Alman Noel Pazarları Festivali - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

Alman Noel Pazarları Festivali

GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
 

Alman Noel Pazarları

Avrupa’nın birçok ülkesinde, Noel ve öncesindeki 3-4 hafta boyunca çok renkli ve eğlenceli kutlamalara sahne olan pazarlar kuruluyor. Christkindlemarkt, yani Alman Noel pazarları, Almanya’da yılın son ayının en büyük etkinliklerinden. Noel’in ticari ruhundan uzak, gelenekselleşmiş bu pazarlarda, her tür el yapımı hediyeyi bulabilir; aynı zamanda da pazarın kurulduğu şehre özgü lezzetleri de burada tadabilirsiniz.
 
Noel pazarları, Almanya’nın festival ruhunu en güzel şekilde gözler önüne serer. Her yıl Noel’den 4 hafta önce kurulan ve sayısı ülke çapında yaklaşık 2,500’ü bulan bu pazarlar, sizi Almanya’nın Noel öncesi heyecanını paylaşmaya davet ediyor. Akşamları bütün şehri aydınlatan Noel ışıkları ve çeşit çeşit süslenmiş yılbaşı ağaçları ile şehrin her köşesinden gelen, değişik lezzetlerdeki yemeklerin ve yılbaşı kurabiyelerinin kokusu; size unutulmaz bir yılbaşı tatili yaşatmayı garanti ediyor.
 
Ülkenin hemen hemen her şehrinde kurulan bu pazarlara gösterilen ilgi, her geçen yıl artmakta. Bunun en büyük nedeni ise, şüphesiz, bu pazarların şehrin tamamında yarattığı geleneksel festival havası. Hepsinin kendine has özellikleri olan bu pazarlar, klişeleşmiş ve artık ticarileştirilmiş yılbaşı kutlamalarından sıkılmış ziyaretçilere değişik alternatifler sunuyor. Eğer siz de yılbaşı için farklı bir aktivite arayışı içindeyseniz, hediyelerin ve eğlencenin tek tip olmadığı ve gerçekten ‘geleneksel’ bir Noel’in nasıl yaşandığını tecrübe edebileceğiniz herhangi bir Almanya şehrindeki, herhangi bir Noel pazarını ziyaret etmelisiniz.
 
Hediyelik eşyalar, türlü yiyecekler…
 
Alman Noel pazarlarında Noel’le ilgili her tür hediyelik eşyayı bulmanız mümkün. Özellikle geleneksel figürlerle işlenmiş tahta eşyalar, ipli kuklalar, oyuncaklar, mumlar ve kuzu derisinden yapılmış ayakkabılar pazarlarda en çok ilgi gören ürünlerden. Pazarda bulunan ve hayır diyemeyeceğiniz şeyler arasında, birbirinden leziz yiyecek ve içecekler de var. Soğuk kış gününde içinizi ısıtacak bir kadeh alkollü ya da alkolsüz sıcak şarap; fırınlanmış elma dilimleri, sıcacık kestaneler, ızgara sosisler ve Lebkuchen (içinde zencefil, tarçın, karanfil gibi baharatlar olan Noel kurabiyeleri ve çörekleri), değişik şekillerde hazırlanmış badem ezmeleri ve daha birçok yöresel tat Alman Noel pazarlarında sizleri bekliyor.
 
Alman Noel pazarlarının çoğu Kasım ayının son haftasında kurulup Noel arifesine ya da birkaç gün öncesine kadar devam ediyor. Sabah 10.00’da açılan pazarlar genelde akşam 22.00’ye kadar açık kalıyor.
Ne zaman gitmeli, nereleri gezmeli?
 
Almanya’da her pazarın kendine has pek çok özelliği bulunduğundan sadece tek bir pazarı değil de birden çok pazarı gezmenizi, hatta imkânınız varsa değişik şehirlerin merkez pazarlarına gitmenizi tavsiye ederiz. Tek bir şehirde konaklayacak olsanız da bu şehirdeki çeşitli pazarları gezerek hem büyük pazarlarda daha çeşitli alışveriş yapabilir, hem de kasabalarda kurulan daha küçük pazarlarda nostaljik bir gün geçirebilirsiniz.
 
Tatilinizi Almanya’da geçirmek istiyorsanız, Noel pazarlarının ışıltılı süsleriyle bezenmiş Aralık ayı, bunun için en ideal zamanlardan biri. Almanya’ya gitmek, bu Noel ruhunu festival coşkusuyla birlikte yerinde yaşamak istiyor ve hangi pazarları görmek istediğinize karar vermekte zorlanıyorsanız aşağıdaki bilgiler sizin için faydalı olacaktır.
 
Aklınızda bulunsun
 
Noel’den önceki beşinci Pazar (23.11.2008), Almanların vefat edenleri anma günü olduğu için, bu gün, pek çok şehirde (özellikle Katolik kesimlerde) resmi tatildir. Noel pazarlarının da bu tatilden etkilenebileceğini düşünerek gideceğiniz bölgedeki turizm bürosundan gitmeden önce pazarlar hakkında bilgi almanız tavsiye ederiz.
 
Gelirken ne getirmeli
 
Almanya’da kış karlı ve oldukça soğuk geçer. Kalın bir mont, bir çift bot, atkı, bere, eldiven ve kışlık kalın kıyafetlerinizi yanınıza almayı unutmayın.
 
Berlin Noel Pazarları
 
Kışa ve yeni yıla masalsı ve benzersiz bir ortamda merhaba demek için Berlin en uygun şehirlerden birisi. Aralık ayının gelmesiyle beraber, şehirde, festival havası esmeye başlıyor. Almanya’nın başkenti olan Berlin, Noel pazarlarının da başkenti olarak kabul ediliyor.
 
Kurulan 50’den fazla Noel pazarı ile Berlin, Noel zamanı tam bir masal şehri oluyor. Bu pazarlar sayesinde, aynı şehirde gezerken, hem geleneksel ve sakin, hem de daha şehirli, canlı ve modern Noel pazarlarının örneklerini görme şansını bulabiliyorsunuz.
 
Berlin Noel pazarları da geleneksel Noel pazarları özelliklerinin hepsine sahip. Sınırsız alışveriş seçenekleri, kültürel aktiviteler ve sıra dışı kış aktivitelerinin yanı sıra Berlin’in canlı gece hayatından da nasiplenebilirsiniz. Bütün bu özellikleriyle Berlin; ziyaretçilerine, hem geleneksel hem de renkli bir tatil fırsatı sunuyor.
 
Almanya’nın ve Avrupa’nın en güzel meydanlarından biri olan Gedächtniskirche’de kurulan Noel pazarı, hem festivalin tadını çıkarmak hem de şehrin alışveriş ve gece hayatı imkânlarından yararlanmak isteyenlerin hoşuna gidecektir. Bu pazarın Batı Berlin’in mağazaları, restoranları ve barlarıyla ünlü Kurfurstendamm Caddesi’nin başında kuruluyor olması da tercih sebebiniz olabilir.
 
Çocukları ve gençleri de unutmayalım. Alexanderplatz’da kurulan pazar, Masal Ormanı ve buz pistiyle gençlerin ve çocukların eğlenceli vakit geçirmesi için güzel bir alternatif. Onlar eğlenirken siz de stantlardan alışverişinize devam edebilirsiniz.
 
Gendarmenmarkt’ta kurulan pazar ise unutulmaya yüz tutmuş Noel geleneklerini, etkileyici manzarasıyla harmanlayıp sunuyor ziyaretçilerine. Bu yılbaşı sevdikleriniz için ‘farklı’ bir yılbaşı hediyesi arıyorsanız, sanatçıların ve zanaatkârların sergiler açıp ürünlerini sattıkları bu pazardan onlar için çeşit çeşit el yapımı geleneksel hediyeler alabilirsiniz.
 
Berlin’in en ünlü ve büyük bulvarlarından biri olan ve adını yol boyunca sağlı sollu sıralanmış ıhlamur ağaçlarından alan Unter den Linden (Ihlamurlar Altı) Bulvarı’nda kurulan pazar, antika meraklılarının hoşuna gidecek türden. Ayrıca bu dönemde bölgede pek çok kültürel etkinlik de gerçekleştirilmekte.
 
Postdam Meydanı’ndaki pazar, Sony Centre’in 4.000 metrekarelik etkinlik alanında kuruluyor. Buz pisti ve Avrupa’nın en büyük kızak yarışması olan Winterwelt, Postdam Meydanı’nda en çok ilgiyi çeken etkinliklerden. Ayrıca siz buz pistinde eğlenceli vakit geçirirken çocuklarınız da pistin hemen yakınındaki Legoland Keşif Merkezi’nde eğlenebilirler.
 
Berlin’in görülmesi gereken turistik yerleri için de birkaç isim verelim sizlere. Berliner Fernsehturm (Televizyon Kulesi), Bergama Arkeoloji Müzesi (Ünlü Bergama Tapınağı buradadır), Kaiser Wilhelm's Gedächtniskirche (Yıkık Kilise - savaşta zarar görmüş anıt kilise), Brandenburg Kapısı ve Friedrichstrasse en önemli isimler arasında.
 
Nuremberg Noel Pazarları
 
"Dileklerin tutulduğu, hediyelerin sunulduğu,
Pazar ışıklarının pırıl pırıl parladığı bugün,
Koca bir yılın son ayına giriyoruz.
Ama hanımefendiler, beyefendiler,
Tek bir şeyi unutmamanızı diliyorum.
Hediye vermenin ne demek olduğunu size en iyi anlatacak olanlar;
Bu dünyanın çocukları ve yoksul halklarıdır."
 
Her yıl, Almanya’nın en ünlü Noel pazarlarından biri olan Nuremberg Noel Pazarı, bu önsözlerle kapılarını ziyaretçilerine açıyor.
Nuremberg’i ziyaret etmek için Aralık ayı en ideal zaman. Son yıllarda Noel pazarı etkinliklerine katılmak için şehre gelen turist sayısının 2 milyonun üzerinde olması da bunun bir göstergesi olsa gerek.
 
Noel Melek’i, her yıl Noel’den 4 hafta önceki Cuma günü, saat 17.30’da “Junge Chor Nürnberg” çocuk korosunun söylediği Noel şarkıları ve trompet sesleri eşliğinde Nuremberg Noel Pazarı’nın açılışını yapar ve ünlü konuşmasını yapar. Bunun üstüne Pazar’ın ışıkları yakılır ve Noel yortusuna kadar sürecek eğlence başlar.
 
Hauptmarkt Meydanı’nda kurulan Nuremberg Pazarı’nda yaklaşık 180 tane, kırmızı – beyaz kumaşla süslenmiş, tahta stant açılır. Şehre bu zamanlarda “tahtadan ve kumaştan şehir” denilmesinin sebebi de budur. Bu stantlarda; geleneksel Nuremberg zencefilli kurabiyeleri, meyveli ekmekleri, tarçınlı sıcak şarapları, çeşit çeşit şekerlemeleri ve meşhur Nuremburg sosislerini tadabilirsiniz. Hatırlatalım; Almanya’da hemen hemen her şehrin, kendine has bir birası ve sosisi var. Neler alabileceğinize gelince; her Noel pazarında olduğu gibi bu pazarda da çam ağacı süsleri, mumlar, oyuncaklar gibi “Noel” temalı her şeyi bulabilirsiniz. Ayrıca çok çeşitli el yapımı ürünler de oldukça rağbet görüyor. Sevdiklerinize Nuremberg’e özgü bir hediye götürmek istiyorsanız, size “zwetschgenmann”, yani kuru erik, üzüm ve ceviz kullanılarak yapılan küçük insan figürlerini öneririz. Bu figürlerin geçmişi 17. yüzyıla dayanmakta. Nurembergliler bu küçük adamların refah ve bol para getireceğine inanırlar. Noel pazarında sadece bu figürleri bulabileceğiniz stantlar mevcut. 200’den fazla çeşit bulunmakta ama kendi isteklerinize göre de kişiselleştirmeler yaptırabilirsiniz. Tabii bu küçük adamlar sadece süsleme amaçlı yapılıyorlar ama stantlarda oldukça bol meyve ve meyveli hamur işi çeşidi tadabilirsiniz.
 
Akşam olup da pazarın ışıkları yandığında hava da soğumaya başlar. Üşüyen pazar gezginlerinin içini ısıtacak en güzel şey ise bir fincan tarçınlı ve karanfilli sıcak şaraptır. Bu şarap fincanlarının üzerine her sene farklı desenler basılır. Yani fincanlarınızı da bu sevimli pazarının ve lezzetli sıcak şarapların bir anısı olarak getirebilirsiniz evinize.
 
Bu en meşhur Noel pazarında çocuklar da unutulmamış. Nuremberg’de çocuklar için de bir açık hava ‘Çocuk Noel Pazarı’ kuruluyor. Bu pazarda atlıkarınca, buharlı tren gibi çocukların eğlenceli zaman geçirmesini sağlayacak oyuncaklar ve çocukların seveceği yiyecekler bulunmakta.
Pazarın çalışanlarının stantların kontrolü konusunda çok titiz çalıştıklarını gidince siz de fark edeceksinizdir. Bu titiz çalışmayı teşvik eden en önemli faktör ise her yıl en güzel stantlara verilen ödüller. 1981 yılından beri her yıl en güzel 3 standa; altın, gümüş ve bronzdan yapılmış küçük ‘Nuremberg erik insanları’ heykelcikleri veriliyor.

Siz de bu ‘stantların güzellik yarışmasına’ şahit olmak isterseniz, Nuremberg biletinizi şimdiden almanız bizden size tavsiye.
 
Stuttgart Noel Pazarları
 
Etrafı dağlar ve üzüm bağlarıyla çevrili Stuttgart’ın merkezinde, 1692 yılından beri kurulan ve Almanya’nın ve Avrupa’nın en eski ve en büyük Noel pazarlarından biri olan Stuttgart Noel pazarları; her yıl rengârenk süslenmiş 250’nin üzerinde standıyla kışa merhaba diyor.
 
Her yıl Kasım ayının son Perşembesi Eski Saray’da bir konserle açılışı yapılan Stuttgart Noel pazarları; büyülü atmosferi, tarçınlı ve vanilyalı kurabiyeleri, Noel konserleri, melek motifleriyle süslenmiş küçük tahta evleri ve Schlossplatz’da kurulan “masal diyarı” ile her yıl milyonlarca turisti konuk ediyor.
 
Alışveriş meraklılarını oldukça mutlu edecek, çok geniş bir ürün yelpazesine sahip bu pazarlarda renk renk Noel süslerinden, el yapımı tahta oyuncaklara; kuklalardan çeşit çeşit mumlara ve kuzu derisi pabuçlara; soğukta içinizi ısıtacak alkollü, alkolsüz sıcak şaraplardan, tarçınlı, anasonlu, zencefilli hamur işlerine kadar her şeyi bulabilirsiniz. Bunların yanı sıra Lebkuchenler (zencefilli kurabiyeler), sıcacık kestaneler, kavrulmuş badem ve ızgara sosisler arasında ne yiyeceğinize karar vermekte oldukça zorlanabilirsiniz.
 
Schlossplatz (Saray Meydanı)’da kurulan “masal diyarı”, merkez tren istasyonuna sadece 5 dakika yürüme mesafesinde. Çocukların olduğu kadar büyüklerin de ilgisini çeken eğlence merkezinde; dönme dolap, atlıkarınca, salıncak, buharlı mini tren gibi oyuncakların yanı sıra canlı müzik performanslarının sergilendiği bir sahne de bulunuyor. Yeni Kale’nin hemen önündeki buz pateni pisti ise; şehrin orta yerinde, masalsı ve romantik bir ortamda ziyaretçilerinin hoş vakit geçirmelerini sağlıyor.
 
Schlossplatz’dan biraz ilerlediğinizde karşınıza çıkacak olan, özenle dekore edilmiş tahta evler; Pazar hariç her gün sabah 10.00’dan akşam 21.00’a kadar açık. Pazar günü ziyaretçilerine ise sabah 11.00’de kapılarını açıyor. Bu tahta evlerde de ağaç süsleri, beşik figürleri, oyuncaklar, tahta eşyalar gibi çok çeşitli yılbaşı hediyeleri bulabilirsiniz. Burada da birbirinden değişik ve lezzetli yiyecekler arasından ne yiyeceğinizi seçmekte zorlanabilirsiniz, bizden söylemesi!
 
Stuttgart’taki Noel pazarı gezi planınıza ekleyebileceğiniz birkaç seçenek de verelim. Bu zamana kadar üretilmiş tüm Mercedes otomobillerden yaklaşık 85’inin sergilendiği Mercedes- Benz Müzesi ve Porsche Otomobil Müzesi’ni ziyaret etmeden dönmemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca Avrupa’nın en ünlü sanat galerilerinden olan Eski ve Yeni Devlet Galerileri de görülmeye değer. Galeri salonlarında, 14. ve 19. yüzyıl arasında usta ellerde hayat bulmuş oldukça geniş resim koleksiyonları görmek mümkün.
 

Siz de bu yılı, masalsı bir ortamda sonlandırmak, yaklaşan yılbaşı için sevdiklerinize ‘farklı’ bir hediye sunmak, gelenekselleşmiş Noel kutlamalarına katılmak ve eğlenirken bir yandan da lezzetli yiyecek ve içeceklerle kendinizi şımartmak isterseniz; Alman Noel Pazarları sizleri Almanya’ya çağırıyor. 
 

______www.grupbileti.com______

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.makrobilet.com sitemizden alabilirsiniz

 

Etiketler » Almanya Grup Uçak Bileti Al   » Almanya Grup Uçak Rezervasyonu   » Almanya Toplu Uçak Bileti  
Google ARA: Alman Noel Pazarları Festivali