Boğaziçi'nin En Güzel Köyü Emirgan'da Gezmeye Ne Dersiniz? - Grup uçak bileti , Otobüs kiralama , Gezi turları , Transfer Hizmeti - GrupBileti.Com

Boğaziçi'nin En Güzel Köyü Emirgan'da Gezmeye Ne Dersiniz?

 
GRUP UÇAK BİLETİ TALEBİ İÇİN TIKLAYIN
 

Çınaraltı Kahvesi

Yahya Kemal'in en sevdiği yerlerden bir tanesi Çınaraltı Kahvesi, baharı müjdeleyen bir simge gibi... Havalar biraz ısınmaya görsün, güneş biraz tepeden baksın Emirgan'ı Emirgan yapan sembollerden Çınaraltı Kahvesi hemen dolar...

Şerifler Yalısı

Şerifler Yalısı, Emirgan'ın en çok dikkat çeken ve bilinen yalısıdır. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün kuzeyinde yer alan ve Boğaz'ın Avrupa Yakası'nda kalan bu yalının tam olarak ne zaman, kim tarafından yapıldığı bilinmiyor. Şerifler Yalısı'nı Mekke Şerifi Abdullah Paşa almış. Babası, İngiliz ordularının başına geçen Kitchener'ın I. Dünya Savaşı öncesi, Sudan'da görevliyken temas kurduğu ve Osmanlılar yerine Müslümanların halifesi olmasını önerdiği Hüseyin Paşa. Halife olamadı amaÜrdün ve Irak krallıkları onun soyuna teslim edildi. Boğaziçi'nin en otantik yalılarından birisi olan Şerifler Yalısı'nın duvarlarında ve tavanlarında sade süslemeler ve bahçesinde fıskiyeli bir havuzu var. Bu yalının içerisinde bir de harem bulunmakta. Harem kısmı 3 bin 250 metrekare alanlı. Yalının selamlık kısmı 1972 yılında dönemin ünlü işadamı Sait Çiftçi tarafından Türk ve İslam Eserleri Müzesi olarak kullanılmak üzere bağışlanmıştı. Geriye kalan yalının selamlık kısmı ise varisler anlaşamadığı için 35 yıldır boş.

Emirgan Camii

Emirgan Camii, Şerefler Yalısı'nın hemen yanında bulunur ve Boğaz'ın en büyük camisidir. I. Abdülhamit tarafından yaptırıldı. Daha sonra II. Mahmut camiinin onarımını üstlendi. Aslında bu onarımdan çok yeniden inşa etmekti.

Caminin kendisi taş, çatısı ise kiremit taşlı, ahşaptır. Kahvenin hemen yanında duran sekizgen şekilli çeşme de camii ile birlikte külliyenin bir parçası olarak yapılmış. I. Abdülhamit bu külliyeyi, çocukken ölen oğlu Mehmed ile annesi Hümaşah Kadın anısına yaptırmış. Külliyenin diğer binalarından günümüze bir şey kalmamıştır.

Atlı Köşk

Sabancı ailesine ait olan Atlı Köşk artık bir müze. İş adamı Sakıp Sabancı'nın vefatından sonra başta resimler olmak üzere ailenin topladığı çeşitli sanat eserleriyle bu köşk bir müze haline getirildi. Köşke ''Atlı Köşk' adını verdiren at heykeli, eskiden Moda'da Mahmud Muhtar Paşa'nın köşkünün bahçesinde dururdu. Bu köşk şimdi Kadıköy Kız Lisesi olarak biliniyor.

Hidiv İsmail Paşa Yalısı

Atlı Köşk'ten kuzeye doğru ilerlerseniz sizi hemen Hidiv İsmail Paşa'nın yalısı karşılıyor. Zamanında köşklerin bulunduğu topraklar miri araziyken Sultan Abdulaziz, İsmail Paşa ile olan dostluğunun nişanesi olarak bu köşkün arazisini hediye olarak veriyor. İsmail Paşa, araziyi alınca derhal ahşap bir yalı yaptırıyor ve bu yalı Boğaz boyunca dizilmiş en büyük ve en gösterişli yalı oluyor. Sonraları ahşap yalı yanıyor. Hediye olarak verilen arazi sadece deniz kenarı değil, içeriye doğru yükselen korulukla beraber hediye edilmiş. İsmail Paşa koruda Beyaz Köşk, Sarı Köşk ve Pembe Köşk isimleriyle bilinen üç ahşap köşkü de yaptırıyor.

Beyaz Köşk

Koruda bulunan üç köşkü Çelik Gürsoy restore ediyor. Ve köşkler İstanbul halkının hizmetine açılıyor. İsmail Paşa'dan ve yangından sonra mülkiyet hakkı, Safvet Lütfi'ye geçmişti. O da belediyeye sattı. Şimdi ise köşklerin sahibi belediye.

 

____________www.grupbileti.com________________

İstanbula Seyahate gitmek isteyen grubunuz grupbileti.com dan nasıl faydalanabilir , Grup olarak bir Seyahat etmeye karar verdiniz ve otobüs kiralamanız gerekiyor.En Ucuz fiyata İstediğiniz boyutta otobüs kiralama konusunda yapmanız gereken Otobüs Kiralama Talep Formunu doldurmalısınız.. Toplu olarak yapacağınız seyahati uçak ile gerçekleştirecekseniz yine yapmanız gereken sadece Grup Uçak Bileti Talep Formunu doldurmaktır. www.grupbileti.com Yurtiçi ve Yurtdışı Tüm tatil planlarınızda Grup Uçak Bileti temin etmek için hizmetinizdeyiz , Formu doldurmadan Whatsapp whatsapp iletisim tan bize ulaşabilirsiniz.Tekli Olarak Uçak bileti almayı düşünüyorsanız en Ucuz Uçak biletini www.ucakbiletiall.net sitemizden alabilirsiniz

 

 

Boğaziçi'nin en güzel köylerinden Emirgan, bahar aylarında açan Erguvan ağaçları, Çınaraltı kahveleri ve tarihi ahşap evleriyle en sıcak Boğaziçi köylerinden bir tanesi. Uzun merdivenleri, sıcakkanlı esnafları, muhteşem yalıları ve köşkleriyle Emirgan'da kısa bir tura var mısınız?
Etiketler » İstanbul Grup Uçak Bileti   » İstanbul Toplu Uçak Bileti   » İstanbul Otobüs Kiralama  
Google ARA: Boğaziçi'nin En Güzel Köyü Emirgan'da Gezmeye Ne Dersiniz?


Haberler