Gnaoua Festivali: Dünyanın müziği Fas’ta buluştu - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

Gnaoua Festivali: Dünyanın müziği Fas’ta buluştu

Gnaoua Müzik Festivali’ne ev sahipliği yapan Fas’ın Suvayr kenti 19. kez kapılarını dünyaya açtı.

Etkinliğin merkezinde Afrika’dan gelen eski dönem müzikler var.

Wolfgang Spindler, Euronews: “Suvayr’a hoşgediniz. Her yıl olduğu gibi Gnaoua müzisyenleri geleneksel yürüyüşünü yapıyor. Dünyanın her tarafından en iyiler arasında gösterilen sanatçılar burada buluşuyor.”

Batı ve Orta Afrika’dan gelen müziği, bugünün blues, soul ve caz müziğinin kaynağı olarak kabul edenler var.

Festivalin amacı dünyanın her yerinden gelen sanatçılar burada buluşturarak sesleri ve ritimleri birleştirmek.

Festivalde Amerikalı cazcı Jeff Ballard sahneyi Muhammed Kouyou ile paylaştı: “Bu müzik şu anda biliniyor. Allah’a şükürler olsun. Burada insanlar için çok da fazla gizli bir şey yok. Her şey çok net. Bu caz gibi bir şey.”; “Bu müziği yaklaşık 15 yıl önce keşfettim. Doğrudan içime işledi. Bilirsiniz bazı şeyleri daha önce hiç duymasanız da size tanıdık gelir. Yani bu benim için doğal bir şey.”

İki farklı müziği kaynaştıran etkinlikte ülkenin en iyileri arasında gösterilen Kouyou ve oğlu da sahne performanslarıyla alkış aldı.

Mali’den gelen ‘Songhoy Blues’ grubu festivali renklendirenler arasında yer aldı.

Bamako’da kurulan grup ülkedeki çatışmalardan dolayı Timbuktu’ya taşınmak zorunda kalmış.

Grup, Abdeslam Alikane ile sahne aldı.

Euronews: “Performans oldukça hızlı geçti.”

Alios Touré: “Evet bu doğal. Aynı çölde aynı kültür, aynı enerji.”

Euronews: “Danslar da aynı.”

Alios Touré: “Evet aynı.”

Euronews: “Onun yeteneği var mı?”

Abdeslam Alikane: “Evet. Hiçbir şey görmedin mi? Uzun zaman oldu Mali ile çalmadım. Şimdi ise bütün Mali burada:”

Festivalde geçtiğimiz yıl 85 yaşında ölen Senegalli perküsyonist Doudou Ndiaye Rose da anıldı.

Festivalin kurucusu Neila Tazi Abdi, zamanla amaçlarına ulaştıklarını söylüyor: “Biz burada şov yapmıyoruz, müziği kutlayan bir gösteri içerisindeyiz. Burası sanatçılar için adeta bir müzik laboratuvarı. 19 yıldır buraya sanatçılar geliyor. Dünyanın her tarafında sayısız elçimiz var diyebiliriz. Onlar buradan olağanüstü hatıralarla ayrılıyorlar, etrafındaki insanlarla iletişime geçerek güçlü bir deneyim sahibi oluyorlar. Bu bizim projemize sanatsal itibar kazandırmanın en iyi yolu.”

Euronews: 
“Bu müzik neredeyse unutulmaya yüz tutmuştu. Ancak bu festival sayesinde uluslararası arenada bilinir bir tarz haline geldi.”

 

____________www.grupbileti.com________________

Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.ucakbiletiall.net sitemizden alabilirsiniz

 

 

Etiketler » Yurtdışı Grup Uçak Bileti AL   » Yurtdışı Toplu Uçak Bileti AL  
Google ARA: Gnaoua Festivali: Dünyanın müziği Fas’ta buluştu


Haberler