington Şehir Galerisi bünyesinde; yerel, ulusal ve uluslararası pek çok sergi yer almaktadır. Galeri her gün 10.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
Adres: Civic Meydanı, Wakefield Sokağı, No:131, Wellington
Tel: (+64) 04 801 30 21
Web: www.citygallery.org.nz
 
Karori Anıt Mezarlığı
 
40 hektarlık bir alan üzerine kurulu olan Karori Anıt Mezarlığı, Yeni Zelanda’nın en büyük ikinci mezarlığıdır. 1891 yılında kurulan mezarlık, Wellington tarihinde yer eden 2 önemli tarihsel iz bölümüne sahiptir.
 
Wellington denizcilik tarihinin en korkunç gemi kazarlarından biri olan Penguen Gemisi kazasında ölenlerin mezarlarını ve anıtlarını içeren Hale Memorial bölümünde, yürüyüş turları eşliğinde anıt mezarları gezmek ve bu esnada bilgi edinebilmek mümkündür.
 
Warriors Walk (savaşçıların yürüyüşü) denilen bir diğer anıt mezar alanında ise, tarih boyunca Boer Savaşı, Birinci Dünya Savaşı, Kore Savaşı ve Vietnam Savaşı gibi savaşlarda ölen Wellingtonlu şehitlerin mezarları bulunmaktadır. Bu bölümü de yürüyüş turları içerisinde bilgi edinerek gezmek mümkündür.
 
Adres: Eski Karori Yolu, No:76, Karori Semti, Wellington
Tel: (+64) 04 476 61 09
Web: www.wellington.govt.nz/services/cemeteries/karoricemetery/karoricemetery.html
 
Brooklyn Rüzgâr Değirmeni
 
Rüzgârıyla ünlü Wellington şehrine deneme amaçlı yapılmış olan bir tek rüzgâr değirmeninden oluşan Brooklyn Rüzgâr Değirmeni; şehri panoramik açılı bir manzara ile görebilmek, Cook Boğazını ve limanı seyredebilmek için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir bölgedir.
 
Meşhur Wellington rüzgârının en iyi deneyimlenebileceği noktalardan biri olan Brooklyn Değirmeni’nde, oldukça keyifli manzaralar eşliğinde harika Wellington fotoğrafları çekmek mümkündür.
 
Adres: Ashton Fitchett Yolu, Brooklyn, Wellington
 
Frank Kitts Parkı
 
1980 yılında kurulan Frank Kitts Parkı, geçmiş yıllarda geleneksel sokak araba yarışlarının başlangıç noktasını oluşturmaktaydı. İsmini Wellington’a en uzun süre (18 yıl) hizmet eden Belediye Başkanı Frank Kitts’ten alan parkın, o yıllardaki tasarımı araba yarışı konseptine daha uygun bir biçimdeydi. Araba yarışlarının giderek azalması, parkın yeniden inşa edilerek deniz kıyısında bir gezinti alanına dönüştürülmesini sağlamıştır.
 
Pek çok festival ve etkinliğe ev sahipliği yapan park, Wellington deniz havasını solumak ve yeşillikler içerisinde muhteşem liman manzarasını yakından izlemek isteyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir mekândır. Park içerisinde tırmanma duvarları, kaykay ve paten pistleri ve jet ski kiralama olanakları mevcuttur.
 
Adres: Jervois Limanı, Wellington
 
Galeri Plimmer’ın Gemisi
 
Plimmer’in Gemisi, Wellington şehrinin koloni döneminde aldığı göç ve bunun sonucu olarak ortaya çıkan tarihsel gelişmelere ışık tutan bir galeridir. Yeni Zelanda’nın en ünlü yerel arkeolojik keşfi olan Plimmer’ın Gemisi’nin gövde bölümü, Lambton Limanı semtinde bulunan Eski Banka Binası’nın içerisinde sergilenmektedir.
 
Inconstant adındaki eski İngiliz gemisi; 1849 yılında Yeni Zelanda’ya göç eden İngiliz ve İrlandalılarla dolu bir şekilde, Avrupa’dan Avustralya’ya doğru yola çıkmıştır. Ancak Yeni Zelanda açıklarında kayalara oturan ve ters rüzgâr yüzünden hâkimiyetini kaybeden gemi büyük bir kaza geçirmiştir.  Aynı yıl açık arttırmaya sunulan geminin enkazını alan Wellington’ın önde gelen vatandaşlarından John Plimmer, enkazın üzerine Eski Banka Binası’nı inşa etmiştir ve böylece Wellington Limanı’nı oluşturmak için ilk adımlardan birisi atılmıştır.
 
Zamanla etrafı dolan gemi enkazı unutulmuştur. 1997 yılında Eski Banka Binası’nın restore edilmesi söz konusu olduğunda, inşaat çalışmaları esnasında yeniden keşfedilen gemi enkazı, bugün Yeni Zelanda’nın en büyük arkeolojik keşiflerinden biri hâline gelmiştir. Galeri, haftanın her günü 10.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.
 
Adres: Eski Banka Binası, Lambton Limanı semti, Wellington
Tel: (+64) 04 496 19 43
Web: www.museumofwellington.co.nz/inconstant
 
Şehrin dışında kalan yerler
 
Wellington macerasına kısa bir ara verip şehir merkezinden 20 dakikalık bir yolculukla Hutt Vadisi’ne ulaşabilmek mümkündür. Hutt Vadisi içerisinde Yeni Zelanda’nın yerli halkı Maorilerin sanat eserlerinin görülebileceği Maori Hazineleri adlı galeri ziyaret edilebilir.
 
Wellington’a 2 saatlik uzaklıkta kurulu olan Stansborough Çiftliği’ni ziyaret ederek, dünyada eşi benzeri bulunmayan yöreye özgü gri Stansborough koyunlarını görmek ve onlardan çıkan yüksek kaliteli yünlerin örüldüğü kumaş fabrikasını ziyaret ederek, alışveriş yapmak mümkündür.
 
Matiu / Somes Adası
 
Wellington Limanı açıklarında yer alan Matiu / Somes Adası, geçmiş yıllarda göçle gelenlerin ve savaş kaçaklarının tutulduğu bir karantina bölgesiymiş. Gizemli bir tarihe sahip olan ada, yakın tarihte halka açılarak bir doğal yaşam ve gezinti alanı hâline getirilmiştir.
 
Adanın ilk zamanlarından beri ev sahipliği yapmış olduğu yerli halk Maoriler, hâlen ada üzerinde yaşamlarını sürdürmektedirler. Adanın bir dönem karantina bölgesi olması ve ıssız bir şekilde sessiz sedasız varlığını sürdürmesi, adada müthiş bir vahşi yaşamın gelişmesine yol açmıştır.
 
Ada üzerinde yer alan deniz fenerini gezmek, doğa yürüyüşleri yapmak ve gizemli bir tarihe sahip olan bu adada huzurlu zaman geçirmek isteyenler, Wellington şehir merkezinde yer alan Queens Limanı’ndan kalkan gemilere binerek adaya ulaşabilir ve yine adaya uğrayan gemilerle şehir merkezine geri dönebilirler.
 
Adres: Wellington Boğazı, Queens Limanı açıkları, Wellington
Tel: (+64) 04 568 65 55
Web: www.doc.govt.nz
 
Marlborough Sesleri Bölgesi
 
Marlborough Sesleri Bölgesi; denizin kara parçalarının içlerine sızdığı, nefes kesici doğal güzellikleri içerisinde barındıran egzotik bir coğrafi oluşum bölgesidir. Deniz seviyesinin yükselip, kara parçalarının çökmesiyle oluşan yarımada ve adacıklar turkuaz bir deniz ile birleşerek sonsuz maceraları içerisinde barındırmaktadır.
 
Kano, rüzgâr sörfü, doğa yürüyüşleri, bisiklete binme, yunuslarla yüzme, dalma gibi sporların yapılabildiği bölge, Yeni Zelanda’nın Güney Adası’nın en kuzeyinde, Wellington Boğazı’na bakan bölümünde yer almaktadır.
 
Kara parçalarının arasında dolaşan denizin, rüzgârla birleşerek çıkarttığı uğultulu sesler, Maori efsanelerine göre tarih boyunca bölgede batan Maori kanolarının çıkarttığı seslerdir. Nefes kesici güzellikteki bu gizemli bölgenin Cook Boğazı’na bakan kısmı, kuvvetli deniz içi akıntıları ve sürekli yön değiştiren rüzgârlarıyla tarih boyunca pek çok geminin batmasına yol açmıştır. Günümüzde bölgedeki gemi batıklarına dalış turları düzenlenmektedir.
 
Marlborough Sesleri Bölgesi içerisinde yer alan ana kara parçalarını oluşturan Queens, Pelorus ve Kelepuru adacıklarında konaklama, restoran, spa, gezi turları gibi birçok imkânı içerisinde barındıran yerleşim bölgeleri bulunmaktadır.
 
Adres: Güney Adası, kuzey burnu, Yeni Zelanda
Web: www.marlborough.co.nz
 
Abel Tasman Bölgesi
 
Wellington’dan özel uçak kiralanarak 20 dakikada, yolcu gemilerine binerek ise yaklaşık olarak 40 dakikada ulaşılabilen Abel Tasman Bölgesi, el değmemiş vahşi yaşam alanlarını ve Golden Bay başta olmak üzere pek çok nefes kesici kumsalı içerisinde barındırmaktadır.
 
Yeni Zelanda’nın en küçük ulusal parkı ilan edilen Abel Tasman bölgesi, ziyaretçilerine cennette oldukları hissini yaşatmaktadır. Yarı tropik iklimi, 51 km’lik altın kumsalları ve turkuaz deniziyle dünyada eşi benzeri olmayan bu bölgede, kamp yapılabilmektedir.
 
Abel Tasman Bölgesi’nin en ünlü kumsalı şüphesiz ki Golden Bay’dir. Altın renginde, ipek gibi kumlardan ve turkuaz bir denizden oluşan bu koyda denize girmek, âdeta cenneti dünyada iken yaşamaya benzetilmektedir.
 
Abel Tasman bölgesi, Farewell Spit adını taşıyan ve denizin içerisine doğru 30 km boyunca, bileklerinize kadar gelen suda, yumuşacık kumlar üzerinde yürümenize olanak veren kuzey burun bölgesiyle de oldukça ünlüdür. Farewell Spit bölgesi, dünya üzerinde nadir bulunan kuş türlerinden siyah kuğulara, Avustralya sümsük kuşlarına, siyah başlı martılara ve kırmızı ibikli martılara ev sahipliği yapmaktadır.
 
Adres: Güney Adası, Abel Tasman Bölgesi, Yeni Zelanda
 
 
Ne Yenir?
​Wellington şehrinde kişi başına düşen kafe ve restoran sayısı, dünyanın çoğu metropolünde olandan çok daha fazladır. Yerel mutfağın haricinde şehirde en popüler olan mutfaklardan biri Malezya mutfağıdır. Bunun yanı sıra şehirde, Avrupa ve Asya mutfaklarından örnekler sunan pek çok restoran bulmak mümkündür. Türk restoranlarına sık rastlanılabilen Wellington’da, kebap oldukça meşhur bir yemektir.
 
Kafe kültürü oldukça gelişmiş bir şehir olan Wellington’da, brunch kültürü de bir hayli gelişmiştir. Hemen her kafe ve restoranda özellikle hafta sonları zengin mönülere sahip brunch servisleri sunulmaktadır.
 
Temel yemekler…
 
Wellington mutfağı genel olarak tıpkı Yeni Zelanda mutfağı gibi, İngiliz mutfağı ve Maori mutfağının karışımından oluşmaktadır. Kuzu eti, domuz eti, geyik eti, somon balığı, ıstakoz, midye, istridye, Yeni Zelanda’ya özgü kabuklu deniz canlılarından pipis ve tuatua, kumara adı verilen tatlı patates, kivi ve tamarillo meyveleri Wellington mutfağında sıklıkla kullanılan malzemelerin başında gelmektedirler. Bölgeye özgü yeşil kabuklu istiridyeler; sadece Wellington şehrinde değil, dünya çapında ünlüdürler.
 
Maori mutfağının spesiyallerinden, bir tür yahni yemeği olan hangi; et ve çeşitli sebzelerin taş fırında ağır ağır pişirilmesiyle oluşan oldukça lezzetli bir yemektir. Rostolanmış kuzu veya domuz etinin yanında haşlanmış ya da kızartılmış bir şekilde sunulan kumara denilen tatlı patates ise bir diğer lezzetli mönü seçeneğini oluşturmaktadır.
 
Butternut kabağı adı verilen, Yeni Zelanda’ya özgü bir tür kabak çeşidi ise yine rostolanmış et yemeklerinin yanında lezzetli bir çeşni oluşturmaktadır. Butternut kabağı pişirildiğinde lezzeti aynı tatlı patatese benzemektedir.
 
Maorilerden etkilenerek, Pasifik kültürü öğelerini içerisinde barındıran Wellington mutfağının bir diğer ünlü yemeği ise; paua ravioli denilen, makarnalı, beurre blanc soslu istiridye yemeğidir. Paua ravioli yemeğinde; beyaz şarap, soğan, tereyağı ve limonun karıştırılmasıyla oluşan beurre blanc sosu, fesleğen ve kişniş ile sotelenerek pişirilen istiridyeler ravioli makarnası ile birlikte servis edilmektedir.
 
Yeni Zelanda mutfağının ve dolayısıyla Wellington mutfağının en ilginç ürünlerinden biri ise Manuka füme yumurtaları’dır. Koyu kahverengi kabuklara sahip olan bu yumurtalara, özel bir yöntemle fümelenmiş lezzeti katan bir aroma eklenmektedir. Manuka, Yeni Zelanda’ya özgü bir bitkidir ve fümelenmiş tadını sağlayan oldukça keskin bir aromaya sahiptir. Manuka füme yumurtaları, istenilen her türlü yemeğin içerisinde kullanılabilmektedir.
 
Kızartması ve omleti yapılan Yeni Zelanda whitebait balığı (ringa balığı familyasından bir çeşit balık yavrusu), bir çeşit Yeni Zelanda meyvesi olan kawakawalı kuzu budu, Yeni Zelanda acı biberi horopito ile pişirilen et yahnisi, gül yaprakları ve aromasıyla özel bir şekilde pişirilen yeşil kabuklu Yeni Zelanda istiridyesi, Wellington şehrinde mutlaka denenmesi gereken tatlar arasında yer almaktadır.
 
Tatlılar…
 
Wellington’a özgü tatlı bir tat arayanlara, şehrin meşhur chili biberli, lavantalı, kivili ve limonlu çikolatalarının denenmesi tavsiye edilmektedir. Şehre özgü tatlılardan bir diğeri ise kavun likörü, böğürtlen, çikolata sosu ve vanilyalı dondurmanın karışımından oluşan rangitoto dondurmasıdır.
Yeni Zelanda’nın ulusal tatlısı olan pavlova tatlısı, Wellington’ı ziyaret eden herkesin mutlaka denemesi gereken, oldukça lezzetli bir tatlıdır. Ünlü Rus balerin Anna Pavlova’nın ülkeyi ziyaretinin ardından onun şerefine yaratılan pavlova tatlısı; orta boy bir beze içerisine krem şanti doldurulması ve üzerinin başta kivi meyvesi olmak üzere çeşitli meyvelerle süslenmesinden oluşmaktadır. Balerin Anna Pavlova’ya öykünen bu tatlının özelliği oldukça hafif malzemelerden yapılmasına karşın yoğun bir tada sahip olmasıdır.
Atıştırmalıklar…
Wellington şehrinde, hemen her köşe başında yan yana sıralanmış olan birçok pastane bulunmaktadır. Şehrin favori atıştırmalıkları hep hamur işi üzerinedir. Özellikle turta çeşitleri oldukça popülerdir. Etli turtalar, en başta kivi meyvesi olmak üzere çeşitli yerel egzotik meyvelerle yapılan tartlar, sosisli rulo börekler sıklıkla tercih edilen atıştırmalık yiyecekler arasında yer almaktadır.
Wellington’ın bir diğer atıştırmalığı ise huhu grubs denilen Maori mutfağına özgü bir yiyecektir. Huhu, Yeni Zelanda ormanlarında bulunan bir tür böcektir. Huhu böceğinin larvaları büyümeden alınır ve kızartılarak çeşitli soslar eşliğinde atıştırmalık olarak yenir. Huhu grubslar çikolata sosuna bulanarak tatlı olarak da yenmektedir.
 
Ne içilir?
 
Yeni Zelanda, kalitesi ve lezzeti dünya çapında ünlü şaraplar üreten bir ülkedir. Özellikle pinot, grigio, chardonnay ve reisling türü şarapları meşhur olan ülkenin, şarapçılık merkezlerinden biri ise Wellington şehridir.
 
Wellington şehri, şaraplarıyla olduğu kadar, ürettiği biralarıyla da meşhurdur. Ulusal sembol kivi meyvesinin bolca yetiştirildiği bir şehir olan Wellington’da, denenmesi gereken bir diğer alkollü içecek ise kivi likörüdür.
 
Alkollü içecekler haricinde şehirde en çok tüketilen içecekler, çay ve kahvedir. Wellington halkının büyük çoğunluğu için beş çayı saati, günlük ritüellerin ayrılmaz bir parçasıdır.
 
 
Nasıl Eğlenilir?
​Sürprizlerle dolu bir hazine sandığını andıran Wellington şehri, birçok farklı eğlence seçeneğini içerisinde barındırmaktadır. Şehrin doğal yanını keşfetmek isteyenler, Botanik Bahçeleri’nde piknik yapabilir ya da sadece uzun bir doğa yürüyüşüne çıkabilirler. Daha çok kültür ve sanatla ilgilenmek isteyenler ise, şehir merkezindeki Lambton Limanı semtinde sıralanmış olan galerileri, müzeleri ziyaret edebilir ve içlerinde yer alan sanat kafelerinde yerel sanatçılarla sohbet etme imkânı bulabilirler.
 
Oldukça canlı bir gece hayatına sahip olan Wellington’da geceye bir kültür - sanat aktivitesi ile başlayarak, bir tiyatro oyunu ya da opera gösterisi izleyebilir; ardından gecenin geç saatlerine dek açık olan kulüplerde, canlı müziğin ve dansın keyfini çıkarabilirsiniz.
 
Daha sakin bir eğlence anlayışına sahip olan ziyaretçiler ise; otantik atmosferli restoranlarda, lezzetli Wellington mutfağını keşfedebilir; ardından gece ayrı bir muhteşemliğe bürünen liman boyunca gezinerek, manzaranın tadını çıkarabilirler.
 
Müzik
 
Yeni Zelanda müziği Maori kültürü ile İngiliz kültürünün öğelerini taşıyan son derece kendine özgü bir müzik türüdür. Maorilerden gelen Pasifik kültürü etkilerini, İngiliz ve Amerikan müzik kültürü ile birleştiren Yeni Zelandalılar, rock veya hip hop müziği yapsalar dahi buna kendi stillerini ve kültürlerini katarak eşsiz bir tür hâline çevirebilmektedirler.
 
Dünyaca ünlü a cappella korosu Vokal FX grubu, Wellington şehrinden çıkmış olan bir müzik grubudur. Vokal FX grubu haricinde Wellington, şehirdeki bar ve kulüplerde düzenli olarak sahne alan pek çok müzik grubu ve orkestrayı içerisinde barındırmaktadır.
 
Yeni Zelanda Senfoni Orkestrası, Nevine Yaylı Dörtlüsü ve Yeni Zelanda Oda Müziği Korosu; Wellington şehrini yıl boyunca Michael Fowler Sanat Merkezi, Wellington Belediye Binası, Wellington Kongre Merkezi ve Opera Evi gibi mekânlarda klasik müzik etkinlikleri ile buluşturmaktadır.
 
Wellington Kongre Merkezi
 
Adres: Wakefield Sokağı, No: 111, Wellington
Tel: (+64) 04 801 42 31
Web: www.wellingtonconventioncentre.co.nz
 
Opera Evi
 
Adres: Manners Sokağı, No: 111 – 113, Wellington
Tel: (+64) 04 802 40 60
Web: www.stjames.co.nz
 
Tiyatro
 
Wellington şehri, Yeni Zelanda Kraliyet Balesi’ni, St James Tiyatrosu’nu, Downstage Tiyatrosu’nu, Yarasa Tiyatrosu’nu, Circa Tiyatrosu’nu, Ulusal Maori Tiyatrosu’nu ve daha nice küçük tiyatro grubunu içerisinde barındıran bir sanat merkezi konumundadır. Özellikle Wellington Güzel Sanatlar Merkezi, ülke çapında tiyatro sanatının beşiği konumundadır ve birçok sanatsal faaliyete ev sahipliği yapmaktadır.
 
Wellington şehrinde en az tiyatro kadar yaygın bir diğer gösteri türü ise doğaçlama komedilerdir. Şehirdeki alternatif tiyatro barlarında, içkinizi yudumlarken; doğaçlama komedi gösterileri, burlesk şovları ve mini tiyatro oyunları izleme şansına sahip olabilirsiniz.
 
Şehirde gerçekleşen aktiviteler hakkında daha çok bilgi sahibi olmak, mekân ve tarihlerini öğrenmek için turist bilgi alma merkezlerinde ve çoğu kafede bulunan, What’s On ve Capital Times bültenlerini takip edebilirsiniz.
 
Wellington Güzel Sanatlar Merkezi
 
Adres: Marion Meydanı, Vivian Sokağı, No: 36, Wellington
Tel: (+64) 04 238 62 25
Web: www.wpac.org.nz
 
St James Tiyatrosu
 
Adres: Courtenay semti, No: 77 – 87, Wellington
Tel: (+64) 04 802 40 60
Web: www.stjames.co.nz
 
Spor
 
Wellington’da gerçekleşen her maç büyük bir tutkuyla takip edilir. Şehirde herkes mutlaka herhangi bir spor dalına ait bir takımı desteklemektedir. Şehirde 1937 yılından beri oynanmakta olan beyzbol erkekler kadar kadınları da cezbeden, en sevilen sporlardan biridir. Wellington’da popüler olan bir diğer spor ise, Amerikan futboludur. 1874 yılında şehirde kurulan Amerikan Futbolu Kulübü sayesinde bu sporla tanışmış olan Wellington’un dört bir yanı, gelişmiş olanaklar sunan Amerikan futbolu sahalarıyla doludur.
 
Wellington şehri, Yeni Zelanda çapında kriket sporunun merkezi konumundadır. Dünyaca ünlü Yeni Zelanda Kriket Takımı’nın öncülüğünde Wellington’da gerçekleştirilen bireysel kriket turnuvaları, ülke çapında kriket sporunun giderek daha çok sevilip takip edilmesine yol açmıştır.
 
Her golf oyuncusunun rüyalarındaki yer olarak bilinen Wellington, muhteşem güzelliğe sahip büyük golf sahaları ile golf sporunun cennetidir. Yeni Zelanda’nın en büyük golf merkezlerinden Premier Golf Stadyumu, Wellington şehrinde yer almaktadır. Yıl boyunca sayısız prestijli golf etkinliğine ve şampiyonalara ev sahipliği yapmakta olan Wellington, ülke çapında golf oyununun standartlarını bir hayli yükseğe çıkarmış olan Wellington Golf Birliği’ne de ev sahipliği yapmaktadır.
 
Wellington şehrinde bulunan diğer spor aktiviteleri arasında; doğa yürüyüşü, tüplü ve nefesli dalma, rüzgâr sörfü, yüzme ve yelkencilik bulunmaktadır.
 
Gece hayatı
 
Wellington’da her yaş grubuna ve her bütçeye yönelik birçok eğlence mekânı bulunmaktadır. Oldukça renkli ve canlı bir gece hayatına sahip olan şehirde, çoğu kulüp ve bar 24 saat açık kalabilme lisansına sahiptir.
 
Courtenay Place semti daha çok 20’li 30’lu yaşlara hitap eden, hareketli bar ve kulüplere ev sahipliği yapmaktadır. Şehirde bulunan çoğu dans kulübü bu bölgede bulunmaktadır.
 
Lambton Limanı ve The Terrace semtleri ise daha sakin, oturaklı gece kulübü ve barları barındırmaktadırlar. Wellington’ın gece hayatı söz konusu olduğunda şüphesiz ilk akla gelen sokaklardan biri Küba Sokağı’dır. Otantik bir atmosfere sahip olan Küba Sokağı’ndaki mekânlarda, pek çok farklı müzik türünde canlı müzik performansları izlemek mümkündür.
 
Wellington’ın renkli gece hayatının dolu dolu yaşandığı diğer mekânlar ise genellikle Allen Sokağı, Taranaki Sokağı ve Cable Sokağı çevresinde yer almaktadır.
 
Festivaller
 
Yıl boyunca Wellington şehrinde birbirinden eğlenceli festival ve karnavallar düzenlenmektedir. Bazı festivallere katılım ücretsizken, bazıları için bilet almak gerekmektedir. Kültür – sanat etkinliklerinin oldukça talep gördüğü bir şehir olan Wellington’da, festivaller için satılan biletler oldukça kısa bir zamanda tükendiğinden biletlerin erken bir tarihte alınması tavsiye edilmektedir.
 
Küba Sokağı Karnavalı
 
Chris Morley Hall tarafından ilk kez 1998 yılında düzenlenmiş olan Küba Sokağı Karnavalı, iki yılda bir şubat ayı içerisinde bir gün kutlanmaktadır. Courtenay semti içerisinde yer alan Küba Sokağı’nın ana merkez olduğu karnaval, ilerleyen saatlerde tüm şehrin sokaklarında kutlanmaya başlanır.
 
Küba Sokağı Karnavalı, Yeni Zelanda çapında gerçekleştirilen en büyük bedava müzik etkinliği olma özelliğini taşımaktadır. Samba dans gruplarının ve çeşitli sokak sanatçılarının performanslar sergilediği karnavala her yıl yaklaşık olarak 150.000 kişi katılımda bulunmaktadır.
 
Karnaval günü, sadece Küba Sokağı içerisinde en az 10 ayrı sahne kurulmaktadır. Dj performansları, Maori müzik grupları, Latin Amerika müziği yapan gruplar ve daha nicelerini canlı bir şekilde izleme olanağı sunan karnaval boyunca, şehrin dört bir yanında karnaval pazarı adı altında kostümden hediyelik eşyaya değişik ürünlerin bulunduğu tezgâhlar açılmaktadır.
 
Giyilebilir Sanat Dünyası Festivali
 
Her yıl 23 Eylül – 3 Ekim tarihleri arasında Queens Wharf semtinde yer alan TSB Bankası Meydanı’nda gerçekleştirilen Giyilebilir Sanat Dünyası Festivali, Wellington şehrindeki en ilginç ve ilham verici etkinliklerden biridir.
 
Giyilebilir Sanat Ürünleri Yarışması’na katılan katılımcıların eserleri, festival boyunca halka mizansenler eşliğinde sergilenmekte ve festivalin son günü ise, kazanan açıklanarak ödül töreni düzenlenmektedir.
 
Tüm Wellington halkının nefeslerini tutarak izlediği bu festival, sanatsal bir bakış açısı ve sanatsal bir özgürlükle hazırlanan, marjinal sanat eserlerinden oluşan kıyafetler ve onları sergileyenlerin tiyatral performansları eşliğinde her yıl unutulmaz bir anı olarak hafızalara yerleşmektedir.
 
Yeni Zelanda Uluslararası Komedi Festivali
 
Yeni Zelanda Uluslararası Komedi Festivali, her yıl 23 Nisan – 16 Mayıs tarihleri arasında Auckland ve Wellington şehirleri başta olmak üzere tüm Yeni Zelanda’da kutlanmaktadır. Yeni Zelanda’nın kültür – sanat beşiği konumundaki Wellington’da şüphesiz ki diğer şehirlerden daha coşkulu bir biçimde kutlanan festival süresince, şehirdeki tüm komedi kulüpleri ve tiyatrolar yerel ve yabancı komedyenlere kapılarını açmaktadır.
 
Bilhassa ünlü komedyenlerin gösterilerinin biletleri çok hızlı tükendiğinden, bu festivale katılımınız söz konusuysa biletlerinizi önceden almanız tavsiye edilmektedir. Wellington halkının espri anlayışlarını keşfetmeye yarayan bu eğlenceli festival sayesinde, Yeni Zelanda kültürü ve sosyolojisi hakkında pek çok fikir edinmek mümkündür.
 
Yeni Zelanda Alternatif Tiyatro Festivali
 
Her yıl 12 Şubat – 7 Mart tarihleri arasında kutlanan Yeni Zelanda Alternatif Tiyatro Festivali, şehirdeki tüm tiyatrolarda performansların sergilenmesi ve Alternatif Tiyatro Ödülü’nün büyük bir parti eşliğinde birinci seçilen tiyatro grubuna verilmesiyle gerçekleştirilmektedir.
 
Müzik, dans, komedi ve tiyatronun birleşiminden oluşan alternatif tiyatro oyunlarını izleyip ve ardından şehrin sanatçıları ve sanatseverleriyle birlikte Courtenay Place semtinin Te Aro Sokağı’nda yer alan The Paramount Tiyatrosu’nda muhteşem bir parti eşliğinde gerçekleştirilen ödül törenine katılarak eğlenceli vakit geçirebilir, Wellington sanat camiasını daha yakından tanıma olanağı bulabilirsiniz.
 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

Wellington
Etiketler » Wellington Grup Uçak Bileti Al   » Wellington Grup Uçak Rezervasyonu   » Wellington Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: İstanbul Wellington Grup Uçak Bileti Al